Jump to content

Νεος Στην Ταγκανικα


piranhas2

Recommended Posts

Αμμωνια με τι μετράς????

Αν θελεις δωσε μας τιμές και για νιτρωδη(ΝΟ2) και νιτρικά(ΝΟ3).Ο Απόστολος εχει δικιο, μαλλον δεν ειναι στρωμμένο το ενυδρειο!!

Εκτος απο την αμμωνία και τα νιτρώδη ειναι τοξικά για τα ψαρια.

Παρατήρησες αν ήταν εντονα κοκκινα τα βράγχια τους?

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια με τι μετράς????

Αν θελεις δωσε μας τιμές και για νιτρωδη(ΝΟ2) και νιτρικά(ΝΟ3).Ο Απόστολος εχει δικιο, μαλλον δεν ειναι στρωμμένο το ενυδρειο!!

Εκτος απο την αμμωνία και τα νιτρώδη ειναι τοξικά για τα ψαρια.

Παρατήρησες αν ήταν εντονα κοκκινα τα βράγχια τους?

αμμωνια εχω τεστ απι(υγρο) νο2 νο3 δεν μετρησα δεν εχω.μολις τωρα ειδα τα βρανχια δεν ηταν κοκκινα.Εκανα αλαγη νερου 50% παλη βακτηρια+αντιχλωριο καιλεω να βαλω 1 χρυσοψαρο.

Έγινε επεξεργασία - piranhas2
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς λυπηρό!

πόσες μέρες ήταν μέσα τα ψάρια?

Θερμοκρασία?

Τι έχει μέσα το φίλτρο σου?

Δώσε μας μερικές πληροφορίες.....

Εμένα τα ψάρια απο τις φωτογραφίες μου φαινοντε ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια εχω τεστ απι(υγρο) νο2 νο3 δεν μετρησα δεν εχω.μολις τωρα ειδα τα βρανχια δεν ηταν κοκκινα.Εκανα αλαγη νερου 50% παλη βακτηρια+αντιχλωριο καιλεω να βαλω 1 χρυσοψαρο.

Θα φιλοξενήσεις χρυσόψαρο ή χρυσόψαρα απο δω και πέρα ; Αν είναι για στρώσιμο διαφωνώ κάθετα και κοίτα αυτό εδώ http://www.firsttankguide.net/nogoldfish.php και διάβασε

:)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς λυπηρό!

πόσες μέρες ήταν μέσα τα ψάρια?

Θερμοκρασία?

Τι έχει μέσα το φίλτρο σου?

Δώσε μας μερικές πληροφορίες.....

Εμένα τα ψάρια απο τις φωτογραφίες μου φαινοντε ΟΚ.

Σωστά λέει ο Ευάγγελος ,δώσε μας λίγα στοιχεία :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι άστρωτο το ενυδρείο ,τα ψάρια σταμάτησαν να τρώνε ; ανέβηκαν στην επιφάνεια ; ή έτσι πέθαναν ξαφνικά ενώ είχαν φυσιολογική συμπεριφορά ; :)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς λυπηρό!

πόσες μέρες ήταν μέσα τα ψάρια?

Θερμοκρασία?

Τι έχει μέσα το φίλτρο σου?

Δώσε μας μερικές πληροφορίες.....

Εμένα τα ψάρια απο τις φωτογραφίες μου φαινοντε ΟΚ.

τα ψαρια κρατησανε 2 μερες την πρωτη πεθαναν τα 2 και την επομενη τα αλλα 2

θερμοκρασια 26

ο φιλτρο ειχε μεσα βιολογικο υλικο μπλε σφουγκαρι και γυαλοβαμβακα

ετρεχε 2 βδομαδες με μπολι +βακτηρια +αντιχλωριο και για να το στροσω εριχνα τροφη

πεθαναν ξαφνικα.μετα την προσαρμογη ολα ηταν μια χαρα απλα το ενα κυνηγουσε τα αλλα 3

Link to comment
Share on other sites

ολα τα άλλα φαινοντε ΟΚ.

Μάλλον άστρωτο .....

Αν δεν σου κάνει κόπο , πες μας αναλυτικά την διαδικασία στρωσίματος που ακολούθησες (ημερες, ιλικα φίλτρου και βακτήρια) .

Κάτι μου βρωμάει με το μπόλι που ανέφερες , τι ήταν (υλικό) από που (χαρακτηριστικά ενυδρείου)

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος είναι ακατέργαστη ποταμίσια και μπήκε στο ενυδρείο μετά από 4 χέρια πλυσίματος . έχω χρησιμοποιησει σε άλλα 2 ενυδρεία το συγκεκριμένο είδος άμμου χωρίς κανένα πρόβλημα

οι πέτρες επίσης είναι δοκιμασμένες όπως θα δείτε και στο ενυδρείο του volcanotimes χωρίς κανένα πρόβλημα.

τώρα στο θέμα στρωσίματος , πήρα μπόλι απο ενυδρείο που ετρεχε ήδη 3 μήνες που έχω το ser. sanchezi ,

πρίν βάλω το μπόλι έτρεχε το ενυδρείο 2 βδομάδες με βακτήρια της API . τα ψαράκια απ την ωρα που μπήκαν μεσα δείχνανε πολύ καλα χωρίς πρόβλημα ούτε στην αναπνοή τους αλλα ούτε και στη συμπεριφορά τους, απλά το ένα κυνηγουσε τα υπόλοιπα χωρίς να τα εχει δαγκώσει ή κατι τετοιο . οταν βρηκα τα δ'υο ψαράκια νεκρά δεν είχαν κόκκινα βραγχια.

το νερό του ενυδρείου ήταν πραγματικά κρύσταλλο και δε μπορω να καταλάβω το λόγο

Link to comment
Share on other sites

ολα τα άλλα φαινοντε ΟΚ.

Μάλλον άστρωτο .....

Αν δεν σου κάνει κόπο , πες μας αναλυτικά την διαδικασία στρωσίματος που ακολούθησες (ημερες, υλικα φίλτρου και βακτήρια) .

Κάτι μου βρωμάει με το μπόλι που ανέφερες , τι ήταν (υλικό) από που (χαρακτηριστικά ενυδρείου)

Δεν έχω ηδέα από Πιρανχα αλλά αν τα ταιζεις κατεψυγμένα ψαρια, κρεατα και δεν ξερο τι αλλο, μπορει να μετέφερες (με το μπόλι) κατi εξαιρετικά κακό για το ανοσοποιητικό τον juli.

Ακόμα δεν μας έχεις πει

1) βιολογικό Υλικο , που χρησιμοποιείς?

2) και με πιο υλικό μπόλιασες ?

* Μην στραβώσεις..... να ανακαλύψουμε τι τρέχει Θέλουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ηδέα από Πιρανχα αλλά αν τα ταιζεις κατεψυγμένα ψαρια, κρεατα και δεν ξερο τι αλλο, μπορει να μετέφερες (με το μπόλι) κατi εξαιρετικά κακό για το ανοσοποιητικό τον juli.

Ακόμα δεν μας έχεις πει

1) βιολογικό Υλικο , που χρησιμοποιείς?

2) και με πιο υλικό μπόλιασες ?

* Μην στραβώσεις..... να ανακαλύψουμε τι τρέχει Θέλουμε!

το ταιζω κατεψηγμενη γαριδα.Το βιολογικο υλικο που εχει το ενυδρειο ειναι μπιλιες δεν ξερω τη μαρκα......

πηρα απο τον γυαλοβαμβακα και το μπλε σφουγγαρι.το ενυδρείο που εχω το πιρανχας ειναι αψεγαδιαστο ουτε αλγη δεν εχει βγαλει.....

*******ισα ισα ευχαριστω για το ενδιαφερων παιδια!!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο διαστημα χρονικο μεσολαβησε απο την ωρα που μπολιασες μεχρι την ωρα που εβαλες τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο διαστημα χρονικο μεσολαβησε απο την ωρα που μπολιασες μεχρι την ωρα που εβαλες τα ψαρια;

περιπου κανενα 4ημερο δεν θυμάμαι αλλα έριχνα λιγο τροφη

Link to comment
Share on other sites

περιπου κανενα 4ημερο δεν θυμάμαι αλλα έριχνα λιγο τροφη

Νομιζω πως αυτο φταιει κατα τη γνωμη μου.Τα ψαρια επρεπε να μπουν αμεσως μετα το μπολιασμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ ... εγώ το μπόλι το αφήνω 7 -8 μέρες ταΐζοντας.

Κάτι έφερες από τα πιρανχα.....

γιατί δεν είχαμε αποχρωματισμούς, ασθενικά, κακό κολύμπι. (τα ψαριά στην φωτο φαινοντε ΟΚ)

Κάτι ακαριαίο τα σκότωσε , και αν δεν είναι η αμονια... τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ ... εγώ το μπόλι το αφήνω 7 -8 μέρες ταΐζοντας.

Κάτι έφερες από τα πιρανχα.....

γιατί δεν είχαμε αποχρωματισμούς, ασθενικά, κακό κολύμπι. (τα ψαριά στην φωτο φαινοντε ΟΚ)

Κάτι ακαριαίο τα σκότωσε , και αν δεν είναι η αμονια... τι είναι?

Εσυ.

Εγω οχι smile.png

Μπολι=Εμβολιασμος με βιολογια που πρεπει οχι μονο απλα να συντηρηθει αλλα και να αυξηθει αποικιζομενο και στο φρεσκο βιολογικο υλικο.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αλαγη 50% +βακτιρια+αντιχλωριονα βαλω κανενα ψαρι(χρυσοψαρο γκαπι κτλ) μεσα να δως πως θα συμπεριφερθεί,δεν ειναι οτι καλητερο αλλα πρεπει να ξερω να μην το ξεστησω,και παλι απο την αρχη...........!!!!αν εχω κατι τοξικο στο νερο οτιδήποτε ψαρι δεν θα πεθανει???

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αλαγη 50% +βακτιρια+αντιχλωριονα βαλω κανενα ψαρι(χρυσοψαρο γκαπι κτλ) μεσα να δως πως θα συμπεριφερθεί,δεν ειναι οτι καλητερο αλλα πρεπει να ξερω να μην το ξεστησω,και παλι απο την αρχη...........!!!!αν εχω κατι τοξικο στο νερο οτιδήποτε ψαρι δεν θα πεθανει???

Αν υπάρχει κάτι στο νερό σου, και είναι "τοξικό" γιατί να ταλαιπωρήσεις κι άλλα ζωντανά?

Άλλες μετρήσεις έκανες στο νερό σου? ΝΟ2?

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αλαγη 50% +βακτιρια+αντιχλωριονα βαλω κανενα ψαρι(χρυσοψαρο γκαπι κτλ) μεσα να δως πως θα συμπεριφερθεί,δεν ειναι οτι καλητερο αλλα πρεπει να ξερω να μην το ξεστησω,και παλι απο την αρχη...........!!!!αν εχω κατι τοξικο στο νερο οτιδήποτε ψαρι δεν θα πεθανει???

Τελοσπάντων ,το ζήτημα είναι αυτό που λέγεται κατά καιρούς για τους εμβολιασμούς δηλαδή κατά τη γνώμη μου τι μπορεί να μεταφέρει ενα μπόλι σε ενα άλλο ενυδρείο.Από την άλλη βέβαια και μένα η γνώμη μου είναι εφόσον βάλεις κάποιος μπόλι πρέπει άμεσα να αρχίσει με ιχθυοφόρτωση και να μην καθυστερεί και να βοηθησεις ρίχνοντας και βακτηρίδια .

Από την άλλη θα έλεγα Ανκαι είναι τρελλό τώρα χωρίς ψάρια να έκανες κάποιες μετρήσεις ΝΟ2 ,ΝΟ3 και ΝΗ4 να δούμε αν μπορεί να βγεί μια άκρη.Κάνε πρώτα αυτό και θα προχωρήσουμε ,δυστυχώς αυτά κάποτε συμβαίνουν.

Για το θέμα του χρυσόψαρου σου έχω παραθέσει λινκ πιο πάνω και από την άλλη είναι και κρίμα να πάθουν και ζημιά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λυπαμαι για την απωλεια σου φιλε μου...εγω απλως να αναφερω πως και εγω με τα συγκεκριμενα ψαρια ειχα προβλημα οπως ειχα γραψει και σε παλιωτερο ποστ με το που εβαλα 2 φορες απο ενα ζευγαρι την επομενη μερα τα ειχα χασει τα ψαρια...περιεργο πραγμα αν αναλογιστεις πως τα υπολοιπα ψαρια δεν ειχαν κανενα προβλημα και μετα απο 3 μηνες ζουν ολα ακομα....τι ναπω???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...