Jump to content

Είμαι Αρχάρια Και Έχω Μονομάχο , Βοήθεια


kousouni

Recommended Posts

πολυ ωραια ιδεα αυτη με τα κερατοφυλλα δεν το ειχα σκεφτει!βασικα η τροφη περιεχει και σκουλικια και φυλλαρακια δεν ξερω αν μπορω να την ονοματισω για να καταλαβεται ποια εννοω....παντως επειδη δεν ετρωγε αυτη του πηρα σε κοκους τροφη την οποια αναμενομενα δεν αγγιξε..την περιφρονησε τελειως...η δυναμη της συθειας μαλλον σε φυλλαρακι ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυ ομορφος ο μονομαχακος σου :)

απο θερμοκρασια νερου πως πας ? συνηθως οι θερμοκρασια κατω απο 25 ειναι και αυτος ενας λογος για να ειναι το ψαρακι νωχελικο .οταν κρυωσει και παλι ο καιρος πρεπει να λυσεις αυτο το θεμα .

τους αρεσει η ποικιλια τροφων ..εκτος απο αυτην που ειπε ο φιλος Alpha που ειναι πολυ καλη θα σου ελεγα αν μπορουσες να αγοραζες και αποξηραμενα bloodworms :D

Link to comment
Share on other sites

απο θερμοκρασια μια χαρα και δωματιου και νερου αν αυτο μετραει..(του δωματιου το χειμωνα ηταν στους 28 μεχρι 30 )

Link to comment
Share on other sites

βαλε και καμια αγγελια για ζωντανη καλλιεργεια grindal worms ..δεν νομιζω να υπαρχει μονομαχος που να πει 'οχι' σε αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

βαλε και καμια αγγελια για ζωντανη καλλιεργεια grindal worms ..δεν νομιζω να υπαρχει μονομαχος που να πει 'οχι' σε αυτα :)

:D

Link to comment
Share on other sites

η τροφη που αναφερω εκτος απο τα bloodworms ειναι αυτη

http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=betta-pro

και την ανεφερε ο Alpha στο προηγουμενο post :)

λαθος μου :D

Link to comment
Share on other sites

να αν θελεισ κερατοφυλλα δες εδω περα και αν θελεις να τα δεις κανονικα αμα θεσ ανεβαζω φωτογραφια ν δεις ..

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=242

ναι με την τροφη δεν θα εχεις προβλημα απλα το προφιλ του λεει οτι πρεπει να εχει 2 -3 διαφορετικες τροφες για βιταμηνες οποτα αμα βρεις ν τρψει 2 διαφορετικα πραγματα ειναι οκ :D:)

Έγινε επεξεργασία - wizzalani
Link to comment
Share on other sites

ωραια αυριο κιολας θα παω να παρω το φυτο και την τροφη που μου ειπατε..ομως μπορειται να μου πειτε κανενα καταστημα που να τα εχει?μενω νικαια

Link to comment
Share on other sites

κερατοφυλλο βαλε αγγελια στο φορουμ και θα βρεις σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

ωραια αυριο κιολας θα παω να παρω το φυτο και την τροφη που μου ειπατε..ομως μπορειται να μου πειτε κανενα καταστημα που να τα εχει?μενω νικαια

αφου μενεις νικαι εισαι αρκετα τυχερη ...θα πας σε αυτο απο το οποιο τα πηρα και εγς ειναι πολυ καλο μαγαζι και φθηνο και εχει τα παντα....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=186

οριστε ακριβως πληροφοριεσ

Link to comment
Share on other sites

οκ για το φυτο αλλα για την τροφη???

και για την τροφη εχει οτι θελεις...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια καθε πληροφορια ειναι και ενα βημα πανω!!!να στε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

αφου θα βαλεις και κερατοφυλλο παρε και βαλε πανω απο το ενυδρειακι μια απλη λαμπα γραφειου μεχρι 11w και να την ανοιγεις σταθερα καθε μερα για 8ωρες ,τις ιδιες ωρες καθε μερα :)

Link to comment
Share on other sites

αφου θα βαλεις και κερατοφυλλο παρε και βαλε πανω απο το ενυδρειακι μια απλη λαμπα γραφειου μεχρι 11w και να την ανοιγεις σταθερα καθε μερα για 8ωρες ,τις ιδιες ωρες καθε μερα :)

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα της kousouni να ρωτήσω αν με το κερατόφυλο κάνεις κάποια "πατέντα" για να μην στροβιλίζεται από το φίλτρο. Γενικά αυτά τα φυτά επιφανείας που πάνε πέρα-δώθε εμένα προσωπικά δεν με ενθουσιάζουν και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα απλα το κερατοφυλλο ειδικα για μικρα ενυδρεια ειναι χρηστικο .

αντιθετα η hydrocotyle leucocephala και η pistia ειναι πολυ ομορφα .

αν δεν θες να στροβιλιζει μπορεις να το πιασεις με ενα βεντουζακι που εχει τρυπα

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα απλα το κερατοφυλλο ειδικα για μικρα ενυδρεια ειναι χρηστικο .

αντιθετα η hydrocotyle leucocephala και η pistia ειναι πολυ ομορφα .

αν δεν θες να στροβιλιζει μπορεις να το πιασεις με ενα βεντουζακι που εχει τρυπα

Μια που έβαλα λευκοκεφάλα στο κοινωνικό και μια που την κομμάτιασαν οι κανίβαλοι! :)

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι όμως κάπως έτσι ξεκινήσαμε ...

καλα ναι εννοειται εγω ομως χειροτερα απ ολους... :) εδω εκανα και αναπαραγωγη σε 6 λιτρα :D:D ευτυχως ομως που δεν προχωρησε η αναπτυξη των μικρων γιατι θα ειχα προβλημα και ετσι τα εφαγε ο πατερας :D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες κουσούνι...!

Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα θα σου πρότεινα τα εξής τα οποία κι εγώ αγόρασα για το μονομάχο μου:

Ενυδρείο: http://www.hailea.com/e-hailea/product1/f20.htm περίπου 50 ευρώ (περιέχει αδιάβροχο ενσωματωμένο φωτισμό στο καπάκι και εσωτερικό μικρό φιλτράκι)

Χαλίκι σε φυσικά χρώματα: 6 ευρώ

Θερμοστάτη 50 watt : 15 ευρώ

Φυτά: Annubia nana, annubia nana petite, Ceratophyllum demersum και άλλα εύκολα φυτά

(εκτός αν θες να αγοράσεις υπόστρωμα και να δώσεις άλλα 15 ευρώ αλλα θα μπορείς να βάλεις και μέτρια φυτά)

1 μικρή ρίζα μοπανι: 4-5 ευρώ? (δεν είμαι σίγουρος) να δέσεις επάνω την αννούμπια

Βακτήρια στρωσίματος: 10 ευρώ

Σύνολο: 86 ευρώ

Ώστοσο ακόμα και να τα αγοράσεις το ψάρι σου θα μπεί μέσα παρά μόνο μετά απο 15 μέρες γιατί πρεπει να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και να αναπτυχθούν τα κατάλληλα βακτήρια. Δηλαδή με λίγα λόγια να αναπτυχθούν βακτήρια που θα μετατρέψουν την αμμωνία NH3/NH4 σε νιτρώδη ΝΟ2 και στη συνέχεια στα λιγότερο βλαβερά ΝΟ3.... τα οποία απορροφούν τα φυτά και οι άλγες...

Έγινε επεξεργασία - Geo100
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες κουσούνι...!

Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα θα σου πρότεινα τα εξής τα οποία κι εγώ αγόρασα για το μονομάχο μου:

Ενυδρείο: http://www.hailea.com/e-hailea/product1/f20.htm περίπου 50 ευρώ (περιέχει αδιάβροχο ενσωματωμένο φωτισμό στο καπάκι και εσωτερικό μικρό φιλτράκι)

Χαλίκι σε φυσικά χρώματα: 6 ευρώ

Θερμοστάτη 50 watt : 15 ευρώ

Φυτά: Annubia nana, annubia nana petite, Ceratophyllum demersum και άλλα εύκολα φυτά

(εκτός αν θες να αγοράσεις υπόστρωμα και να δώσεις άλλα 15 ευρώ αλλα θα μπορείς να βάλεις και μέτρια φυτά)

1 μικρή ρίζα μοπανι: 4-5 ευρώ? (δεν είμαι σίγουρος) να δέσεις επάνω την αννούμπια

Βακτήρια στρωσίματος: 10 ευρώ

Σύνολο: 86 ευρώ

Ώστοσο ακόμα και να τα αγοράσεις το ψάρι σου θα μπεί μέσα παρά μόνο μετά απο 15 μέρες γιατί πρεπει να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και να αναπτυχθούν τα κατάλληλα βακτήρια. Δηλαδή με λίγα λόγια να αναπτυχθούν βακτήρια που θα μετατρέψουν την αμμωνία NH3/NH4 σε νιτρώδη ΝΟ2 και στη συνέχεια στα λιγότερο βλαβερά ΝΟ3.... τα οποία απορροφούν τα φυτά και οι άλγες...

Πολύ ωραίες ιδέες ... Geo100 το έχεις παρουσιάσει εσύ το μονομαχοενυδρείο σου να του ρίξουμε μια ματιά;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες ιδέες ... Geo100 το έχεις παρουσιάσει εσύ το μονομαχοενυδρείο σου να του ρίξουμε μια ματιά;

οριστε το ενυδρειο σορρυ για το out of topic αναφερομαι προσωρινα στον geo100...( πολυ ωραιο το ενυδρειο ομως τα φυτα και η cabomba γενικοτερα εμποδιζει τον πληρη φωτισμο του ενυδρειου με αποτελεσμα να πηγαινει ολο το φως πανω σε αυτο...κατα τ αλλα πανεμορφο αντε και σε πληρη παρουσιαση http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=59884)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια θα κάνω μια παρουσίαση σε λιγάκι καθώς το ενυδρείο έχει αλλάξει λίγο μορφή.... γιατί ειχε 2 υδρόφιλα φυτά τα οποία αφαιρέθηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα της kousouni να ρωτήσω αν με το κερατόφυλο κάνεις κάποια "πατέντα" για να μην στροβιλίζεται από το φίλτρο. Γενικά αυτά τα φυτά επιφανείας που πάνε πέρα-δώθε εμένα προσωπικά δεν με ενθουσιάζουν και πολύ...

εγω που εχω βαλει κερατοφυλλα δεν κουνιουνται καθολου και δεν τα παιρνει το φυλτρο γιατι εχω βαλει το spray bar προς το τζαμι και ετσι δεν το ρουφαει το κερατοφυλλο αλλα το σπρωχνει :):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...