Jump to content

Πιρανχα


ΒΑΓΓΕΛΗΣ13

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ανοιξε θεμα στις ασθενειες γλυκου και συμπληρωσε τη φορμα που απαιτηται για να παρεις σωστες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη καλώς ήρθες!Βάλε μία καθαρή φωτογραφία να το δούμε

Link to comment
Share on other sites

κατα πασα πιθανοτητα ειναι καταρακτης.

ειναι συχνο στα πιρανχα, δεν ειναι σοβαρο αλλα δεν παυει να ειναι ενοχλητικο.

σιγουρα δεν εχεις καλη φιλτρανση αρα κ εχεις υψηλα νιτρικα κ το πιο σιγουρα δεν ταιζεις σωστα.

ταιζε κυριως ψαρι κ γαριδα κ πιο σπανια κοτοπουλο ψαχνο.

μια δυο φορες την εβδομαδα.

αν ταιζεις πολυ κοτοπουλο, μοσχαρι, χειρινο, καρδια επιβαρυνεις με λιπος τα νεφρα του με αποτελεσμα να δημιουργειται αυτο το 'σπυρι' στο ματι του.

καλες αλλαγες νερου κ μικρη θεραπεια με melafix κ με λιγη υπομονη θα επανελθει.

αν θελεις δωσε καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο κ την φιλτρανση σου.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου Αντωνη.το ψαρι το εχω σε ενα ενυδριο 150 λιτρα.εχω εσωτερικο φιλτρο.μεσα στο φιλτρο εχω βαλει τα μακαρονια(ετσι μου τα ειπανε οταν μου τα εδωσαν.δεν ξερω αμα τα λενε καπως αλλιως.),βαζω μια αμπουλα για την αμμωνια και εχω βαλει και τυρφη.το ενυδριο εχει θερμοκρασια τωρα 26,5.εχθες ειχα την θερμοκρασια στο 24,5 και ενα παιδι με ειπε να την ανεβασω 2-3 βαθμους πανω.και αυριο θα παω να αγορασω το melafix .επισης με ειπε να κανω συχνες αλλαγες νερου.σημερα εκανα αλλαγη νερου(50%).Στο νερο του ενυδριου βαζω μονο αντιχλοριο.Μεχρι προχθες το ταϊζα καρδια απο κοτοπουλο αλλα πηγα το αγορασα γαριδες.Απλα θελω να με πεις καθε ποτε να το ταϊζω.Εγω τωρα το ταϊζω καθε μερα και μερικες φορες ανα 1 μερα.θελω και να με πεις καθε ποτε να κανω αλλαγες νερου.Και αντωνη ο αδερφος μου με ειπε οτι το ψαρι ξυνετε πανω στο θερμοστατη.Σκεφτομαι αντωνη να παρω Α/Ο.Αξιζει(θα ειναι καλο για το πιρανχα)?Γιατι δεν θελω να εχω προβλημματα με το νερο.ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - ΒΑΓΓΕΛΗΣ13
Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν χρειαζεται συχνο ταισμα.

1 φορα ανα 3 μερες.

αυτη τη στιγμη το πιο σημαντικο ειναι να παρεις ενα καλο εξωτερικο φιλτρο, για να εχεις καλη βιολογια.

η οσμοση περνα σε δευτερη μοιρα. ομως πλεον κ αυτες ειναι προσιτες απο οικονομικης αποψης.

οι αλλαγες νερου ειναι καλες, δεν χρειαζονται υπερβολες.

κ η θερμοκρασια οπως κ το melafix θα βοηθησουν.

το ξυσιμο στα πιρανχα ειδικα δεν σημαινει απαραιτητα κατι εκτος αν ειναι πολυ συχνο κ εντονο.

αν δεν βλεπεις κατι περιεργο στο δερμα μην φοβασαι..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Αντωνη τωρα τι μου προτεινεις να κανω με το ματι του?Να παρω το melafix και τι αλλο να κανω?

Link to comment
Share on other sites

1.βαλε μια φωτο πρωτα.

2.διορθωσε την φιλτρανση

3.συνεχισε τις αλλαγες νερου

4.μειωσε το ταισμα

5.ταιζε ψαρι κ γαριδα που ειναι πιο 'απαχα'

6.κανε χρηση melafix

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη αν μπορείς βάλε μια γενική φώτο του ενυδρείου σου.

Και αύριο μελαφιξ για να σώσεις το ψάρι...μην σου μολυνθεί

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι του φίλου Βαγγέλη και βάζω την φωτογραφία για λογαριασμό του.

Αν μπορεί κάποιος ας του πεί πως ανεβάζουμε φώτο στο φόρουμ. 53274327539279921946510.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω για σοβαρό...έχω δει πολύ χειρότερα και με την χρήση του μελαφιξ έχω δει και θαύματα!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα φιλε με καθησυχαζεις λιγο.Αυριο θα παω να το παρω το φαρμακο και μετα μαζευω λεφτα για εξωτερικο φιλτρο.Νικο το melafix πως το χρησιμοποιω(πως το βαζω στο ενυδριο και για ποσες μερες και μετα απο καθε χρηση melafix θα πρεπει να κανω αλλαγει νερου)?Kαι να αγορασω και το pimafix εκτος απο το melafix?εχω μαθει οτι αυτα τα δυο τα φαρμακα αμα τα βαλεις μαζι στο ενυδριο εχει πιο καλη δραση στο ψαρι και αναρρωνει πιο γρηγορα.ισχυει αυτο?να το αγορασω και το pimafix?

Έγινε επεξεργασία - ΒΑΓΓΕΛΗΣ13
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη αμα ξερεις να απαντησεις στην πιο πανω απορια μου θα ειμουν ευγνωμων αμα με βοηθουσες.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να πάρεις μόνο το μελαφιξ και να το χρησιμοποιήσεις δυο τρεις μέρες....αν δεις να υποχωρεί τότε σταματάς αλλιώς την επόμενη εβδομάδα πάλι τα ίδια.

Αλλά καλό είναι να μας που και οι πιο έμπειροι στα φάρμακα την γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.χρηστος ανεστη.το MELAFIX βαζω απο την τεταρτη που μας περασε.αλλα δεν βλεπω διαφορα.το σπιρακι το ιδιο το βλεπω.δεν το βλεπω καθολου να μικραινει η να φευγει.αμα περασουν οι 7 μερες που ειναι ι θεραπεια με το MELAFIX και δεν φυγει το σπιρακι τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κατι που φευγει αμεσα, ειπαμε θελει υπομονη.

οταν τελειωσεις τη θεραπεια θα κανεις αλλαγη νερου 25%.

μετα απο κανενα μηνα κ αν δεν δεις βελτιωση μπορει να χρειαστει να επαναλαβεις με melafix ή pimafix αλλα για λιγοτερη (σε δειαρκεια ημερων) θεραπεια.

τριων ημερων για παραδειγμα μεχρι να φυγει τελειως.

συγχρονος ομως ειπαμε σωστη διατροφη , καλη φιλτρανση κ καλες αλλαγες νερου με καλης ποιοτητας αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει Αντωνη.σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.να σε ρωτησω και κατι αλλο.το ψαρι καθεται συνεχεια κατω απο το φιλτρο.ειναι φυσολογικο?οταν σβηνω το φως βγαινει(κολυμπαει) κανονικα μεσα στο ενυδριο.μηπως να κατεβασω το φιλτρο πιο κατω για να μην πηγαινει απο εκει κατω?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη άστο όπως είναι,απλά νιώθει περισσότερη ασφάλεια εκεί και με το να το αλλάξεις θέση θα το στρεσάρεις παραπάνω.

Βάλε μία φωτογραφία όλο το ενυδρείο για να δούμε διακόσμηση μήπως χρειαστεί να διορθώσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

τωρα Νικο δεν θα το βγαλω γιατι το κανω την θεραπεια με το MELAFIX πρασινησε λιγο το νερο απο το φαρμακο.οταν τελειωσει η θεραπεια θα το καθαρισω και θα το βγαλω.αλλα εχω και το προβλημμα οτι δεν ξερω να ανεβαζω φωτο στο foroum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...