Jump to content

Φίλοι Bettaτζιδες


rastafarian

Recommended Posts

Φιλοι battaτζιδες γεια σας!Λοιπον εχω ενα μικρο ενυδρειακι που ειναι 10 λιτρα, 30χ15χ22,μπορω να βαλω ενα μονομαχο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φιλοι battaτζιδες γεια σας!Λοιπον εχω ενα μικρο ενυδρειακι που ειναι 10 λιτρα, 30χ15χ22,μπορω να βαλω ενα μονομαχο?

εγω στην θεση σου θα εβαζα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου τωρα τι εχω μεχρι στιγμης.Εχω το ενυδρειακι που σου λεω,εχω υποστρωμα για φυτα,χαλικακι ψιλοκοκο 1-2mm καφε και φωτιστικο εχω γραφειου.Κανει αυτο?το καπακι απο το ενυδρειο δεν εχει λαμπα και λεω να μη το βαλω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου τωρα τι εχω μεχρι στιγμης.Εχω το ενυδρειακι που σου λεω,εχω υποστρωμα για φυτα,χαλικακι ψιλοκοκο 1-2mm καφε και φωτιστικο εχω γραφειου.Κανει αυτο?το καπακι απο το ενυδρειο δεν εχει λαμπα και λεω να μη το βαλω

Γιατι να μην την βαλεις?

Οι betta πηδανε εκτος ενυδρειου οποτε το καπακι πρεπει να μπει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην την βαλεις?

Οι betta πηδανε εκτος ενυδρειου οποτε το καπακι πρεπει να μπει!

Σκεφτομαι να βαλω αντι για καπακι ενα κομματι τζαμι αλλα στα πλαγια να αφησω κενο για να παιρνει και αερα.Η λαμπα ειναι πολλα βατ νομιζω,εκτως και αν κανω λαθος,εχει μια μικρη λαμπα,αλογονου νομιζω λεγετε,και λεει πανω οτι ειναι max 12v-50watt!!!Αλλα εχει 2 σκαλες..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευω και εγω αλλα και στην πρωτη σκαλα να το βαλω,που λογικα θα ειναι 25 βατ παλι πολλα θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη το φωτιστικο που εχω ειναι πολλα βατ και το ενυδρειακι ειναι πολυ μικρουλι λεω να κανω το εξης: εχω μερικα τζαμια 5αρια και λεω να κατσω να κολλησω ενα 35-40 λιτρα.Σε αυτα τα λιτρα αν βαλω το φωτιστικο που εχω στην πρωτη σκαλα δεν θα ειμαι καλητερα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη το φωτιστικο που εχω ειναι πολλα βατ και το ενυδρειακι ειναι πολυ μικρουλι λεω να κανω το εξης: εχω μερικα τζαμια 5αρια και λεω να κατσω να κολλησω ενα 35-40 λιτρα.Σε αυτα τα λιτρα αν βαλω το φωτιστικο που εχω στην πρωτη σκαλα δεν θα ειμαι καλητερα?

και αυτη καλη ιδεα...επρεπε να την ειχες υλοποιησει απο πιο πριν :P

φτιαξε ενα βιοτοπικο μονομαχου και οχι κατι συνηθισμενο

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανω αλλα σκεφτομαι λιγο τις θερμοκρασιες γιατι δεν θα εχω καπακι για να βαλω ανεμιστηρακια,θα βαλω ενα κομματι τζαμι απο πανω μονο και το φωτιστικο γραφειου που ελεγα πριν

Δεν θελω να φτιαξω καπακια και τετοια γιατι δεν ειμαι να χαλαω λεφτα για τιποτα γιατι μαζευω να παρω πραγματα για το 110 που θα ξαναστεισω :P

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανω αλλα σκεφτομαι λιγο τις θερμοκρασιες γιατι δεν θα εχω καπακι για να βαλω ανεμιστηρακια,θα βαλω ενα κομματι τζαμι απο πανω μονο και το φωτιστικο γραφειου που ελεγα πριν

Δεν θελω να φτιαξω καπακια και τετοια γιατι δεν ειμαι να χαλαω λεφτα για τιποτα γιατι μαζευω να παρω πραγματα για το 110 που θα ξαναστεισω :P

εγω σου λεω μην βαλεις ουτε κομματι τζαμιου στο ενυδρειο απλα αφησε το ανοιχτο με το νερο να απεχει 5εκ. για να μην μπορεσει να πηδηξει ο μονομαχος

Link to comment
Share on other sites

εγω σου λεω μην βαλεις ουτε κομματι τζαμιου στο ενυδρειο απλα αφησε το ανοιχτο με το νερο να απεχει 5εκ. για να μην μπορεσει να πηδηξει ο μονομαχος

Εισαι σιγουρος οτι δεν θα πηδηξει?Με το φωτιστικο αυτο που εχω θα κανω δουλεια στο πιο μεγαλο ενυδρειο αν το βαλω στην πρωτη σκαλα?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι δεν θα πηδηξει?Με το φωτιστικο αυτο που εχω θα κανω δουλεια στο πιο μεγαλο ενυδρειο αν το βαλω στην πρωτη σκαλα?

μπορει να μην ειναι αρκετος ο φωτισμος αλλα μπορει και να φτανει ισα ισα.(αν με καταλαβες τι εννοω)

ναι αν βαλεις και κοντρες στο ενυδρειο τοτε ειναι μηδαμινες οι ελπιδες του

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ειναι αρκετος ο φωτισμος αλλα μπορει και να φτανει ισα ισα.(αν με καταλαβες τι εννοω)

ναι αν βαλεις και κοντρες στο ενυδρειο τοτε ειναι μηδαμινες οι ελπιδες του

Δεν νομιζω οτι χρειαζετε να βαλω κοντρα πανω,ειναι μικρο το ενυδρειο και με 5αρι τζαμι νομιζω οτι ειναι περιττη η κοντρα.Ο φωτισμος στην δευτερη σκαλα βγαζει 50 βατ στην πρωτη λογικα θα βγαζει τα μισα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χρειαζετε να βαλω κοντρα πανω,ειναι μικρο το ενυδρειο και με 5αρι τζαμι νομιζω οτι ειναι περιττη η κοντρα.Ο φωτισμος στην δευτερη σκαλα βγαζει 50 βατ στην πρωτη λογικα θα βγαζει τα μισα..

εεε οποτε βαλε το φως στο μικρο που θα φτιαξεις και στα 25watt...

Link to comment
Share on other sites

εεε οποτε βαλε το φως στο μικρο που θα φτιαξεις και στα 25watt...

Αυτο λεω να κανω να το βαλω στην πρωτη σκαλα,ετσι και αλλιως και αυτο το φως για μετρια φυτακια καλο ειναι.Το ενυδρειο που θα κοψω και θα κολλησω αυριο θα ειναι 40χ35χ30.Τι λες καλο θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

εγω σου λεω μην βαλεις ουτε κομματι τζαμιου στο ενυδρειο απλα αφησε το ανοιχτο με το νερο να απεχει 5εκ. για να μην μπορεσει να πηδηξει ο μονομαχος

Φιλε μου το ενυδρειο ειναι 10 λιτρα αμα αφησει και 5 εκ πιο κατω η σταθμη ποσο λιτρα θα φτασει?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ενυδρειο ειναι 10 λιτρα αμα αφησει και 5 εκ πιο κατω η σταθμη ποσο λιτρα θα φτασει?

Savou εχασες επεισοδια φιλε :P

Αυριο θα φτιαξω αλλο με κατι τζαμια 5αρια που εχω και θα ειναι 40 λιτρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Savou εχασες επεισοδια φιλε :P

Αυριο θα φτιαξω αλλο με κατι τζαμια 5αρια που εχω και θα ειναι 40 λιτρα :thumbup:

Ωχ το εχασα αυτο.

Αλλα και παλι γιατι να χασεις λιτρα.

Αφου εχεις τα τζαμια βαλε και ενα τζαμι απο πανω και ασε λιγα στα πλαγια και εισαι μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Ωχ το εχασα αυτο.

Αλλα και παλι γιατι να χασεις λιτρα.

Αφου εχεις τα τζαμια βαλε και ενα τζακι απο πανω και ασε λιγα στα πλαγια και εισαι μια χαρα.

:hysterical::hysterical::P:thumbup: ωραιος!!!!!!

Αυτο με το τζαμι σκεφτικα και εγω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::P:thumbup: ωραιος!!!!!!

Αυτο με το τζαμι σκεφτικα και εγω :hysterical:

Κατι εχω παθει σημερα.

Μαλλον θελω ξεκουραση!!

:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ το εχασα αυτο.

Αλλα και παλι γιατι να χασεις λιτρα.

Αφου εχεις τα τζαμια βαλε και ενα τζακι απο πανω και ασε λιγα στα πλαγια και εισαι μια χαρα.

1 χρονος εχει περασει απο τοτε που αρχησα την ενασχοληση μου με το χομπυ αυτο.απ τα χερια νου περασαν πολλα ενυδρεια και απο ψαρια οχι τιποτα ιδιαιτερο μονο μονομαχοι.εεε απο περυσι μεχρι και φετος εχω αυτο το ενυδρειο το νανο εχουν περασει απο αυτο ισα με 10 μονομαχοι.ποτε δεν εβαλα στο ενυδρειο αυτο το τζαμακι του και ποτε κανενας μονομαχος δεν πηδηξε εξω...

υ.γ ελπιζω να με καταλαβαινεις τι εννοω :P

Link to comment
Share on other sites

1 χρονος εχει περασει απο τοτε που αρχησα την ενασχοληση μου με το χομπυ αυτο.απ τα χερια νου περασαν πολλα ενυδρεια και απο ψαρια οχι τιποτα ιδιαιτερο μονο μονομαχοι.εεε απο περυσι μεχρι και φετος εχω αυτο το ενυδρειο το νανο εχουν περασει απο αυτο ισα με 10 μονομαχοι.ποτε δεν εβαλα στο ενυδρειο αυτο το τζαμακι του και ποτε κανενας μονομαχος δεν πηδηξε εξω...

υ.γ ελπιζω να με καταλαβαινεις τι εννοω :thumbup:

Κοιταξε, εγω απλα ειπα του φιλου τη ειναι σωστο να κανει.

Μπορει να το ρισκαρει και να μην γινει τιποτα μπορει και το αντιθετο ομως.

Εγω θα το εβαζα το τζαμακι να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Παντα φιλικα!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...