Jump to content

New Malawi 1.80*60*65


koulos

Recommended Posts

Μπορούμε να τα βολέψουμε(τουλάχιστον στην δικιά μου πρόταση με cyrtocara moorii).....γιατι τα labido ειναι παμφαγα οποτε δεν υπαρχει προβλημα στην διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να επισημάνω οτι το καλοκαίρι ισως υπάρξει προβλημα με την θερμοκρασία...και αν όχι με την θερμοκρασία σιγουρα με την εξάτμιση, λογικά θα είναι αρκετή!!!Απλά εχε το στο νου σου την λύση αυτόματης αναπλήρωσης!

8 ανεμιστηράκια έχουν ήδη μπει στο πρόγραμμα παρέα με ένα eliwell.... όσο για την αυτόματη αναπλήρωση έτσι και αλλιώς πάντα θα είναι κάποιος στο μαγαζί...

όμορφα και αυτά αλλα η πρώτη σκέψη ήταν μεγάλα και πολύχρωμα ψαρια.... πραγματικά αν μπορούσα να βάλω 10 διαφορετικά αρσενικά haps θα ήμουν τρισευτυχισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να τα βολέψουμε(τουλάχιστον στην δικιά μου πρόταση με cyrtocara moorii).....γιατι τα labido ειναι παμφαγα οποτε δεν υπαρχει προβλημα στην διατροφή.

στην διατροφή το διάβασα ότι δεν θα έχουν πρόβλημα. το θέμα είναι μην τα κάνουν διατροφή τα haps....

Link to comment
Share on other sites

μάλλον αφελής ερώτηση αλλα εγώ θα την κάνω.

υπάρχει καμια περίπτωση αν κάνουμε ένα σχετικά ήρεμο συνδυασμό haps να βολέψουμε μέσα στο ενυδρείο και ένα χαρέμι labido? ο στόχος μας δεν είναι οι αναπαραγωγές. και ο ιδιοκτητης-χρηματοδότης τα θέλει οπωσδήποτε.....

(ελπίζω η απάντηση να μην είναι ΟΧΙ)

Όπως είπε και ο Κώστας μπορει να γίνει και ειδικά με τα cyrtocara αλλά γνώμη μου είναι να μείνεις καθαρά σε hap ,είναι μεγάλο το ενυδρείο και ας φιλοξενήσεις ψάρια μόνο για μεγάλα ενυδρεία μην ξεχνάς και τις προτάσεις που κάναμε πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τα ειπαμε κι απο κοντα.

Αν χρειαστεις κατι οπως ειπαμε,ξαναμιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Update:

το ενυδρείο μπήκε στην θέση του. φίλτρα πέτρες και άμμος τοποθετήθηκαν. αναμένουμε το βιολογικό τους θερμοστάτες και το ξεθόλωμα για να αρχίσουμε. :bigemo_harabe_net-64:

φίλτρα : fx5 και 405

πέτρες : περίπου 10 μεγάλα κομμάτια λάμπα

άμμος : 75 κιλά ανοιχτό γκρι χαλαζιακή διαμετρήματος 0.3-0.8mm

(αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να προστεθούν γύρο στα 10 κιλά ακόμα, όταν θα ξεθολώσει θα μπορέσω να δω και εγώ)

Link to comment
Share on other sites

ναι βαλε μας μια φωτο να δουμε το στησιμο μεσα!

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να βγάλω φωτό πριν ρίξω την άμμο αλλα το μαγαζί είχε αντηλιά και γυάλιζαν τα πάντα. θα πάω ξανά λόγο δουλειάς την δευτερα το βραδυ οποτε λίγο υπομονή μέχρι τότε λογικά θα έχει ξεθολώσει κιόλας. αν δεν έχει ξεθολώσει θα γίνει μια αλλαγή νερό 90% οποτε θέλει δεν θέλει.....

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις τόσο μεγάλη αλλαγή. Βάλε αν θες ένα εσωτερικό φιλτράκι με ενυδρειακό βαμβάκι μέσα να τρέχει και θα σου κάνει την δουλειά.

:)

Link to comment
Share on other sites

οποιος βιάζεται σκοντάφτει... έτσι και εγώ έβαλα την άμμο άπλυτη... μετά από τρεις αλλαγές νερού 90% και αφού καθάρισε επιτέλους είπα να φυτέψω μερικές βαλισνεριες. και ξαναθόλωσε λιγο. οποτε πάμε για ξήλωμα και πλύσιμο άμμου. τουλάχιστον μπήκαν σχεδόν όλα τα μηχανήματα πάνω και έφυγε από το κεφάλι μου ένα βάρος. προσπαθώ εδώ και κάνα μισάωρο να ανεβάσω φωτό του στησίματος αλλα το internet μου τα έχει παίξει... sorry θα ξαναπροσπαθήσω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη για την φωτογραφία, είναι αθλια αλλα μπορείτε να πάρετε μια ιδέα του στησίματος

post-18155-0-14095600-1332260876_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πουν και οι ειδικοι στην Αφρικη, αλλα νομιζω οτι θελει κι αλλες κρυψωνες και πετρες

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη για την φωτογραφία, είναι αθλια αλλα μπορείτε να πάρετε μια ιδέα του στησίματος

post-18155-0-14095600-1332260876_thumb.jpg

Καταρχήν μην ασχολέισαι άλλο με την άμμο ,βάλε βαμβάκι στο FX5 και αστο να κάνει την δουλειά του.Ας πάμε και στο στήσιμο ,να σε ρωτήσω λοιπόν εγώ, εσένα σε πείθει ; σου αρέσει ; για δες το ξανά και μάλλον ούτε εσένα θα σου αρέσει.

Αυτές οι πέτρες τι έιναι ; Ψάξε εικόνες από aquascaping για Haps και μην ξεχνάς προσπαθούmε όσο μπορούμε να φαίνεται φυσικό

Link to comment
Share on other sites

Για τις πετρες στα ειπε ο Κυρ.Γεωργιου,εγω θα σου πω κατι αλλο σαν παθον.Αν βλεπω καλα ,στο δεξι φιλτρο η εισοδος ειναι πολυ κοντα στον βυθο,αν ειναι ετσι ανεβασετο λιγο σαν το αριστερο,γιατι εγω ειχα διαρροη απο τους σωληνες ,και ευτυχως ηταν επανω και σωθηκα,αλλιως θα μου αδειαζε ολο το νερο. :)

Link to comment
Share on other sites

αν καταληξεις σε haps τοτε δεν θες πολλες πετρες... και εισαι οκ! εγω θα εβαλζα 1-2 ακομη παντος!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην ασχολέισαι άλλο με την άμμο ,βάλε βαμβάκι στο FX5 και αστο να κάνει την δουλειά του.Ας πάμε και στο στήσιμο ,να σε ρωτήσω λοιπόν εγώ, εσένα σε πείθει ; σου αρέσει ; για δες το ξανά και μάλλον ούτε εσένα θα σου αρέσει.

Αυτές οι πέτρες τι έιναι ; Ψάξε εικόνες από aquascaping για Haps και μην ξεχνάς προσπαθούmε όσο μπορούμε να φαίνεται φυσικό

έτσι όπως το θέτετε μάλλον ούτε και εμενα με τρελαίνει αν και μου άρεσε όταν το πρώτο είδα... οι πέτρες είναι αυτό που ονομάζουν οι έμποροι "πέτρες λάβας". βασαλτικης προέλευσης αν δεν κάνω λάθος. τώρα που το βλέπω καλύτερα μάλλον το δεξί "όρος" θα πέσει και θα προσπαθήσω να τις στήσω καλύτερα προσθέτοντας 5-8 κομμάτια ακόμα.απότι καταλαβαίνω σιγά σιγά το ταλέντο του aquascaping έρχεται με την εμπειρία.

με την άμμο σίγουρα θα ασχοληθώ γιατί σήμερα που πήγα και την είδα με μια μικρή κίνηση τις μου έβγαλε ένα σύννεφο σκόνης που όπως είπαμε και κοντά δεν μπορούμε να το ανεχτούμε (δεν είναι σε σπίτι αλλα σε επαγγελματικό χώρο) και εκτος αυτού οι αφρικανές σκάβουν απ' ότι έχω διαβάσει.

Για τις πετρες στα ειπε ο Κυρ.Γεωργιου,εγω θα σου πω κατι αλλο σαν παθον.Αν βλεπω καλα ,στο δεξι φιλτρο η εισοδος ειναι πολυ κοντα στον βυθο,αν ειναι ετσι ανεβασετο λιγο σαν το αριστερο,γιατι εγω ειχα διαρροη απο τους σωληνες ,και ευτυχως ηταν επανω και σωθηκα,αλλιως θα μου αδειαζε ολο το νερο. :)

ευχαριστώ για την συμβουλή. η είσοδος του φίλτρου είναι γύρο στους 20 πόντους από τον βυθό αλλα θα το ανεβάσω ακόμα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι 20 ποντους,αστο ως εχει ,για να μαζευει τις βρωμιες

Link to comment
Share on other sites

αγοράστηκαν άλλες 8 πέτρες του ιδιου μεγέθους περίπου. θα βουτήξουν από βδομάδα και θα μπούν καινούριες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

τι τροφές προτείνεται να πάρω για τα haps?

για αυτούς που θα ρωτήσουν η ψαροσυνθεση που επιλέχτηκε είναι η πρόταση του ΣΤΡΑΤΟΥ:

Protomelas taeniolatus,Placidochromis electra και Lethrinops Marginatus (το μονο που έμεινε τώρα είναι να τα βρούμε).

και για να κάνω και εγώ την αλητεία μου για αρχή θα προσθέσω λίγα Labidochromis caeruleus.

Link to comment
Share on other sites

τι τροφές προτείνεται να πάρω για τα haps?

για αυτούς που θα ρωτήσουν η ψαροσυνθεση που επιλέχτηκε είναι η πρόταση του ΣΤΡΑΤΟΥ:

Protomelas taeniolatus,Placidochromis electra και Lethrinops Marginatus (το μονο που έμεινε τώρα είναι να τα βρούμε).

και για να κάνω και εγώ την αλητεία μου για αρχή θα προσθέσω λίγα Labidochromis caeruleus.

Η επιλογη των ψαριών είναι εξαιρετική.....αξιζει να κάνεις υπομονή και να ψάξεις να τα βρείς....ισως με το Lethrinops να δυσκολευτείς....αλλα αξιζει πιο πολύ απο όλα.....

Οσο για την αλητεία με τα labido θα ελεγα να κάνεις υπομονή και να στρωσεις το ενυδρειο σου....μην βιάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογη των ψαριών είναι εξαιρετική.....αξιζει να κάνεις υπομονή και να ψάξεις να τα βρείς....ισως με το Lethrinops να δυσκολευτείς....αλλα αξιζει πιο πολύ απο όλα.....

Οσο για την αλητεία με τα labido θα ελεγα να κάνεις υπομονή και να στρωσεις το ενυδρειο σου....μην βιάζεσαι!

η αμμωνία μηδένισε και τα labido βούτηξαν ήδη. θα μείνουν 2 μέρες νηστικά και μετά ξεκινάμε τάισμα. τα protomelas teaniolatus θα έρθουν από βδομάδα αλλα είναι μικρά. για τα υπόλοιπα τώρα αρχίζει το ψάξιμο. ελπίζω να τα βρω κάποια στιγμή και να μην αλλάζω σχέδια. αν ξέρεις κανεις που μπορώ να τα βρω ας στείλει ένα pm.

για τις τροφές τι να πάω να πάρω για αρχή? δεν θέλω να τα αρχίσω από τώρα με κατεψυγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε για cichlid vegi flakes αλλα και omni flakes της ocean nutrition

Επισης cichlid bio gold της Hikari και και cichlid pellets της New Era

Υ.Γ Δεν αρκει να ειναι μηδεν η αμμωνία......πολύ προσοχή στο ταϊσμα τωρα!!!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

περιμένω τις απόψεις σας. τα labido μπήκαν και έχουν τρομερή όρεξη... :bigemo_harabe_net-112:

post-18155-0-39029800-1333307383_thumb.jpg

post-18155-0-60042200-1333307446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...