Jump to content

Ερωτηση για λαμπες


rastafarian

Recommended Posts

Δεν είναι 60,είναι 59. Γι'αυτό σου λέω οτι είναι περίεργες οι διαστάσεις...

Αυτό τον ένα πόντο πως θα τον κλέψεις;Με το σφυρί; :thumbup:

Πρέπει να μετακινήσεις τα ακροφύσια. Έλεγξε πόσο κενό αφήνουν τα ακροφύσια στις άκρες τους

όταν κλείνεις το καπάκι.

χαχαχαχαχαα

Κοιτα οπως το υπολογιζω απο τη Θεσσαλονικη λογικα αφου το ενυδρειο ειναι 80 μηκος πρεπει να αφηνουν κατι λιγοτερο απο 10 ποντους απο την καθε πλευρα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το "λογικά" το έχω πει πολλές φορές και την έχω πατήσει σχεδόν σε όλες. :thumbup:

Σο δικό μου record 600 δεν μπορείς να μετακινήσεις τα ακροφύσια.Δεν υπάρχει χώρος στη σκάφη του φωτιστικού.Τα ακροφύσια από το πλαίσιο έχουν περιθώριο περίπου 1,5 cm σε κάθε πλευρά.

Εσένα λογικά θα αφήνουν 3-4 cm.To θέμα είναι να έχει χώρο στη σκάφη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "λογικά" το έχω πει πολλές φορές και την έχω πατήσει σχεδόν σε όλες. :thumbup:

Σο δικό μου record 600 δεν μπορείς να μετακινήσεις τα ακροφύσια.Δεν υπάρχει χώρος στη σκάφη του φωτιστικού.Τα ακροφύσια από το πλαίσιο έχουν περιθώριο περίπου 1,5 cm σε κάθε πλευρά.

Εσένα λογικά θα αφήνουν 3-4 cm.To θέμα είναι να έχει χώρο στη σκάφη.

Θα το δω την Δευτερα που θα ειμαι Αθηνα και θα σου πω σιγουρα.Αλλα οπως το βλεπω υπαρχουν οι εξης λυσεις

1)βαζω ακροφυσια της juwel για τ5 στις ιδιες τρυπες με τωρα και βαζω λαμπες juwel 28 βατ τ5 που υπαρχουν σε 59 ποντους

2)κοιταζω αν μπορω να βαλω 1 τ5 αναμεσα απο τις τ8 που εχω τωρα και μετα θα εχω 2χ18 βατ τ8 και 1χ28 βατ τ5

3)ξυλωνω τα παντα και βαζω αλλα ακροφυσια οσο μαγαλα με παιρνει με τ5 λαμπες

4)φτιαχνω ξυλινο καπακι(θα πρεπει να βρω τροπο)

Αν υπαρχει και τιποτα αλλο να κανω περιμενω προατση :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα περιμενω ως την Δευτερα την φωτο και μετα τα ξαναλεμε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα περιμενω ως την Δευτερα την φωτο και μετα τα ξαναλεμε! :thumbup:

Και εγω νομιζω οτι αυτο ειναι το καλητερο rik,τωρα μιλαμε στα τυφλα :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, καλη η συζητηση, αλλωστε για αυτο ειναι το φορουμ, αλλα καπου χανουμε το νοημα! :thumbup:

Οταν με το καλο βαλεις Φωτο, βαλε και τις εσωτερικες διαστασεις για να δουμε τη μπορουμε να κανουμε. :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, καλη η συζητηση, αλλωστε για αυτο ειναι το φορουμ, αλλα καπου χανουμε το νοημα! :bye2:

Οταν με το καλο βαλεις Φωτο, βαλε και τις εσωτερικες διαστασεις για να δουμε τη μπορουμε να κανουμε. :bye2:

Ναι καλη ειναι η συζητηση αλλα οταν εχεις και αποδειξεις ειναι καλητερη :thumbup:

Θα την φτιαξω οσο πιο αναλυτικη γινετε μηπως βρουμε τιποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση χρειάζεται και τίποτα δε γράφεται τσάμπα όσο άκυρο και αν είναι.Μόλις δεις το καπάκι θα έχεις και έτοιμη τη λύση. :thumbup:

Υπάρχει μία ακόμη πρόταση αλλά είναι λίγο βάρβαρη...

Αφαιρείς τελείως τη σκάφη του φωτιστικού και βάζεις 3 Τ5 με δικά σου ακροφύσια.

Σκέψου τα και τα λέμε τη Δευτέρα λοιπόν.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση χρειάζεται και τίποτα δε γράφεται τσάμπα όσο άκυρο και αν είναι.Μόλις δεις το καπάκι θα έχεις και έτοιμη τη λύση. :thumbup:

Υπάρχει μία ακόμη πρόταση αλλά είναι λίγο βάρβαρη...

Αφαιρείς τελείως τη σκάφη του φωτιστικού και βάζεις 3 Τ5 με δικά σου ακροφύσια.

Σκέψου τα και τα λέμε τη Δευτέρα λοιπόν.

Μια χαρα ειναι η συζητηση! :bye2: Με τις φωτο και τις διαστασεις θα ειναι ακομα καλυτερη!!! :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η συζητηση! :bye2: Με τις φωτο και τις διαστασεις θα ειναι ακομα καλυτερη!!! :thumbup:

Συμφωνω και εγω παιδια,οπωτε η συζητηση μας συνεχιζεται την Δευτερα μαζι με υλικο :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλαρακια μου!Λοιπον ανεβαζω μια φωτογραφια για να δουμε το καπακι μου.Οι λαμπες τελικα πανω γραφουν 60cm και οχι 59 που λεγαμε

post-26285-1309726158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:P

post-16909-1309727135_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:P

Χαχαχαχαχαχαχ δεν υπαρχεις ρε μεγαλε!Πως το εκανες τωρα αυτο?Μηπως θα ηταν να βαλω εκει μια τ5 που ειναι περισσοτερα βατ?τα καλωδια που θα τα περασω για να τα ενωσω με το μπαλαστ που θα ειναι μεσα στο κουτι?μηπως ειναι πιο ευκολο να βγαλω τις λαμπες που εχω και να βαλω στη θεση τους 2 τ5χ28 βατ 60 μηκος?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχ δεν υπαρχεις ρε μεγαλε!Πως το εκανες τωρα αυτο?Μηπως θα ηταν να βαλω εκει μια τ5 που ειναι περισσοτερα βατ?τα καλωδια που θα τα περασω για να τα ενωσω με το μπαλαστ που θα ειναι μεσα στο κουτι?μηπως ειναι πιο ευκολο να βγαλω τις λαμπες που εχω και να βαλω στη θεση τους 2 τ5χ28 βατ 60 μηκος?

Photoshop αδερφε! :thumbup:

Τελικα το μπαλαστ ποσα βατ ειναι;

Τα καλωδια θα πανε εσωτερικα στο καπακι και περιμετρικα και θα κανεις δυο τρυπουλες μια αριστερα και μια δεξια οπου θα περασεις τα καλωδια και με λιγο σιλικονη θα τις σφραγησεις για να μην περναει η υγρασια.

Εγω θα σου προτεινα να μην μπλεξεις με περιεργα βατ, οπως τα 28 βατ γιατι μετα οι Juwel ειναι μονοδρομος και θα τις χρυσοπληρωνεις τις λαμπες καθε φορα, εκτος εαν το υπαρχων μπαλαστ στο επιτρεπει, οποτε θα κουμπωσεις και μια τριτη 28αρα και θα εχεις 84 βατ.

Εαν το μπαλαστ σηκωνει δυο 24αρες εχει καλος και κουμπωνεις και μια τριτη, οποτε παμε στα 74 βατ.

Εαν το μπαλαστ ειναι οριακα για τις τ8, τοτε κρατατες και κουμποσε και μια 24αρα τ5 και παμε στα 70βατ.

Η ποιο συμφερουσα λυση μου φενεται η τελευταια και σαν κοστος και για να μην παιδευεσαι και πολυ με τις μετατροπες ολων των λαμπτηρων. :P

Link to comment
Share on other sites

Οπα!!!! :thumbup:

Γραψε λαθος, :hysterical:

Η δευτερη λυση ειναι 72 βατ και η τριτη λυση ειναι στα 60 βατ, λιγοτερα βατ μεν απο τις αλλες δυο λυσεις αλλα ικανοποιητικα για ενα καλο φυτεμενο. :P

Εαν πας στην λυση με τ5 προσωπικα θα διαλεγα 3 των 24 βατ για να μπορω να αγοραζω λαμπες και απο ηλεκτρολογικο καταστημα σε πολυ καλυτερη τιμη.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Sorry για εχθες αν αργησα να σου ξαναπαντησω, αλλα το pc ηταν κατελημενο και μετα περασε η ωρα και σου εγραφα οτι νανε! :thumbup:

Εκτος απο το μπαλαστ δωσε και εσωτερικες διαστασεις μηπως και μπορεσεις να βαλεις και ποιο μακρια λαμπα στην μπροστινη θεση. :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Rik!Μην ανησυχεις για χθες,ετσι και αλλιως και εγω εκλεισα μετα γιατι ειμουν κομματια απο το 6ωρο ταξιδι με το τραινο απο Θεσσαλονικη-Αθηνα.Λοιπον οι εσωτερικη διασταση ειναι 77 ποντοι,υπαρχει αρκετος χωρος νομιζω.Τωρα το μπαλαστ δεν μπορω να βγαλω ακρη τι ειναι και γι αυτο σου βαζω μια φωτιγραφια για να δεις τι γραφει,παντως ειναι μονο για 2 λαμπες οπωτε σιγουρα θα χρειαστω αλλο ενα σιγουρα

post-26285-1309770484_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Rik!Μην ανησυχεις για χθες,ετσι και αλλιως και εγω εκλεισα μετα γιατι ειμουν κομματια απο το 6ωρο ταξιδι με το τραινο απο Θεσσαλονικη-Αθηνα.Λοιπον οι εσωτερικη διασταση ειναι 77 ποντοι,υπαρχει αρκετος χωρος νομιζω.Τωρα το μπαλαστ δεν μπορω να βγαλω ακρη τι ειναι και γι αυτο σου βαζω μια φωτιγραφια για να δεις τι γραφει,παντως ειναι μονο για 2 λαμπες οπωτε σιγουρα θα χρειαστω αλλο ενα σιγουρα

2x24 ή 2χ28 με αυτο το μπαλαστ δυστηχως δεν παιζει.

Λογικα ισως να δουλεψει η 1χ28 αλλα πρωτα θα πρεπει να το δοκιμασεις.

Απο διαστασεις αλλων λαμπων δυστηχως πιστευω πως δεν μπορουμε να παιξουμε, υπαρχει και η 35 βατ στα 742 χιλιοστα αλλα με τα ακροφυσια ειμαστε πολυ οριακα.

Τελικα τη αποφασησες;

Θα τα πουμε αργοτερα! :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη αυτο το μπαλαστ το εχω για 2χ18 τ8 και δουλευει μια χαρα.Τι αποφασισα ε?ειμαι αναμεσα σε 2 λυσεις

1)Αφηνω τις τ8 οπως ειναι και βαζω αλλη μια τ5 μπτοστα 28watt στα 60cm και εχουμε συνολο 64watt.Σ αυτη τη λυση βαζω αλλο ενα μπαλαστ γι αυτη τη λαμπα

2)βγαζω ολες τις λαμπες,αλλαζω ακροφυσια για τ5 στις τρυπες που υπαρχουν και βαζω εκει 2χ28 watt στα 60cm και βαζω αλλη μια λαμπα τ5 μπροστα 28watt 6ocm.Βεβαια εδω πρεπει να αλλαξω και το αλλο μπαλαστ για τις 2 τ5 και να βαλω αλλο ενα για την μπροστινη.Μ αυτη τη λυση θα εχουμε 3χ28 watt δηλαδη 84 watt!!!!!!

Δηλιμα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη αυτο το μπαλαστ το εχω για 2χ18 τ8 και δουλευει μια χαρα.Τι αποφασισα ε?ειμαι αναμεσα σε 2 λυσεις

1)Αφηνω τις τ8 οπως ειναι και βαζω αλλη μια τ5 μπτοστα 28watt στα 60cm και εχουμε συνολο 64watt.Σ αυτη τη λυση βαζω αλλο ενα μπαλαστ γι αυτη τη λαμπα

2)βγαζω ολες τις λαμπες,αλλαζω ακροφυσια για τ5 στις τρυπες που υπαρχουν και βαζω εκει 2χ28 watt στα 60cm και βαζω αλλη μια λαμπα τ5 μπροστα 28watt 6ocm.Βεβαια εδω πρεπει να αλλαξω και το αλλο μπαλαστ για τις 2 τ5 και να βαλω αλλο ενα για την μπροστινη.Μ αυτη τη λυση θα εχουμε 3χ28 watt δηλαδη 84 watt!!!!!!

Δηλιμα....

Μπορει με αυτο το μπαλαστ που εχεις να δουλευει μια χαρα η μια τ5 28 βατ, οποτε μετα θα χρειαστεις αλλο ενα για τις αλλες δυο. Οπως και να εχει η μια 28αρα ειναι το σιγουρο απο οτι καταλαβαινω, οποτε παρτην και δοκιμασε εαν δουλευει με το υπαρχων μπαλαστ και αν εχει καλος αποφασιζεις για ποια απο τις δυο λυσεις θα καταληξεις! :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορει με αυτο το μπαλαστ που εχεις να δουλευει μια χαρα η μια τ5 28 βατ, οποτε μετα θα χρειαστεις αλλο ενα για τις αλλες δυο. Οπως και να εχει η μια 28αρα ειναι το σιγουρο απο οτι καταλαβαινω, οποτε παρτην και δοκιμασε εαν δουλευει με το υπαρχων μπαλαστ και αν εχει καλος αποφασιζεις για ποια απο τις δυο λυσεις θα καταληξεις! :P

Να σε ρωτησω τωρα και κατι αλλο αλλο,απο λαμπες τωρα τι βαζω?Αυτη τη στιγμη αυτες που εχω ειναι 1 day και μια για φυτα.Φανταζομαι οτι πρεπει να παρω αλλη μια για φυτα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω τωρα και κατι αλλο αλλο,απο λαμπες τωρα τι βαζω?Αυτη τη στιγμη αυτες που εχω ειναι 1 day και μια για φυτα.Φανταζομαι οτι πρεπει να παρω αλλη μια για φυτα ετσι?

Εξαρτατε τη εννοεις λαμπα για φυτα! ποια; τυπου grolux; ροζ αποχρωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτατε τη εννοεις λαμπα για φυτα! ποια; τυπου grolux; ροζ αποχρωσεις;

Αυτη που εχω τωρα λεει πανω plant color και ειναι της sera

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχω τωρα λεει πανω plant color και ειναι της sera

Μαλιστα, αυτη δηλαδη:

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...2Findex.php%253

Εγω θα σου προτεινα μια 3000 με 4000Κ κανονικη με CRI 8 δηλαδη θα γραφει στην ακρη 830 ή 840.

Η Sera αν και ειναι στα 4900κ δεν εχει καμια σχεση με τις κανονικες λαμπες μια που ειναι 3 band λαμπα δηλαδη τυπου grolux.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, αυτη δηλαδη:

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...2Findex.php%253

Εγω θα σου προτεινα μια 3000 με 4000Κ κανονικη με CRI 8 δηλαδη θα γραφει στην ακρη 830 ή 840.

Η Sera αν και ειναι στα 4900κ δεν εχει καμια σχεση με τις κανονικες λαμπες μια που ειναι 3 band λαμπα δηλαδη τυπου grolux.

αχαχαχαχαχ κατσε γιατι σε εχασα φιλε Rik τωρα γιατι ειμαι λιγο ασχετος απο ηλεκτρολογικα.Δηλαδη αυτες που μου λες ειναι απλες λαμπες?Που θα τις βρω και πως θα τις ζητησω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...