Jump to content

Πιρανχα


ΒΑΓΓΕΛΗΣ13

Recommended Posts

αν θολωσε το πιο πιθανο να εχεις αλλο προβλημα.

το melafix δεν θολωνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη τι προβλημμα λες να εχω?Βασικα Αντωνη εχει 5 μερες που το βαζω το φαρμακο.τις 4 μερες εκανε αφρο απο πανω το νερο και σημερα το εβαλα και δεν εκανε.ειναι φυσολογικο?

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο ειναι.

ειπαμε το κυριως προβλημα σου ειναι στην φιλτρανση.

δεν εχεις σωστη - αρκετη βιολογια

Link to comment
Share on other sites

Oκ Αντωνη σε ευχαριστω παρα πολυ.συγνωμη αμα σε εχω πρηξει.Τωρα περιμενω να τελειωσει η θεραπεια με το MELAFIX για να αρχιζω να κανω αλλαγες νερου και θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια και παλι...το σπιρακι δεν εχει φυγει ακομα..εχς κανει χρηση melafix 2 φορες...τον εχω κανει και για καμια βδομαδα συχνες αλλαγες νερου(ανα 2 μερες) και τωρα συνεχιζω να τον κανω αλλαγες νερου...εχω βαλει εξωτερικο φιλτρο(για 300 λιτρα ειναι το φιλτρο)...το φιλτρο μεσα εχει τυρφη και μακαρονια...εχω και ανθρακα να τον βαλω??και τι αλλο χρειαζεται να βαλω μεσα στο φιλτρο?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το σπυρι ειπαμε δεν θα φυγει αμεσα αλλα εισαι σε καλο δρομο με αυτα που κανεις. κ το φιλτρο κ την τυρφη καλα εκανες κ τα εβαλες..

ανθρακα να μην βαλεις. οσο χωραει βαλε μακαρονι για βιολογια.

κ αν θελεις δοκιμασε να ριξεις καποιο σκευασμα βακτιριδιων για να επιταχυνεις το στρωσιμο του φιλτρου σου.

εγω χρησιμοποιω το stress zyme της api.

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο έβαλες Βαγγέλη?

Link to comment
Share on other sites

Ειχε αγορασει παλια ο αδερφος μου ενα εξωτερικο φιλτρο για να το βαλει στο ενυδριο με τους δισκους που ειχε...αλλα κατι ειχε παθει και δεν εκανε καλη φιλτρανση...τωρα το εφτιαξα..δουλευει ρολόι..δεν ξερω μαρκα Νικο...αλλα πρεπει να ειναι κινεζικο...αλλα το ειχε παρει απο το pet shop που εχουμε στην πολη μου και τον ειπε οτι ειναι το καλυτερο...150 ευρω το ειχε αγορασει...απλα οταν ειχε χαλασει το πηγε θεσσαλονικη(θεσσαλονικη μενει ο αδερφος μου) να το φτιαξει και τον κορόιδευαν οι μαγαζατορες....τον ειπαν οτι δεν ειναι καλη μαρκα...το φιλτρο ειναι για 300 λιτρα ενυδριο...ειναι για πιο μεγαλο ενυδριο...εγω το πιρανχα το εχω σε 150 λιτρα ενυδριο...και κοιτουσα μηπως ενοχλουσε το ψαρι η ροή του νερου που εχει μεσα στο ενυδριο αλλα το ψαρι δεν καταλαβενει τιποτα...Νικο το ψαρι παει και δαγκωνει τον θερμοστατη και το σωληνα απο το εξωτερικο το φιλτρο(παει βγαζει το σωληνα απο την βεντουζα)..ειναι φυσολογικο??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μέσα στο φίλτρο αυτα που σου είπε ο Αντώνης.

Οσο για τα δακγώματα τι να πώ τόσο τσαμπουκάς είναι?!!!

Βάλε κανένα βιντεάκι μπορείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να βαζω video Νικο...παει και δαγκωνει οταν σβηνω τα φωτα και οχι οταν ειμαι κοντα στο ενυδριο...εχθες καθομουν και εβαζα το χερι μου(κουνουσα το χερι μου) στο τζαμι απο το ενυδριο αλλα μονο με κοιτουσα..ερχοταν λιγο κοντα στο χερι μου αλλα δεν ορμουσε...τι να τον κανω για να ορμαει?υπαρχει καμια μεθοδος για να ορμαει?να βαλω μεσα στο ενυδριο κανενα γλυφτη η θα τον φαει(σκεφτηκα να βαλω αλλα φοβαμαι μην τον φαει και παθει τιποτα αμα ειναι αρρωστος ο γλυφτης)?

Έγινε επεξεργασία - ΒΑΓΓΕΛΗΣ13
Link to comment
Share on other sites

Μονο μια φορα τον πετυχα να δαγκωνει αυτα που σε ειπα...αλλα εδω και δυο μερες βλεπω το σωληνα απο το φιλτρο να φευγει απο την θεση του...ο αδερφος μου ο μικρος τον εχει δει να δαγκωνει τον θερμοστατη και το σωληνα και μου ειπε...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην βάλεις γιατί τζάμπα θα πάει.......

Για να αρχίσει να ορμάει πρέπει πρώτα να νιώθει ασφάλεια στον χώρο του,αυτό έρχεται με τον καιρό και πρέπει να ασχολείσαι πολλές ώρες με το ψάρι χωρίς όμως να το τρομάζεις και να βάζεις συνέχεια τα χέρια σου μέσα στο ενυδρείο.

Το έχεις σε μέρος που να βλέπει κόσμο?Όσο πιο πολύ το απομονώνεις τοσο πιο πολύ φοβητσιάρης θα γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Νικο εκει που το εχω ειναι εκει που καθομαι με τα παιδια...Βασικα Νικο το ενυδριο του ειναι τραπεζι...και εμεις καθομαστε γυρω του αλλα δεν το τρομαζουμε...σημασια δεν το δινουμε...οταν λες ασχολεισαι δηλαδη τι πρεπει να τον κανω??οπως τον κανω και τωρα με τα χερια στο τζαμι η πρεπει να κανω και τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι να του τραβάς την προσοχή με τα χέρια η τον μαγνήτη για τα τζάμια

Link to comment
Share on other sites

A Νικο και κατι ακομα θελω να σε ρωτησω..τι ποσοτητα τροφη(Γαριδες και φιλετο γλωσσα) πρεπει να του δινω?εγω το ταϊζω στις 3 μερες μια φορα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια.Αλλαξα φιλτρο στο ενυδριο με το rhombeus.Εβαλα eheim 2013.Και μεσα στο φιλτρο εβαλα 1,6 λιτρα μακαρονια(Siporax) και εβαλα και τυρφη μεσα(1-2 cm παχος εβαλα).Τωρα καλα ειμαι?και επειδη εβαλα καινουργιο φιλτρο αγορασα ενα TROPICAL BACTO-ACTIVE.Ετσι λεγεται.Αυτο το πηρα για να στρωσω πιο γρηγορα το ενυδριο και το φιλτρο.Και τωρα απο Δευτερα θα αγορασω και αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα παιδια με το ματι του δεν εχει καμια βελτιωσει..το ιδιο ειναι το σπιρακι...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη κανε μια παρουσιαση το ενυδρειο για μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε τι θερμοκρασια ,φιλτρο ειναι στρωμενο , απο τιμες νερου αμμώνια no2no3 βαλε και μια φωτο εχεις καποιο μικροτερο ενυδρειο για να το κανεις καραντηνα??

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδριο ειναι 150 λιτρα και ειναι τραπεζι.βαζω αντιχλωριο στο νερο οταν κανω αλλαγες(Seachem Prime) και TROPICAL BACTO-ACTIVE για να στρωσει το φιλτρο και το ενυδριο, θερμοκρασια εχει 26-27 βαθμους, εβαλα ενα εξωτερικο φιλτρο Eheim 2213 με 1,6 λιτρα siporax και μια στρωσει 1-2 cm παχος τυρφη(εχει 3 εβδομαδες που το εχω βαλει το φιλτρο να δουλευει).του αγορασα μια αεραντλια eheim 200.δεν εχω μικρο ενυδριο για καραντινα.το χαλικι που εχει μεσα ειναι ασπρο-μπεζ.το χαλικι που εχει μεσα με ειπε ο αδερφος μου οτι κανει βιολογια, η ειναι καλο για βιολογια(κατι τετοιο με ειπε που τον ρωτησα σημερα).το ειχε αγορασει για να το βαλει στο ενυδριο με τους δισκους που ειχε τοτε..εχει μεσα 2 ξυλα των 15 cm, μια πετρα και αυτη 15 cm αλλα σε υψος ειναι 15 cm.για αμμωνιες και νιτρικα παιδια δεν ξερω.απλα το ψαρι δεν κολυμπαει και πολυ μεσα στο ενυδριο.σε ενα σημειο καθεται.γιατι το κανει αυτο?κανονικα δεν θα επρεπε να κολυμπαει και λιγο μεσα στο ενυδριο.μονο οταν εχει τερμα σκοταδια κολυμπαει αλλα και παλι οχι παρα πολυ.το ψαρι τρωει γαριδες και φιλετο γλωσσα.το σπιρακι που εχει στο ματι ακομα δεν εχει φυγει.στην ιδια κατασταση ειναι οπως οταν ξεκινησα το θεμα αυτο.φωτο δεν ξερω να ανεβαζω.και αυτην που εχει μεσα στο θεμα αυτο που ειναι στην πρωτη σελιδα την ανεβασε ο φιλος Νικο.το φως μεσα στο ενυδριο δεν το αναβω καθολου(εχει μεσα φως επειδη το ενυδριο ειναι κατω απο την λαμπα δωματιου και εχει φως μεσα αλλα οχι εντονο επειδη το τζαμι πανω απο το ενυδριο ειναι φιμε και δεν χτυπαει πολυ εντονα το φως).

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι οταν το αγορασε ο αδερφος μου του το ειπανε οτι το λενε λαβα και τον ειπανε οτι ειναι καλο γιατι κραταει βακτηρια πανω στο χαλικι..

Έγινε επεξεργασία - ΒΑΓΓΕΛΗΣ13
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου πρεπει να ειναι κατι τετοιο 51k5JXLKmbL_SS500_.jpg αν ναι για μενα αυτα τα ενυδρεια ειναι ακαταληλα για ψαρια και ειδικά αν το χρησιμοποιεις και σαν τραπεζι καθε φορα που ακουμπας ενα ποτήρι ,το ψαρι θα στρεσαρετε, και θα ειναι μια ζωή κριμένο και φοβισμένο τωρα οσο αφορα το φιλτρο νομιζω εισαι κομπλε τωρα απο διακοσμηση θελει χαμηλο φωτισμο για μην στρεσαρετε λιγα φυτα και ξυλα γενικα οσο ποιο κοντα στο περιβαλλον , εχει πολλα αξιολογα ενυδρεια μες στο forum με πιρανχας δες και διαλεξε set up πρεπει οπωσδήποτε να παρεις καποιαν τεστ νερου nh4 no2 no3 για να δεις που βρeισκεσε η ποιοτητα νερου ειναι πολυ σημαντική για την συμπεριφορα του , ενα ψαρι με αμμωνία στο νερο δεν θα ειναι ποτε φυσιολογικό,οπότε παρε τεστ νερου, και αμα εισαι καλα με τις τιμες προχώρα σε ενα καλο set up px etsi DSC00101.jpgc7a2d37732869d2caaf51bf422b00ab3.jpg25g_12-2007_tank.jpgSA_002.jpg03-26-08044.jpgδωσε στο ψαρι χρονο να εγκλιματιστεί και τάιζε το καθε 2 με 3 μερες πρόσθεσε μεγάλη ποικιλία τροφών, τα robeus μεγαλωνουν πολυ αργα περιπου 3cm το χρονο σε ενα σωστο περιβαλον.Το καλυτερο για μενα θα ηταν να παρεις ενα rio 400 με αμμο(μπεζ η μαυρι) 2-3 κλαδια λιγα φυλλα catapa και pistie stratiotes θα δεις ενα αλο ψαρι....οτι αλλο θες ρωτα ελπιζω να σε βοήθησα αν λεω κατι λαθος ας με διορθωση καποιος :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - piranhas2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδριο τραπεζι το δικο μου ειναι παρομοιο..απλα στις γωνιες εχει ξυλο και το πανω το τζαμι μπαινει με βεντουζες για να μην εχει πολλους κραδασμους.εχω ενα ενυδριο 400 λιτρα αλλα ειναι πολυ μικρο το ψαρι για να το βαλω σε εκεινο το ενυδριο.δεν θα φαινεται εκει μεσα(εχω και τον μπαμπα μου να με πρηζει να μην το βαλω γιατι λεει οτι ειναι μικρο τα ψαρι..οσο για τα τεστ θα παω να παρω απο βδομαδα.αυτο που λες να αγορασω rio 400 το σκεφτηκα και εγω αλλα η μανα μου μου λεει βλακιες...για αυτο το εχω σε εκεινο το ενυδριο(τραπεζι)..και απο τροφες θελω να παω να του παρω και φιλετο κοτοπουλο για ποικιλια.μετα θα εχω 3 διαφορετικες τροφες(γαριδες, φιλετο γλωσσα και φιλετο κοτοπουλο) τι αλλο μου προτεινεις να του παρω για τροφη?και κλαδια και φυτα θα παω αυριο θεσσαλονικη να δω τη τιμες πανε τα ξυλα και τα φυτα να του βαλω.αλλα αυτα τα φυτα που μου λες να βαλω θελουν πολλα πραγματα για να μεγαλωσουν?εχω στο 400αρι ενυδριο ανουμπια αλλα περιμενω να μεγαλωσει λιγο για να την κλαδεψω για να βαλω και στο πιρανι..

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

για το ενυδρειο τραπεζι σου ειπα την γνωμη μου , αμα κανεις ενα μαματο set up στο 400αρι θα ειναι μια χαρα+οτι το ψαρι θα εχει καλη συμπεριφορα απο φυτα ehinodorus anubies(θα τη δεσεις πανο σε κανενα ξυλο) valisneries microsorum(θα το δεσεις πανο σε κανενα ξυλο)δεν θελουν τιποτα.....απο τροφη μαριδα μυδι γλωσσα γαριδα καλαμαρι και διαφορα αλλα μαλάκια απο κρεας τωρα μια φορα το μηνα ποιο συχνα θα εχεις προβλημα κοτοπουλο καρδια μοσχαριοιυ και κανενα γεωσκολικα και εισαι μια χαρα ασχολουμε πολυ καιρο με τα πιρανχας δεν ειναι ευκολα ψαρια ειναι πολυ περιερεγα και θα πρεπει να αφιερώσεις ππολυ χρονο για να πάρεις ενα καλο αποτελεσμα διαβασε παλαιοτερα θεματα θα σου λυθούν πολλες αποριες

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...