Jump to content

Ολοι μας καποτε ημασταν αρχαριοι (για να μην ξεχνιομαστε


Recommended Posts

Αυτοι οι αρχαριοι,που δεν θελουν να μαθουν,από τα πρωτα δυο, τρια ποστ φαινινται.Αλλα και αυτόν τον νέο εισερχομενο,πρεπει εμεις η λιγο η πολύ παλαιοτεροι,νε μεν τον παρατας,αλλα παντα πρεπει να κραταμε ευγενεια μας,γιατι δεν ξερει πχ το δικο μου στυλ που είμαι και λιγο πλακατζής.

 

Εσυ και εγω,δεν ειμαστε φιλοι,αλλα εχουμε συνατηθει σε διαφορα θεματα ,εδώ και αλλου.Οποτε κατι ξερειςεσυ για μενα,κατι ξερω και εγω για σενα.Αν πουμε και ένα καλαμπουρι,η μια κουβεντα παραπανω,δεν χαθηκε και οκοσμος.Αλλα φαντασου,έναν νεοεισερχομενο,ο οποιος είναι και ψαρωμένος,να του λεω-ες,δεν διαβασες τιποτα εσυ ασχετε για τα ψαρακια σου τιποτα.

Στα τοσα χρονια που είμαι εδώ,εχω δει παρα πολλα παιδια,να ανοιγουν το πρωτο τους αλλα και το τελευταιο τους θεμα,και να μην ξανα ρωτάνε τιποτα,γιατι καπιοι,τους αρπαζουν από τα μουτρα,εχοντα το<<τεμιριο>> του παλιου στο φορουμ,η

 

Μονο εγω τα βλεπω αυτά τα ασχμα φαινομενα?

Αν τα βλέπεις και εσυ,και οι αλλοι,τοτε ολοι οσοι τα βλέπουμε,αν τους κοψουμε τα φτερα αυτων που συμπεριφερονται ετσι,τοτε όλα θα είναι καλα.Επειδή μπαινωκαι σε ξενα φορουμ,αυτή η κατινια,δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα λάθη των αρχάριων είναι ευπρόσδεκτα. Για λάθη των "έμπειρων" όμως που δεν πρόκειται να τα παραδεχτούν και επιμένουν σε αυτά τι να πει κανείς; Όσοι θεωρούν πως έχουν το τεκμήριο της παλαιότητας είναι για γέλια και για κλάματα. Άλλο αυτό βέβαια και άλλο να επικαλείται κανείς την εμπειρία του (όχι γενικά και αόριστα) που στο κάτω κάτω είναι και θεμιτό. Καλό είναι όταν θέλουμε να βοηθήσουμε ένα συνχομπίστα σε θέμα που γνωρίζουμε, να σκεφτόμαστε δύο φορές πως θα εκφραστούμε για να μην προσβάλλουμε όχι μόνο τον συνομιλητή μας αλλά κυρίως τον ίδιο μας τον εαυτό, γιατί , κακά τα ψέματα όταν κάποιος πάει να επιδειχθεί ή να μειώσει τον άλλο, πρώτος από όλους, αυτός υποβιβάζεται και γίνεται περίγελος...

 

Αυτά λέω εγώ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λάθη των αρχάριων είναι ευπρόσδεκτα. Για λάθη των "έμπειρων" όμως που δεν πρόκειται να τα παραδεχτούν και επιμένουν σε αυτά τι να πει κανείς; Όσοι θεωρούν πως έχουν το τεκμήριο της παλαιότητας είναι για γέλια και για κλάματα. Άλλο αυτό βέβαια και άλλο να επικαλείται κανείς την εμπειρία του (όχι γενικά και αόριστα) που στο κάτω κάτω είναι και θεμιτό. Καλό είναι όταν θέλουμε να βοηθήσουμε ένα συνχομπίστα σε θέμα που γνωρίζουμε, να σκεφτόμαστε δύο φορές πως θα εκφραστούμε για να μην προσβάλλουμε όχι μόνο τον συνομιλητή μας αλλά κυρίως τον ίδιο μας τον εαυτό, γιατί , κακά τα ψέματα όταν κάποιος πάει να επιδειχθεί ή να μειώσει τον άλλο, πρώτος από όλους, αυτός υποβιβάζεται και γίνεται περίγελος...

 

Αυτά λέω εγώ! :)

 

:bow:

 

:thumbsu:Χαιρετω από τις πιο σταθερες αξιες του φορουμ,και ΦΙΛΟ μου..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά έγω ξεκίνησα μικρός με γυάλα και χρυσόψαρα απο παννηγύρι. μετά από χρόνια έφτιαξα 25 λίτρα χειροποίητο με μονομάχο και μια αμάνο.

μετά μπήκαν κορυ σαε .....

τελικά από αυτά που διάβασα είμαι ο μόνος που δεν ξεκίνησα με πλέκο.

είναι μαστ να σου πουλήσουν γλείφτη στα πετ σοπ

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά έγω ξεκίνησα μικρός με γυάλα και χρυσόψαρα απο παννηγύρι. μετά από χρόνια έφτιαξα 25 λίτρα χειροποίητο με μονομάχο και μια αμάνο.

μετά μπήκαν κορυ σαε .....

τελικά από αυτά που διάβασα είμαι ο μόνος που δεν ξεκίνησα με πλέκο.

είναι μαστ να σου πουλήσουν γλείφτη στα πετ σοπ

χαχαχαχαχχ

Μια χαρα εισαι,τον δικομου τον πλεκο τον ειδες,τρομαραμου40 ποντους  βοηθειαμας ηταν ο κακομοιρης

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχχ

Μια χαρα εισαι,τον δικομου τον πλεκο τον ειδες,τρομαραμου40 ποντους βοηθειαμας ηταν ο κακομοιρης

Ρε Βασίλη, ξαναείδα το ενυδρειο σου και με πιάσανε τα γέλια, να 'σαι καλά χαχαχαχα!

Εγω πάντως πριν φτιάξω το πρωτο μου ενυδρειο μπήκα εδω και έμαθα, διάβασα και εφτιαξα απο την αρχη καλη ψαροσύνθεση. Αυτο σημαίνει οτι το φόρουμ και τα παιδιά εδώ κανουν καλη δουλειά.

......αν σας βάλω όμως φωτογραφία με την αρχική διακόσμηση που είχα μέσα, θα κλάψουνε μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν ενα 30λιτρο με δύο fancy χρυσόψαρα. Τα οποία έχασα μετά από κάποιες μέρες

Δεύτερη απόπειρα, πάλι το ίδιο 30λιτρο, πάλι fancy χρυσόψαρα, πλαστικά φυτά και πλαστικές κρυψώνες, πάλι ick  μέσα σε λίγες μέρες και ... ίδια κατάληξη

 

Στη συνέχεια τα παράτησα για λίγο καιρό, αλλά το μικρόβιο είχε μπει

Τρίτη προσπάθεια : Το ίδιο 30λιτρο, ένα χαρέμι γκάπις, αληθινά φυτά...και μετά μερικές γαρίδες red cherry. Αποστολή επιτυχής!

Είχε προηγηθεί τρελό διάβασμα!!!!!!!!!!

 

Ψαρόσουπα δεν είχα ποτέ :geek:

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Ρε Βασίλη, ξαναείδα το ενυδρειο σου και με πιάσανε τα γέλια, να 'σαι καλά χαχαχαχα!

Εγω πάντως πριν φτιάξω το πρωτο μου ενυδρειο μπήκα εδω και έμαθα, διάβασα και εφτιαξα απο την αρχη καλη ψαροσύνθεση. Αυτο σημαίνει οτι το φόρουμ και τα παιδιά εδώ κανουν καλη δουλειά.

......αν σας βάλω όμως φωτογραφία με την αρχική διακόσμηση που είχα μέσα, θα κλάψουνε μανούλες!

 

Ρε με κοροιδευεις?δεν ντρεπεσαι.

 

Αυτό το θεμα χρονια τωρα χτυπα καμπανες για καπιους,γιατι από το εμπειρο κιχλιδατο κανεις νεοεισερχόμενος,δεν περιμενει να εχει ένα τετοιο τερατούργημα,και όμως ειχε φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε φίλε, αυτο το 30λιτρο έφαγε πολυ κόσμο χαχαχαχα.

 

H άγνοια μου για τις απαιτήσεις των ψαριών τα έφαγε! Και ο ιχθυολόγος που εμπιστεύτηκα...ο οποίος συνεχίζει ακάθεκτος να δίνει συμβουλές σε πελάτες γνωστής αλυσίδας !

 

Πάντως το 30λιτρο άφησε ιστορία και έγινε απο γαριδάδικο μέχρι μονομαχιέρα, με καλά αποτελέσματα...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχοντας λίγο χρόνο σήμερα έψαχνα λίγο νοσταλγικά κάποια παλιά θέματα και μεταξύ των άλλων βρήκα και αυτό το θέμα και είπα να πω πέντε πράγματα σε μορφή μίνι σεντονιού.

 

Μέσα από αυτό το θέμα βλέπουμε όλοι το τη τραγικά λάθη κάναμε και πως εξελιχθήκαμε  με τον καιρό.

Θεωρώ όμως ότι είναι καιρός να δούμε το θέμα του αρχάριου και από μια άλλη οπτική γωνιά.

 

Πολλές φορές ο όρος αυτός είναι πολύ παρεξηγημένος και πολλές φορές κρυβόμαστε πίσω από αυτήν την λέξη.

Ορμώμενος και από διάφορα θέματα θέλω να ξεδιαλύνω κάτι και αφορά τους αρχάριους αλλά και τους έμπειρους.

 

Προσκοπικά για εμένα δεν υπάρχει Αρχάριος χομπιστας που έχει ενυδρείο για πάνω από 6 μήνες (και πολύ έβαλα 6 μήνες), αλλά δυστυχώς πολλοί από εμάς κρύβονται πίσω από την λέξη αυτή και ίσος εσφαλμένα λένε, εγώ είμαι αρχάριος για αυτό δεν μπορώ να προσφέρω τίποτα και για αυτό δεν γράφω, και ας έχουν περάσει χρόνια κτλ.

 

Τη σημαίνει αρχάριος;

Αρχάριος είναι αυτός που βρίσκετε στην αρχή είναι ο πρωτόπειρος, θεωρητικά ακόμη και μετά το στρώσιμο του ενυδρείου του δεν είναι πλέον αρχάριος, δεν βρίσκετε στην αρχή, αλλά έχει ζήσει κάποιες εμπειρίες και ας είναι πολύ λίγες. Δεν είναι πλέον αρχάριος αλλά ένας χόμπιστα με μια μικρή μεν αλλά εφαρμοσμένη εμπειρία.

 

Ο κάθε ένας αυτό που έζησε μπορεί να το καταθέσει και να το πει χωρίς να το κάνει κανόνα και χωρίς να το επιβάλει.

 

Η συντριπτική πλειοψηφία είναι  έμπειροι χομπιστες, άπλα άλλοι με περισσότεροι και άλλοι με λιγότεροι εμπειρία και μην σας φαίνεται περίεργο αλλά και ένας εμπειρότατος χομπιστας κάνει λάθη, αλλά και ένας εμπειρότατος χομπιστας μπορεί να μάθει από πολύ λιγότερο έμπειρους χομπιστες και προσκοπικά εμένα με συνέβη πολλές φορές, αν και 32 χρόνια στο χόμπι έμαθα πράγματα από χομπιστα που ασχολείτο 1-2 χρόνια.

 

Για αυτό ο κάθε χομπιστας ας πει την γνώμη του και να μην φοβάται αν είναι λάθος, ευτυχώς δεν κυβερνάτε το ΑΖ από των Δράκοντα για να μας πάρει το κεφάλι.

Σε αυτό το σημείο όμως θέλω να επισημάνω κάτι το σοβαρό.

Δυστυχώς όμως εμείς εδώ είμαστε και ολίγον αφελής αν βγω και πω κάτι που έχω εμπειρία αλλά το πω λάθος, ό άλλος θεωρώντας ότι έχω εμπειρία θα πάει να το κάνει χωρίς να περιμένει να ακούσει και μια επιβεβαιωτική άποψη. Επίσης αν κάποιος νέος στην εμπειρία πει μια γνώμη και είναι λάθος ο άλλος που δεν τον ξέρει και είναι νεότερος στην εμπειρία ίσος να το πράξει αμέσως.  Γενικά δεν έχουμε υπομονή ώστε να διασταυρώνουμε της πληροφορίες που παίρνουμε από το φόρουμ.

Ας μην τρέχουμε με το πρώτο ποστ που θα διαβάσουμε να κάνουμε πράξει τα όλα όσα διαβάσαμε ας περιμένουμε να ακούσουμε ή καλύτερα να διαβάσουμε και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη.

 

Δεν πάμε μπροστά αν ο λιγότερο έμπειρος φοβάται να γράψει γιατί δεν είναι 100% σίγουρος, ή φοβάται το κράξιμο που θα δεχτεί από μια λάθος πληροφορία που εσφαλμένα ουκ ολίγες φορές πράττουν οι εμπειρότεροι.

Αν ο αρχάριος που για εμένα είναι ο λιγότερο έμπειρος δεν μπορεί να καταθέτη την εμπειρία του και να λέει την γνώμη του για τους παραπάνω λόγους τότε το φόρουμ θα είναι μονόχνοτο και θα ρωτάνε οι αρχάριοι και θα απαντούν μόνο οι ‘’αλάθητη’’ έμπειροι.

 

Θέλω να προτρέψω λοιπόν να γράφουν όλοι όταν πιστεύουν ότι κάτι γνωρίζουν και να μην φοβούνται το ενδεχόμενο του λάθους γιατί μέσα από το λάθος θα μάθουν και οι ίδιοι αλλά και οι άλλοι.

Και μη μου πείτε ότι μια λάθος γνώμη από έναν αρχάριο εγκυμονεί κινδύνους και θα καταστρέψει το ενυδρείο ενός άλλου αρχάριο.

Το ενυδρείο δεν καταστρέφεται από την λάθος πληροφορία αλλά από την επιπολαιότητα μας και την βιασύνη μας. Πάντοτε όλοι οφείλουν να περιμένουν λίγο προτού κάνουν πράξει τα γραφόμενα του φόρουμ,  αν δεν το κάνουν κακό του κεφαλιού τους και δεν έχουν κανένα δικαίωμα να επιρρίψουν ευθύνες σε κανέναν. Τέτοια άτομα αργά ή γρήγορα την πατάτα θα την κάνουν μόνη τους.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...