Jump to content

Ολοι μας καποτε ημασταν αρχαριοι (για να μην ξεχνιομαστε


Recommended Posts

Σε 26λίτρα...

1 μονομάχο

11 Γκάπυ

3 corydoras

1 πλέκο

Φίλτρο χωρίς βιολογικό αλλά με άνθρακα (μην στεριώσει κανένα βαντήριο,α πα πα πα!) :bye2::bye2:

Εγώ όμως είμαι πιό τυχερός από τους πιό πολλούς!

Έχω αρκετούς συναδέλφους ενυδρειάδες με 1ο και καλύτερο τον ferga2005 και είχα όρεξη να μάθω! :thumbup:

Ψαρόσουπα δεν έφαγα αλλά σταδιακά έχασα πολλά Γκάπυ!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τι μου θυμίσες ..... :(

54l (ευτυχώς με καλο στρωσιμο) = 5 Σκαλάρια, 2 γκουράμια περλ, 2 πλέκο(common) όλα μικρής ηλικίας και σύντομα μπήκαν: 6 labido electric yellow και 1 pimelondela pictus... :bye2::bye2:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τι μου θυμίσες ..... :(

54l (ευτυχώς με καλο στρωσιμο) = 5 Σκαλάρια, 2 γκουράμια περλ, 2 πλέκο(common) όλα μικρής ηλικίας και σύντομα μπήκαν: 6 labido electric yellow και 1 pimelondela pictus... :bye2::(

:thumbup:

μια χαρα σε κοβω :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα και πλαστικό σφουγγαρά που έβγαζε μπουμπουλίθρες: must στα 70s και 80s :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

επειδει εμενα αυτο ειναι το πρωτο μου ενυδρειο..θα πω και εγω για την πρωτη μου γυαλα 10 χρονια πριν...

3 λιτρα με 3 χρυσοψαρα...και μαλιστα αγορασμενα απο πανηγυρι... :thumbup::bye2::bye2:

Link to comment
Share on other sites

Άξιος Κιχλιδάτε :thumbup: ! :bye2:

Εγώ .... ψαρόσουπες πολλές, πια να πρωτοθυμηθώ...Ας αναφέρω αυτή που τρέχει τώρα, με τους δυο Pangasius στα 130 λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγώ θα πω ένα all time classic..... μονομάχος σε γυάλα :hysterical: και πιστεύω έχω καλύψει αρκετούς εδώ μέσα :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Όλοι αναφέρεστε σε ψάρια, εγώ θα πάω στις γαρίδες. Μου χάρισαν κάποτε 5-6 Red cherry και καθώς τις είδα μικρές τις έβαλα σε 5 λίτρα καθαρά με μικρό αερόφιλτρο και 1-2 μικρές ηφαιστειακές πέτρες. :hysterical: Όταν χρειάστηκε να τις μεταφέρω σε μεγαλύτερο δεν μπορούσα να τις μετρήσω. Όλα τα μεγέθη μαζί με τις... κουκκίδες-γεννητούρια. Σταμάτησα να μετρώ όταν ξεπέρασαν τις 150 και απλώς τις μετέφερα και ένα πλαστικό κυπελλάκι από το ένα στο άλλο, που σημειωτέον ήταν 80άρι καθαρά :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σε 15Λ 1 betta, 3 platy, 3 tetra, 1 pleco ...... ΔΩΣΕ :hysterical: ....

(και τίγκα στην πλαστικούρα)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

6 χρυσοψαρα, 3 σαλιγκάρια, 3 πλεκο. Σε λιγότερο απο 15 λίτρα γυαλα- ενυδρειο. Εννοείται χωρίς φιλτρο, τεστ νερού κτλ.

Είπες κανείς τπτ; :wootwoot::hysterical:

Απλα εβαζα- εβγαζα κάθε 2 μέρες. Και ρωτουσα στο μαγαζί και με έλεγε ότι μαλλον ήταν ελλατωματικη παρτίδα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ένα up,για μερικους για να μην το παιρνουν προσωπικα.

Όπως βλέπετε και την ημερομηνια,τέσσερα χρονια πριν τα ιδια ελεγα,και οσο είμαι εδώ μεσα,τα ιδια θα λεω,ητε αρεσει,ητε όχι σε μερικους

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟ θέμα, μπράβο σου.

και εγώ έχω κάνει αρκετά λάθη και συνεχίζω και θα συνεχίζω μιας και το χόμπυ είναι ατελείωτο και συνέχεια μαθαίνουμε.

το λυπηρό είναι ότι κάποιες φορές την αγνοία μας την πληρώνουν τα ψάρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο υπαρχουν τα φορυμ,για να προστατεύουμε τους νεοεισερχομενους,από τα λαθη που εχουμε κανει εμεις οι ιδιοι παλαιοτερα.Αρκει και αυτοι να εχουν ορεξη να ακουν και να μαθαινουν φιλε μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχχχχααχαχαχχ .

Γελαμε,αλλα μερικοι ευκολα ξεχναμε ότι κει εμεις οι ιδιοι ειιμασταν στουρνάρια,και τωρα παμε να το παιξουμε εμπειροι.

 

Την καλυτερη ψαροσουπα ειχα Πανο  :cigar:

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κιχλιδατε,ψιλοασχετο,αλλα απ την αρχη που μπηκες στο φορουμ ειχεςχςυτο το νικ νειμ ή το εβαλες μετα,που κατεληξες στο οτι δου αρεσουν οι κιχλιδες?

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxaxaxaxa , τι μου ρωτας τωρα.

 

Πριν μπω στο φορουμ,και μετα από τις μ _ες που εκανα και εβαλα10 αρσενικες κιχλιδες μεσα,και εγινε τις ποπης,το 2000,πεθαναν όλα τα κακομοιρα.Από τοτε κολλησα με τις κιχλιδες,αλλα και σαν ατομο μαρεσει και η χλιδα :geek:και ειχα ένα φιλο που αρχισε ,ξεροντας το παθος μου για τις κιχλιδες,όταν με επερνε τηλ,με αποκαλουσε ελα ρε κιχλιδατε,ε ετσι εγινε παρατσουκλι,και μετα από χρονια,όταν μπηκα στο φορουμ για να ξεστραβωθω ηταν ετοιμο το Nic name.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάιος 2012

 

1049047_10200839777310066_1645199171_o.j

 

Σε αυτό το ενυδρείο υπήρξαν συνολικά

10 Χρυσόψαρα ( 3 COMET Πορτοκαλί , 3 COMMON Κίτρινα , 2 Black Moor , 2 Vailtail)

4 CAE

2 Pleco

12 Guppy

Σήμερα αυτό το ενυδρείο έχει τα Συννεφάκια

 

Σεπτέμβριος 2012

Αναβαθμίστηκα

704767_4533318104350_1461193933_o.jpg

 

κατέβασα μερικά από τα χρυσόψαρα και τα guppy, πρόσθεσα Platy , Black Neon & Σκαλάρια.

Αυτό το ενυδρείο σήμερα είναι το φυτεμένο μου τροπικό.

Μετά άρχισα να βάζω μυαλό.

Από αυτά τα ψάρια έχω σήμερα το 1 πορτοκαλί COMET (το μεγάλο μου) τα 2 Black Moor & το 1 Veiltail.

Από τα 4 σκαλάρια τα 3 τα έχει ένας φίλος (έχασε το 1) , από τα 4 CAE τα 3 έχει άλλος φίλος (έχασε το 1), οι 2 Pleco έγιναν ανταλλαγή με 4 Ροδόστομους , σε άλλον φίλο πήγαν το 1 κίτρινο και το 1 πορτοκαλί χρυσόψαρα που τα έχασε, σε άλλον τα υπόλοιπα χρυσόψαρα,  1 πορτοκαλί και  1 κίτρινο που υπάρχουν ακόμα και εγώ έχασα το 1 κιτρινο COMMON , που έσκασα από τη στεναχώρια μου , και το 1 Veiltail. Τα Guppy έγιναν πολλά και σιγα σιγα τα έδωσα και από τα Black Neon το τελευταίο αποδήμησε φέτος στις αρχές καλοκαιριού.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ντρεπεστε,βαλτε και αλλα μπουπουκια,τωρα που γυριζει :geek:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε, οτι και σημερα πολλοι απο εμας ( τους γνωστες ) δεν κανουμε λαθη που δεν φανερωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμαι βεβαίως ,αλλα λιγοι ομολογούμε τις κουτσουκέλες μας.Αλλα στο κραξιμο σε αρχαριο,ειμαστε πρωτοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμαι βεβαίως ,αλλα λιγοι ομολογούμε τις κουτσουκέλες μας.Αλλα στο κραξιμο σε αρχαριο,ειμαστε πρωτοι.

 

Υπάρχουν αρχάριοι με διάθεση να ακούσουν κι αρχάριοι οι οποίοι έχουν ήδη πάρει τις (λαθος) αποφάσεις τους και δεν τους αλλάζεις γνώμη

 

Γενικά θα συμφωνήσω πως αρκετές φορές προσεγγίζουμε το θέμα λάθος

1. Την πέφτουμε άσχημα σε αρχάριους (να ξεκαθαρίσω πως δεν αναφέρομαι ουτε στο φορουμ, ουτε σε συγκεκριμενα άτομα)

2. Ορισμένες φορές οι απαντήσεις μας δεν σχετίζονται με τις ερωτήσεις του αρχάριου, αλλά ειναι αρκετά γενικές και θεωρητικές

 

Συνεχίζω να πστευω πως όλοι μας ως αρχάριοι θα εγκαταλείψουμε το χόμπι...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...