Jump to content

Η Εφηβη Εμμανουελα-Diy Terrarium(Res)300Lt+Sump


Recommended Posts

ελπιζω και εγω να κανω κατι τετοιο οταν μεγαλωσει η χελωνιτσα μου πολυ ωραιο μπραβο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ένα μικρο update του ενυδρείου της χελώνας,

έκανα μια πολύ απλή κατασκευή για την αυτόματη αλλαγη του νερου,

μπήκε στην μια έξοδο μια ηλεκτροβάνα με προγραμματισμό. η συγκεκριμένη δεν είναι πολύ σωστή γι αυτή την χρήση, λόγο του ότι για να δουλέψει χρειάζεται αρκετή πίεση όπως από το δίκτυο αλλα δεν υπήρξε πρόβλημα καθώς ανοίγει για 30 λεπτά και κάνει αλλαγή περίπου 10-15 λίτρα κάθε μερα...

IMG_0034_zps68b5977e.jpg

ένα φλοτέρ στο βαρέλι αναπλήρωσης συνδεμένο με την βρυση.

IMG_0035_zps93b9ea03.jpg

IMG_0036_zps8da16579.jpg

και ένα στο sump

P4119598.jpg

η όλη κατασκευή βασίζεται πάνω στην αυτόματη αναπλήρωση νερού

ανοίγει η ηλεκτροβάνα βγάζοντας το νερό του ενυδρείου και καθώς πέφτει η στάθμη από το τελευταίο διαμέρισμα του sump γεμίζει από το βαρέλι αναπλήρωσης, θα μπορούσε φυσικά να συνδεθεί απευθείας στο δίκτυο η αναπλήρωση αλλα για λογους ασφαλειας (πίεσης και συχνής διακοπής νερου στην περιοχή μου) απορρίφθηκε η ιδέα

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Σάκη με τις κατασκευές σου .έξυπνη κίνηση φίλος .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ένα μικρο update, δυστυχώς σήμερα η χελώνα μπόρεσε και έφυγε από το ενυδρείο έριξε το καπάκι από τζάμι και έπεσε πάνω στα σπασμένα γυαλιά απο 120cm υψος, έσπασε λίγο το καβούκι και μάτωσε, μέχρι στιγμής πάντως όλα καλά.... δεν έδωσε καθόλου σημασία για τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Επάλειψη με Ιώδιο, εκτός νερού σε εκείνο το σημείο.... Ελπίζω το σπάσιμο να είναι επιφανειακό

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εκανα, την ξεπλυνα στην βρυση και μετα ιωδιο με βαμβακι, μετα απο 10 λεπτα ξανα μεσα στο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα που την είδα από κοντά δεν έμοιαζε να την ενδιαφέρει τίποτα. Άρχισε πάλι τις προσπάθειες της για να την κάνει. :D

Link to comment
Share on other sites

Τετοια εποχη καθε χρονο την πιανει μια τρελα και θελει να το σκασει, περυσι τετοιο καιρο ειναι πρωτη φορα που ειδα αυγα στο ενυδρειο, ισως θελει χωρο να τοποθετησει τ αυγα της....

Link to comment
Share on other sites

Κάποια φωτό έχουμε, και από το τραύμα.... Πατέντα για το καπάκι, για να μην το ξανακάνει, βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια απο το σπασιμο στο καβουκι της

post-47344-0-96609400-1399099904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δες όταν δέσει λιγο το τραύμα να μην αφήσει αιχμηρές γωνίες και αν αφήσει λιανετο με κάτι δεν ξέρω αν έχεις κανένα εργαλείο όπως πχ αυτό για τα νυχια

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που σου λέει ο Βασίλης, Σάκη, και επίσης δώσε λίγη προσοχή στο πάνω σημείο του σπασίματος, από την παραπάνω φωτό βλέπω το σπάσιμο να είναι αρκετά μέσα....

Με το καπάκι, τι έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω για το σπασιμο στο καβουκι δεν μπορω να κανω τιποτα παρα μονο να το "λιμαρω" το τραυμα, οσο για το καπακι, πραγματικα δεν ξερω πως το εβγαλε απο την θεση του, μιλαμε για πολυ δυναμη, θα σας βγαλω αυριο φωτο να δειτε και να μου πειτε εσεις πως μπορει να το εριξε...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πολυ χρησιμα οσα διαβασα. Προσφατα αποκτησαμε δυο κοκινομαγουλες και ψαχνομαστε, μου αρεσαν πολυ οι ιδεες... τι εχει γινει στη διαρκεια του χρονου; θα ηταν πολυ καλο να ξεραμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...