Jump to content

Pygocentrus Cariba


antonis t83

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αντωνακη να τα χαιρεσαι φιλε.να τα δεις θηρια

Link to comment
Share on other sites

εχω τις 2 πρωτες απωλιες απο red belly.

τα 5 caribe ειναι οκ οπως κ τα 3 red belly που εμειναν.

οι φθορες στα πτερυγια συνεχιζουν να ειναι συχνες αλλα επανερχονται αμεσα.

ακομα κ ο σοβαρα τραυματισμενος στην ουρα μικρος caribe εχει αρχισει να βγαζει κατι στην ουριτσα!

η πληγη του αλλου στη ραχη εχει κλησει τελειως.

στις απωλιες τωρα

ο πρωτος που ηταν κ ο πιο μικρος μαλλον πηγε κ σφηνωσε στην "εξαερωση του εξωτερικου φιλτρου eheim 2229" που την εχω μεσα στο νερο.

τωρα αν ηταν τραυματισμενος ή οχι δεν μπορεσα να καταλαβω. ειχα κ την αναλογη πλυμμηρα για οσους εχουν δουλεψει κ ξερουν το συγκεκριμενο φιλτρο. πλεον αφου την επαθα εχω βαλει προστατευτικο εκει για να μην εχω παρομοιο ατυχημα.

τον δευτερο κ ενω ελειπα 3ημερο τον εβγαλε η μανα μου που αναλαμβανει το ενυδρειο οταν λειπω. ηταν φαγωμενος αλλα δεν το ειδα για να καταλαβω αν ηταν ζωντανο οταν του επιτεθηκαν ή αν ειχε ψοφησει για καποιο λογο νωριτερα.

πλεον δεν με παιρνει για αλλες απωλιες γιατι το κοπαδι οσο μειωνεται τα ψαρια θα γινονται παλι πιο επιθετικα.

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο κ ομως την ωρα που εγραφα το προηγουμενο μηνυμα ειχα την τριτη μου απωλεια παλι απο red belly.

του επιτεθηκαν μπροστα μου χωρις λογο ενω λιγη ωρα νωριτερα τους ειχα ταισει. αναγκαστηκα να τον βγαλω γιατι ηταν σοβαρα τραυματισμενο χωρις πιθανοτητες επιβιωσης.

τα 4 απο τα 5 red οπως ειχα γραψει ηταν φανερα πιο μικρα απο τα cariba. τα 3 απο αυτα τα χασαμε. εμεινε 1 ακομα μικρο.

το 5ο που ηταν στο μεγεθος των cariba προς το παρον δεν δειχνει να εχει το παραμικρο προβλημα αλλα καθως μεγαλωνουν οι μικροι κ αδυναμοι γινονται δυστυχως τροφη για τους δυνατους.

κ σιγουρα το μικρο caribe που δεν εχει ουρα δεν ειναι απο τους δυνατους αυτη τη στιγμη....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πάρεις και άλλα ρεντ μπέλλι για να μην σου φαγωθούν τα καρίμπ?

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να βρω κατι στο μεγεθος που θελω.

αν ειναι τετοια μικρα δεν θα εχουν τυχη ουτε εκεινα

Link to comment
Share on other sites

16η μερα.

το αποτελεσμα ειναι

caribe - red belly

5-0

δεν εμεινε κανενα red belly.

δεν πιστευα οτι μεσα σε 10 μερες θα τα εχανα κ τα 5.

δεν ξερω αν εφταιγε οτι ηταν πιο μικρα ή αλλη ρατσα ή πιο ηρεμα αποτι τα caribe ή αν εφταιγε κατι αλλο.

στο ενα απο τα 5 που ηταν κ ο πιο μεγαλος παρατηρησα πριν φαγωθει οτι ειχε μια φανερη αδιαθεσια χωρις καποια συμπτωματα.

δεν ξερω αν κ με τα αλλα κατι δεν πηγαινε καλα.

τα caribe εχουν μεγαλωσει ηδη μεσα σε αυτες τις 16 μερες σχεδον 1 εκατοστο κ εχουν παρα πολυ ομορφα χρωματα.

οι σοβαρες πληγες εκλεισαν πολυ γρηγορα, αλλα συνεχιζω να βλεπω φαγωμενες ουρες λιγο πολυ αναμενομενο...

ειναι παρα πολυ επιθετικα μεταξυ τους κ συνεχεια επιτιθονται το ενα στο αλλο ακομα κ μετα το φαγητο.

στην πιο δυσκολη θεση βρισκεται το μικρο caribe με την κατεστραμενη ουρα να βγαινει με αργο ρυθμο κ παραμορφωμενη.

Link to comment
Share on other sites

16η μερα.

το αποτελεσμα ειναι

caribe - red belly

5-0

δεν εμεινε κανενα red belly.

δεν πιστευα οτι μεσα σε 10 μερες θα τα εχανα κ τα 5.

δεν ξερω αν εφταιγε οτι ηταν πιο μικρα ή αλλη ρατσα ή πιο ηρεμα αποτι τα caribe ή αν εφταιγε κατι αλλο.

στο ενα απο τα 5 που ηταν κ ο πιο μεγαλος παρατηρησα πριν φαγωθει οτι ειχε μια φανερη αδιαθεσια χωρις καποια συμπτωματα.

δεν ξερω αν κ με τα αλλα κατι δεν πηγαινε καλα.

τα caribe εχουν μεγαλωσει ηδη μεσα σε αυτες τις 16 μερες σχεδον 1 εκατοστο κ εχουν παρα πολυ ομορφα χρωματα.

οι σοβαρες πληγες εκλεισαν πολυ γρηγορα, αλλα συνεχιζω να βλεπω φαγωμενες ουρες λιγο πολυ αναμενομενο...

ειναι παρα πολυ επιθετικα μεταξυ τους κ συνεχεια επιτιθονται το ενα στο αλλο ακομα κ μετα το φαγητο.

στην πιο δυσκολη θεση βρισκεται το μικρο caribe με την κατεστραμενη ουρα να βγαινει με αργο ρυθμο κ παραμορφωμενη.

Πιθανως και τα 2 Αντωμη,κριμα παντως...

Θα αναζητησεις πελον αλλα cariba ή θα μεινεις με τα υπαρχοντα;

:)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια αναζητηση για σπανια ψαρια απο το καταστημα αβυσσος.

αν βρεθει κατι θα προχωρισω σε παραγγελια...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια φωτο αντωνη να θαυμασουμε τα τερατακια,,,,ελπιζω να μην εχεις αλλες απωλειες,,,,αλλα ως εμπειρος στους θηρευτες τετοιες καταστασεις λιγο πολυ τις γνωριζεις,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κλεισαμε ενα μηνα!

εχουν πολυ καλο μεγεθος κ απιστευτο χρωμα, κινουνται συνεχεια!

post-6112-0-15884200-1336413063_thumb.jpg

post-6112-0-53571300-1336413081_thumb.jpg

post-6112-0-05580200-1336413139_thumb.jpg

post-6112-0-13181900-1336413158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε φιλε ειναι τουμπανα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία χρώματα!!!

Το κολοβό τι κάνει ζει?

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλα, αν κ φανερα πιο μικρος δεν τον πειραζει κανενας.

η ουρα του ειναι ακομα παραμορφωμενη αλλα εχω την ελπιδα οτι θα στρωσει καποια στιγμη..

αν μπορεσω θα τον βγαλω μια καλη φωτο

Link to comment
Share on other sites

μεγαλωνουν ταχυτατα αντωνη,,,,αντε βαλε και καμια φωτο τον κολοβο!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν προλαβα! σημερα το μεσημερι ανοιξα τα φωτα για να τα ταϊσω. ολα ηταν οκ αλλα μεχρι να φαω κ να ξεπαγωσω κ το δικο τους φαγητο εφαγαν τον μικρο. ηταν κατι που ισως αργα ή γρηγορα θα γινοταν.

ηταν φανερα ο πιο αδυναμος εκει μεσα κ με την πρωτη εντονη πεινα εγινε αυτος το γευμα. που να λειψω κ διακοπες τι θα γινει....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρε Αντώνη αν εσυ με την μεγάλη πείρα που έχεις σε αυτά τα ψάρια χρειάστηκε να θυσιάσεις τόσα ψάρια για να φτάσεις τελικά στην ίδια κατάσταση που βρισκόσουν στην αρχή, τι θα πρέπει να πειμένει κάποιος με λιγότερη πείρα που θα θελήσει να ασχοληθεί και αυτός με τα συγκεκρμένα ψάρια; Μήπως τελικά τα λίτρα είναι λίγα ακόμα και για μιά πεντάδα; Ή θα πρέπει να ξαναδούμε αν είναι κατάλληλο είδος για να το κρατάμε στα ενυδρεία μας;

Link to comment
Share on other sites

σηκωνει μεγαλη συζητηση θοδωρε.

το πιο σημαντικο σε αυτα τα ψαρια εκτος του ανετου κ σωστα στημενου ενυδρειου (και διακοσμητικα κ απο πλευρας ποιοτητας νερου) ειναι πως πρεπει να ειναι ολα τα ψαρια ιδια σε μεγεθος κ αψογα απο πλευρας υγειας.

οποιο μενει πισω στην αναπτυξη ή ειναι μικρο ή αρρωστο ή γερικο δεν θα επιβιωσει.

αυτη ειναι η φυση των ψαριων αυτων που λειτουργουν σαν καθαριστες του βιοτοπου τους.

αυτο δηλαδη που βλεπουμε συχνα στο ενυδρειο μας ειναι κ αυτο που συμβαινει στη φυση, ειναι η σκληρη πραγματικοτητα αυτων των ψαριων. δεν υπαρχει λογικη. αυτος ισως ειναι κ ο σκοπος υπαρξης τους.

ποσο μαλλον σε ενυδρεια οπου ακομα κ για τα αρρωστα δεν υπαρχει τροπος διαφυγης κ το τελος ερχεται ακομα πιο γρηγορα.

ετσι συνεβει κ στην πριπτωση μου.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα cariba ή αλλα αγρια πιασμενα ειδη ειναι ακομα πιο δυσκολο να διατηρηθουν σε ενυδρεια κ ειναι ακομα πιο δυσκολο να τα συντηρησει καποιος αρχαριος.

πιστευω κ ελπιζω να μην αποδειχτει λαθος οτι δεν θα εχω αλλες απωλιες.

παρομοιο προβλημα με τα μεγεθη ειχα κ παλαιοτερα με pygocentrus piraya. για οσους εχουν ορεξη να σκαλισουν καποια παλαιοτερα θεματα μπορουν να δουν εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18275&hl=&fromsearch=1

και εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18445&hl=&fromsearch=1

και απλα να αναφερω οτι το piraya που εμεινε ζει ακομα σε ενυδρειο φιλου κ ειναι πλεον 35+ cm!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα cariba ή αλλα αγρια πιασμενα ειδη ειναι ακομα πιο δυσκολο να διατηρηθουν σε ενυδρεια κ ειναι ακομα πιο δυσκολο να τα συντηρησει καποιος αρχαριος.

πιστευω κ ελπιζω να μην αποδειχτει λαθος οτι δεν θα εχω αλλες απωλιες.

παρομοιο προβλημα με τα μεγεθη ειχα κ παλαιοτερα με pygocentrus piraya. για οσους εχουν ορεξη να σκαλισουν καποια παλαιοτερα θεματα μπορουν να δουν εδω

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

και εδω

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

και απλα να αναφερω οτι το piraya που εμεινε ζει ακομα σε ενυδρειο φιλου κ ειναι πλεον 35+ cm!!!!!!

Πιστευω πως συντομα θα εχω βιντεο και φωτο να ανεβασω απο το piraya...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...