Jump to content

Φίλοι Bettaτζιδες


rastafarian

Recommended Posts

Για τη δυσκοιλιότητα αρακά ξεφλουδισμένο και βρασμένο μια φορά την εβδομάδα (ενοείται κοματάκια που να μπορεί να χωρέσει στο στόμα του)

Κινητό δεν έχεις για μια πρόχειρη; θα σκάσουμε στην αγωνία μέχρι την άλλη εβδομάδα :blink:

Ποια αλλη εβδομαδα?Το Σεπτεμβρη ερχετε η μικρη :(

Απο κινητο φιλε ειμαι της παλιας σχολης,μηνυματα και τηλ,τιποτα αλλο.Αλλα κατι μπορει να κανω αυριο που θ ανοιξουν τα φωτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ποια αλλη εβδομαδα?Το Σεπτεμβρη ερχετε η μικρη :(

:blink::):D:)

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τον μονομαχο εβαλες τιποτα αλλο μεσα πχ κανα σαλλιγκαρι

Οχι δεν εχω βαλει τιποτα αλλο,σε κανα 2 μηνες θα δοκιμασω να βαλω γαριδες

Link to comment
Share on other sites

ωραιος rasta,,,περιμενουμε φωτο οποτε μπορεσεις,,,παντως και εγω στον μονομαχο ενυδρειο,,μονος του ειναι....σκεφτομαι για καμια γαριδαη κανα σαλιγκαρακι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχουμε ενα προβληματακι.Εχω παρει για τον μονομαχο αυτη τη τροφη http://www.tropical.com.pl/bettagranulat,d242,0,en.html αλλα ο μαγκας δεν την τρωει,την βαζει στο στομα και τη φτυνει .Τρωει μονο τα αποξηραμενα bloodworms,τι αλλο μπορω να του παρω για ποικιλια?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να του παρεις δαφνη,,,πολυ δυνατη τροφη,,,ο δικος μου την''τσακιζει''

Φανταζομαι εννοεις δαφνια?

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εννοεις δαφνια?

ναι μαλλον αυτο πρεπει να λεει,μπορεις να παρεις και κατεψυγμενα bloodworms

Link to comment
Share on other sites

για μενα ιδανικες τροφες ειναι η κατεψυγμενη δαφνια που την ξεπαγωνω συνηθως σε λιγο εκχυλισμα σκορδου, και που και που σε λιγο πολυβιταμινη, το κατεψυγμενο κοκκινο σκουλικι, κατεψυγμενη αρτεμια, καποιες κατεψυγμενες τροφες με γαριδες κτλ που πουλανε για δισκους, και μια φορα τη βδομαδα λιγος αρακας.

Το προβλημα που αντιμετωπισα εγω με ενα μονομαχο ειναι πως απο τοτε που η γυναικα μου του εδωσε να δοκιμασει κανονικο μαγειρεμενο τον αρακα (με τοματα, μελιτζανα, καροτο, κτλ) μολις πηγα να του δωσω τη νεροβραστη κατεψυγμενη μ....α που του εδινα εγω απλα την εφτυνε, απο τοτε οχι μονο οι μονομαχοι μου, αλλα ολα τα ψαρακια μου ταιζονται καπου καπου με ενα κομματακι απο μαγειρεμενο αρακα (που στην τελικη δεν ειναι κακο, ασχετα με τις βλακειες που εχουν γραφτει κατα καιρους)

Αποξηραμενες τροφες τους τις εχω καταργησει εδω και χρονια.

Γενικα οι μονομαχοι λατρευουν την ποικιλια στην τροφη τους (μερικες φορες τους αρεσει και ενα κομματακι αγγουρακι στο "τραπεζι" τους) απλα μην παμε στην αλλη ακρη σαν τα ζωα που ταιζαν το γκουραμι τους με kinder επειδη "του αρεσε" και καταφεραν να το κανουν 5 κιλα!

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στιγμης του δινω bloodworms αποξηραμενα αλλα και φυλλαρακια.Λεω να του παρω και καμια τροφη ακομα.Σκεφτομαι για την παρακατω

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1785

Αν ξερετε και καμια αλλη να παρω πειτε μου.Θα δω μηπως βρω και καμια κατεψηγμενη.Θελω να παρω και καμια βιταμινουλα να του δινω.Επεισης νομιζω οτι αρχιζει να εχει finrot.Οταν τον πηρα η ουρα του ηταν σαν να ελειπε ενα κομματακι.Τωρα το σημειο ειναι το ιδιο αλλα ειδα οτι εχει και ενα μικρο σκισιμο.Περιμενω να παρω ενα melafix

και να κανω μια βδομαδα θεραπεια να δω μηπως γινει καλητερα.Περιμενω να πειτε τροφες και βιταμινες να παραγγηλω απο petcumulus

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στιγμης του δινω bloodworms αποξηραμενα αλλα και φυλλαρακια.Λεω να του παρω και καμια τροφη ακομα.Σκεφτομαι για την παρακατω

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1785

Αν ξερετε και καμια αλλη να παρω πειτε μου.Θα δω μηπως βρω και καμια κατεψηγμενη.Θελω να παρω και καμια βιταμινουλα να του δινω.Επεισης νομιζω οτι αρχιζει να εχει finrot.Οταν τον πηρα η ουρα του ηταν σαν να ελειπε ενα κομματακι.Τωρα το σημειο ειναι το ιδιο αλλα ειδα οτι εχει και ενα μικρο σκισιμο.Περιμενω να παρω ενα melafix

και να κανω μια βδομαδα θεραπεια να δω μηπως γινει καλητερα.Περιμενω να πειτε τροφες και βιταμινες να παραγγηλω απο petcumulus

Eγω του δινω jbl atvitov και ειναι μια χαρα.

Αμα θελεις περνα να σου δωσω μια καλιεργεια grindal.

Link to comment
Share on other sites

Eγω του δινω jbl atvitov και ειναι μια χαρα.

Αμα θελεις περνα να σου δωσω μια καλιεργεια grindal.

Savou ευχαριστω φιλε,επειδη ειμαστε λιγο μακρυα οταν παω παλι σε καμια συναντηση θα σου πω και αν τυχει και ερθεις μου φερνεις μια καλιεργεια grindal :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Savou ευχαριστω φιλε,επειδη ειμαστε λιγο μακρυα οταν παω παλι σε καμια συναντηση θα σου πω και αν τυχει και ερθεις μου φερνεις μια καλιεργεια grindal :thumbup:

Οπως θελεις!! :thumbup::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Οπως θελεις!! :thumbup::thumbup:

Αν ειχα μεταφορικο θα ερχομουν και αυριο φιλε savou αλλα Μενιδι-Ηλιουπολη ειναι λιγο μακρυα για να ερθω με αλλο μεσο... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν παιξει καμια συναντηση και μπορεσω να σας γνωρισω κι απο κοντα θα ηθελα κι εγω μερικα grindal αν περισσευουν απο κανεναν :thumbup:

Φιλε rastafarian, μια καλη λιχουδια για μονομαχους ειναι και τα αλευροσκουλικα.

Για βιταμινες εγω δινω την πολυβιταμινη της tetra και εκχυλισμα σκορδου (το δευτερο ειναι πιο σημαντικο νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν παιξει καμια συναντηση και μπορεσω να σας γνωρισω κι απο κοντα θα ηθελα κι εγω μερικα grindal αν περισσευουν απο κανεναν :thumbup:

Φιλε rastafarian, μια καλη λιχουδια για μονομαχους ειναι και τα αλευροσκουλικα.

Για βιταμινες εγω δινω την πολυβιταμινη της tetra και εκχυλισμα σκορδου (το δευτερο ειναι πιο σημαντικο νομιζω)

Θα ψαξω να βρω καμια βιταμινουλα να του δινω γιατι τις χρειαζεται.Ελπιζω να του φτιαξει και η ουρα με την θεραπαεια με το melafix.Οσο για συναντησεις φιλε NickS μπορεις να δεις εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55723

Link to comment
Share on other sites

Ωπς, δεν ειχα δει οτι υπαρχουν εβδομαδιαιες συναντησεις :thumbup: τελεια!

βιταμινουλα ναι, αλλα και το εκχυλισμα σκορδου μην το υποτιμας. Ολα τα ψαρακια των μαλακων νερων το χρειαζονται, οχι μονο οι δισκοι. Ειναι φθηνο και κραταει χρονια (μολις κανα δυο σταγονες θελει στην τροφη να μουλιασει λιγο πριν το ταισμα) Θα καταλαβεις τη διαφορα απο τα χρωματα (και βασικα μαλλον ειναι και ενισχυτικο γευσης γιατι δειχνει να τους αρεσει περισσοτερο η τροφη ετσι)

Link to comment
Share on other sites

Ωπς, δεν ειχα δει οτι υπαρχουν εβδομαδιαιες συναντησεις :thumbup: τελεια!

βιταμινουλα ναι, αλλα και το εκχυλισμα σκορδου μην το υποτιμας. Ολα τα ψαρακια των μαλακων νερων το χρειαζονται, οχι μονο οι δισκοι. Ειναι φθηνο και κραταει χρονια (μολις κανα δυο σταγονες θελει στην τροφη να μουλιασει λιγο πριν το ταισμα) Θα καταλαβεις τη διαφορα απο τα χρωματα (και βασικα μαλλον ειναι και ενισχυτικο γευσης γιατι δειχνει να τους αρεσει περισσοτερο η τροφη ετσι)

Να σε πω φιλε,αυτο το αγοραζεις ετοιμο η το φτιαχνεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Καλε ετοιμο το αγοραζω,

στην κουζινα ειπαμε να φτιαξουμε αντε μεχρι κανενα τζατζικι, αλλα φανταζεσαι να φτιαξει καποιος εκχυλισμα απο κανενα κιλο σκορδα? :thumbup:

Αυτο που εχω εγω ειναι της seachem και λεγεται garlic guard αλλα ολες οι εταιριες εχουν κατι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλε ετοιμο το αγοραζω,

στην κουζινα ειπαμε να φτιαξουμε αντε μεχρι κανενα τζατζικι, αλλα φανταζεσαι να φτιαξει καποιος εκχυλισμα απο κανενα κιλο σκορδα? :thumbup:

Αυτο που εχω εγω ειναι της seachem και λεγεται garlic guard αλλα ολες οι εταιριες εχουν κατι αντιστοιχο.

αχαχαχαχαχ ξερω γω,σ αυτο το χομπι εχω ακουσει απειρα πραγματα,το σκορδοζουμι δεν θα μου φαινοταν τρελο,εδω καλιεργουμε σκουλικαντερες :thumbup:

Θα το ψαξω να παρω και εγω :welcome:

Link to comment
Share on other sites

lol καποτε θυμαμαι το οτι "εχω ενα ψυγειο γεματο σκουλικια" υπηρξε ενας απο τους λογους που τα χαλασα με μια τυπισα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...