Jump to content

Diy Διαχυτηρας Co2


rastafarian

Recommended Posts

rastafarian , εγώ μάλλον έχω κάνει λάθος στο μείγμα!! δεν εξηγείται αλλιώς!Το προηγουμενο το εφτιαξα ωσ εξης: ζεστανα(μηπως εδω ειναι το λαθος?πρεπει να φτασει σε σημειο βρασμου το νερο?) 1 λιτρο νερο με 2 1/2 κουπες ζαχαρη,το αφησα να κρυωνει και παραλληλα διελυσα σε μια κουπα μισο κουταλακι μαγια σε σκονη και μια κουταλια ζαχαρη..και οταν κρυωσε καπως το ζαχαρονερο το εβαλα στο μπουκαλι και μετα απο πανω εριξα τη μαγια.που ειναι το λαθος???οεο?το απογευμα ναι , θα ερθω στο azmp να σας γνωρισω και απο κοντα!

υ.γ: ουτε εμενα κανει τετοια τρελη διασπορα οπωσ στο δικο σου αν και το εχω κατω απο την εξοδο του φιλτρου!

Έγινε επεξεργασία - kinigareos85
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινεται.Οι φυσαλιδες οι μεγαλες που φιανονται ειναι co2?

Επεισης κανε μου μια χαρη,κοιτα κατω απο τα φυλλα των φυτων σου η πανω τους αν εχουν φυσαλιδες

Ναι. Ξεφεύγουν 2-3 επειδή μάλλον έχω χαμηλώσει τη ροή του φίλτρου, για να μην τα ξηλώνει όλα εκεί μέσα. Την είχα τέρμα και δεν έφευγαν μεγαλύτερες.

Δεν θα έλεγα πως έχουν φυσαλίδες. Έχουν μόνο αυτά που είναι δίπλα στην έξοδο πχ 2 φύλλα της Ανούμπιας και λίγο σε ένα μέρος της Moss, αλλά αυτές παίζει να είναι και το CO2 που απλά πάει και κολλάει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

rastafarian , εγώ μάλλον έχω κάνει λάθος στο μείγμα!! δεν εξηγείται αλλιώς!Το προηγουμενο το εφτιαξα ωσ εξης: ζεστανα(μηπως εδω ειναι το λαθος?πρεπει να φτασει σε σημειο βρασμου το νερο?) 1 λιτρο νερο με 2 1/2 κουπες ζαχαρη,το αφησα να κρυωνει και παραλληλα διελυσα σε μια κουπα μισο κουταλακι μαγια σε σκονη και μια κουταλια ζαχαρη..και οταν κρυωσε καπως το ζαχαρονερο το εβαλα στο μπουκαλι και μετα απο πανω εριξα τη μαγια.που ειναι το λαθος???οεο?το απογευμα ναι , θα ερθω στο azmp να σας γνωρισω και απο κοντα!

Προσωπική εμπειρία από αυτά που έφτιαξα μέχρι στιγμής:

Ζεσταίνω νερό σε βραστήρα περίπου 10-15 sec.

Μισό κιλό ζάχαρη και το χτυπάω σε μία λεκανίτσα με το νερό που ζέστανα μόλις. Η ζάχαρη να διαλυθεί πλήρως φυσικά.

Σε μια κούπα με το ίδιο νερό ρίχνω 1 κουταλάκι μαγιά, 1/3 απο το κουταλάκι μαγειρική σόδα και τα χτυπάω.

Σε 5 λεπτά τα ρίχνω όλα στο μπουκάλι.

ΥΓ. Για το χτύπημα χρησιμοποιώ το μηχανάκι του καφέ, για εύκολα, πολύ πιο γρήγορα και απόλυτη διάλυση των υλικών. Δεν με παίρνει πάνω από 1 λεπτό για την ζάχαρη και 2-3 χτυπηματάκια για τη μαγιά.

Μετά από 10-15 λεπτά και σκεπτόμενος πως το σωληνάκι που μπαίνει στο ενυδρείου είναι 1,5 μέτρο περίπου, έχω φυσαλίδες. Αν ανοίξεις το καπάκι από το μπουκάλι θα πρέπει να το ακούς να "βράζει" όπως για παράδειγμα μια κοκα κόλα ή πορτοκαλάδα.

Έγινε επεξεργασία - evripidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

rastafarian , εγώ μάλλον έχω κάνει λάθος στο μείγμα!! δεν εξηγείται αλλιώς!Το προηγουμενο το εφτιαξα ωσ εξης: ζεστανα(μηπως εδω ειναι το λαθος?πρεπει να φτασει σε σημειο βρασμου το νερο?) 1 λιτρο νερο με 2 1/2 κουπες ζαχαρη,το αφησα να κρυωνει και παραλληλα διελυσα σε μια κουπα μισο κουταλακι μαγια σε σκονη και μια κουταλια ζαχαρη..και οταν κρυωσε καπως το ζαχαρονερο το εβαλα στο μπουκαλι και μετα απο πανω εριξα τη μαγια.που ειναι το λαθος???οεο?το απογευμα ναι , θα ερθω στο azmp να σας γνωρισω και απο κοντα!

Καταρχην βαλε σιλικονη στο καπακι εκει που εκανες την τρυπα και απο μεσα και απ εξω για να εισαι σιγουρος οτι δεν χανει.Στο μειγμα τωρα

Εγω ακου τι κανω.800ml νερο ζεστο και ριχνω μεσα 2 1/2 κουπες ζαχαρη,το ανακατευω μεχρι να λιωσει καλα.Μετα σε 200ml χλυαρο νερο ριχνω 1 κοφτη κουταλια μαγια σε σκονη και την ανακατευω καλα μεχρι να λειωσει.Ριχνο το χλυαρο ζαχαρονερο μεσα στο μπουκαλι και μετα το χλυαρο νερο με την μαγια,τα κουναω καλα για να αναμειχθουν και να γινει ομοιομορφο και μετα βαζω το καπακι.Σε μια ωρα εχω φυσαλιδες

ΥΓ1 Πρεπει να προσεχεις η μαγια να ειναι κλειστη η μεσα στο ψυγειο,αν ειναι ανοιχτη και εξω τοτε δεν ειναι δυνατη

ΥΓ2 η θερμοκρασια δωματιου δεν πρεπει να ειναι κατω απο 22 βαθμους και πανω απο 30 γιατι σταματαει η παραγωγη

ΥΓ3 να δω τι θα κανετε το χειμωνα που εχει κρυο με το μειγμα.. :hysterical:

ΥΓ4 θα τα πουμε απο κοντα και οτι απορειες εχεις θα τις λυσουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ξεφεύγουν 2-3 επειδή μάλλον έχω χαμηλώσει τη ροή του φίλτρου, για να μην τα ξηλώνει όλα εκεί μέσα. Την είχα τέρμα και δεν έφευγαν μεγαλύτερες.

Δεν θα έλεγα πως έχουν φυσαλίδες. Έχουν μόνο αυτά που είναι δίπλα στην έξοδο πχ 2 φύλλα της Ανούμπιας και λίγο σε ένα μέρος της Moss, αλλά αυτές παίζει να είναι και το CO2 που απλά πάει και κολλάει εκεί.

Για τον λογο της μεγαλη ροης εκανα αυτη την πατεντα γιατι σε μονομαχοενυδρειο δεν θελεις ροη.Τωρα ετσι οπως το εχω σπαει το co2 μονο μεσα στη ποτηστρα και απλα απο κατω βγαινουν χαλαρα οι φυσαλιδες .

Προσωπική εμπειρία από αυτά που έφτιαξα μέχρι στιγμής:

Ζεσταίνω νερό σε βραστήρα περίπου 10-15 sec.

Μισό κιλό ζάχαρη και το χτυπάω σε μία λεκανίτσα με το νερό που ζέστανα μόλις. Η ζάχαρη να διαλυθεί πλήρως φυσικά.

Σε μια κούπα με το ίδιο νερό ρίχνω 1 κουταλάκι μαγιά, 1/3 απο το κουταλάκι μαγειρική σόδα και τα χτυπάω.

Σε 5 λεπτά τα ρίχνω όλα στο μπουκάλι.

ΥΓ. Για το χτύπημα χρησιμοποιώ το μηχανάκι του καφέ, για εύκολα, πολύ πιο γρήγορα και απόλυτη διάλυση των υλικών. Δεν με παίρνει πάνω από 1 λεπτό για την ζάχαρη και 2-3 χτυπηματάκια για τη μαγιά.

Μετά από 10-15 λεπτά και σκεπτόμενος πως το σωληνάκι που μπαίνει στο ενυδρείου είναι 1,5 μέτρο περίπου, έχω φυσαλίδες. Αν ανοίξεις το καπάκι από το μπουκάλι θα πρέπει να το ακούς να "βράζει" όπως για παράδειγμα μια κοκα κόλα ή πορτοκαλάδα.

Αυτο το μειγμα δεν το εχω δοκιμασει αλλα αφου σου δουλευει δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις :D

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά εγώ στο βίντεο νομίζω και το βλέπω εξαιρετικό. Μικρές μικρές φυσαλίδες και το υπόλοιπο έχει ήδη διαλυθεί στο νερό, οπότε πιστεύω πως έχουμε μια πολύ καλή διάχυση. Κατάλαβα λάθος;

Παρατηρώ αυτές που είναι κάτω από το σφουγγάρι, τις πολύ ψιλές και όχι αυτές που φεύγουν γρήγορα επάνω.

Τώρα για την διασπορά στο ενυδρείο άλλο θέμα.

Όσο για το βράδυ, απλά αν βγάλει το μοτεράκι απ την πρίζα, το CO2 θα πηγαίνει πάλι στο ενυδρείο, αλλά θα βγαίνει πολύ πιο αργά και σε μεγάλες φυσαλίδες. Το περισσότερο θα αποβάλλεται μόλις η φυσαλίδα σκάει στην επιφάνεια.

Φιλε μου η διαχυση μια χαρα ειναι απλα απο τα λεγομενα του το προβλημα τιθεται οτι για να παραγη το μειγμα του διοξειδιο αναγκαζεται να ανακινηση το μπουκαλι. Για αυτο αναφερθηκα σε τυχον προβλημα διαρροης! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κωστη λογο του οτι βουλωνε το σφουγγαρι μετα απο καποιες μερες εφτιαξα το παρακατω:

Χρησημοποιησα, Eheim FIX για να μην μπουκωνει και Εheim Mech pro για να ανακατευει το νερο μετο διοξειδιο.

4 μερες τωρα δεν εχω εντοπισει καποιο προβλημα και απο μπροστα βγαινει μονο νερακι κορεσμενο σε CO2 και καθολου φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται αρκετα καλο Ρικ! Να σου πω,τα φυτα σου πως τα βλεπεις, βλεπεις pearling?

Link to comment
Share on other sites

Ναι! ειδικα η hygrophila difformis εχει γινει τουμπανο και κανει συνεχεια pearling. Για την ωρα δουλευει μια χαρα o διαχυτηρας, βεβαια βλεπω πως αρχιζει και μαζευει σιγα σιγα πραμα το eheim fix, αλλα λογο του οτι το μπουκαλακι εχει μεγαλη διαμετρο δεν μπουκωνει για την ωρα, ιδωμεν! Να σου πω επισης πως τα χριστουγεννα αναβαθμιστηκα και πηρα μπουκαλα CO2, δωρο στον εαυτο μου! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα καλα φιλε Ρικ,εγω ακομα παλευω με το diy αλλα τωρα ψαχνομαι μηπως φτιαξω ενα συστημα με μπουκαλα απο πυροσβεστηρα :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα καλα φιλε Ρικ,εγω ακομα παλευω με το diy αλλα τωρα ψαχνομαι μηπως φτιαξω ενα συστημα με μπουκαλα απο πυροσβεστηρα :D

Ακριβως αυτον πηρα, 2κιλη μπλουκαλα συν μανομετρο με ενσωματομενη ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα 100 ευρω με φπα και εγγυηση 1 χρονο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τοσο σου πηγε?Εγω τον πυροσβεστηρα τον εχω..

Θα πρεπει να τον πας για μετατροπη φανταζομε για να σου βαλει καρφωτα καινουργια εξοδο ετσι ωστε να μπορεσεις να βαλεις τα παρελκωμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

πριν λίγο τελείωσα τον διαχυτήρα με τις οδηγίες του Κώστα. Κυκλοφορητή χρησιμοποίησα αυτόν .

Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι έτσι .

Μόλις τελείωσαν οι ενώσεις :

dsc05402e.th.jpg

Στο βίντεο φαίνεται η διάχυση :

Έχω μια απορία! Το σύστημα κάνει αρκετό θόρυβο όπως θα ακούγεται και από το βίντεο, υπάρχει κάποιος τρόπος να ελαττωθεί ; Αν όχι , υπάρχει κίνδυνος στρες για τα ζωντανά ;

Κώστα , η διάχυση είναι φοβερή απ'οσο μπορώ να κρίνω. Για pearling θα γράψω αύριο που θα ανοίξουν τα φώτα ξανά. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω το διαχυτηρα! Εχω ακριβος το ιδιο κυκλοφορητη αλλα εμενα δεν κανει καθολου θορυβο, μηπως δεν παταει καλα στο τζαμι?

Υπαρχει και μια πιο μικρη σε μεγεθος ποτιστρα,εγω αυτη εχω, θα μπορουσες να την ειχες βαλει για να ειναι πιο μικρο το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να τον κολλήσω καλύτερα στο τζάμι ! Τώρα είδα ότι πήρα τον αμέσως μεγαλύτερο κυκλοφορητή από αυτόν που προτείνεις ... Λες να έχω κανένα θέμα ; :o

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα, απλα βαλε κατω απο την φτεροτη ενα κομματι σφουγγαρι για να μη σου τραβαει φυλλα, γοννο γαριδας η και κανενα ψαρι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα, απλα βαλε κατω απο την φτεροτη ενα κομματι σφουγγαρι για να μη σου τραβαει φυλλα, γοννο γαριδας η και κανενα ψαρι..

Το έκανα πριν μου το πεις ! Αυτά κάνει το aquazone :) Τελικά ο θόρυβος υπάρχει μόνο όταν το σύστημα είναι κολλημένο στο τζάμι... Το άφησε ελεύθερο και είναι αθόρυβο , τι να πω μπορεί κάτι να συντονίζει και να ακούγεται ο χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα σωστος! Τωρα για τον θορυβο πολλα παιζουν, αν δεν σου κανει θορυβο οταν δεν ειναι κολλημενο αστο ετσι και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα εκανα κι εγω ενα ιδιο πριν λιγο με diy Co2 αλλα εκοψα την μιση ποτιστρα και δεν εβαλα το πανω σωληνακι με πολυ καλυτερο αποτελεσμα (για μενα παντα) μαζευεται το Co2 στο πανω μερος και γεμιζει μετα απο λιγη ωρα την μιση ποτιστρα με αποτελεσμα να ανακατευεται το Co2 με το νερο καλυτερα και να εχω πιο μικρες και πιο πολλες φυσαλιδες. το αναφερω μηπως μπορουσα να βοηθησω και το κανουμε ακομα καλυτερο :bigemo_harabe_net-64: ξεχασα να σας πω οτι εγω χρησιμοποίησα αντλια που δεν εχει υποδοχη για σωληνακι οξυγονου .

Co2.bmp

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις μια φωτογραφία ή ακόμα καλύτερα ένα βιντεάκι να δούμε το αποτέλεσμα ; :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα εκανα κι εγω ενα ιδιο πριν λιγο με diy Co2 αλλα εκοψα την μιση ποτιστρα και δεν εβαλα το πανω σωληνακι με πολυ καλυτερο αποτελεσμα (για μενα παντα) μαζευεται το Co2 στο πανω μερος και γεμιζει μετα απο λιγη ωρα την μιση ποτιστρα με αποτελεσμα να ανακατευεται το Co2 με το νερο καλυτερα και να εχω πιο μικρες και πιο πολλες φυσαλιδες. το αναφερω μηπως μπορουσα να βοηθησω και το κανουμε ακομα καλυτερο :bigemo_harabe_net-64: ξεχασα να σας πω οτι εγω χρησιμοποίησα αντλια που δεν εχει υποδοχη για σωληνακι οξυγονου .

Το οτι μενει το co2 στο πανω μερος της ποτιστρας δεν ειναι πολυ καλο γι αυτο και εχω βαλει το πανω σωληνακι.Με το τροπο που το εχεις κανει εσυ το co2 δεν διασπατε και μενει ολο μεσα στη ποτιστρα, ενω με το σωληνακι πανω το co2 που περισευει φευγει απο την ποτηστρα και ξαναγυρναει,με αποτελεσμα την καλητερη διασπαση και την περισσοτερη ωρα επαφης του με το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...