Jump to content

Ερωτηση για λαμπες


rastafarian

Recommended Posts

Καλημερα φιλοι!Εχω ενα ενυδρειο juwel record 110 και εχει 2χ18watt τ8 λαμπες και θελω να το αναβαθμησω πριν το ξεκινησω παλι για να βαλω και λιγο δυσκολοτερα φυτα μεσα.Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχουν λαμπες τ8 στο ιδια μηκος(δεν θυμαμαι ποσο μηκος εχουν οι λαμπες μου)αλλα με περισσοτερα watt

Ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι ευκολο να αλλαξω τα ακροφυσια απο τ8 σε τ5?

Link to comment
Share on other sites

Οι τ8 και τ5 εχουν στανταρ διαστασεις με αναλογα στανταρ βατ.

Οι τ5 χρειαζονται ηλετρονικο μπαλαστ για να δουλεψουνε ενω οι τ8 εχουν ας τα πουμε συμβατικα μπαλαστ, τα ακροφυσια ειναι το λιγοτερο, αλλαζονται ευκολα.

Σιγουρα εαν θες περισσοτερα βατ θα στραφεις σε τ5 μια που σε μικροτερες διαστασεις προσφερουν περισσοτερα βατ.

Τη μηκος εχει το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομε πως το μηκος του ενυδρειου σου πρεπει να ειναι στα 80 εκατοστα, οποτε 3 λαμπες τ5 των 55 εκατοστων θα εχεις 3χ24 =72 βατ καλος για μετριας δυσκολιας φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τ8 και τ5 εχουν στανταρ διαστασεις με αναλογα στανταρ βατ.

Οι τ5 χρειαζονται ηλετρονικο μπαλαστ για να δουλεψουνε ενω οι τ8 εχουν ας τα πουμε συμβατικα μπαλαστ, τα ακροφυσια ειναι το λιγοτερο, αλλαζονται ευκολα.

Σιγουρα εαν θες περισσοτερα βατ θα στραφεις σε τ5 μια που σε μικροτερες διαστασεις προσφερουν περισσοτερα βατ.

Τη μηκος εχει το ενυδρειο σου;

Λοιπον rik το ενυδρειο μου εχει μηκος 80 αλλα νομιζω οτι εχει λαμπες 60αρες μεσα και ειναι τ8.Το μπαλαστ το εχω αλλαξει γιατι το παλιο ειχε χαλασει και εβαλα νομιζω ηλεκτρονικο(χωρις σταρτερ)Τωρα ψαχνω για λαμπες και βλεπω οτι τ8 βγαινουν μονο 18watt σε 60 μηκος.τ5 βγαινουν και 24watt αλλα νομιζω ειναι λιγο λιγοτερο απο 60 μηκος.Τα ακροφυσια που εχω ειναι τα πλαστικα της juwel,αλλαζουν ευκολα αυτα σε τ5?θα ταιριαξουν οι τ5 που ειναι λιγο λιγοτερο απο 60 μηκος?

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομε πως το μηκος του ενυδρειου σου πρεπει να ειναι στα 80 εκατοστα, οποτε 3 λαμπες τ5 των 55 εκατοστων θα εχεις 3χ24 =72 βατ καλος για μετριας δυσκολιας φυτα.

Συμφωνω αλλα πως θα βαλω την τριτη λαμπα?νομιζω δεν χωραει γιατι ειναι ισα ισα..και τα ακροφυσια που εχει τωρα,τα πλαστικα αλλαζουν σε τ5?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αλλα πως θα βαλω την τριτη λαμπα?νομιζω δεν χωραει γιατι ειναι ισα ισα..και τα ακροφυσια που εχει τωρα,τα πλαστικα αλλαζουν σε τ5?

Δεν ξερω εαν μπορεσεις να προσαρμοσεις και μια τριτη λαμπα, μια που θα ηταν ευχης εργο αλλα τα ακροφυσια σιγουρα με καποιον τροπο θα βγαινουν και αν το μπαλαστ ειναι οπως λες τοτε δεν θα εχεις προβλημα στο να βαλεις τ5. Βεβαια θα πρεπει να κοιταξεις και ποσα βατ ειναι το μπαλαστ γιατι εαν ειναι μικρο παλι θα χρειαστεις αλλο μπαλαστ.

Link to comment
Share on other sites

Το επομενο μεγεθος στις τ5 ειναι κοντα στα 85 εκατοστα οποτε τα 55 εκατοστα σαν επιλογη των τ5 ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

To μήκος στις λάμπες που χρησιμοποιεί η juwel είναι "περίεργο". Δες τι μήκος γράφουν οι λάμπες που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν μπορεις καποια στιγμη, βγαλε μια φωτο το καπακι απο την κατω πλευρα για να δουμε πως ειναι ο χωρος των λαμπων.

Εχει δικιο και ο Φωτης μια που η αληθεια ειναι πως η Juwel εχει και λαμπες που ειναι κοντα στα 60 εκτοστα με 28 βατ και στα 75 εκατοστα με 35 βατ, αν και θα τις πληρωσεις χρυσες!

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιο ενυδρειακο e-shop ειδα και τ5 24 watt που ειναι 60cm..Αν υπαρχουν μονο 55 τοτε δεν μου κανουν γιατι νομιζω οτι τα ακριφυσια ειναι τρυπιμενα στα 60cm..πωπω μπερδεμα..

Απ οτι θυμαμαι στο καπακι μου δεν χωραει αλλη λαμπα.Το μπαλαστ αν δεν κανει το αλλαζω,δεν υπαρχει θεμα,αν και νομιζω οτι θα ειναι μικρο για 2χ24.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιο ενυδρειακο e-shop ειδα και τ5 24 watt που ειναι 60cm..Αν υπαρχουν μονο 55 τοτε δεν μου κανουν γιατι νομιζω οτι τα ακριφυσια ειναι τρυπιμενα στα 60cm..πωπω μπερδεμα..

Απ οτι θυμαμαι στο καπακι μου δεν χωραει αλλη λαμπα.Το μπαλαστ αν δεν κανει το αλλαζω,δεν υπαρχει θεμα,αν και νομιζω οτι θα ειναι μικρο για 2χ24.

Κοιτα να δεις, και λιγο ποιο μικρες να ειναι δεν πειραζει μια που μπορουν να κρεμονται απο τα γατζακια των ανακλαστηρων και οχι απο τα ακροφυσια, οσο για τα μπαλαστ εχουν και αυτα καποιο κοστος αλλα ειναι κατι που θα πρεπει να αλλαξεις αναγκαστηκα εαν ειναι μικρο για το ολο ενχηρυμα δυστηχως.

Σου βαζω ενα πετ σοπ για να παρεις μια ιδεα και για τις juwel.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=ca...=&show=grid

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, και λιγο ποιο μικρες να ειναι δεν πειραζει μια που μπορουν να κρεμονται απο τα γατζακια των ανακλαστηρων και οχι απο τα ακροφυσια, οσο για τα μπαλαστ εχουν και αυτα καποιο κοστος αλλα ειναι κατι που θα πρεπει να αλλαξεις αναγκαστηκα εαν ειναι μικρο για το ολο ενχηρυμα δυστηχως.

Σου βαζω ενα πετ σοπ για να παρεις μια ιδεα και για τις juwel.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=ca...=&show=grid

Η πατατα ειναι οτι δεν εχουν γατζακια οι λαμπες απ οτι θυμαμαι,κρατιουντε μονο απο τα ακροφυσια αλλα αυτο νομιζω λυνετε κανοντας τρυπες και βαζοντας γατζακια..ομως και παλι δεν θα φτανουν να μπουν και να κουμποσουν στα ακροφυσια,δεν ξερω αν γνωριζεις πως ειναι τα ακροφυσια της juwel..

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος των λαμπτήρων που χρησιμοποιούνται στο καπάκι σου είναι 590mm.

Οι μεν Τ8 στα 18 Watt,οι δε Τ5 στα 28 Watt. Με μια καλή πατέντα,4 στεγανά ακροφύσια Τ5 και ένα ηλεκτρονικό ballast 2 X 28 είσαι άρχοντας.Σκέψου μόνο αν χρειάζεσαι τρίτη λάμπα....

Link to comment
Share on other sites

Η πατατα ειναι οτι δεν εχουν γατζακια οι λαμπες απ οτι θυμαμαι,κρατιουντε μονο απο τα ακροφυσια αλλα αυτο νομιζω λυνετε κανοντας τρυπες και βαζοντας γατζακια..ομως και παλι δεν θα φτανουν να μπουν και να κουμποσουν στα ακροφυσια,δεν ξερω αν γνωριζεις πως ειναι τα ακροφυσια της juwel..

Οχι δεν ξερω αλλα δεν με απασχολη απο την στιγμη που θα αλλαχτουν ετσι και αλλιως.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10930

Και στον αερα να ειναι τα ακροφυσια θα κρατιουνται απο τις ιδιες τις λαμπες.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το μήκος των λαμπτήρων που χρησιμοποιούνται στο καπάκι σου είναι 590mm.

Οι μεν Τ8 στα 18 Watt,οι δε Τ5 στα 28 Watt. Με μια καλή πατέντα,4 στεγανά ακροφύσια Τ5 και ένα ηλεκτρονικό ballast 2 X 28 είσαι άρχοντας.Σκέψου μόνο αν χρειάζεσαι τρίτη λάμπα....

Φωτη εννοεις να ξυλωσω τελειως λαμπες και ακροφυσια και να βαλω καινουρια?Γιατι ειδα στο site της juwel κατι ακροφυσια που ειναι μονο τα πλαστικα που πιανει η λαμπα τ5

Link to comment
Share on other sites

Ναι,και με 2 ανακλαστήρες θα γίνει γήπεδο. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια για να μη σπαμε τα κεφαλια μας τζαμπα αυτη τη στιγμη την Δευτερα θα ειμαι πλεον παλι Αθηνα οπωτε θα βγαλω μια φωτογραφια το καπακι απο κατω να το δειτε πως ειναι γιατι το συγκεκριμενο ειναι λιγο περιεργο,στη μεση απο τις λαμπες εχει κατι σαν χωρισμα που ειναι σαν κουτακι οπου εκει βρισκεται το μπαλαστ.Θα το βγαλω μια φωτογραφια για να το βλεπουμε και να συζηταμε καλητερα για τις πατεντες που μπορουν αν γινουν.Αν χωραει μια λαμπα ακομα και να εχω 2χ18 τ8 και 1χ28 τ5 με πατεντα δεν θα με χαλασει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι καλυτερα ετσι! :bye2:

CU! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,και με 2 ανακλαστήρες θα γίνει γήπεδο. :thumbup:

Ανακλαστηρες εχει Φωτη οπωτε μπορω να τους κρατησω

http://www.juwel-aquarium.de/en/beleuchtung46.htm?cat=733 εδω ειναι τα ακροφυσια που σου λεω που αλλαζουν μονο τα μπροστινα μεροι και μενουν τα πλαστικα που ειναι κουμπομενα στο καπακι ως εχει.Αν παρω αυτα και βαλω και λαμπες τ5 28 βατ 60cm μηκος δεν κανω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Ανακλαστηρες εχει Φωτη οπωτε μπορω να τους κρατησω

http://www.juwel-aquarium.de/en/beleuchtung46.htm?cat=733 εδω ειναι τα ακροφυσια που σου λεω που αλλαζουν μονο τα μπροστινα μεροι και μενουν τα πλαστικα που ειναι κουμπομενα στο καπακι ως εχει.Αν παρω αυτα και βαλω και λαμπες τ5 28 βατ 60cm μηκος δεν κανω δουλεια?

Δε νομίζω οτι ταιριάζουν οι εσωτερικές επαφές... Λάμπες με μήκος 60cm δε θα κουμπώσουν εκτός αν κάνεις μετατροπή στο φωτιστικό.Δεν ξέρω αν θα χωράει να κλείσει μετά....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι ταιριάζουν οι εσωτερικές επαφές... Λάμπες με μήκος 60cm δε θα κουμπώσουν εκτός αν κάνεις μετατροπή στο φωτιστικό.Δεν ξέρω αν θα χωράει να κλείσει μετά....

Αυτο με τις εσωτερικες επαφες δεν ξερω και εγω αν ειναι το ιδιο σε τ8 και τ5.Παντως αυτο που λες για τις λαμπες 60 cm μηκος θα κανουν γιατι και αυτες που εχω τωρα 60 ειναι νομιζω.Σκεφτομαι αν μπορεσω και βρω ολοκληρο το ακροφυσιο,δηλαδη και με τις εσωτερικες επαφες που κουμπονουν στο καπακι,να ξεκουμποσω αυτα που εχω και να κουμποσω στο ιδιο σημειο τα αλλα ακροφυσια για τ5 60cm μηκος

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις βάλε κρεμαστό φωτιστικό με 4 τ και καθάρισες. Εγώ προσωπικά αυτό έκανα μετατρέποντας το ενυδρείο σε ανοικτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις βάλε κρεμαστό φωτιστικό με 4 τ και καθάρισες. Εγώ προσωπικά αυτό έκανα μετατρέποντας το ενυδρείο σε ανοικτο.

Δεν νομιζω οτι συμφερει απο λογο χρηματων,ειναι ακριβα τα φωτιστικα για 4 λαμπες.Εσυ ποσο το πηρες και τι μηκος εχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 60,είναι 59. Γι'αυτό σου λέω οτι είναι περίεργες οι διαστάσεις...

Αυτό τον ένα πόντο πως θα τον κλέψεις;Με το σφυρί; :thumbup:

Πρέπει να μετακινήσεις τα ακροφύσια. Έλεγξε πόσο κενό αφήνουν τα ακροφύσια στις άκρες τους

όταν κλείνεις το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...