Jump to content

Πειραματισμός Για Diy Βράχο


Aiolos

Recommended Posts

εχει γινει φοβερο!!! μπραβο ορε!!!

Link to comment
Share on other sites

μια απορια...οταν το εβγαλες απο το καλουπι που ηταν φτιαγμενο απο αμμο, η αμμος αφηγε ευκολα απο τον βραχο? επισης για να μην εχεις φοβο για την τοξικοτιτα του τσιμενου,θα προτημουσα να βαλεις τσιμεντοκονιαμα που ειναι για δεξαμενες ποσιμου νερου οπως το durostick d1 για να εχεις μια ασφαλεια +.. παντος το αποτελεσμα εχω να πω πως ειναι πολυ σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Άμμος μένει κολλημένη επάνω στο βράχο αλλά μη φανταστείς ότι είναι κάτι τραγικό. Αν παρατηρήσεις τις φώτο από την κάτω πλευρά του βράχου φαίνεται.

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αποφευχθεί αν το "καλούπι" ήταν από αραγωνίτη ή από φελιζόλ όπως πρότεινε κάποιος φίλος παραπάνω... απλά η άμμος είναι πιο εύπλαστη !!!

Επέλεξα λευκό τσιμέντο γιατί δεν γνώριζα ότι υπάρχει κάποιο άλλο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Οπτικά είναι πολύ όμορφος! Αιολε είσαι πηγή έμπνευσης! Παραγγελίες δέχεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλo και ειναι βελτιοσιμο ακομα! βαρυ μου φενεται

χερομαι που εχεις στα χερια σου 1 τετοιο κομματι τσιμεντο να μας πεις αναλυτικα τι βλεπεις κατα το ζωντανεμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ακόμη να προκαθοριστεί το τελικό βάρος γιατί εκτός του ότι δεν στέγνωσε, υπάρχει και το εγκλωβισμένο αλάτι.

Το καθαρό του βάρος θα φανεί μετά το τέλος τις διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια του βράχου στις παραπάνω φώτο στοίχησαν περίπου 20-25 ευρώ, και επειδή δεν μπορώ ακόμη να το βγάλω σε κιλά, θα σας πω τις διαστάσεις τους.

Το μεγάλο είναι: 30Χ30Χ30 περίπου και τα τρία κομμάτια μαζί.

Υπάρχει ακόμη ένα 20Χ25Χ10(ύψος) καθώς και τα δύο μικρότερα στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου 10Χ8Χ8.

Όλη αυτή η ποσότητα μπορεί να καλύψει "αισθητικά" το χτίσιμο για ένα ενυδρείο 100-150 λίτρων.

Το θετικό είναι ότι είναι πολύ πορώδης (γιατί έτυχε να αγοράσω στο παρελθόν ζωντανό βράχο ή και νεκρό, που ήταν σκέτη κοτρόνα), καθώς και επίσης σημαντικό, το ότι μπορεί να τον διαμορφώσει κάποιος σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες, δημιουργώντας ένα σύμπλεγμα από κομμάτια που στο τέλος μπορεί να είναι κολλημένα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος με το ιδιο σκεπτικο να κανει καποιο diy backround σε γλυκο νερο .. χωρις να εχει αλατι μεσα !

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικούς μήνες που θα καλυφθεί απο ζωή άνετα θα συγκρίνεται με την καλύτερη ποιότητα βράχου.Σκέτη ομορφιά.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος με το ιδιο σκεπτικο να κανει καποιο diy backround σε γλυκο νερο .. χωρις να εχει αλατι μεσα !

Στο γλυκό μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τη χρήση του αραγωνίτη και του σπασμένου κοραλλιού που θα σου ανεβάζει στο νερό την αλκαλικότητα, παρά με το αλάτι που κάποια στιγμή θα διαλυθεί στο δοχείο προετοιμασίας.

Link to comment
Share on other sites

αν θα το βρω εδω στα χανια θα ειναι σε ζωοτροφες γιατι τα petshop μας ειναι *ΤΓΤΠ*

Σε πετ μαγαζί δεν ξέρω αν θα το βρεις.Για να σε βοηθήσω απλά να σου πω ότι το χρησιμοποιούν σε πτηνοτροφικές μονάδες(Oyster shell).

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγω Oyster shell αλλα εχουν μονο ενα πολυ σπασμενο σε παρα πολυ μικρα κομματια και μου είπαν οτι

εχει μεσα και μια αμο που βοηθάει τα κοτοπουλα.αν βγαλω την αμο και το πλύνω πολυ καλα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο κομμάτι του βράχου (30Χ30Χ30 περίπου) είναι 5.5 κιλά (στεγνός), αλλά μπορεί να έχει παραμένει ακόμη αλάτι εγκλωβισμένο που δεν έχει λιώσει.

Τα μικρά κομμάτια είναι 500 γρ. και 1 κιλό.

Στην επόμενη προσπάθεια θα τραβήξω και βίντεο με πιο λεπτομέρειες για την κατασκευή, μιας που διαπίστωσα ότι θα μπορούσε να γίνει ακόμη καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

και η δικη μου προσπάθεια για βραχο, εχω ενσωματωσει και μια γωνια πλαστικη

και να τα ενωσω με τις βασεις

20120220091016.th.jpg

20120220091005.th.jpg

20120220090959.th.jpg

20120220090924.th.jpg

20120220090902.th.jpg

20120220090846.th.jpg

20120220090843.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα αυτή με την γωνία,... από βάρος και πόρους πως είναι? χρησιμοποίησες αλάτι?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα αλατι πλυντηριου πιατων χοντρο,μπολικο και βγηκε πολυ ποροδες και ελαφρυς.

Δεν χρησιμοποιησα αμο για καλουπι.Σε μια επιφάνεια εριξα πολυ αλατι και πανω εριχνα

μιγμα(τσιμεντο, σπασμενο κοραλι, αραγωνιτη χοντρο και αλατι) πολυ μ****α,χωρις να το στρωσω και να το πιεζω.

Σιγα σιγα εδωσα το σχημα που ηθελα και εβαλα μεσα τις γωνιες.Ειναι πολυ πιο ελαφρια τα κοματια απο

τον βραχο που εχω ως τωρα στο ενυδρειο.Σκέφτομαι να παω να τα αφήσω στη θαλασσα για 1-2 μήνες σε ενα σημειο χωρις πολυ

κυμα για να κουραριστουν και να φυγει το αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Η πανω επιφανεια δεν ειναι λεια οπως φαινεται,γιατι εχει μια στρωση αλατι που μολις διαλυθει θα γινει αναγλυφη.

τωρα ετοιμαζομαι να "ντύσω" και τις πλατικες σωληνες για να ολοκληρωθει το project.πρεπει να πω πως αξίζει πολυ περισσοτερο

να φτιξει κανεις βραχο απο το να αγορασει νεκρο, το κοστος ειναι πολυ μικρο.Σε καταστημα στην αθηνα νεκρος βραχος ετσι επιπεδος

το καθε κοματι 30 εκ. ειχε 30Ευρώ

Link to comment
Share on other sites

.......επισης για να μην εχεις φοβο για την τοξικοτιτα του τσιμενου,θα προτημουσα να βαλεις τσιμεντοκονιαμα που ειναι για δεξαμενες ποσιμου νερου οπως το durostick d1 για να εχεις μια ασφαλεια +.. .......

Φίλε μου έψαξα για αυτό το υλικό που λες και τελικά περιέχει μέσα και λευκό τσιμέντο Portland, οπότε δεν το διαφοροποιεί σε κάτι όσον αφορά την τοξικότητα που μπορεί να έχει.

http://www.paints-mihopoulos.gr/?section=1999&language=el_GR&itemid1494=2134

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης αν έχεις κανένα κομμάτι νεκρού βράχου να το σπάσεις σε πολύ μικρά κομμάτια. Έτσι θα μοιάζει ακόμη πιο φυσικό !!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερά και τρομερά πράγματα Βαγγέλη. Να με περιμένεις να έρθω να το δω από κοντά μόλις αρχίζει και ζωντανεύει το πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...