Jump to content

Monocirrhus Polyacanthus,the Leaf Fish,


DIMITRIOS

Recommended Posts

Κοιτα Γιαννη,10 γαλονια=40 περιπου λιτρα.Ποσο σταθερο μπορει να ειναι καταρχας ενα τετοιο συστημα;Ακομη και οπτικα ενα ψαρι 10 ποντων θα ακουμπαει απο την μια ακρη στην αλλη.Γιαυτο και ειπα,πως ακομη και τα 80 ισως ειναι λιγα.Αποψη μου βεβαια,μιας και εγω πρακτικα μισο χρονο το εχω και δυστυχως ελαχιστοι αναλογικα το εχουν κρατησει.Οι εμπειριες που αποκταμε κατα την διατηρηση απεχουν πολυ της θεωρητικης γνωσης συχνα.

Εχεις δικιο και ξαναλεω οτι δε3ν ειναι ευκολο ψαρι,και κυριως γιατι ειναι πολυ δυσκολο στην διατροφη του.Οι παραμετροι νερου δεν ειναι κατι δυσκολο.

Οπως και αν εχει παντως,οταν καποιος βαζει οποιοδηποτε ψαρι στο ενυδρειο του καλο ειναι να ενημερωθει πρωτα.Ευκολο ή δυσκολο μικρη διαφορα θα κανει αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλορίζικα Δημήτρη. Ελπίζω να τα δω κι από κοντά όταν επιστρέψω. Να τα χαίρεσαι φίλε. :)

Link to comment
Share on other sites

να τα χαιρεσαι Δημητρη κ αυτα!

δεν εχουν προβληματα μεταξυ τους?

αυτο ηθελα να ρωτησω..πως τα πανε μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

Eκπληκτικά και ιδιαίτερα ψάρια. Μπραβο φίλε για την επιλογή σου αλλα και για το εγχείρημα να τα συντηρήσεις παρόλες τις δυσκολίες στις διατροφικές τους συνήθειες. Μιλάμε για σπάνια ψάρια τουλάχιστον εδώ και η εμπειρία σου με τα συγκεκριμένα θα βοηθήσει... Βασικά εγώ στο πρόσφατο σχετικά παρελθόν είχα φάει κόλλημα με τα συγκεκριμένα αλλά λόγο τις δυσκολίας στη διατροφή τους (αν και ενημερωμένος) που δεν μπορούσα τελικά να τη προσφέρω όπως έπρεπε, για διάφορους λόγους, τα αποχωρήστηκα.. Αλλά το μέλλον είναι μπροστά μας.. Δεν τα έχω βγάλει απτο μυαλό μου... Συμφωνώ, καλό είναι να ασχολούμαστε και με άλλα πιο σπάνια είδη, απο τα συνηθισμένα, αρκεί να είμαστε ψαγμένοι για τις τυχόν ιδιαίτερες τους απαιτήσεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eκπληκτικά και ιδιαίτερα ψάρια. Μπραβο φίλε για την επιλογή σου αλλα και για το εγχείρημα να τα συντηρήσεις παρόλες τις δυσκολίες στις διατροφικές τους συνήθειες. Μιλάμε για σπάνια ψάρια τουλάχιστον εδώ και η εμπειρία σου με τα συγκεκριμένα θα βοηθήσει... Βασικά εγώ στο πρόσφατο σχετικά παρελθόν είχα φάει κόλλημα με τα συγκεκριμένα αλλά λόγο τις δυσκολίας στη διατροφή τους (αν και ενημερωμένος) που δεν μπορούσα τελικά να τη προσφέρω όπως έπρεπε, για διάφορους λόγους, τα αποχωρήστηκα.. Αλλά το μέλλον είναι μπροστά μας.. Δεν τα έχω βγάλει απτο μυαλό μου... Συμφωνώ, καλό είναι να ασχολούμαστε και με άλλα πιο σπάνια είδη, απο τα συνηθισμένα, αρκεί να είμαστε ψαγμένοι για τις τυχόν ιδιαίτερες τους απαιτήσεις. :thumbup:

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

Μακαρι να επανελθεις με τα ψαρια,με εχουν κερδισει λεμε.

Σιγουρα η σπανιοτητα αυξανει τον πηχη δυσκολιας,γιατι απλα τα ζωντανα παραδειγματα ειναι ελαχιστα.Καλη η θεωρητικη γνωση(που ειναι ζωτικη για καθε νεο για μας ειδος που θα παρουμε και οχι απαραιτητα ''δυσκολο''),αλλα αν δεν κρατησεις ενα ψαρι,θεωρητικα μαθαινεις ενα μικρο ισως μερος του.

Τα ψαρια και εγω τα εψανχα καιρο και τον Δεκεμβρη στον Αβυσσο βρηκα το 1ο απ'αυτα,ερωτας με την πρωτη ματια :wub:

(και φυσικα πηρα το ρισκο μου αγοραζοντας το,γιατι ειχα διαβασει αρκετα πριν για το ειδος)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πώς πάνε τα leaf fish..? Μεγαλώνουν? (Μιας και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχασα και τα 3 ψαρια κατα την διαρκεια της πολυημερης 2ης απουσιας μου κατα την περιοδο των διακοπων.Ειμαι 99,9% σιγουρος,πως οφειλεται στην θερμοκρασια.Καυσωνας ανελεητος βλεπεις και το σπιτι τελευταιος οροφος....

Ετρωγαν και ταιστηκαν πριν φυγω,θα ελεγα οτι μεγαλωσαν λιγο επισης,αλλαγες νερου ως συνηθως,ουτε ειχαν αδυνατισει ή εδειξαν καποιο σημαδι ασθενιας.

Περασε τους 33 στο ενυδρειο για αρκετες μερες προφανως,απαγορευτικο για αυτο το ειδος θεωρω και την πατησα....

Η στεναχωρια που εφαγα ειναι μεγαλη,αλλα δυστυχως οι ζημιες συμβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε Δημήτρη, ήταν υπέροχα ψάρια αλλά όπως είπες και οι αναποδιές είναι μέσα στο παιχνίδι!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, λυπάμαι πολύ...! Και για την προσπάθεια σου αλλά και για τα ίδια τα ψάρια. Και τα πήγαιναν περίφημα και είχες καταφέρει με την ιδιαίτερη διατροφή τους. Ελπίζω μετά απο την αναμενόμενη στεναχώρια να ξανασκεφτείς ίσως να κάνεις come back με τα συγκεκριμένα είδη..! (όπως σκέφτομαι και 'γω)

Link to comment
Share on other sites

κριμα δημητρη.... ηταν πολυ ιδιαιτερα ψαρια... ελπιζω να τα ξαναβρεις

Link to comment
Share on other sites

κριμα φιλε,

αλλα πως την πατησες?

ειναι πολυ συνηθισμενη κ ευκολη κ αποδοτικη η πατεντα με τα ανεμηστηρακια.

ακομα κ χωρις eliwel αν τα βαλεις να ανοιγουν κ να κλεινουν με χρονοδιακοπτη κανουν καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

κριμα φιλε,

αλλα πως την πατησες?

ειναι πολυ συνηθισμενη κ ευκολη κ αποδοτικη η πατεντα με τα ανεμηστηρακια.

ακομα κ χωρις eliwel αν τα βαλεις να ανοιγουν κ να κλεινουν με χρονοδιακοπτη κανουν καλη δουλεια.

Ελα ντε...Ο κλιματισμος κολλησε λιγο πριν φυγω για διακοπες και καθως λλειτουργουσε στο ψυχρο,γυριζε στο θερμο.Βοφηθηκα να τον αφησω...τουλαχιστον ας ειχα βαλει ενανα ανεμιστηρα να βαραει το ενυδρειο,τι να πω.....

:( Τωρα εχεις 1 ???

Kανενα δυστυχως....

αξιζει παντως παιδια και ας την πατησα ετσι.Μακαρι με το θεμα μου να βοηθησω καποιον φιλο,στο μελλον λογικα θα επανελθω

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...