Jump to content

Monocirrhus Polyacanthus,the Leaf Fish,


DIMITRIOS

Recommended Posts

Προκειται για ενα ψαρι,που σπανια βρισκουμαι στα ενυδρεια μας.Το φιλοξενω στο 1000 κοινωνικο αμαζονιου που διατηρω εδω και καποιους μηνες και δηλωνω εντυπωσιασμενος.Καμουφλαρεται απιστευτα αναμεσα στα φυλλα και περιμενει την λεια του.

Η δυσκολια του ψαριου,ειναι να το συνηθισεις σε κατεψυγμενη ή ακομη πιο δυσκολα σε τροφη εμποριου.

Εδω καποιες βασικες πληροφοριες.

http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/leaffish.htm

Και καποιες φωτο απο το ενυδρειο μου

post-778-0-70060100-1330601015_thumb.jpg

post-778-0-82506600-1330601025_thumb.jpg

post-778-0-01731800-1330601198_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά δυσκολο ψαρι οχι μονο να ζήσει στο ενυδρείο αλλα και να το βρείς στην Ελληνική αγορα!!

Μμπραβο ρε Μήτσο!!! Τους παρεχεις το περιβαλλον που χρειαζονται!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο κ σπανιο ψαρι!

κ το ενυδρει του ολα τα λεφτα!

να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

που το πετυχες? δαγκωνη?

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο ζωντανό πραγματικά, να το χαίρεσαι φίλε. Για το ενυδρείο δεν υπάρχουν λόγια.. Τώρα που έκανες την αρχή δώσε μας κι άλλες φωτογραφίες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό ψάρι φίλε. Να το χαίρεσαι!

Όσο για το ενυδρείο, συμφωνώ με τον Κωστή... Όλα τα λεφτά... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για ενα ψαρι,που σπανια βρισκουμαι στα ενυδρεια μας.

Και δεν είναι το μόνο. Το σαλάχι στην αριστερή γωνία τι είδατε?

Link to comment
Share on other sites

που το πετυχες? δαγκωνη?

Σε καποιο pet shop στην Αθηνα,δαγκωνει μονο οτι χωρα στο στομα του...

Απίστευτο ζωντανό πραγματικά, να το χαίρεσαι φίλε. Για το ενυδρείο δεν υπάρχουν λόγια.. Τώρα που έκανες την αρχή δώσε μας κι άλλες φωτογραφίες.

:)

Αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου συντομα σε αλλο θεμα.Εδω ηθελα να δειξω ενα ψαρι,που σπανια φιλοξενουμε στα ενυδρεια μας και θα του αξιζε ενα speciew tank.

Σας ευχαριστω ολους για τον καλο σας λογο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κούκλος/υπέροχος/ να το χαίρεσαι/ να σου γίνει μοσχάρι κτλ κτλ κτλ.

Αλλά άκουσα κάτι για σαλάχι;;; :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Oλα στον καιρο τους παιδες,μην μου κρυβετε προσωρινα τον θηρευτη μου... :D

post-778-0-77327100-1330687083_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μοναδικό ψάρι Δημήτρη!Να το χαίρεσαι!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πως μου διεύφυγε ρε φιλε αυτο?

Να το χαίρεσαι τον κυριο μυστήριο αλλα να χαίρεσαι και την ενυδρειάρα σου, η οποία ομολογώ πως είναι ενα απο τα ωραιότερα ενυδρεια γλυκού που εχω δει ποτε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λές τίποτα για την συμπεριφορά του με τους συγκάτοικους; Τι μπουκώνει το μανάρι γιατι βλέπω είναι απαιτητικό. Βασικά πόσα έχεις μέσα γιατί στην μεγάλη φωτό βλέπω μόνο σκαλάρια και σαλάχι. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ψάρι παντως μπράβο για την ανακάλυψη.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

τον θελω για βιολογια σε nano reef... οσο για τους πορους το εχω υποψην μου... δεν μου ειπες ομως κανει να τον βαλω αν τον περασω απο λαμπα uv?

Σας ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια.

Το ψάρι θα επιτεθεί σε ότι χωρά στο στόμα του.Τετοιοι συγκάτοικοι δεν υπάρχουν στο ενυδρείο.στέκεται σχεδόν ακίνητο με ελαφρά κλίση ίσως προς τα κάτω ανάμεσα στα φύλλα και όταν κάτι τραβήξει το ενδιαφέρον

του,παίρνει κλίση προς εκεί.Η διατροφή του είναι πολύ δύσκολη,γι'αυτό και το θεωρώ πολύ πιο δύσκολο,από αλλά που έχουν την φήμη.Ρίχνω Τακτικά κατεψυγμένο σκουλήκι,αλλά και ζωντανό σε σακουλάκι.ξηρά τροφή δεν νομίζω να έχει φάει ακόμη.Ββρίσκεται. 3,5 μήνες στο ενυδρείο μου.

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό ψάρι κάποτε ειχα ψαξεί παντου για να βρώ αλλά μάταια.....που το βρήκες?

Να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

τελειο το ψαρι σου και το ΣΑΛΑΧΙ σου που εκλεψε την καρδια μου....οσο για το ψαρι ποσο τιμη αν δεν σε πειραζει να μας πεις...

Link to comment
Share on other sites

φοβερος θυρευτης! και τελεια παραλαγη!

Link to comment
Share on other sites

τελειο το ψαρι σου και το ΣΑΛΑΧΙ σου που εκλεψε την καρδια μου....οσο για το ψαρι ποσο τιμη αν δεν σε πειραζει να μας πεις...

Kανενα προβλημα να πω τιμη 42 το ειχα παρει.Και δυστυχως ηταν το μοναδικο που βρηκα.

Να ειστε ολοι καλα παιδια και μακαρι να βρεθει καποιος να κανει ενα species tank με αυτο ή και αλλα ψαρια,που δυστυχως ειναι μοναδικα και μενουν στην αφανεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Kανενα προβλημα να πω τιμη 42 το ειχα παρει.Και δυστυχως ηταν το μοναδικο που βρηκα.

Να ειστε ολοι καλα παιδια και μακαρι να βρεθει καποιος να κανει ενα species tank με αυτο ή και αλλα ψαρια,που δυστυχως ειναι μοναδικα και μενουν στην αφανεια.

:)

με σοκαρες!περιμενα περισσοτερα γυρω στα 100 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

με σοκαρες!περιμενα περισσοτερα γυρω στα 100 ευρω!

Φαντασου μια παρομοια σκεψη,ποσους φιλους ενδεχομενως εχει αποτρεψει να ψαξουν γιαυτο το ψαρι.σιγουρα ειναι δυσευρετο,αλλα πρεπει να το ψαξουμε λιγο και να δωσουμε βαση στις εισαγωγες,αλλα και στην δυνατοτητα προπαραγγελιων με λιστα.Θα ανοιξουν δρομοι για να ερθει αυτο και αλλα ακομη ψαρια ετσι.

Με το καλο να βρεις καποια και να τα χαρεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, πολυ ενδιαφερων και ιδιαιτερο ψαρι που περαν το πρωτου εντυπωσιασμου δεν συστήνεται σε αρχαριους και σε οσους ειναι ταξιδιάρηδες. Μου αρεσε που εβαλες και το πλατύφυλλο στο ενυδρειο σου για να του δωσεις τις συνθηκες καμουφλαρισματος.

Απο οτι ψιλοειδα στο νετ οσο μεγαλωνει η ζωντανη τροφη ειναι μονοδρομος και συστηνεται ιχθυοκαλλιεργια καποιου μικρου ειδους αλλα οχι γκαπυ.http://aquaworld.netfirms.com/Other/Monocirrhus_polyacanthus.htm

Do not use guppies as feeder fish! Many guppies are infected with fishtuberculosis, and leaffish are highly susceptible to TBC, and may contract it through the feeder fish.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι τροφη το δινεις;ξεχασα να σε ρωτησω....αλλα θυμαμαι που ειχα δει σε ενα ντοκιμαντερ οτι ζουν εκει που υπαρχουν κοπααδια οπως νεον και αυτη ειναι η βασικη τροφη τους....αν καλλιεργησεις γαριδες cherry shrimps θα του ηταν αρκετο;;;ειναι κριμα να θυσιασεις μικρα ψαρακια....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι τροφη το δινεις;ξεχασα να σε ρωτησω....αλλα θυμαμαι που ειχα δει σε ενα ντοκιμαντερ οτι ζουν εκει που υπαρχουν κοπααδια οπως νεον και αυτη ειναι η βασικη τροφη τους....αν καλλιεργησεις γαριδες cherry shrimps θα του ηταν αρκετο;;;ειναι κριμα να θυσιασεις μικρα ψαρακια....

Πιστευω πως οταν εχεις ιδιαιτερα ψαρια του ειδους η ζωντανη τροφη ειναι η μονη λυση σε καποια φαση της ηλικιας του, μια που δυσκολα προσαρμοζονται για παντα σε ετοιμες ή κατεψυγμενες τροφες. Οσο τρωει εχει καλος αλλα εαν σταματησει σε καποια φαση να δεχεται την οποιαδηποτε ετοιμη τροφη τοτε τη θα κανεις; Εκει αναγκαστηκα πιστευω πως η παραγωγη καποιου ζωντανου ειδους μετα ειναι μονοδρομος αν δεν θες να πτωχευσης αγοραζοντας συνεχεια ψαρια για τροφη.

Απο εκει και περα θα δειξει στο μελλον, μια που δεν εχω πρωσοπικα καμια εμπειρια με το συγκεκριμενο ειδος και σιγουρα καλο ειναι Δημητρη να μας ενημερωνεις για την εξελιξη του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.Οπως εγραψα και σε ποστ μου πιο πανω,αλλα ψαρια εχουν το ονομα σε δυσκολια(πχ δισκοι) και αλλος ομως την εχει.Μαζι με τα σαλαχια θεωρω οτι ειναι 2 απο τα πλεον δυσκολα ειδη για το ενυδρειο μας.Ειναι απιστευτης ομορφιας και στην αφανεια στην Ελλαδα το εν λογω ψαρι (οπως και πολλα αλλα).

Αυτο το ειδος και οποιοδηποτε αλλο θα το προτεινα σε οποιονδηποτε,αφοτου πρωτα γινουν τα στοιχειωδη:

-ενημερωνομαι για το ειδος και τις αναγκες του

-στηνω ενα ενυδρειο καταλληλο για φιλοξενια

-αναλαμβανω το ρισκο,που καθε ειδος εχει

-παρακολουθω την εξελιξη του ενυδρειου και του ψαριου και προσπαθω να προσφερω τα αναλογα

Ζωντανοι οργανισμοι ειναι ολοι,οποτε στα χερια ενος αρχαριου ή αδιαφορου(οσων μαλλον δεν θα ακολουθησουν τα προαναφερθεντα) θα υποφερουν ολα εξισου.Αναλογα με τις αντοχες θα διαμορφωθει στο τελος ο χρονος θανατου....

Εχουμε δει ενυδρεια απο αρχαριους εξαιρετικα,οποτε ειναι στο χερι καθενος να αποφασισει τι θα κανει.

Στο ψαρι μας τωρα.Το καμουφλαζ του ειναι απιστευτο,πραγματικα εξαφανιζεται,αν δεν ξερεις που να το ψαξεις.Σε οτιδηποτε δεν χωρα στο στομα του,ειναι εξαιρετικα φιλησυχο.Ξαναλεω πως δεν το εχω δει να τρωει ξηρα τροφη.Κατεψυγμενη και ζωντανες τροφες εμποριου(οι γνωστε στα σακουλακια) το κρατουν εως τωρα.Εδω που τα λεμε,live feeding δεν ειναι και αυτες οι τροφες;Ζωη εχουν και αυτοι οι οργανισμοι και ας μην ειναι ψαρια.Και οπως εγραψε και ο φιλος Rik,μεγαλωνοντας γινονται πιο εκλεκτικα.

Θα επανερχομαι στο θεμα και συντομα αν βγαλω καμμια καλη φωτο θα την ανεβασω.Και αν υπαρχει καποιος που χει κρατησει εστω απο λαθος για λιγο αυτο το ψαρι,ας βγει να μας αναφερει την εμπειρια του.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.Οπως εγραψα και σε ποστ μου πιο πανω,αλλα ψαρια εχουν το ονομα σε δυσκολια(πχ δισκοι) και αλλος ομως την εχει.Μαζι με τα σαλαχια θεωρω οτι ειναι 2 απο τα πλεον δυσκολα ειδη για το ενυδρειο μας.Ειναι απιστευτης ομορφιας και στην αφανεια στην Ελλαδα το εν λογω ψαρι (οπως και πολλα αλλα).

Αυτο το ειδος και οποιοδηποτε αλλο θα το προτεινα σε οποιονδηποτε,αφοτου πρωτα γινουν τα στοιχειωδη:

-ενημερωνομαι για το ειδος και τις αναγκες του

-στηνω ενα ενυδρειο καταλληλο για φιλοξενια

-αναλαμβανω το ρισκο,που καθε ειδος εχει

-παρακολουθω την εξελιξη του ενυδρειου και του ψαριου και προσπαθω να προσφερω τα αναλογα

Ζωντανοι οργανισμοι ειναι ολοι,οποτε στα χερια ενος αρχαριου ή αδιαφορου(οσων μαλλον δεν θα ακολουθησουν τα προαναφερθεντα) θα υποφερουν ολα εξισου.Αναλογα με τις αντοχες θα διαμορφωθει στο τελος ο χρονος θανατου....

Εχουμε δει ενυδρεια απο αρχαριους εξαιρετικα,οποτε ειναι στο χερι καθενος να αποφασισει τι θα κανει.

Στο ψαρι μας τωρα.Το καμουφλαζ του ειναι απιστευτο,πραγματικα εξαφανιζεται,αν δεν ξερεις που να το ψαξεις.Σε οτιδηποτε δεν χωρα στο στομα του,ειναι εξαιρετικα φιλησυχο.Ξαναλεω πως δεν το εχω δει να τρωει ξηρα τροφη.Κατεψυγμενη και ζωντανες τροφες εμποριου(οι γνωστε στα σακουλακια) το κρατουν εως τωρα.Εδω που τα λεμε,live feeding δεν ειναι και αυτες οι τροφες;Ζωη εχουν και αυτοι οι οργανισμοι και ας μην ειναι ψαρια.Και οπως εγραψε και ο φιλος Rik,μεγαλωνοντας γινονται πιο εκλεκτικα.

Θα επανερχομαι στο θεμα και συντομα αν βγαλω καμμια καλη φωτο θα την ανεβασω.Και αν υπαρχει καποιος που χει κρατησει εστω απο λαθος για λιγο αυτο το ψαρι,ας βγει να μας αναφερει την εμπειρια του.

:)

:bigemo_harabe_net-64: Συνφωνω φιλε μου, απλα τα θεματα περι πρωτου εντυπωσιασμου, χημειας νερου, εξοπλισμου, παρατηρητικοτητας,κλπ, μπορει ενας αρχαριος να μην γνωριζει ακομα να τα διαχειριστεί σωστα και στο πως να επέμβει εγκαιρα και αμεσα. Πολλες φορες οι ποιο εμπειροι τα θεωρουν δεδομενα αλλα στην πραξη χωλενει το ολο θεμα.

Τωρα απο εκει και περα εννοειτε πως εαν δεν εχεις μερακι με αυτα και αναλογα ιδιαιτερα ψαρια ετσι ωστε να την ψαξεις και να ενημερωθεις και να ασχοληθεις ολοκληρωτικά, ειτε εισαι αρχαριος ειτε εμπειρος εκει το στελνει αδιαβαστω καποια στιγμη το ζωντανο και δεν υδρωνει και το αυτακι του. :whistling:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...