Jump to content

Ερωτηση για λαμπες


rastafarian

Recommended Posts

:hysterical:

αχαχαχαχαχ κατσε γιατι σε εχασα φιλε Rik τωρα γιατι ειμαι λιγο ασχετος απο ηλεκτρολογικα.Δηλαδη αυτες που μου λες ειναι απλες λαμπες?Που θα τις βρω και πως θα τις ζητησω?

:hysterical::hysterical::hysterical:

Κατσε γιατι και εγω μπερδευτικα με τα τοσα που ειπαμε! :thumbup:

Εαν πας σε 24βατ τ5 τοτε πας σε οποιοδηποτε ηλεκτρολογικο καταστημα και με 5 ευρω περνεις μια ή δυο αναλογα τελος παντων θες!

Οσο για την 28αρα που λεγαμε παρε την Natur:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1242

:P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:hysterical:

:hysterical::hysterical::hysterical:

Κατσε γιατι και εγω μπερδευτικα με τα τοσα που ειπαμε! :thumbup:

Εαν πας σε 24βατ τ5 τοτε πας σε οποιοδηποτε ηλεκτρολογικο καταστημα και με 5 ευρω περνεις μια ή δυο αναλογα τελος παντων θες!

Οσο για την 28αρα που λεγαμε παρε την Natur:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1242

:P

Λοιπον περιμενε γιατι εχω μπερδευτει :hysterical:

Αυτη τη στιγμη εχω αυτη που εβαλες στο λινκ και αυτη εδω http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...illiant-t8.html

Η 28 που μου εβαλες της juwel δεν μπαινει σε μενα λογο μηκους,αυτες που εχω πανω ειναι 60cm ενω της juwel ειναι 59.

Τωρα εχουμε και λεμε αν πουμε οτι αφηνω αυτες που εχω και βαλω μονο μια τ5 τι πρεπει να παρω για να εχω καλητερα αποτελεσματα και αν σε περιπτωση που βαλω 3 τ5 ποιες πρεπει να παρω..

Πωπω πολυ μπερδεμα με τις λαμπες ρε αδερφακι μου :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περιμενε γιατι εχω μπερδευτει :P

Αυτη τη στιγμη εχω αυτη που εβαλες στο λινκ και αυτη εδω http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...illiant-t8.html

Η 28 που μου εβαλες της juwel δεν μπαινει σε μενα λογο μηκους,αυτες που εχω πανω ειναι 60cm ενω της juwel ειναι 59.

Τωρα εχουμε και λεμε αν πουμε οτι αφηνω αυτες που εχω και βαλω μονο μια τ5 τι πρεπει να παρω για να εχω καλητερα αποτελεσματα και αν σε περιπτωση που βαλω 3 τ5 ποιες πρεπει να παρω..

Πωπω πολυ μπερδεμα με τις λαμπες ρε αδερφακι μου :thumbup:

Λοιπων εχουμε και λεμε, ας τα παρουμε απο την αρχη.

Με το υπαρχων μπαλαστ που εχουμε τρεις περιπτωσεις:

1) Αφηνεις το υπαρχων μπαλαστ με τις υπαρχων λαμπες και περνεις ενα ακομα μπαλαστ για την μια επιπλεον λαμπα που μπορεις να βαλεις και θα ειναι ή για 28αρα ή για 24αρα. Ετσι και αλλιως αυτη που θα μπει μπροστα ειτε ειναι 59 εκατοστα ειτε 60 δεν μας ενοχλει γιατι ετσι και αλλιως οι τρυπες θα πρεπει να γινουν εξ αρχης.

2) χρησημοποιεις το υπαρχων μπαλαστ για την μια 28 αρα και περνεις ενα ακομα μπαλαστ για 2χ28, σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να κανεις πατεντα για να τις στηριξεις.

3) χρησημοποιεις το υπαρχων μπαλαστ για την μια 24 αρα και περνεις ενα ακομα μπαλαστ για 2χ24.

Οπως και να εχει και εδω οι λαμπες ειναι ποιο κοντες απο 60 εκατοστα, οποτε παλι πας για πατεντα.

Τωρτα τα Κελβιν θα τα δουμε στην πορεια εφοσον κατασταλαξεις στο μεγεθος των λαμπτηρων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων εχουμε και λεμε, ας τα παρουμε απο την αρχη.

Με το υπαρχων μπαλαστ που εχουμε τρεις περιπτωσεις:

1) Αφηνεις το υπαρχων μπαλαστ με τις υπαρχων λαμπες και περνεις ενα ακομα μπαλαστ για την μια επιπλεον λαμπα που μπορεις να βαλεις και θα ειναι ή για 28αρα ή για 24αρα. Ετσι και αλλιως αυτη που θα μπει μπροστα ειτε ειναι 59 εκατοστα ειτε 60 δεν μας ενοχλει γιατι ετσι και αλλιως οι τρυπες θα πρεπει να γινουν εξ αρχης.

2) χρησημοποιεις το υπαρχων μπαλαστ για την μια 28 αρα και περνεις ενα ακομα μπαλαστ για 2χ28, σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να κανεις πατεντα για να τις στηριξεις.

3) χρησημοποιεις το υπαρχων μπαλαστ για την μια 24 αρα και περνεις ενα ακομα μπαλαστ για 2χ24.

Οπως και να εχει και εδω οι λαμπες ειναι ποιο κοντες απο 60 εκατοστα, οποτε παλι πας για πατεντα.

Τωρτα τα Κελβιν θα τα δουμε στην πορεια εφοσον κατασταλαξεις στο μεγεθος των λαμπτηρων.

Κσλημερα φιλε Rik!Λοιπον επειδη δεν εχω και πολλα λεφτα αυτη τη στιγμη λεω να αφησω τις υπαρχων λαμπες και μπαλαστ και να βαλω αλλη μια μπροστα με ενα καινουριο μπαλαστ.Οπωτε παμε σε μια λαμπα τ5χ28 βατ.Τι λαμπα πρεπει να παρω?Επεισης τις λαμπες που εχω τωρα εχουν δουλεψει περιπου 5 μηνες και ειναι αλλους 5 εκτω λειτουργειας,πρεπει να τις αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Κσλημερα φιλε Rik!Λοιπον επειδη δεν εχω και πολλα λεφτα αυτη τη στιγμη λεω να αφησω τις υπαρχων λαμπες και μπαλαστ και να βαλω αλλη μια μπροστα με ενα καινουριο μπαλαστ.Οπωτε παμε σε μια λαμπα τ5χ28 βατ.Τι λαμπα πρεπει να παρω?Επεισης τις λαμπες που εχω τωρα εχουν δουλεψει περιπου 5 μηνες και ειναι αλλους 5 εκτω λειτουργειας,πρεπει να τις αλλαξω?

Καλημερα και σε εσενα φιλε Ραστα!

Και εγω στην θεση σου θα εκανα αυτη την επιλογη απλα δεν ηθελα να σε επιρεασω αμεσα.

Για την ωρα ασε αυτες τις λαμπες και παρε και την λαμπα που σου προτεινα στην δημοσιευση 51.

Στα 4100Κ, εχουμε ενα κιτρινοπω ζεστο χρωματισμο και εχει υψιλες κορυφες στην περιοχη του κοκκινου φασματος και με μια μεγιστη αποδοση μεταξυ βατ ανα λουμεν.

Παρακατω σου βαζω την μεταφραση απο τα Γερμανικα της Juwel:

High-Lite ® αναφέρεται στη νέα τεχνολογία φωτός από το Juwel ενυδρείο. Αυτή η τεχνολογία αυξάνει την ποσότητα του φωτός με το συμβατικό φωτισμό (Τ8) κατά 150 τοις εκατό.

Το ελαφρύ χρώμα αντιστοιχεί στην Φύση και ζεστό τόνο φθορίζον χρώμα που παράγεται με θερμοκρασία χρώματος 4100 Kelvin ζεστή φυσικό φως. High-Lite ® Nature σωλήνα ενισχύει το φυσικό χρώμα και την ανάπτυξη των φυτών.

Για του γλυκού νερού σας προτείνουμε παρακάτω συνδυασμούς: Φύση + Day.

:)For Freshwater we recommend following combinations: Day + Nature or Day + Colour.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε εσενα φιλε Ραστα!

Και εγω στην θεση σου θα εκανα αυτη την επιλογη απλα δεν ηθελα να σε επιρεασω αμεσα.

Για την ωρα ασε αυτες τις λαμπες και παρε και την λαμπα που σου προτεινα στην δημοσιευση 51.

Στα 4100Κ, εχουμε ενα κιτρινοπω ζεστο χρωματισμο και εχει υψιλες κορυφες στην περιοχη του κοκκινου φασματος και με μια μεγιστη αποδοση μεταξυ βατ ανα λουμεν.

Παρακατω σου βαζω την μεταφραση απο τα Γερμανικα της Juwel:

High-Lite ® αναφέρεται στη νέα τεχνολογία φωτός από το Juwel ενυδρείο. Αυτή η τεχνολογία αυξάνει την ποσότητα του φωτός με το συμβατικό φωτισμό (Τ8) κατά 150 τοις εκατό.

Το ελαφρύ χρώμα αντιστοιχεί στην Φύση και ζεστό τόνο φθορίζον χρώμα που παράγεται με θερμοκρασία χρώματος 4100 Kelvin ζεστή φυσικό φως. High-Lite ® Nature σωλήνα ενισχύει το φυσικό χρώμα και την ανάπτυξη των φυτών.

Για του γλυκού νερού σας προτείνουμε παρακάτω συνδυασμούς: Φύση + Day.

:)For Freshwater we recommend following combinations: Day + Nature or Day + Colour.

Ωραια,πιστευεις οτι μ αυτη τη λαμπα θα εχω καλητερη αναπτυξη των φυτων?Θα μπορω να βαλω και λιγο πιο δυσκολα φυτα σε συνεργασια με diy co2 και υποστρωμα που θα εχω απο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,πιστευεις οτι μ αυτη τη λαμπα θα εχω καλητερη αναπτυξη των φυτων?Θα μπορω να βαλω και λιγο πιο δυσκολα φυτα σε συνεργασια με diy co2 και υποστρωμα που θα εχω απο κατω?

Προσωπικα δεν εχω κατι καλυτερο να σου προτεινω σαν επιλογη λαμπας.

Σιγουρα θα εχεις εμφανει βελτιωση στα φυτα σου τωρα για αρκετα δυσκολα φυτα η λιπανση ο σιδηρος το CO2 σε συνδιασμο με τον φωτισμο ειναι η χρυση τομη. Αυτο που μπορω να σου προτεινω για αυτα τα φυτα ειναι να τα βαλεις καπου κεντρικα οπου εχουμε τα περισσοτερα λουμεν στο κεντρο των λαμτηρων, και μην τα στριμωξεις μεταξυ τους για να εχουν μια καλη ροη και φωτισμο τα φυλλα μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Επισης των πρωτο καιρο μην αρχισεις με πολυ δυσκολα φυτα, το ολο οικοσυστημα να στρωσει και να ωριμασει πρωτα καλα μια που ενδεχεται να κανουν τον κυκλο τους και καποιες αλγες.

Επισης και τα φυτα οπως θα ξερεις θελουν τον χρονο τους στο να εγληματιστουν, να ριζωσουν και να βρουν τις ισοροποιες τους για εχουν μετα μια καλη και σταθερη αναπτυξη, για αυτο τον πρωτο μηνα χαλαρα με τον φωτισμο και ανεβαζεις σταδιακα την φωτοπεριοδο. :P

Link to comment
Share on other sites

Rik εχω μια σχετικη εμπειρια με τα φυτα και τα εχω δουλεψει και πριν.Απλα θα ηθελα να παιξω και με καποια που δεν εχω ξαναπαιξει λογο φωτισμου οπως πχ την cuba.Ειχα γρασιδακι και πριν αλλα λογο του λιγου φωτος που ειχα ψηλωνε αντι να μενει κοντουλι.Και κοκκινα ειχα πριν οπωτε ξερω πως θα τα βαλω.Νομιζω οτι θα ειμαι καλα με αυτη τη λαμπα γιατι θα ειμαι λιγο παραπανω απο 0,5w/lt ενω πριν ειμουν πολυ πιο κατω.Σ ευχαριστω φιλε Rik για την πολυτιμη βοηθεια σου,θα ψαξω να βρω την λαμπα και θα ξεκινησω την κατασκευη :P

Link to comment
Share on other sites

Rik εχω μια σχετικη εμπειρια με τα φυτα και τα εχω δουλεψει και πριν.Απλα θα ηθελα να παιξω και με καποια που δεν εχω ξαναπαιξει λογο φωτισμου οπως πχ την cuba.Ειχα γρασιδακι και πριν αλλα λογο του λιγου φωτος που ειχα ψηλωνε αντι να μενει κοντουλι.Και κοκκινα ειχα πριν οπωτε ξερω πως θα τα βαλω.Νομιζω οτι θα ειμαι καλα με αυτη τη λαμπα γιατι θα ειμαι λιγο παραπανω απο 0,5w/lt ενω πριν ειμουν πολυ πιο κατω.Σ ευχαριστω φιλε Rik για την πολυτιμη βοηθεια σου,θα ψαξω να βρω την λαμπα και θα ξεκινησω την κατασκευη :thumbup:

Χμμμμμ, μου θες και cuba ........ :P

Τη υψος εχει το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ, μου θες και cuba ........ :P

Τη υψος εχει το ενυδρειο σου;

χαχαχαχαχ..ε να μη θελω και εγω σαν παιδι λιγη cuba?το ενυδρειο μου ειναι 40 υψος

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχ..ε να μη θελω και εγω σαν παιδι λιγη cuba?το ενυδρειο μου ειναι 40 υψος

:thumbup: Ενταξει πιστευω πως εχεις λογικο υψος στο ενυδρειο σου και εφοσον στην μπροστινη μερια θα ειναι η 28αρα εχεις καλες πιθανοτητες με την cuba. Περαν των ανακλαστηρων θα σου προτεινα να επενδυσεις εσωτερικα ολο το καπακι με αλουμινοταινια, θα δεις πως βοηθαει και αυτη με την σειρα της! :P

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Ενταξει πιστευω πως εχεις λογικο υψος στο ενυδρειο σου και εφοσον στην μπροστινη μερια θα ειναι η 28αρα εχεις καλες πιθανοτητες με την cuba. Περαν των ανακλαστηρων θα σου προτεινα να επενδυσεις εσωτερικα ολο το καπακι με αλουμινοταινια, θα δεις πως βοηθαει και αυτη με την σειρα της! :P

Οπωτε rik πιστευεις οτι ειμαι καλα με αυτον τον φωτισμο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε rik πιστευεις οτι ειμαι καλα με αυτον τον φωτισμο ετσι?

Φιλε μου Ραστα, επειδη δεν θελω να σου λεω μπιπ μπιπ, για την Cuba θα δειξει, ετσι και αλλιως αν δεις οτι υστερει σε φωτησμο σε μια δευτερη φαση υπαρχουν και οι τ5 σαν λυση για τις υπολοιπες υπαρχωντες λαμπες.

Για τα υπολοιπα φυτα θα εισαι οκ σιγουρα.

Περιμενουμε εξελιξεις και νεα σου :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...