Jump to content

Diy Διαχυτηρας Co2


rastafarian

Recommended Posts

Παιδια να κανω μια ερωτηση?Μπορω να κανω την ιδια κατασκευη μονο που αντη για κυκλοφοριτη να βαλω την ε3οδο του φιλτρου μ??

και πως θα καθαριζεις το νερο?η απαντηση ειναι οχι διοτι χρειαζεσαι ενα φιλτρο που καθαριζει το νερο και για το co2 θες ενα αλλο κυκλοφορητη αν κανεις την κατασκευη....

Link to comment
Share on other sites

Γτ απο την πατεντα αυτη δν βγει νερο???Ενοω το φιλτραρισμενο νερο που τρ βγαινει απο την ε3οδο και διαχεετε στο ενυδρειο 8α περναει απο τον διχιτιρα 8α εμπλουτιζετε με CO2 και μετα 8α παει στο ενυδρειο!Αυτη υταν η αρτχικη ιδεα απλα διευκρινιζω

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γινετε αυτο που λες!Αν το κανεις θα χασεις την κυκλοφορια του νερου στο ενυδρειο απο το φιλτρο σου.Για την πατεντα χρειαζεσαι εναν κυκλοφορητη μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια ευχαριστω!!!ενα τελευτεο 3ερετε καμια ευκολη πατεντουλα με καλα αποτελεσματα που να μν χρειαζονται και πολα για την υλοποιηση τησ??η καμπανα που λενε κανει δουλια?*να προσ8εσω οτι εχω και αεραντλια που δουλεβει μαζι ε τα φοτα

Έγινε επεξεργασία - Dimitris1997
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ιδού και η δικιά μου κατασκευή :bigemo_harabe_net-64:

Περιμένω τα σχόλια σας για να διορθώσω... :bigemo_harabe_net-82:

Ωραίος ! Επειδή δεν φαίνεται καλά στο βίντεο, το co2 περνάει από το σφουγγαράκι και μέσα στο ενυδρείο εύκολα ;

Αν όχι ίσως να χρειάζεσαι σφουγγαράκι με μεγαλύτερους πόρους.

Επίσης εκεί που τραβάει νερό ο κυκλοφορητής, καλό είναι να προσαρμόσεις ένα σφουγγάρι για να μην σου μπουκώσει με τον καιρό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι ειναι το με τις μεγάλες τρύπες και ειναι και πολυ χαλαρο μεσα στην ποτίστρα.

Δεν ξέρω γιατι δεν περνάει

α) Η διαλύεται πριν βγει

β) Δεν εχει δύναμη ο κυκλοφορητής 300λ/ω να τις βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικος μου κυκλοφορητης τοσο ειναι και δουλευει κανονικα!

Μηπως εχει πιασει σκουπιδακια τη φτερωτη και δεν εχει πολυ δυναμη?

Αυτο που σου λεει ο Δημητρης πιο πανω για το σφουγγαρι κατω απο τον κυκλοφορητη να το κανεις για θα σου ρουφαει φυλλα,χαλικακια,γαριδες και ισως και κανενα ψαρι αν χωραει.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φορά που τον έβαλα.

Βγάζει απο κατω μικρές φυσαλίδες αλλα λίγες.

Αν δεν βγαίνει απο κάτω που πηγαίνει τοσο διοξειδίο?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πρέπει να δουλεύει, μην άγχεσαι ! :)

Παρατήρησέ το μερικές ημέρες και μας λες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και ο δικος μου κυκλοφορητης τοσο ειναι και δουλευει κανονικα!

Μηπως εχει πιασει σκουπιδακια τη φτερωτη και δεν εχει πολυ δυναμη?

Αυτο που σου λεει ο Δημητρης πιο πανω για το σφουγγαρι κατω απο τον κυκλοφορητη να το κανεις για θα σου ρουφαει φυλλα,χαλικακια,γαριδες και ισως και κανενα ψαρι αν χωραει.

Κώστα,

2 ερωτήσεις για την πατέντα 1) έχω ένα 2ο φίλτρο μέσα Ηailea HL-BT 200, μπορώ στην έξοδο του φίλτρου (κυκλοφορητή) να κάνω την πατέντα για τη διάχυση? και 2) που είναι καλύτερα να μπει κοντά στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου ή απέναντι κάτω από το spray bar για να πηγαίνει με τη ροή του νερού?

Έγινε επεξεργασία - ch_kyriakos
Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη ερωτηση δεν την καταλαβα..:P

Για την δευτερη θα σου πω οτι ειναι καλητερα να μπει ο diy διαχυτηρας κοντα στην εξοδο του φιλτρου σου ωστε να παρασερνει τις φυσαλιδες η ροη του και να τις παει παντου στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη ερωτηση δεν την καταλαβα.. :P

Για την δευτερη θα σου πω οτι ειναι καλητερα να μπει ο diy διαχυτηρας κοντα στην εξοδο του φιλτρου σου ωστε να παρασερνει τις φυσαλιδες η ροη του και να τις παει παντου στο ενυδρειο.

Εννοούσα αν μπορώ να βάλω την ποτίστρα στην έξοδο του εσωτερικού φίλτρου, αλλά βρήκα κυκλοφορητάκι οπότε θα το δουλέψω από εκέι :D :D :D

Ευχαριστωωωωω...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου με εσωτερικο φιλτρο το εχω κανει αλλα εχω βγαλει τον καδο που μπαινουν τα υλικα φιλτρανσης και εχω κρατησει μονο τον κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου με εσωτερικο φιλτρο το εχω κανει αλλα εχω βγαλει τον καδο που μπαινουν τα υλικα φιλτρανσης και εχω κρατησει μονο τον κυκλοφορητη.

Αν αφήσω και τον κάδο υπάρχει πρόβλημα? Είναι πολύ μικρός κάδος.Το κυκλοφορητάκι που βρήκα δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μάγκες, εγώ έχω πάρει έναν eheim κυκλοφορητή 1000άρι, έχω σπάσει ένα χτενάκι πίσω που ρουφάει νερό και έχωσα μέσα το σωληνάκι που έρχεται απ την μπουκάλα,( σύστημα co2). έχω και κυκλοφορία στον βυθό και το co2 πάει παντού σε μικροσκοπικές φυσαλίδες... έχει θολώσει λίγο το ενυδρείο βέβαια απ το πολύ co2, αλλά τα ψάρια δε φαίνεται να έχουν κανένα πρόβλημα..

Έχω κάνει κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια βρηκα αυτο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι λειτουργικο?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, εγώ έχω πάρει έναν eheim κυκλοφορητή 1000άρι, έχω σπάσει ένα χτενάκι πίσω που ρουφάει νερό και έχωσα μέσα το σωληνάκι που έρχεται απ την μπουκάλα,( σύστημα co2). έχω και κυκλοφορία στον βυθό και το co2 πάει παντού σε μικροσκοπικές φυσαλίδες... έχει θολώσει λίγο το ενυδρείο βέβαια απ το πολύ co2, αλλά τα ψάρια δε φαίνεται να έχουν κανένα πρόβλημα..

Έχω κάνει κάτι λάθος?

Και γιατι δεν βαζεις ενα γυαλινο διαχυτηρα να τελειωνεις?

Παιδεια βρηκα αυτο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι λειτουργικο?

Τα γυαλινα Δημητρη ειναι για ολοκληρομενα συστηματα,δεν δουλευουν με diy,η πατεντα που εχω φτιαξει ειναι για diy co2.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν βαζεις ενα γυαλινο διαχυτηρα να τελειωνεις?

Είχα πάρει ένα διαχυτήρα, έβγαζε πάλι πολύ λεπτές φυσαλίδες, το θέμα είναι ότι όλες έφευγαν κατευθείαν επάνω λόγω του ότι δεν υπήρχε κάτι να τις στέλνει σε όλο το ενυδρείο..

+ το ότι έχω και κυκλοφορία καλύτερη τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν βαζεις ενα γυαλινο διαχυτηρα να τελειωνεις?

Τα γυαλινα Δημητρη ειναι για ολοκληρομενα συστηματα,δεν δουλευουν με diy,η πατεντα που εχω φτιαξει ειναι για diy co2.

Εχεις δικιο Κωστα. Αυτο θελει πιεση.

Το σκευτικα σαν ειδος διαχυσεις μεσα στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα παιδια!!ξεθαβω λιγο το θεμα να ρωτησω κατι!πηρα τα υλικα για να κανω τον διαχυτηρα αλλα ενυδρειακο σφουγγαρι δεν μπορω να βρω πουθενα.....τι προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αν κοψεις ενα κομματι απο κανονικο σφουγγαρι θα κανεις δουλεια αλλα να μην ειναι χρησιμοποιημενο.

Μου κανει εντιπωση που δεν μπορεις να βρεις ενυδρειακο ομως,ολα τα πετσοπ εχουν..

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηγα κ πηρα απο το aquavivere!τον εκανα τον διαχυτηρα ολα καλα μονο που βγαζει ελαχιστες μικρες φυσαλιδες απο κατω..με την αεροπετρα που το ειχα εβγαζε πολλες.ολα εφαπτονται κ τα σωληνακια κ το σφουγγαρι κ το στομιο του κυκλοφοριτη.τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...