Jump to content

Diy Διαχυτηρας Co2


rastafarian

Recommended Posts

ωραία!! μια ερώτηση μόνο, σχετικά με κυκλοφορητη από που να πάρω κάποιον φθηνό ; όπως επίσης να είναι κάτω από 400 lt/h??

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2162

Μ αυτον θα εισαι μια χαρα.Θα βγαλεις το spray bar και θα βαλεις την αλλη εξοδο που που εχει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ωραία! οπότε αύριο πρωί πρωί αγορά υλικών και μεσημέρι υλοποίηση! :hysterical:

Μια χαρα!Απλα να βαλεις σφουγγαρι με χροντρους πορους γιατι με ψιλους δεν ξερω αν θα βγαινουν φυσαλιδες!

Οτι απορια εχεις ρωτα με να σε βοηθησω :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα φοβερο :wootwoot: Σα Πολεμος των Αστρων φαινεται :hysterical:

Και μια ερωτηση: διαχυση επιτυγχανουμε με τη διασπορα των φυσαλιδων η με το να μικραινουμε μεχρι διαλυσεως της φυσαλιδες?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο μενα Ρασταφαριαν! πολυ καλη πατεντα! ποσο σου στοιχησε ολη η κατασκευη? ο κυκλοφορητης ποσο εκανε?

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα φοβερο :wootwoot: Σα Πολεμος των Αστρων φαινεται :hysterical:

Και μια ερωτηση: διαχυση επιτυγχανουμε με τη διασπορα των φυσαλιδων η με το να μικραινουμε μεχρι διαλυσεως της φυσαλιδες?

Ευχαριστω!Καλητερη διαχυση επιτυγχανεις οτι σπας τις φυσαλιδες οσο πιο μικρες μπορεις ωστε το co2 να διαλυεται καλητερα οπως και επεισης οσο πιο πολυ παραμενει σε επαφη με το νερο τοσο καλητερα

Μπραβο και απο μενα Ρασταφαριαν! πολυ καλη πατεντα! ποσο σου στοιχησε ολη η κατασκευη? ο κυκλοφορητης ποσο εκανε?

Σ ευχαριστω και σ ενα φιλε μου.Η κατασκευη ειναι αρκετα φθηνη.Φιλτρακι που κρατησα μονο τον κυκλοφορητη του ειχε 10 ευρω,ποτιστρα μικρη 0.50 λεπτα,σωλινακι αεραντλιας και σφουγγαρι τα ειχα.Περιπου συνολο 12-13 ευρω να σου πανε αν δεν εχεις τιποτα απο υλικα αλλα πετυχενεις την καλητερη διαχυση που μπορεις να εχεις :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

rastafarian τι λες?? ετοιμος??Εχω μια απορια ομως..Σε ποιο σημειο του ενυδρειου να το βαλω?Η δεν εχει σημασια, οπου με βολευει??

post-43775-1315843015_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

rastafarian τι λες?? ετοιμος??Εχω μια απορια ομως..Σε ποιο σημειο του ενυδρειου να το βαλω?Η δεν εχει σημασια, οπου με βολευει??

Αρχοντια εισαι!Εγω το εχω βαλει στη γωνια του ενυδρειου λιγο πιο πανω απο το χαλικι μου.Απο πανω του ειναι η εξοδο του φιλτρου που εχω και παρασερνει τις φυσαλιδες παντου.

Μια ερωτηση εχω μονο,το σφουγγαρι που εχεις βαλει ειναι σφηνομενο μεσα στη ποτιστρα?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το έλεγα και ιδιαίτερα σφηνωμένο.. Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα πως πρέπει να είναι? να βάλω κι άλλο ώστε να σφηνώσει ή δεν πρέπει ??

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το έλεγα και ιδιαίτερα σφηνωμένο.. Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα πως πρέπει να είναι? να βάλω κι άλλο ώστε να σφηνώσει ή δεν πρέπει ??

Αν ειναι πολυ μικροτερο απο το πλαστικο της ποτηστρας μπορει με την πιεση του κυκλοφορητη να βγαινει το σφουγγαρι,αν ειναι πολυ σφηχτο φανταζομαι οτι θα κλεινουν οι ποροι του σφουγγαριου και μπορει να μη βγαινουν ανετα οι φυσαλιδες.Αστο τωρα ετσι και δοκιμασε το.Αν βλεπεις οτι βγαινει απο τη πιεση κοψε ενα λιγο μεγαλητερο.Το δοκιμασες με το co2?Αν το δοκιμασεις θελω να μου πεις πως δουλευει και να βαλεις εδω και ενα βιντεακι σε παρακαλω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε αυτό και αγοράστηκαν τα υλικά για DIY CO2 .. Δε βρήκα όμως βαλβίδα ανεπίστροφης ροής οπότε πρέπει να βγώ πρός αναζήτηση αύριο πρωί και να ετοιμάσω και το μίγμα ώστε να τα τοποθετήσω το απόγευμα.. Θα το κοιτάξω αυτό με το σφουγγάρι και θα πράξω αναλόγως.. Και βίντεο προσεχώς ..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε αυτό και αγοράστηκαν τα υλικά για DIY CO2 .. Δε βρήκα όμως βαλβίδα ανεπίστροφης ροής οπότε πρέπει να βγώ πρός αναζήτηση αύριο πρωί και να ετοιμάσω και το μίγμα ώστε να τα τοποθετήσω το απόγευμα.. Θα το κοιτάξω αυτό με το σφουγγάρι και θα πράξω αναλόγως.. Και βίντεο προσεχώς ..

Καλητερα το μειγμα να το βαλεις το πρωι ωστε να μπορεσεις να το παρακολουθεις για τυχων προβληματα :wootwoot:

Περιμενω Βιντεο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δάσκαλε rastafarian .. Κάπου έχω κάνει κάτι λάθος μάλλον.. Όπως παρατηρείς οι φυσαλίδες βγαίνουν υπερβολικά μικρές,πράγμα που σημαίνει??? πρέπει να αλλάξω σφουγγάρι ή κάτι άλλο?? Στην αρχή δοκίμασα αυτό που είχες τονίσει και το μείωσα σε όγκο αλλά τα ίδια πάλι..Επίσης μια απορία:θα το έχω να δουλεύει συνέχεια η θα το βγάζω?

Και μία ερώτηση ακόμη!Είναι φυσιολογικό να πρέπει να κουνάω το μπουκάλι με το μείγμα για να βγάλει φυσαλίδες???

Έγινε επεξεργασία - kinigareos85
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ζητάω συγγνώμη από τους διαχειριστές αλλά κάτι έγινε και δε μου εμφανίζει την επιλογή επεξεργασία ώστε να το βάλω στο προηγούμενο!

Και μία ερώτηση ακόμη!Είναι φυσιολογικό να πρέπει να κουνάω το μπουκάλι με το μείγμα για να βγάλει φυσαλίδες???

Καλημερα φιλε!

Το μπουκαλι δεν χρειαζεται να το κουνας. Αστο και θα παρει μπρος απο μονο του, θελει λιγες ωρες στην αρχη.

Σημαντικος παραγωντας ειναι και η θερμοκρασια που εχεις το μπουκαλι, καλο ειναι να ειναι πανω απο τους 25 βαθμους, οσο υψιλοτερη θερμοκρασια εχεις τοσο ποιο γρηγορη παραγωγη διοξειδιου θα εχεις. Βεβαια αυτο σημαινει ταυτοχρονα οτι ετσι και το μειγμα θα τελιωσει ποιο γρηγορα. Το οτι εχεις πολυ ψιλες φυσαλιδες αυτο ειναι καλο μια που δυαλιεται ποιο ευκολα το διοξειδιο στο νερο και φευγει λιγοτερο στην ατμοσφαιρα, αλλα απο την αλλη ενας αλλος σημαντικος παραγωντας ειναι και η ποσοτητα διοξειδιου αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου σου και την φυτομαζα. Για να μπορεις να ελενχεις την περιεκτηκοτητα σε διοξειδιο υπαρχει ενας απλος μετατροπεας στο φορουμ μας http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20

Εαν εχεις 25 με 30 mg ανα λιτρο θα εισαι σουπερ μια που παραπανω ποσοτητα μπορει να βλαψει τα ψαρια σου.

Το DIY CO2 ειναι δυσκολο εως αδυνατο το βραδυ να το κλεισουμε μια που υπαρχει κυνδινος να σκασι το μπουκαλι, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να καταφερεις να μειωσεις την παραγωγη διοξειδιου χαμηλωνοντας την θερμοκρασια (οχι κατω απο τους 22 βαθμους).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αυτό με το κούνημα μάλλον οφείλεται σε δική μου αστοχία υλικού! Τώρα που ξύπνησα δεν έβγαζε καθόλου και με το που κούνησα το μπουκάλι άρχισε και πάλι αλλά όχι τρελά πράγματα.. άρα να φτιάξω νέο μείγμα μιας και αυτό φαίνεται να μην την παλεύει?Θερμοκρασία που ανέφερες είναι κανονική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αυτό με το κούνημα μάλλον οφείλεται σε δική μου αστοχία υλικού! Τώρα που ξύπνησα δεν έβγαζε καθόλου και με το που κούνησα το μπουκάλι άρχισε και πάλι αλλά όχι τρελά πράγματα.. άρα να φτιάξω νέο μείγμα μιας και αυτό φαίνεται να μην την παλεύει?Θερμοκρασία που ανέφερες είναι κανονική.

Το πιθανοτερο ειναι να εβαλες λιγη μαγια οποτε θα αργηση λιγο η ολη αντιδραση για να δημιουργηθει και η καταλληλη πιεση.

Επισης καλο ειναι την μαγια να την δυαλισεις σε ενα ποτηρι με χλιαρο νερο και οχι σε καυτο. οπως επισης θα πρεπει να περειμενεις και το νερο στο μπουκαλι να ειναι χλιαρο και μετα να ριξεις μεσα την μαγια.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

αυτά έκανα ! και μαγιά έβαλα μισό κουταλάκι,που με βάση τη συνταγή είναι και παραπάνω!όσο για ώρα είναι από χθες μεσημέρι..

Link to comment
Share on other sites

αυτά έκανα ! και μαγιά έβαλα μισό κουταλάκι,που με βάση τη συνταγή είναι και παραπάνω!όσο για ώρα είναι από χθες μεσημέρι..

Ριξε μια ματια μηπως εχεις απο καπου διαρροη. Μπορει κουνωντας το μπουκαλι να αυξανης την ολη πιεση και να βγαζει διοξειδιο και μεσα στο ενυδρειο αλλα πολυ πιθανον να χανει αλλο τοσο απο καποια ενωση 'η το καπακι!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αυτό υποψιάζομαι και εγώ.. Το καπάκι!! Γιατί από ένωση μόνο μια υπάρχει με τη βαλβίδα και φαίνεται μια χαρά! άρα να βάλω λες σιλικόνη στο καπάκι στην τρύπα για το σωλινάκι(αν και το έκανα βάση των οδηγιών,δηλαδή σφηνωτά)?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υποψιάζομαι και εγώ.. Το καπάκι!! Γιατί από ένωση μόνο μια υπάρχει με τη βαλβίδα και φαίνεται μια χαρά! άρα να βάλω λες σιλικόνη στο καπάκι στην τρύπα για το σωλινάκι(αν και το έκανα βάση των οδηγιών,δηλαδή σφηνωτά)?

Καταλαβαινεις πως καποιες φορες η τρυπα στο καπακι καπου δεν ειναι ομοιομορφη και με την πιεση εχουμε διαρροες. Βαλε ολο το μπουκαλι μαζι με την βαλβιδα ανεπιστροφης εαν εχεις μεσα σε εναν κουβα και γεμισε τον με νερο και παρατηρησε μηπως απο καπου σκαει που και που καμια φυσαλιδα. Η σιλικονη δεν ξερω εαν κραταει παντως, καυλτερα παρε ενα αλλο καπακι και ξαναδοκιμασε απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά εγώ στο βίντεο νομίζω και το βλέπω εξαιρετικό. Μικρές μικρές φυσαλίδες και το υπόλοιπο έχει ήδη διαλυθεί στο νερό, οπότε πιστεύω πως έχουμε μια πολύ καλή διάχυση. Κατάλαβα λάθος;

Παρατηρώ αυτές που είναι κάτω από το σφουγγάρι, τις πολύ ψιλές και όχι αυτές που φεύγουν γρήγορα επάνω.

Τώρα για την διασπορά στο ενυδρείο άλλο θέμα.

Όσο για το βράδυ, απλά αν βγάλει το μοτεράκι απ την πρίζα, το CO2 θα πηγαίνει πάλι στο ενυδρείο, αλλά θα βγαίνει πολύ πιο αργά και σε μεγάλες φυσαλίδες. Το περισσότερο θα αποβάλλεται μόλις η φυσαλίδα σκάει στην επιφάνεια.

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

Φιλε kinigareos85 το συστημα δουλευει μια χαρα,ο σκοπος ειναι να βγαζει πολυ ψιλες φισαλιδες.Τωρα σου βγαζει πολλες γιατι μαλλον φταιει το μειγμα σου.Αν μπορεις πες μου ακριβως πως το φτιαχνεις.

Η θερμοκρασια του μειγματος οπως λεει και ο φιλος Rik παιζει μεγαλο ρολο οπως και η θερμοκρασια δωματιου.

Το μειγμα εγω δεν το αποσυνδεω καθολου,αν το φοβασε τραβα το σωλινακι εξω απο το ενυδρειο αλλα θα το χανεις

ΥΓ θα ερθεις το απογευμα στο azmp?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σύμφωνα με τον @rastafarian είμαι έτσι : ΒΙΝΤΕΟ

@rastafarian Ρε συ δεν έχω καταλάβει πως βγαίνουν από την ποτίστρα σου και πετάγονται στην άλλη πλευρά του ενυδρείου; Λες και έχεις τρελή ροή σε όλο το νερό :D

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σύμφωνα με τον @rastafarian είμαι έτσι : ΒΙΝΤΕΟ

Μια χαρα φαινεται.Οι φυσαλιδες οι μεγαλες που φιανονται ειναι co2?

Επεισης κανε μου μια χαρη,κοιτα κατω απο τα φυλλα των φυτων σου η πανω τους αν εχουν φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

@rastafarian Ρε συ δεν έχω καταλάβει πως βγαίνουν από την ποτίστρα σου και πετάγονται στην άλλη πλευρά του ενυδρείου; Λες και έχεις τρελή ροή σε όλο το νερό :D

Θα σου απαντησω.Πανω απο το συστημα ειναι το spray bar απο το φιλτρακι και τις σπρωχνει παντου,μη ξεχνας οτι το ενυδρειο μου ειναι ενα 40λιτρο σχεδον κυβος,οπωτε ειναι ευκολο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...