Jump to content

Φίλοι Bettaτζιδες


rastafarian

Recommended Posts

Λοιπον τα φυτα πισω ειναι Ceratopteris Thalictroides και Rotala sp. Rotundifolia

Σκεφτομαι να βαλω 1-2 φυτα πισω,ισως κατι σε κοκκινο αλλα να μη κλεισω ολο το πισω κομματι και μπροστα να βαλω Marsilea hirsuta για να γινει ενα ωραιο χαλακι και ισως να δεσω πανω στο ξυλο και κανενα microsorum pteropus

Μην ξεχνας φυτο επιφανειας.

Ο μονομαχος θελει ενα μερος ωστε να ξεκουραζεται.

το ξυλο μου αρεσει παρα πολυ και σου δινει πολλες ευκεριες να φτειαξεις κατι ωραιο.

Ισως στην θεση σου θα εδενα ενδιαμεσα στο ξυλο microsorum pteropus θα εδενα μονο την μια πευρα του ξυλου με moss.Θα εβαζα και ενα μαυρο background.

Για καποιο γρασιδι θα εβαζα και εγω οχι ομως κατι δυσκολο (να εχεις στον νου σου οτι ο μονομαχο στρεσαρεται με τον πολυ φωτισμο) γιατι θα πρεπει κανονικα να μπει και καποιο φυτο επιαφανειας ωστε να ξεκουραζεται ο μονομαχος σου .Στην πισω πλευρα του ενυδρειου θα εβαζα την Rotala.

Καλη επιτυχια παντος σε οτι και αν κανεις!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ριξε μια ματια και εδω.!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας φυτο επιφανειας.

Ο μονομαχος θελει ενα μερος ωστε να ξεκουραζεται.

το ξυλο μου αρεσει παρα πολυ και σου δινει πολλες ευκεριες να φτειαξεις κατι ωραιο.

Ισως στην θεση σου θα εδενα ενδιαμεσα στο ξυλο microsorum pteropus θα εδενα μονο την μια πευρα του ξυλου με moss.Θα εβαζα και ενα μαυρο background.

Για καποιο γρασιδι θα εβαζα και εγω οχι ομως κατι δυσκολο (να εχεις στον νου σου οτι ο μονομαχο στρεσαρεται με τον πολυ φωτισμο) γιατι θα πρεπει κανονικα να μπει και καποιο φυτο επιαφανειας ωστε να ξεκουραζεται ο μονομαχος σου .Στην πισω πλευρα του ενυδρειου θα εβαζα την Rotala.

Καλη επιτυχια παντος σε οτι και αν κανεις!!

Ξεχασα να πω οτι για φυτο επιφανειας λεω να βαλω φακη γιατι για πιστια δεν με κοβω,ειναι μικρο το ενυδρειο.Η rotala πισω γωνια ειναι για να κρυψω τον θερμαντηρα,background ειναι μαυρο,το εχω βαψει με μαυρο πλαστικο χρωμα το τζαμι.Στη μεση του ξυλου θα μπει το microsorum γι αυτο θα το εχω αφησει κενο και ισως αλλαξω και την μοςς οπως ειπες απο την μια πλευρα μονο.Η marsilea απ οτι εχω διαβασει παει και σε χαμηλο φωτησμο και νομιζω οτι δεν θα εχει προβλημα γιατι απο κατω εχω και υποστρωμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι για φυτο επιφανειας λεω να βαλω φακη γιατι για πιστια δεν με κοβω,ειναι μικρο το ενυδρειο.Η rotala πισω γωνια ειναι για να κρυψω τον θερμαντηρα,background ειναι μαυρο,το εχω βαψει με μαυρο πλαστικο χρωμα το τζαμι.Στη μεση του ξυλου θα μπει το microsorum γι αυτο θα το εχω αφησει κενο και ισως αλλαξω και την μοςς οπως ειπες απο την μια πλευρα μονο.Η marsilea απ οτι εχω διαβασει παει και σε χαμηλο φωτησμο και νομιζω οτι δεν θα εχει προβλημα γιατι απο κατω εχω και υποστρωμα :bowdown:

φακη = μπελας

καλυτερα πισια παρα φακη . εχω περασει το προβλημα της φακης γι αυτο στο λεω

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι για φυτο επιφανειας λεω να βαλω φακη γιατι για πιστια δεν με κοβω,ειναι μικρο το ενυδρειο.Η rotala πισω γωνια ειναι για να κρυψω τον θερμαντηρα,background ειναι μαυρο,το εχω βαψει με μαυρο πλαστικο χρωμα το τζαμι.Στη μεση του ξυλου θα μπει το microsorum γι αυτο θα το εχω αφησει κενο και ισως αλλαξω και την μοςς οπως ειπες απο την μια πλευρα μονο.Η marsilea απ οτι εχω διαβασει παει και σε χαμηλο φωτησμο και νομιζω οτι δεν θα εχει προβλημα γιατι απο κατω εχω και υποστρωμα :bowdown:

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φακη = μπελας

καλυτερα πισια παρα φακη . εχω περασει το προβλημα της φακης γι αυτο στο λεω

τι προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

φακη = μπελας

καλυτερα πισια παρα φακη . εχω περασει το προβλημα της φακης γι αυτο στο λεω

Οντως θα μπλεξεις και εγω pistia εχω.

Δεν εχω κανει καν τον κοπο να αγορασω γιατι εχω ακουσει οχι και τα καλητερα!

Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα?

καταρχην αναπτυσεται σαν δαιμονας.μπορει να παει και να κολλησει παντου ακομα και στα πιο απιστευτα μερη του ενυδρειου.απο ομορφια δεν... και τελος σκια=0

Link to comment
Share on other sites

Μια που ολοι οι μπετατζηδες ειστε ολοι εδω μαζεμενοι,να σας κανω μια ερωτηση.

Εχω ενα φιλο :) που εχει ενα 60αρι παραπεταμενο στην ακρη.Και επιδη αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι,σας βλεπω και αρχισε να μου αρεσει αυτο το πλασματακι,λεω να του πω να γινει μπετατζης :thumbup: αλλα παντα μονος του πρεπει να ειναι,η μπαινουν και αλλα ψαρακια και ποια. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια που ολοι οι μπετατζηδες ειστε ολοι εδω μαζεμενοι,να σας κανω μια ερωτηση.

Εχω ενα φιλο :) που εχει ενα 60αρι παραπεταμενο στην ακρη.Και επιδη αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι,σας βλεπω και αρχισε να μου αρεσει αυτο το πλασματακι,λεω να του πω να γινει μπετατζης :thumbup: αλλα παντα μονος του πρεπει να ειναι,η μπαινουν και αλλα ψαρακια και ποια. :bowdown:

Καλησπερα φιλε μου.

Κοιτα ειναι λιγο ρισκο να τον βαλεις με αλλους συγκατοικους.

Αλλα δεν θα εισαι ο μονος που θα το επιχειρήσει.

Σε 60 λιτρα πυστευω οτι δεν θα εχεις καποιο προβλημα αν ειναι φυτεμενο και εχει κρυψωνες.

Μπορεις να τον βαλεις με γαριδες με κανεναν οττοκυκλο και σε ποιο μικρα ενυδρεια.

Αλλα ξαναλεω δεν ειναι τιποτα σιγουρο ολα εξαρτωνται απο την συμπεριφορα του μονομαχου και εννοειτε οτι πρεπει να εχεις και καποιο αλλο ενυδρειο στην περιπτωση που βαλεις καποια ψαρια μαζι του μηπος και δεν τα δεχτει!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως το θεωρω πολύ ριψοκίνδυνο.Αντε με κανενα οτοκυκλο ,κανα σαλιγκαρο,καμια γαριδα κανενα ανκιστρους(;;;:)

Αν κανεις ενα συνδιασμο από αυτά δε σε βολευει;;;;

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τοσο αγριος ειναι ρε παιδια,αν του εβαζα 3-4 θηλυκες με πολλες κρυψωνες? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εχω σε 30 λιτρα full φυτεμενο μαζι με 1 οττοκυκλο μερικες γαριδες και πολλα σαλιγκαρια και δεν εχω κανενα προβλημα.

Ειναι οντως ρισκο αλλα αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις.

Τωρα πιο ειδικος για αυτο το θεμα ειναι ο φιλος giorginakos

που ειχε μονομαχο με neon tetra χωρις κανενα προβλημα αν δεν κανω λαθος.

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις θυλικιες μεσα θα γινει χαμος. Μπορεις να βαλεις και ενα κοπαδι απο γρηγορα σμηνοψαρα. Καποια παιδια εχουν δοκιμασει καρδινανιους. Εξαρταται ομως απο τον χαρακτηρα καθε ψαριου

Link to comment
Share on other sites

Τοσο αγριος ειναι ρε παιδια,αν του εβαζα 3-4 θηλυκες με πολλες κρυψωνες? :bowdown:

Για αρσενικο με θηλυκες μαζι για κανεναν λογο θα γινει πανικος μεσα στο ενυδρειο.!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις θυλικιες μεσα θα γινει χαμος. Μπορεις να βαλεις και ενα κοπαδι απο γρηγορα σμηνοψαρα. Καποια παιδια εχουν δοκιμασει καρδινανιους. Εξαρταται ομως απο τον χαρακτηρα καθε ψαριου

:bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kixlidate ανοιξε ενα καινουτγιο θεμα ομως γιατι τοση ωρα γραφουμε πανω στο θεμα του παιδιου.

Του το χαλασαμε το θεμα.

:bowdown::)

Φιλε Rastafarian χιλιο συγνωμη ξεχαστηκαμε!!

Link to comment
Share on other sites

βρε να τα μας απο κιχλιδες παμε σε μονομαχους ? :thumbup:

λοιπον κυριε κιχλιδατε.σε κυβο 60λιτρων εδω και 1 χρονο εχω πειραματιστει πανω σε ολες τις συμπεριφορες ολων των μονομαχων και ολα τα αποτελεσματα ειχαν μια κοινη παρατηρηση.το οτι οι μονομαχοι μου σε αριθμο 10 κανενας μεχρι τωρα δεν εχει πειραξει κανενα ψαρι.και για να κανω πιο περιλιπτικος οι μονομαχοι δοκιμαστικαν με κοπαδοψαρα τετρα για παραδειγμα με μαυρα νεον,νεον,μπλε εμπεροροι και καρδιναλιοι ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα.το μονο προβλημα που εχω μεχρι και τωρα ειναι οι εμπεροροι οι οποιοι δεν ξερω πως την εχουν δει αλλα οποιος μονομαχος μπαινει μεσα στο ενυδρειο δεν υπαρχει στιγμη που να μην του τσιμπανε τα πτερυγια του :bowdown: ... ουτε με τις γαριδες μου εχουν παρουσιασει προβλημα οι μονομαχοι ουτε με τιποτα.βεβαια η αποπειρα θα γινει με προσοχη :thumbup:

αναμενουμε εξελιξεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα παιδια :bowdown:

Κυρ κιχλιδατε τι εγινε θα φυτεψουμε θα φυτεψουμε? :thumbup:

Αντε καλη αρχη και σου ευχομαι με ενα μεγαλο Αμαζονιακο :thumbup:

Περα απο την πλακα νομιζω οτι ειναι ωραια να εχεις διαφορα ψαρακια για να βλεπεις και αλλες συμπεριφορες και να ασχολισε και με αλλα θεματα οπως πχ με φυτα.

Αντε καλη αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα πηρα τον μονομαχο μου για το 40λιτρο,μολις τον εκανα μπλουμ μετα απο μια ωρα προσαρμογη.Ο μαγκας (marley) με το που τον εκανα μπλουμ αρχισε την εξερευνηση,βεβαια εχει κλειστα φωτα τωρα αλλα τον βλεπω οτι κοβει βολτες.Πηρα αποξηραμενα bloodworms και κατι αλλα μπιλακια για μονομαχο,τι λετε ειναι καλες τροφες?καθε ποτε να του δινω σκουλικακια και ποσα?

Link to comment
Share on other sites

:(:blink::)

να σου ζησει ο κουκλος

Αντε να δουμε και μια φωτο. :D

Βασιλη σ ευχαριστω πολυ!

Φωτο θ αργησω να βαλω γιατι τη φωτογραφικη μου την πηρε η μικρη μου αδερφη για να παει διακοπες στη Μηλο :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε rastafarian να σου ζήσει :blink:

Θέλουμε φώτο επειγόντως !!! :)

Εγω τον ταίζω τα ίδια αποξηραμένα bloodworms και φυλαράκια (δεν θυμάμαι ποια, o Nidal μου τα έδωσε). Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να βλέπεις την κοιλίτσα του να φουσκώνει όταν τρώει (δεν ξέρω αν είναι βλακεία αυτό που λέω) κι εμένα όντως φουσκώνει μόλις φάει 6-7 "σκουληκάκια" :( η 3-4 φυλαράκια (αυτά τώρα ανάλογα και πόσο μεγάλα κομάτια θα του δώσεις...)

Πάντως ένα άγχος με το φαί το έχω κι εγώ ... ποτέ δεν είμαι σίγουρος αν χώρτασε όντως, από την άλλη σκέψου ότι καλύτερα να "πεινάνε" λιγάκι παρά να τα παχύνουμε του σκασμού :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε rastafarian να σου ζήσει :blink:

Θέλουμε φώτο επειγόντως !!! :)

Εγω τον ταίζω τα ίδια αποξηραμένα bloodworms και φυλαράκια (δεν θυμάμαι ποια, o Nidal μου τα έδωσε). Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να βλέπεις την κοιλίτσα του να φουσκώνει όταν τρώει (δεν ξέρω αν είναι βλακεία αυτό που λέω) κι εμένα όντως φουσκώνει μόλις φάει 6-7 "σκουληκάκια" :( η 3-4 φυλαράκια (αυτά τώρα ανάλογα και πόσο μεγάλα κομάτια θα του δώσεις...)

Πάντως ένα άγχος με το φαί το έχω κι εγώ ... ποτέ δεν είμαι σίγουρος αν χώρτασε όντως, από την άλλη σκέψου ότι καλύτερα να "πεινάνε" λιγάκι παρά να τα παχύνουμε του σκασμού :D

Εγω δεν ειχα ποτε μονομαχο,ειχα αλλα διαφορα ψαρια και μου ηταν πιο ευκολο στο ταισμα,τωρα απ οτι ξερω ο μονομαχος ειναι και λιγο δυσκοιλιος και αυτο φοβαμαι μονο.Αυριο που θ αρχισω το ταισμα θα το καταλαβω νομιζω.

Σ ευχαριστω φιλε,η φωτο θ αργησει λιγο δυστοιχος γιατι δεν εχω τη μηχανη :)

Link to comment
Share on other sites

Για τη δυσκοιλιότητα αρακά ξεφλουδισμένο και βρασμένο μια φορά την εβδομάδα (ενοείται κοματάκια που να μπορεί να χωρέσει στο στόμα του)

Κινητό δεν έχεις για μια πρόχειρη; θα σκάσουμε στην αγωνία μέχρι την άλλη εβδομάδα :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...