Jump to content

Monocirrhus Polyacanthus,the Leaf Fish,


DIMITRIOS

Recommended Posts

συμφωνω κι με τους δυο σας:-) και θα περιμενω οσο καιρο χρειαστει για τις ενημερωσεις......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο το ψαρι το ειχε ενας κολητος πριν απο 4 χρονια στο ενυδρειο του. δεν ετρωγε με τιποτα τροφες του εμποριου , καθοταν ολη μερα ακινητο βασικα σαν ψοφιο η κρυβοτανε . ελπιζω εσενα να ειναι διαφορετικα γτ απο προσωπικη εμπειρια δεν ελεγε και πολλα. επισης καπου ειδα να πουλανε εδω ελλαδα και αφρικανικο λιφ φισ δεν μπορω να θυμηθω που ομως. προσωπικα στα λιτρα σου εγω θα βαζα κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ψαρι το ειχε ενας κολητος πριν απο 4 χρονια στο ενυδρειο του. δεν ετρωγε με τιποτα τροφες του εμποριου , καθοταν ολη μερα ακινητο βασικα σαν ψοφιο η κρυβοτανε . ελπιζω εσενα να ειναι διαφορετικα γτ απο προσωπικη εμπειρια δεν ελεγε και πολλα. επισης καπου ειδα να πουλανε εδω ελλαδα και αφρικανικο λιφ φισ δεν μπορω να θυμηθω που ομως. προσωπικα στα λιτρα σου εγω θα βαζα κατι αλλο.

Ποσο καιρο του εζησε;H παραλλαγη και η ακινησια του φερνει τροφη.Το ταισμα του,ειναι εξαιρετικα δυσκολο οντως.Δυστυχως δεν εχω βρει αλλα για να παρω.Και το αφρικανικο ειναι πολυ ενδιαφερον,αλλα και σπανιο.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

του εζησε 2 μηνες. που κ που καταφερνε και του δινε κιμα ωμο. τπτ αλλο δεν ετρωγε. οσπου σε ενα σημειο δεν ετρωγε ουτε αυτο και ψοφησε. η πλακα ειναι οτι δεν το καταλαβε αμεσως νομιζε οτι ηταν ζωντανο χαχα και απλα καθοταν ακινητο. ναι το αφρικανικο ειναι πιο σπανιο το αστειο της υποθεσης ειναι οτι σπανιο δεν ειναι για καποιο αλλο λογο παρα μονο γτ δεν τα περνει κανεις και γιαυτο δεν τα φερνουν οι προμηθευτες. αμα μπορεις ανεβασε κανα βιντεο να δουμε πως συμπεριφερεται σε σενα. εσυ τι του δινεις και τι συγκατοικους εχει?

Link to comment
Share on other sites

του εζησε 2 μηνες. που κ που καταφερνε και του δινε κιμα ωμο. τπτ αλλο δεν ετρωγε. οσπου σε ενα σημειο δεν ετρωγε ουτε αυτο και ψοφησε. η πλακα ειναι οτι δεν το καταλαβε αμεσως νομιζε οτι ηταν ζωντανο χαχα και απλα καθοταν ακινητο. ναι το αφρικανικο ειναι πιο σπανιο το αστειο της υποθεσης ειναι οτι σπανιο δεν ειναι για καποιο αλλο λογο παρα μονο γτ δεν τα περνει κανεις και γιαυτο δεν τα φερνουν οι προμηθευτες. αμα μπορεις ανεβασε κανα βιντεο να δουμε πως συμπεριφερεται σε σενα. εσυ τι του δινεις και τι συγκατοικους εχει?

Κιμας???δεν νομιζω οτι τρωνε κρεας αλλα ψαρια και μαλλον αυτος ειναι ο λογος που ψοφησε....

Link to comment
Share on other sites

του εζησε 2 μηνες. που κ που καταφερνε και του δινε κιμα ωμο. τπτ αλλο δεν ετρωγε. οσπου σε ενα σημειο δεν ετρωγε ουτε αυτο και ψοφησε. η πλακα ειναι οτι δεν το καταλαβε αμεσως νομιζε οτι ηταν ζωντανο χαχα και απλα καθοταν ακινητο. ναι το αφρικανικο ειναι πιο σπανιο το αστειο της υποθεσης ειναι οτι σπανιο δεν ειναι για καποιο αλλο λογο παρα μονο γτ δεν τα περνει κανεις και γιαυτο δεν τα φερνουν οι προμηθευτες. αμα μπορεις ανεβασε κανα βιντεο να δουμε πως συμπεριφερεται σε σενα. εσυ τι του δινεις και τι συγκατοικους εχει?

Kιμας;Σκουλικακι,γεωσκολυκες θα ηταν καλυτερα.3,5 μηνες το εχω και ειναι με σκαλαρια,γεωφαγους,πλεκο και σαλαχι.

Θα ανεβασω και βιντεο καποια στιγμη

:)

Link to comment
Share on other sites

ναι κιμας. δεν ετρωγε τπτ αλλο. ουτε σκουληκι ουτε τπτ . τι να σας πω .. το ψαρι να ρωταγατε αλλα δεν ζει τωρα

Link to comment
Share on other sites

ναι κιμας. δεν ετρωγε τπτ αλλο. ουτε σκουληκι ουτε τπτ . τι να σας πω .. το ψαρι να ρωταγατε αλλα δεν ζει τωρα

Aπορρω που δεχοταν μονο κιμα και οχι σκουλικι πχ.Αν και εχω δει και αλλα ψαρια(μη αναμενομενα,που δεν ειναι του παροντος...) να τρωνε.Θα σας ενημερωνω παιδες,μακαρι να ακουστουν και αλλες εμπειριες.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να το και στο φυσικό του περιβάλλον :

Link to comment
Share on other sites

Oντως πολυ κιτρινο.Προφανως καμουφλαζ λογω του περιβαλλοντος.Στο δικο μου ειναι πιο καφε.

Εχει κλεισει 6μηνο πλεον και συνεχιζει.Συντομα θα αποκτησει και παρεα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Oντως πολυ κιτρινο.Προφανως καμουφλαζ λογω του περιβαλλοντος.Στο δικο μου ειναι πιο καφε.

Εχει κλεισει 6μηνο πλεον και συνεχιζει.Συντομα θα αποκτησει και παρεα :buttrock:

ζευγαρι????

Link to comment
Share on other sites

Oντως πολυ κιτρινο.Προφανως καμουφλαζ λογω του περιβαλλοντος.Στο δικο μου ειναι πιο καφε.

Εχει κλεισει 6μηνο πλεον και συνεχιζει.Συντομα θα αποκτησει και παρεα :buttrock:

Στο βιντεο βρισκεται σε διαυγη καθαρα και φωτεινα νερα,και παιρνει το φωτεινο χρωμα των φυλλων.

Εδω σε πιο σκοτεινο λιγο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

ζευγαρι????

Δεν θα μιλησω για ζευγαρι,μιας και την αναπαραγωγη θα την θεωρησω σχεδον ανεφικτη.Θα προστεθουν καποια κομματια ακομη.Αν βεβαια γινει το ''θαυμα'' δεν θα πουμε οχι :D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη,υπαρχει και η αφρικανικη εκδοση :D

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο...και πιστευω αφου το εχεις σε καλες συνθηκες θα γινει και καμια αναπαραγωγη....

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτηκο ψαρι!!!μακαρι να ηταν πιο προσιτά τετοιου ειδους ψαρια!και ενα βιντεο για το ποσο καλος κυνηγός ειναι!

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτηκο ψαρι!!!μακαρι να ηταν πιο προσιτά τετοιου ειδους ψαρια!και ενα βιντεο για το ποσο καλος κυνηγός ειναι!

Απο τιμη δεν θα ελεγα οτι ειναι απαγορευτικα.Ψαξτο λιγο.Δυσκολες εποχες βεβαια.

:)

Link to comment
Share on other sites

την ειδα την τιμη Δημητρη και οντως δεν ειναι υψηλή αλλα εχει να κανει με το αν εισαι σε θεση να του προσφερεις οτι χρειαζεται!δυσκολες εποχες οπως ειπες και αυτος ειναι ο λογος που δεν εχω προχωρισει οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι!

η τιμη του ψαριου ειναι το τελευταιο που σκεφτομαι σε σχεση με τις προυποθεσεις που πρεπει να πληροις ωστε να φιλοξενήσεις ενα τετοιο ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα μικρο update καθως το ψαρι απεκτησε και παρεα,καθως ξεπερασε αισιως το 6μηνο στο ενυδρειο μου.Καποιες εικονες απο τα νεα μου αποκτηματα

post-778-0-50154600-1340275058_thumb.jpg

post-778-0-87843800-1340275122_thumb.jpg

post-778-0-44084500-1340275155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κλαιω γτ δεν το εχω κι εγω......πανεμορφα ειναι...επισης βαλε σκορδα....σε 80 λιτρα μπαινουν αυτα ? :D

Link to comment
Share on other sites

κλαιω γτ δεν το εχω κι εγω......πανεμορφα ειναι...επισης βαλε σκορδα....σε 80 λιτρα μπαινουν αυτα ? :D

Μικρο μου ακουγεται ισως καπως,αν σκεφτεις οτι φτανουν τα 10 cm και κυριως γιατι ενα μικρο συστημα ειναι ευπαθες στις μεταβολες.Προτεινεται μαλιστα σε καποια site,να γινονται πολλες,αλλα μικρες αλλαγες για να μην την ''ακουσουν '' τα ψαρια.Βεβαια δεν κολυμπουν γρηγορα.Θα μπορουσες βεβαια να το δοκιμασεις.Ενα species tank αξιζει τον κοπο,με πολλα φυλλα και ριζες.Δεν ειναι ευκολο ψαρι παντως.Ειναι ενα απο τα πολλα ψαρια που σπανια βρισκουμε στα ενυδρεια μας και ειναι κριμα.Μενουμε πολλες φορες σε 10-20 γνωστα ειδη και τελος.Ειναι κριμα,η φυση εχει μια ατελειωτη επιλογη.Οποιος ειναι διατεθειμενος να δωσει λιγο χρονο,προσπαθεια και να ενημερωθει πρωτα,ας το κανει.

Να σημειωσω οτι τα 2 νεα ψαρια,ειναι πιο κινητικα στο ενυδρειο,προφανως και λογω ηλικιας,μιας και ειναι αρκετα μικροτερα σε μεγεθος.

:bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

http://fishprofiles.com/profiles/freshwater/OthersFW/Monocirrhus_polyacanthus/ συμφωνα με αυτο το λινκ λεει οτι μπορουμε να βαλουμε σε 10 gal tank....δεν ξερω αν ειναι λαθος ή σωστο,

αλλα εγω προσωπικα θα το εβαζα σε μεγαλο ενυδρειο(μακαρι να ειχα)και επισης δεν θα το επαιρνα αν δεν ειμαι καλα προετοιμασμενος π.χ. βαρρελι για αλλαγες νερου,ζωντανες καλλιεργειες,σωστες παραμετροι νερου κτλ.....

P.S: Μην γινει καμια παρεξηγηση και κανενας αρχαριος μπερδευτει και παρει αυτο το ψαρι χωρις καμια εμπειρια.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...