Jump to content

Πειραματισμός Για Diy Βράχο


Aiolos

Recommended Posts

Από βδομάδα Δημήτρη ετοιμάζομαι να ξεκινήσω το ζωντάνεμα

Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα Δημήτρη ετοιμάζομαι να ξεκινήσω το ζωντάνεμα

Συνονόματε, ποια διαδικασία θα ακολουθήσεις για το ζωντάνεμα?

Link to comment
Share on other sites

Θα τοποθετήσω τον βράχο σ ένα ενυδρείο 40 λίτρων με το νερό αλλαγής από το μεγάλο που έχω, και θα ρίχνω το MicrōBacter 7 ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Ταυτόχρονα θα ξύσω και λίγη κοράλλινη από ζωντανό βράχο και θα βάλω και ένα κομμάτι ζωντανού βράχου (μπόλι) μαζί τον τεχνητό (κάπου που να έρχονται σε επαφή).

Όταν αρχίσει να δείχνει σημεία "ενεργοποίησης" θα ανάψω και τον φωτισμό ενώ θα αρχίσω να ρίχνω και το Coralline Gro της RedSea.

Από την αρχή θα λειτουργούν δυο κυκλοφορητές και από το ζωντάνεμα και μετά και ένα μικρό skimmer αερόπτετρας.

Δεν γνωρίζω ακόμη τον χρόνο που θα χρειαστεί αλλά όπως είπα όλα είναι ένα πείραμα από την κατασκευή έως και τη στιγμή που θα μπορέσει να τοποθετηθεί σε ένα ενυδρείο ως ζωντανός βράχος πια !!!

Θα υπάρξει φωτογραφική ενημέρωση για όλα τα βήματα και όλα τα στάδια.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη προσπαθεια Βαγγέλη και μάλλον θα γίνει και πολυ καλή δουλεια!!

Ομως ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Πριν μπει στο ενυδρείο θα πρεπει να είναι πολύυυυυυυυ καιρό σε νερό μεσα με κυκλοφορία.

Μπορει να σου ανεβασει το ph το τσιμέντο μέχρι και 14!!

Επισης θα ήθελα εν τελη να μάθω πόσο θα ειναι το τελικό κόστος ανα κιλό. Οταν θα διαλυθει τελειως το αλατι.

Οπότε να αλλαζεις συνεχεια νερό.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια Βαγγέλη.

Περιμένουμε το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε κάτι λιγότερο από μήνα ο βράχος μαϊμού άρχισε να ζωντανεύει !!!

Όπως είπα και λίγο πιο πάνω, έκανα χρήση βακτηρίων και μπόλι.... και να η σημερινή του κατάσταση.

post-13206-0-97227200-1331755662_thumb.jpg

post-13206-0-71842300-1331755691_thumb.jpg

Ο nokoloutso είχε δίκιο για το pH έπρεπε να ξεπλυθεί περισσότερο καιρό γιατί μου ανέβηκε μέχρι το pH 9,5 !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι λιγότερο από μήνα ο βράχος μαϊμού άρχισε να ζωντανεύει !!!

Όπως είπα και λίγο πιο πάνω, έκανα χρήση βακτηρίων και μπόλι.... και να η σημερινή του κατάσταση.

Ο nikoloutso είχε δίκιο για το pH έπρεπε να ξεπλυθεί περισσότερο καιρό γιατί μου ανέβηκε μέχρι το pH 9,5 !!!

O nikoloutso οσο αφορά τα επιστημονικά, έχει σχεδόν πάντα δίκιο!! :bigemo_harabe_net-55:

Οσο αφορα τα ενυδρειακά.... ας μην το συζητησουμε καλύτερα.... δε με συμφέρει!!!

Βαγγέλη χαίρομαι που λειτουργεί καλά το "έργο".... αλλα αν τελικά κοστιζει όσο και να τον αγορασουμε νεκρό, πιο το νόημα?

Δώσε και κόστος συνολικό!!! Ζύγισε κι ολας για να έχουμε πληροφορίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να ζυγίσω ορέ Νίκο... βρεγμένο?

Το ότι κοστίζει πιο φτηνά από ότι ο νεκρός στα καταστήματα είναι σίγουρο, αλλά το σημαντικό είναι ότι το χτίζεις όπως σε βολέψει

Link to comment
Share on other sites

για μενα προσωπικα και λιγο πιο ακριβος να ειναι μονο οτι τον φτιαχνεις μονος σου και ξερεις τι θες και πως το θες και μετα εισαι φουλ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα δεν θα με πειραζε καθολου.!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πολύ καλό!

Μπορείς επισης να το ριξεις στη θάλασσα (που πατε και μαζευετε νερο) και να πας να το παρεις σε κανα 3μηνο. Αν δε στο εχει παρει ο Θοδωρης!!!

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα.... θα κάνω το εξής: το ένα κομμάτι θα συνεχίσω να το ζωντανεύω εδώ με τον γνωστό τρόπο, και τα 2-3 μικρά θα τα φουντάρω στη Βουρβουρού με τον Βαλεντίνο σε κρυφό μέρος για να μη ξέρει ο Θοδωρής που είναι.... χι χι χι

Link to comment
Share on other sites

Εκει που πηγαινω εγω, δεν μπορει να μπει...ειναι private only! Εκτος κι αν η δουλεια γινει απο ... μεσα!!! Θοδωρη ... ακουω... Πόσα δινεις!?

Link to comment
Share on other sites

και εσύ Βρούτε? ... τόλμησε άλλη φορά να ρωτήσεις τίποτα... με χρονοχρέωση θα σ έχω !!!

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα.... θα κάνω το εξής: το ένα κομμάτι θα συνεχίσω να το ζωντανεύω εδώ με τον γνωστό τρόπο, και τα 2-3 μικρά θα τα φουντάρω στη Βουρβουρού με τον Βαλεντίνο σε κρυφό μέρος για να μη ξέρει ο Θοδωρής που είναι.... χι χι χι

σημερα μαζευαμε τα κομματια που εριξε ο νικος στην θαλασσα προσεξε που θα τα ριξεις γιατι αν κανει καιρο τα παει οπου θελει

(1 κομματι χαθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το προσέξω αυτό... ο Βαλεντίνος βασικά !!!

Πόσο διάστημα τον είχατε αφήσει? τι διαπιστώσεις κάνατε από το ζωντάνεμα?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

λιγες μερες δεν ξερω ακριβως αριθμο

ειχε ζωη ο βραχος πανω αλλα σιγουρα πραγματα θα ξερουμε συντομα

σκεψου το κομματι που χαθηκε ειχε βαρος καμια 20αρια κιλα υπολογιζω ισως το πειρε μεσα η θαλασσα

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα θα αλλάξει η χλωρίδα και η πανίδα της Κρήτης...

νέοι μεταλλαγμένοι οργανισμοί θα κάνουν την εμφάνισή τους !!!!....

κοπίποδα και αμφίποδα μεσογειοτροπικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε.. θα κάνετε και εξαγωγές τροπικών ψαριών.. εγώ θέλω ένα puffer με πτερύγια από lionfish σε μέγεθος χρωμίδας με τα χρώματα του Bluetang.... και να τρώει aiptasies και κυανό !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι, αλλά αν συμβίωνε και με ανεμώνη δεν θα με χάλαγε !!!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παλικάρια τελικά σε ποιά αναλογία καταλήξαμε;

έκανα μια απόπειρα με 2-1-3 (αραγ.-τσιμεντο-αλάτι) αλλά τελικά μου έγινε κομμάτια :P :P

Υποθέτω πως μου την έκανε το αλάτι καθώς ήταν "χοντρό" μεν αλλά όχι rock salt και άπλωσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στην αναλογία (αν και θα έπρεπε)... απλά έβλεπα με το μάτι το χαρμάνι !!!... νομίζω όμως ότι έβαλες πολύ αλάτι !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...