Jump to content

Ενυδρειο Με Αφρικανες


kats13

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραία ευχαριστώ παιδιά, θα φτιάξω ένα σχεδιάγραμμα σαν του vag για να με καθοδηγήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησε με λίγο για να μην ψάχνω αν θυμάμαι καλά έχεις το rio 300 ; το εσωτερικό φίλτρο το κράτησες ; έχεις και εξωτερικό ; και ποιό ;

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησε με λίγο για να μην ψάχνω αν θυμάμαι καλά έχεις το rio 300 ; το εσωτερικό φίλτρο το κράτησες ; έχεις και εξωτερικό ; και ποιό ;

ναι το RIO300 έχω, έχω κρατήσει το εσωτερικό με το κυκλοφορητή του (juvel 1000lt/h) και έχω βάλει το fluval 350 εξωτερικό. Το εσωτερικό είναι στην πίσω γωνία δεξιά (κοιτώντας από πάνω, κάτοψη), η είσοδος (που βάζει νερό στο ενυδρείο) από το εξωτερικό γίνεται μέσω spray bar και είναι κατά μήκος στο πίσω τζάμι του ενυδρείου και στην πίσω αριστερή γωνία είναι η έξοδος (βάζει νερό στο fluval) του εξωτερικού. Το spray bar το έχω ελαφρώς στραμμένο προς τα πάνω για ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

ναι το RIO300 έχω, έχω κρατήσει το εσωτερικό με το κυκλοφορητή του (juvel 1000lt/h) και έχω βάλει το fluval 350 εξωτερικό. Το εσωτερικό είναι στην πίσω γωνία δεξιά (κοιτώντας από πάνω, κάτοψη), η είσοδος (που βάζει νερό στο ενυδρείο) από το εξωτερικό γίνεται μέσω spray bar και είναι κατά μήκος στο πίσω τζάμι του ενυδρείου και στην πίσω αριστερή γωνία είναι η έξοδος (βάζει νερό στο fluval) του εξωτερικού. Το spray bar το έχω ελαφρώς στραμμένο προς τα πάνω για ανατάραξη.

Βαλτο στο αριστερό πλαϊνό τζάμι του ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Ο PRINCE έχει δίκιο όσον αφορά την τοποθέτηση του spraybar και θα βοηθήσει καλύτερα ,απο κει και πέρα μην ξοδεύεσαι είναι πολύ νωρίς να βάλεις εξτρα κυκλοφορία στο ενυδρείο σου προς το παρόν δεν έχεις πρόβλημα σε φτάνουν το spraybar και η έξοδος του εσωτερικού την οποία θα την κατευθύνεις ανάλογα :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έκανα την αλλαγή όπως είπαμε,

νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερα τώρα. Εκτός από την αλλαγή στην επιφάνεια, παρατήρησα και διαφορά στη συμπεριφορά των ψαριών, καθώς εχτές για πολλή ώρα καθόντουσαν χαμηλά στη μέση του ενυδρείου, παράλληλα με το τζάμι κόντρα στη ροή του νερού και το απολάμβαναν.

Σήμερα το απόγευμα θα κάνω και μετρήσεις να δω που είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σημερινές μετρήσεις

θερμοκρασία 25,2

NO3 10mg/l (liquid)

NO2 0 (liquid)

PH 8+ (liquid)

GH 10 (liquid)

ΚΗ 7(liquid)

NH4 0++ mg/l( μετράω με υγρά της SERA, είναι κίτρινο ελαφρά ποίο σκούρο από το κίτρινο του 0 (liquid). Με ανησυχεί το γεγονός ότι 10 λεπτά μετά τη μέτρηση (5 είναι για τη μέτρηση) έγινε πράσινο σε μέτρηση 0,05, που τις άλλες φορές δεν το έκανε. Μήπως να προχωρήσω σε αλλαγή? Μέτρησα βέβαια αμέσως μετά το τάισμα.

Από συμπεριφορές είναι κάπως νευρικά κρύβονται αρκετά και τις τελευταίες 2 ημέρες ο αρσενικός βγαίνει ελάχιστα. Από φαΐ ότι αρπάξει από σπόντα. Η θηλυκιά τρώει κανονικά οπότε δεν είναι μπουκωμένη που νόμιζα.

Βακτήρια ρίχνω αναλογία για 300lt κάθε 2 ημέρες.

Τι λέτε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το οτι μέτρησες αμέσως μετα το τάισμα δεν λέει κατι.....θελει αρκετες ωρες να διαλυθει η τροφή....

Το νερό μυριζει φυσιολογικά ή εχει άσχημη μυρωδιά??

Νομίζω πως πρέπει να προμηθευτείς ενα τεστ που μετρά NH3/NH4 ή

Πήγαινε σε ενα πετ σοπ να σου το μετρησουν ή δανείσου ενα αν υπάρχει διαθέσιμο απο κάποιο φίλο!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι μέτρησες αμέσως μετα το τάισμα δεν λέει κατι.....θελει αρκετες ωρες να διαλυθει η τροφή....

Το νερό μυριζει φυσιολογικά ή εχει άσχημη μυρωδιά??

Νομίζω πως πρέπει να προμηθευτείς ενα τεστ που μετρά NH3/NH4 ή

Πήγαινε σε ενα πετ σοπ να σου το μετρησουν ή δανείσου ενα αν υπάρχει διαθέσιμο απο κάποιο φίλο!

με μπέρδεψες λίγο,

έχω τεστ NH4/NH3 με αυτό κάνω τις μετρήσεις που αναφέρω. το ΝΗ4 είναι 0 και από πίνακα που έχει βλέπω οτι και το ΝΗ3 είναι 0. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι μετά απο 10 λεπτά η μέτρηση άλλαξε και πήγε στο 0,05 (ΝΗ4) νομίζω οτι με PH 8 αντιστοιχεί σε 0,073mg/lt ΝΗ3.

Το νερό μυρίζει φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

με μπέρδεψες λίγο,

έχω τεστ NH4/NH3 με αυτό κάνω τις μετρήσεις που αναφέρω. το ΝΗ4 είναι 0 και από πίνακα που έχει βλέπω οτι και το ΝΗ3 είναι 0. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι μετά απο 10 λεπτά η μέτρηση άλλαξε και πήγε στο 0,05 (ΝΗ4) νομίζω οτι με PH 8 αντιστοιχεί σε 0,073mg/lt ΝΗ3.

Το νερό μυρίζει φυσιολογικά.

Προσοχή τα τεστ έχουν κάποιες οδηγίες ,δηλαδή σου λέει μετά από πόσα λεπτά βλέπεις την μέτρηση σου ,μετά όσπου περνά ο χρόνος η χρωματική αντίδραση αλλάζει και τα αποτελέσματα είναι ψευδή :)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή τα τεστ έχουν κάποιες οδηγίες ,δηλαδή σου λέει μετά από πόσα λεπτά βλέπεις την μέτρηση σου ,μετά όσπου περνά ο χρόνος η χρωματική αντίδραση αλλάζει και τα αποτελέσματα είναι ψευδή :)

Καλησπέρα, αυτό ακριβώς αναφέρω και εγώ δηλαδή 10 λεπτά μετά τη μέτρηση (στα 5 κανονικά βγαίνει το αποτέλεσμα), άλλαξε χρώμα. Απλά τις προηγούμενες φορές δεν το είχε κάνει γιαυτό ανησύχησα.

Θα κάνω και σήμερα να είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα μέτρηση έχω αμμωνία ΝΗ3 = 0,03 mg/lt.

Τι να κάνω? Να προχωρήσω σε αλλαγή και αν ναι πόσο, ή να περιμένω και να υποστηρίξω με βακτήρια?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα μέτρηση έχω αμμωνία ΝΗ3 = 0,03 mg/lt.

Τι να κάνω? Να προχωρήσω σε αλλαγή και αν ναι πόσο, ή να περιμένω και να υποστηρίξω με βακτήρια?

Ευχαριστω

Μικρή αλλαγή στο 15% και υποστήριξη με βακτηρίδια σε δόση στρωσίματος μετά από 3 μέρες ρίξε ξανά βακτηρίδια ,προσοχή στην ποσότητα τροφής που ρίχνεις μέτρηση σε 5 μέρες ,εαν συμβεί κάτι περίεργο τα λέμε ξανά

Link to comment
Share on other sites

Μικρή αλλαγή στο 15% και υποστήριξη με βακτηρίδια σε δόση στρωσίματος μετά από 3 μέρες ρίξε ξανά βακτηρίδια ,προσοχή στην ποσότητα τροφής που ρίχνεις μέτρηση σε 5 μέρες ,εαν συμβεί κάτι περίεργο τα λέμε ξανά

οκ, σας ευχαριστώ,

επειδή βιάστηκα όμως και έριξα βακτήρια θα κάνω την αλλαγή αύριο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ακολούθησα τις οδηγίες και έχουμε τα εξής:

ΝΟ3 = 5 mg/L (ελαφρά προς 10) (liquid)

ΝΟ2 = 0 mg/L (liquid)

ΝΗ4/ΝΗ3 = 0 mg/L (liquid)

ενισχύω με βακτήρια.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα ψαράκια είναι γενικά νευρικά, κρύβονται αρκετά και κολυμπάνε διστακτικά. Μόλις δουν κάποια κίνηση στο χώρο εξαφανίζονται. Ελπίζω να συνηθίσουν. Σκέφτομαι ότι ίσως όταν και άλλο είδος να είναι πιο κινητικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ph και η ολική σκληρότητα gh δεν θα επηρεάσει την συμπεριφορά αφού εξάλλου στην Αττική το Ph θα έλεγα οτι έχεί μια μέση τιμή περίπου στο 7,5 και η ολική περίπου στο 7-8 ,απλά τα ψάρια είναι καινούργια και θέλουν τον χρόνο τους να προσαρμοστούν.

Οι μετρήσεις σου καλές ,αστο σύστημα να τρέξει

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ, θα το παρακολουθώ και θα σας κρατάω ενήμερους.

Αναφορικά με το δεύτερο χαρέμι πότε περίπου θα μπορώ να βάλω?

και δεν ξέρω και τι ακριβώς, από τη μια σκέφτομαι για demasoni αλλά λόγω του πλήθους (10 σωστά?) λογικά δεν θα μπορώ να βάλω κάτι άλλο.

Από την άλλη μου αρέσουν τα acei και τα maingano.

δεν ξέρω θα ήθελα συμβουλές.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις 20 μέρες με τα λαμπίντο μέσα τότε μετά απο κανα 10ήμερο και μετά μπορείς να βάλεις και 2ο είδος!

Τα ντεμασόνι θέλουν ομάδα 6-10 ατόμων !

Τα ασέι και τα maingano μπαίνουν σε χαρέμι! Έχεις την επιλογή στο να βάλεις ένα απο όλα αυτά!

Σκεψου το!

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις 20 μέρες με τα λαμπίντο μέσα τότε μετά απο κανα 10ήμερο και μετά μπορείς να βάλεις και 2ο είδος!

Τα ντεμασόνι θέλουν ομάδα 6-10 ατόμων !

Τα ασέι και τα maingano μπαίνουν σε χαρέμι! Έχεις την επιλογή στο να βάλεις ένα απο όλα αυτά!

Σκεψου το!

Τα demasoni ΟΧΙ κατω απο δεκα.Θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα demasoni ΟΧΙ κατω απο δεκα.Θα εχεις θεμα.

και εγώ για 10 είχα διαβάσει.

Με επιλογή acei, maingano μπορώ να πάω σε 3 χαρέμια (μαζί με τα labido)?

Με demasoni θεωρώ πως δεν μπαίνει και τρίτο είδος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμμμ!!!!

Λίγο δύσκολο σε 300 λίτρα με 3 χαρέμια! Ούτως η άλλος θα γεννήσουν οπότε φαντάσου τι θα γίνει με 3 χαρέμια! Καλύτερα 2! Νομίζω τα 3 θα είναι παρακινδυνευμένο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...