Jump to content

Pygocentrus Cariba


antonis t83

Recommended Posts

By the way , για τι διαφορα μεγεθους μιλαμε αναμεσα στα δυο ειδη?
Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Αντώνη δύο διαφορετικά είδη μπορούν να μείνουν μαζί σε ένα ενυδρείο? Π.χ 2 ομάδες τον 5 άτομον?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε να τα χαιρεσαι

να ρωτησω κατι?

πηρα 6 red belly (τα 2 ειναι 20 εκ και τα αλλα 15εκ) προχτες κα τα τα εβαλα στο ενυδρειο 600 λιτρα που ειχα τα σκαλαρια

αλλα δεν τρωνε καθολου

ποσο πρεπει να περιμενω?

το ενυδρειο ειναι κομπλε σε ολα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

κ για να λυσουμε καποιες αποριες, ολα τα pygocentrus μπορουν να συνυπαρξουν μαζι κατω απο τις καταλληλες συνθηκες σε κοπαδια μεταξυ διαφορετικων ειδων.

δηλαδη τα ειδη :

pygocentrus naterreri (red belly - super red belly)

pygocentrus cariba

pygocentrus piraya

pygocentrus ternetzi

βεβαια οι καταλληλες συνθηκες οπως αναφερω πο πανω προϋποθετουν καποια πραγματα κ σηκωνει αρκετη συζητηση.

ακομα κ καποια ειδη serrasalmus οπως τα geryi μπορουν να συνυπαρχουν σε κοπαδι.

στη δικη μου περιπτωση θελησα να μεγαλωσω το κοπαδι των 5 cariba με 5 red belly τα οποια ομως ηταν μικροτερα σε μεγεθος.

αυτος ηταν κ ενας απο τους λογους που τα εχασα τα 5 red belly. η διαφορα τους μπορει να ηταν μολις 1 cm αλλα σε μικρες ηλικιες αυτο το cm ειναι μεγαλη διαφορα σε συνδυασμο με την "κακη συνηθεια" να επιτιθονται συνεχως σε ποιο μικρα κ αδυναμα.

γενικα εγω δεν θα το προτεινα σε κανεναν γιατι οπως φαινεται η τυχη κ οχι η εμπειρια παιζει σημαντικοτερο ρολο.

φιλε karderinas33 η ελειψη ορεξης μετα απο αλλαγη περιβαλλοντος συναντατε συνηθως σε ειδη μοναχικα οπως τα serrasalmus.

στη δικη σου περιπτωση αν δεν εχουν ηδη φαει το πρωτο τους γευμα καλο θα ειναι χωρις να αναστατωσεις τα ψαρια να δεις κ καποια αλλα πραγματα στο ενυδρειο και στα ψαρια σου ειδικα αν συμπληρωσεις 7 μερες χωρις να εχουν φαει.

σε περιπτωσεις serrasalmus εχει παρατηρηθει να μεινουν ψαρια χωρις φαγητο για περισσοτερο απο 1 μηνα!!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

την δευτερα τα πηρα και γιαυτο δεν ανχονομαι πολυ ,γιατι ειναι νωρις

απλα ηθελα και καμια αλλη γνωμη απο πιο εμπειρο στα πιρανχας.

ολες οι αλλες συνθηκες ενυδρειου ειναι οκ

επεσε πολυ διαβασμα πριν τα παρω

antonis t83 σε ευχαριστω πολυ

για οτι χρειαστω να σε ρωτησω ???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αντωνη,,,,,κτα την μικρη μου και λιγη εμπερια στα πιρανια ,πιστευω οτι πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι και ο χαρακτηρας του καθε ψαριου,,,,αν ομως ο''κακος'' χαρακτηρας συνδοιαζεται με ειδος piraya ,cariba τοτε υποθετω οτι γινονται ''θαυματα''......τρωει κ τα τζαμια,,,,να πω εγω οτι σε κοπαδακι με red bellies naterreri,,,ο ενας μου εφαγε τα υπολοιπα 5,,,,σε μικρο διαστημα,,,,,δεν προλαβα καν να τα χαρισω οταν εμειναν 2-3,,,,γυρναγα σπιτι το μεσημερι και εβρισκα κεφαλια να επιπλεουν,,,με φουλ ταισμα και δεν καταλαβαινε τιποτα,,,,,

Link to comment
Share on other sites

καταρχην χαιρομαι οταν βλεπω ατομα που θελουν να ασχοληθουν με τα πιρανχα κ εχουν αποριες!!

γιαυτο ειμαστε εδω.

περιμενουμε νεα θεματα κ νεες παρουσιασεις ενυδρειων!!

τα cariba και τα piraya ειναι απο τη φυση τους πιο αγρια, μιας κ ειναι κ αγρια πιασμενα σε αντιθεση με τα red belly που ερχονται στα ενυδρεια μας χωρις να εχουν γεννηθει κ ζησει στη φυση.

αλλα σε μια επιθεση ορμανε ολα τα ψαρια. οποιος δειχνει ευαλωτος γινεται το θυμα κ εκει δεν παιζει ρολο τιποτα απολυτως. ειναι εκπληκτικο το πως αντιλαμβανονται την αδυναμια.

ενας μικρος τραυματισμος μπορει να δωσει σημαδι συναγερμου κ τα χτυπηματα γινονται ανεξελεγκτα. λιγα δευτερολεπτα αρκουν ωστε να μεινει μονο το κεφαλι του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

αντωνη αμα μεγαλώναμε τα μικρα σε ενα ενυδρείο με χωρίσματα μεχρι το μεγεθος 10-15-cm δεν θα είχαμε ποιο πολλές πιθανότητες?

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη σιγουρα δεν θα ειχες απωλιες αλλα δεν νομιζω οτι θα ηταν σωστο να σκεφτομαστε ετσι.

ισως οταν καποια στιγμη τα ψαρια τα εβαζες ξανα μαζι, ωστε να ζησουν σαν κοπαδι, να ειχες μεγαλυτερα προβληματα.

τα ψαρια αυτα πρεπει να ζουν σε κοπαδια με οτι αυτο συνεπαγεται. ολα τα αλλα πρεπει να θεωρουμε οτι ειναι στη φυση τους κ δεν ειναι καλο να παρεμβουμε με κανενα τροπο οσο σκληρο κ αν ακουγεται αυτο.

το μονο που μπορουμε κ πρεπει να κανουμε ειναι να τους παρεχουμε τις καλυτερες δυνατες συνθηκες σε χωρο, ποιοτητα νερου και διατροφη...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο αντωνη ,πιστεύω οτι θα σε δικαιώσει η επιλογή σου μη μασας......

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι γκαντεμης...................

ξενερωσα.

ειχα κ αλλη απωλεια, εμειναν 3 κ τα πραγματα ειναι πλεον δυσκολα. το ψαρι που εχασα ηταν υγιεστατο κ δεν υστερουσε απεναντι στα αλλα..

χθες το μεσημερι τα ταϊσα κ εφυγα. γυρισα πριν λιγο. ο μπαμπας μου ανελαβε να τα ταϊσει οσο θα λειπω, δηλαδη χθες βραδυ κ σημερα το μεσημερι.

ολο αυτο τον καιρο το ταϊσμα γινεται αφου αναψουν τα φωτα κ πριν σβησουν σε συγκεκριμενες ωρες. 12 με 2 το μεσημερι κ 8 με 12 το βραδυ. ειναι μια διαδικασια που την εχουν συνηθισει τα ψαρια αλλα σημερα το μεσημερι δεν συνεβει ο μπαμπας μου ξεχασε να τα ταϊσει στην ωρα τους κ στις 5 το απογευμα που το θυμηθηκε ειδε στο ενυδρειο το ενα ψαρι φαγωμενο. τι να πω. αν δεν το εβλεπε δεν θα το πιστευε οτι θα μπορουσε για τοσο λιγη ωρα να συμβει κατι τετοιο. απογοητευση...

οση ωρα τα βλεπω φαινονται πλεον πολυ νευρικα κ τωρα που ειναι μονο 3 οι "μαχες" γινονται πιο συχνες κ επικινδυνες. το εχω ξαναζησει με τα piraya. τους εχω αφησει μεσα κομματια απο ψαρι που τα ταϊζω αφου πιστευω πως χορτατο πιρανχα δεν επιτιθεται ποτε. πρεπει να την βγαλουν οπωσδηποτε μεχρι το πρωι οπου κ θα πρεπει να αποφασισω τι θα κανω.

οι επιλογες ειναι 2.

ή τα αφηνω μεχρι να χασω κ αλλο κ μεινουν δυο κ τα χωριζω σε 2 διαφορετικα ενυδρεια

ή αφηνω το ενα ψαρι σαυτο το ενυδρειο κ τα αλλα δυο τα βαζω στο 400λιτρο οπου θα μεταφεροντουσαν καποια στιγμη με ενα διαχωριστικο τζαμι.

δηλαδη αναγκαζομαι να κανω αυτο που λεει ο Βασιλης (αν κ ειμαι αντιθετος γενικα) μιας κ βλεπω οτι κοπαδι πλεον δεν υπαρχει κ ουτε αυτη τη στιγμη μπορω να βρω τα καταλληλα σε μεγεθος κυριως ψαρια ωστε να ξαναδημιουργησω.

σε αυτη την περιπτωση τα ψαρια θα ξαναμπουν μαζι μονο αν βρεθουν τα καταλληλα ψαρια ωστε να δημιουργηθει κοπαδι απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε που το ακουω αντωνη :/ , αμα θες την γνωμη πιστευω κανε τι μπορεις ετσι ωστε να μη χασεις κιαλλο , μιας και ειναι κριμα αλλα και δυσευρετα,αρα επιλογη 2 :(. Ομως Αμα παρεις αλλα 3-4 nattereri στο ιδιο μεγεθος , βγαλεις τα piraya , αλλαξεις διακοσμηση και τα βαλεις ολα μαζι με την μια λες να μην δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε φίλε......

Κάνε κάτι πριν τα χάσεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα Αντώνη τουλάχιστον να σώσεις τα υπόλιπα!

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα χωρισα.

τα 2 πηγαν σε 400αρι με διαχωριστικο τζαμι κ το αλλο εμεινε στο 300αρι.

δεν θελησα να το ρισκαρω αλλο. ελπιζω καποια στιγμη να βρω καποια cariba κ να ξανασμιξει το κοπαδι...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φώτο να τα δούμε πως έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πιστεύω πως πολύ καλά έκανες διότι δεν νομίζω να γινόντουσαν ποτέ κοπάδι σε αυτόν τον αριθμό,άσε που πιθανότατα δεν αποδέχονται να είναι αρχηγός κάποιο απο όλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ανεβαζω ενα βιντεο με το cariba που ειναι στο ενυδρειο που ηταν αρχικα το κοπαδι.

τα αλλα ειναι μια χαρα στο 400αρι με το διαχωριστικο τζαμι. τρωνε παρα πολυ κ μεγαλωνουν γρηγορα χωρις αγχος κ προβληματα.

[utube][/utube]

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

ωραίο το ψαράκι σου να το χαίρεσαι!!

υγ. στο βίντεο ακούγεται μια απο της αγαπημένες μου εκπομπές της ΕΡΤ σαν σήμερα!!

Link to comment
Share on other sites

τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μια ενημερωση μετα απο καιρο.

οπως ειχα γραψει πιο πανω ειχα χωρισει τα ψαρια για να μην εχω αλλους κανιβαλισμους αλλα κ εδω ημουν ατυχος.

το ενα το εχασα απο dropsy κ το αλλο απο hexamita κ μου εμεινε μονο ενας απο τα ματιασμενα μου.

πολυ γκαντεμια. ελπιζω να καταφερω να τον μεγαλωσω χωρις απροοπτα.

βεβαια σηκωνει πολυ συζητηση για ποιο λογο εμφανιστηκαν αυτες οι ασθενειες σε διαφορετικα ενυδρεια με διαφορετικες συνθηκες νερου αλλα δεν νομιζω να βγει καποιο συμπερασμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...