Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού Με 108 Led


grigoros

Recommended Posts

ε ναι λογικό είναι αφού είναι και τελείως διαφορετικός τρόπος φωτισμού... είδα του Αλέξη από κοντά και είχε διαφορά με το πριν και μετά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως σαν πρώτη εντύπωση μου άρεσε πάρα πολύ Βαγγέλη, πιστεύω ότι αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Απο τώρα τα βγάζει τα λεφτά του.Να δούμε πως θα μετρήσουμε και κανένα par να μας φύγει και η απορία μιας και με τους φακούς που έβαλε ο Γρηγόρης πρέπει να βγάζουν περισσότερη ακτινοβολία απο 2 μετάλλου στα 150W. Ισως και 2X250W. Και όλα αυτά με 324Watt.

Link to comment
Share on other sites

:thaman: ωραία κατασκευή , τσέκαρε τι θερμοκρασία έχει η ψύχτρα σου μετά από καμιά ώρα , αν ανεβάζει πολύ πρέπει να βάλεις κανά δύο ανεμιστηράκια ακόμα για να μην πέσουν σε απόδοση τα λεντ , πρόσεξε ακόμα μην κάψεις τα κοράλλια σου ,θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο το φως που έχεις τώρα είναι περίπου 500 βατ σε μετάλλου Έγινε επεξεργασία - kostas82
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να κανονιζαμε καφεδακι και παραδοση του ριακτορα?! Εχουμε να ανταλλαξουμε ιδεες και αποψεις! Αψογος!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μπει 3 ανεμιστηράκια και δουλεύουν όταν ανάβουν όλα τα φώτα, τα έχω και σε φωτό στην αρχή της παρουσίασης και η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή στην ψύκτρα, Αλέξη πάρε τους μετρητές και έλα να το δούμε, Βαλεντίνε ευχαρίστως, όποτε θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Ερε καψημο που τρωτε οι εσεις οι λεντακιδες!!!

Μπραβο αδερφε!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κολλητικό προσοχή!!! Να 'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κολλητικό προσοχή!!! Να 'σαι καλά.

Φτου... φτου.... μακρια!!!

Μουαχαχαχαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ενα μεγαλο μπραβο σε εσενα που τελικα χρησiμοποιησες led :bigemo_harabe_net-64: (σε εψησε το φιλαρακι μου ο Αλεξ) :bigemo_harabe_net-69::bigemo_harabe_net-134:

παμε ομως να δουμε τα προτερηματα αλλα και το 1 μοιονεκτημα που εχουν τα led

1) μεγαλη οικονομια στο ρευμα σε συγκρισει με αλλα συστηματα φωτισμου

2) μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο οποιοδηποτε αλλο φωτισμο 5-7 χρονια με φωτοπεριοδο 8-10 ωρες ( και αν τα τροφοδοτικα σου ειναι παραδειγμα στο 60%- 70% τοτε η διαρκεια ζωης μεγαλωνει απλα τερματιζωντας τα Dimmable

3)χρωματικη αποδοση εφαμιλλη και καλυτερη θα ελεγα απο λαμπες ΑΤΙ και ειδικα τα Bridgelux led

4) led σημαινει οχι ΑΛΓΕΣ μιας και τα led η πηγη φωτος τους μετριουνται σε par καθαρη πηγη φωτισμου αν αναλογιστης οτι η λαμπες τ5 εχουν φθοριο (φωσφορο)!

5) ενα αλλο εξισου σημαντικο ειναι οτι δεν μεταφερουν θερμοκρασιες μεσα στο νερο!!

6) μεγαλυτερη ενταση (διαχυση φωτος )σε μεγαλες δεξαμενες

7)πολυ χαμηλο κοστος αγορας και αντικαταστασης απο οποιοδηποτε αλλο συστημα!

σε ολα αυτα τα θετικα που ανεφερα ποιο πανω υπαρχη ομως και ενα αρνητικο και αυτο ειναι η θερμοκρασια μεσα στο led...

που πρεπει να μην υπερβαινει τους 40-45 βαθμους γιατι μετα αρχιζει η πτωση φωτος και το καψιμο τον led

και τελος θελω να κανω μια μικρη παρατηρηση :rolleyes:

απο οτι διαβασα στην αρχη του ποστ εχεις χρησιμοποιησει φακους (lens) 80 μοιρες θα προτεινα 2 λυσεις η μια ειναι να χαμηλωσεις το φωτιστικο ποιο κατω μιας και η φακοι το επιτρεπουν ( θα δεις καλυτερα πραγματα)

και δευτερον για να μην σε τυφλωνουν τα led γιατι τα εχεις απο επανω σου μπορεις να πας στα leroy merlin και να παρεις φασα αλουμινιου ειναι ενα μετρο με 2,5 ποντους πλατος και να την περασεις στο προφιλ του φωτιστικου και στα πλαινα ετσι τα ματια σου δεν θα ερχονται σε επαφη με τα led + οτι η φασα η αλουμινενια εχει σχεδιο και θα δειξη σαν ετοιμο φωτιστικο

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αστέρι στα λέντ Νίκο,πάντα με γνώμονα τα δικά σου!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ενα μεγαλο μπραβο σε εσενα που τελικα χρησiμοποιησες led :bigemo_harabe_net-64: (σε εψησε το φιλαρακι μου ο Αλεξ) :bigemo_harabe_net-69::bigemo_harabe_net-134:

παμε ομως να δουμε τα προτερηματα αλλα και το 1 μοιονεκτημα που εχουν τα led

1) μεγαλη οικονομια στο ρευμα σε συγκρισει με αλλα συστηματα φωτισμου

2) μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο οποιοδηποτε αλλο φωτισμο 5-7 χρονια με φωτοπεριοδο 8-10 ωρες ( και αν τα τροφοδοτικα σου ειναι παραδειγμα στο 60%- 70% τοτε η διαρκεια ζωης μεγαλωνει απλα τερματιζωντας τα Dimmable

3)χρωματικη αποδοση εφαμιλλη και καλυτερη θα ελεγα απο λαμπες ΑΤΙ και ειδικα τα Bridgelux led

4) led σημαινει οχι ΑΛΓΕΣ μιας και τα led η πηγη φωτος τους μετριουνται σε par καθαρη πηγη φωτισμου αν αναλογιστης οτι η λαμπες τ5 εχουν φθοριο (φωσφορο)!

5) ενα αλλο εξισου σημαντικο ειναι οτι δεν μεταφερουν θερμοκρασιες μεσα στο νερο!!

6) μεγαλυτερη ενταση (διαχυση φωτος )σε μεγαλες δεξαμενες

7)πολυ χαμηλο κοστος αγορας και αντικαταστασης απο οποιοδηποτε αλλο συστημα!

σε ολα αυτα τα θετικα που ανεφερα ποιο πανω υπαρχη ομως και ενα αρνητικο και αυτο ειναι η θερμοκρασια μεσα στο led...

που πρεπει να μην υπερβαινει τους 40-45 βαθμους γιατι μετα αρχιζει η πτωση φωτος και το καψιμο τον led

και τελος θελω να κανω μια μικρη παρατηρηση :rolleyes:

απο οτι διαβασα στην αρχη του ποστ εχεις χρησιμοποιησει φακους (lens) 80 μοιρες θα προτεινα 2 λυσεις η μια ειναι να χαμηλωσεις το φωτιστικο ποιο κατω μιας και η φακοι το επιτρεπουν ( θα δεις καλυτερα πραγματα)

και δευτερον για να μην σε τυφλωνουν τα led γιατι τα εχεις απο επανω σου μπορεις να πας στα leroy merlin και να παρεις φασα αλουμινιου ειναι ενα μετρο με 2,5 ποντους πλατος και να την περασεις στο προφιλ του φωτιστικου και στα πλαινα ετσι τα ματια σου δεν θα ερχονται σε επαφη με τα led + οτι η φασα η αλουμινενια εχει σχεδιο και θα δειξη σαν ετοιμο φωτιστικο

Τελικά όντως με έπεισε ο φίλτατος Αλέξης μιας και ψαχνόμουνα για αλλαγή φωτισμού και μου την πρότεινε ως πολύ καλή λύση και η αλήθεια είναι ότι έχω εντυπωσιαστεί απο τον συγκεκριμένο φωτισμό και δεν μετανιώνω για αυτή την επιλογή, βέβαια με την πάροδο του χρόνου θα μπορέσω να τα αξιολογήσω καλύτερα και πιο προσγειωμένα μιας και τώρα είμαι ακόμα ενθουσιασμένος, ο λόγος κυρίως που ήθελα να αλλάξω τον φωτισμο μου ήταν η ζέστη που δίνουν το καλοκαίρι μέσα στο ενυδρείο οι Τ5, να έχω πιο έντονο φωτισμό και φυσικά οικονομία ρεύματος μιας και οι καιροί δυσκόλεψαν για το χόμπι μας, τα led δουλεύουν στο 75% αυτή την στιγμή και εκεί θα τα αφήσω μέχρι να πέσει η απόδοση τους και να το ανεβάσω στο 100%, όσο για το χαμηλό κόστος αγοράς που αναφέρεις υπολόγισα ότι για να άλλαζα τις Τ5 κάθε χρόνο θα έπρεπε να δίνω 4 * 22 ευρώ = 88 * 5 ( χρόνια ) = 440 ευρώ, εμένα η αγορά μαζί με την κατασκευή μου βγήκε κοντά στα 300 ευρώ, βέβαια αν διαβάσεις πιο πριν ένας φίλος μου είπε ότι πέντε χρόνια δεν κρατάει η απόδοση τους οπότε η πορεία θα δείξει, όσο για την ζέστη με τα ανεμιστηράκια που έχω βάλει ούτε καν χλιαρό δεν είναι το Heatsink οπότε όλα καλά με την θερμοκρασία, το φωτιστικό το χαμήλωσα και άλλο σε σχέση με τις φωτό που τράβηξα στην αρχή και είναι τώρα στα 19 εκατοστα απο την επιφάνεια του νερού, με παίρνει λες να το κατεβάσω μερικά εκατοστα ακόμα ή θα έχω κανένα πρόβλημα με την εξάτμιση και τα led; Έχω βάλει πάντως σαν ενδιάμεσο ένα τζάμι plexi, καλή μου ακούγεται η ιδέα σου με το αλουμίνιο αλλά το plexi glass είναι μεγαλύτερο απο το φωτιστικό οπότε θα πρέπει να αγοράσω και άλλο plexi στις ίδιες διαστάσεις με το φωτιστικό και μετά να βάλω την φάσα που μου αναφέρεις περιμετρικά, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σου.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο γρηγορος!

πολυ μερακι κ ωραια κατασκευη!εδωσες μερικες πολυ ωραιες ιδεες! :bigemo_harabe_net-64:

εγω ειμαι επιφυλακτικος ακομα με τα λεντ παιδια οσον αφορα στη διαρκεια ζωης τους.

δοκιμασα 2 διαφορετικα φωτιστικα κ η αποδοση τους επεσε αρκετα συντομα,πολυ νωριτερα απ'οτι δινουν οι κατασκευαστες.

προσωπικα επαθα πλακα με τα φωτιστικα τους πρωτους 2 με 3 μηνες λειτουργιας τους κ μετα επεσε η αποδοση τους.

ειχαν κ τα 2 ανεμηστηρακια κ δουλευαν οχι πανω απο 7 ωρες.

μετα τους 3 μηνες βεβαια δεν επεσε κ αλλο η αποδοση τους αλλα εμειναν σταθερα τουλαχιστον μεχρι τους επομενους 4 μηνες που

τα δουλεψα μεχρι να τα δωσω.

δηλαδη η εμπειρια μου μ'αυτα λεει οτι υπολογιζε το φωτισμο τους οτι θα σου δουλεψει τουλαχιστον στο -30% με 40% απ'οτι

βλεπεις στην αρχη.

αυτο σημαινει οτι μετα η θα πας σε αλλαγη λεντ η τροφοδοτικου η θα συμπληρωσεις το ηδη υπαρχον συστημα με αλλο ενα για να σου αρκει ο φωτισμος.

καπου ειχα διαβασει βεβαια πως στην διαρκεια των λεντ παιζει 80% ρολο το ειδος των λεντ καταρχην κ μετα η ψυξη κ του που ειναι τοποθετημενα.

οποτε μπορει οι τυποι των λεντ που χρησιμοποιησα εγω να μην ηταν οι καλυτεροι(μονοβατα κ cree των 3w).

και εξωτερικο που διαβαζω σε διαφορα site ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου τα ενυδρεια που χρησιμοποιουν το ιδιο φωτιστικο λεντ για πανω απο 2 χρονια.

ολοι η γυρνανε στα γνωστα(τ5,μεταλου,συνδυασμος αυτων με λεντ) η σε αντικατασταση με αλλα φωτιστικα παλι τεχνολογιας λεντ αλλα αλλη μαρκα κ ειδος.οποτε πας κ παλι σε εξοδα.

προσωπικα μεσα σε 1 χρονο κ κατι εδωσα κατι παραπανω απο 500 ευρω σε φωτιστικα λεντ κ κανενα δεν κρατησε την ενταση του για πανω απο 3 μηνες.σταδιακα αρχισαν να πεφτουν.

στα θετικα ηταν οτι δεν καηκε κανενα λεντ κ η αναπτυξη των κοραλιων ηταν πολυ καλη(κυριως sps)

θεωρω πως ειναι εδω κ ετοιμη η τεχνολογια κ ολα τα υπολιπα εκτος απο τον καταληλο τυπο λεντ που θα εχει οντως τη διαρκεια που υπολογιζουν οι κατασκευαστες.

γιατι το να δουλευει 50.000 η 40.000 ωρες κ απο τις 5.000 να δουλευει στο -40% κ ισως περισσοτερο με τη παροδο του χρονου,δεν εχει καμια αξια

οποτε προσωπικα γυρισα παλι στις τ5(αλλα λεφτα παλι :bigemo_harabe_net-87: :bigemo_harabe_net-87: ) κ θα χρησιμοποιησω κ καποιες μπαρες η κατασκευη diy λεντ για να

να παρω το χρωμα που θελω κ την αντανακλαση τους στα κυματα που μου αρεσει παρα πολυ

πωωωω ποση ωρα γραφω :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια με απογοήτευσες όμως με αυτά που μου είπες αλλά αφού το έχεις δοκιμάσει 2 φορές με αυτό το αποτέλεσμα μου φαίνεται ότι πρέπει να κρατήσω το παλιό το φωτιστικό και να μην το δώσω γιατί μπορεί να μου χρειαστεί όπως μου τα λες, είμαι πολύ περίεργος πάντως και εγώ να δω με την πάροδο του χρόνου την ανθεκτικότητα τους, ελπίζω να μην βγουν αυτά που λες γιατί τζάμπα τα χρήματα και ο κόπος, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mad23 τι λέντ είχες ?Πάω στοίχημα ότι ήταν 1w LED.

Γνωρίζω άνθρωπο που τα δουλεύει πάνω από 2 χρόνια τα cree του και δεν έχουν πέσει καθόλου.Τα brigelux υποτίθεται ότι έχουν λίγο μικρότερη διάρκεια ζωής και υποτίθεται ότι είναι λίγο ποιο αδύναμα, πάντα σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει.Από εκεί και πέρα το παν είναι να τα κρατάς σε χαμηλή θερμοκρασία.Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα ρυθμιστή θερμοκρασίας συνδεμένο με τα ανεμηστηράκια σου και να αναλάβει αυτός να σε ενημερώνει για το τί γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου γρηγορε δεν ηθελα να σε απογοητευσω :umm:

με χαλαει τωρα που σκεφτομαι οτι μπορει να σε ξενερωσα,απλα σου ειπα τη δικη μου εμπειρια πιο πολυ για να εισαι προετοιμασμενος κ να μη κρεμαστεις,κ οπως ειπες κ εσυ η να μη δωσεις το παλιο φωτιστικο

η να εχεις στο πισω μερος του κεφαλιου σου το ενδεχομενο καποια στιγμη αργοτερα να ενισχυσεις αυτο που εφτιαξες(το οποιο οπως σου ειπα

κ στην αρχη μου αρεσει παρα πολυ κ σαν ιδεα κ σαν απλοτητα κ σαν ομορφια)

να εισαι καλα που μας δινεις μερικες ιδεες! :bigemo_harabe_net-64:

μακαρι να μη σου χρειαστει ουτε το παλιο,αλλα ουτε να συμπληρωσεις!

παντα βεβαια εξαρταται κ απο τι απαιτησεις εχεις εσυ κ το ενυδρειο σου.

εννοω αν εχεις sps,lps μονο μ****α fish only κτλ.

π.χ σε ενα fish only και να χασεις σε ενταση δεν εγινε κ τιποτα,μικρο το κακο

crazy οντως ετσι ειναι,το ανεφερα κ παραπανω :bigemo_harabe_net-64:

το ενα ηταν με μονοβατα με 3 ανεμηστηρακια πανω κ το δευτερο diy με 3w που δουλευαν στα 2w για να ειναι πιο ανετα κ

με 8 ανεμηστηρακια(ναι 8 :sarcasm: ) για να μην ανεβαζει καθολου θερμοκρασια γιατι κ εγω θεωρουσα πως εξαιτιας της κακης ψυξης

ειχα το θεμα με το πρωτο φωτιστικο.

αλλα κ με το δευτερο ειχα το ιδιο αποτελεσμα απλα λιγο αργοτερα.

ξερω εγω ισως να ηταν απλα θεμα γκαντεμιας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και sps και lps οπότε αν πέσει η απόδοση θα χρειαστώ σίγουρα καλό φωτισμό, μην σε στεναχωρεί που με ενημέρωσες για το τι μπορεί να συμβεί αργότερα, καλά έκανες για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως, καλύτερα να είμαι προετοιμασμένος, ούτως ή άλλως το θέλω να λέγονται οι εμπειρίες του καθενός για τον συγκεκριμένο φωτισμό για να μάθουμε τελικά τα καλά και τα άσχημα και να ξέρουν οι επόμενοι που θα θέλουν να κατασκευάσουν τέτοιο σύστημα τι πραγματικά συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και sps και lps οπότε αν πέσει η απόδοση θα χρειαστώ σίγουρα καλό φωτισμό, μην σε στεναχωρεί που με ενημέρωσες για το τι μπορεί να συμβεί αργότερα, καλά έκανες για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως, καλύτερα να είμαι προετοιμασμένος, ούτως ή άλλως το θέλω να λέγονται οι εμπειρίες του καθενός για τον συγκεκριμένο φωτισμό για να μάθουμε τελικά τα καλά και τα άσχημα και να ξέρουν οι επόμενοι που θα θέλουν να κατασκευάσουν τέτοιο σύστημα τι πραγματικά συμβαίνει.

χρησιμοποιω led εδω και περιπου 3 χρονια χωρις κανενα προβλημα και χωρις πτωση φωτος !!

η 2 εταιρειες στο χωρο που ειναι αξιοπιστες ειναι η Bridgelux και η cree

επειδη της εχω χρησιμοποιηση και της 2 εταιρειες θα σου πω τα προτερηματα αλλα και τα μειονεκτηματα αυτον το εταιρειων

Bridgelux

τα λευκα της φθανουν μεχρι και της 12000 χιλ kelvin

πολλα χρωματα για να επιλεξεις

μαξιμου εξοδο απο το τροφοδοτικο στα 700ma σημαινει οτι η ταση στα led δεν μπορει να ξεπερασει αυτο το οριο γιατι θα καουν (εδω ομως υπαρχη ενα + οσο ποιο χαμηλα δουλευουν σε ma τοσο λιγοτερο ζεστενονται αλλα υπαρχη και ενα - λιγοτερα lumens (180 μαξιμου τα 3 watt)

cree

τα λευκα της φθανουν μεχρι και της 8500 χιλ kelvin

τωρα βγαζει και εκεινη διαφορα χρωματα

μαξιμου εξοδο απο το τροφοδοτικο μεχρι και τα 1500ma !! σημαινει μεγαλυτερη ενταση που μπορει να φτασει στο 3watt led ακομα και 400 περιπου σε lumen ειδικα η καινουργια σχετικα σειρα XP-G τυπος 5 αν θυμαμαι καλα

η γνωμη μου σε αυτα τα χρονια που εγραψα και παραπανω εινα η εξης

η Bridgelux ειναι με μεγαλη διαφορα καλυτερη χρωματικα απο την cree αλλα υστερη σε lumen

δεν πεφτει ευκολα η αποδοση γιατι παιζει σε χαμηλη εξοδο 700ma μαξιμου εκτος αν δεν ψυχονται

τα cree ειναι πολυ ποιο δυνατα σε lumen αλλα η χρωματικη τους αποδοση υστερη απο την Bridgelux κατα πολυ!!

ζεστενονται περισσοτερο απο τα Bridgelux

εγω στο δικο μου φωτιστικο εχω κανει μιξη μεταξυ τον 2 εταιρειων με παρα πολυ καλα αποτελεσματα το μονο που θα προσεξεις ειναι η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ!!! και τιποτα αλλο.....

3 χρονια δεν εχω καμια πτωση εντασης απο τα led

μη ανησυχεις λοιπον δεν εχεις κατι να φοβασαι! αρκει να εχεις καλη ψυξη

Link to comment
Share on other sites

οσο για τους 20 ποντους απο την επιφανεια που ανεφερες ειναι ιδανικο το υψος αυτο (τοσο εχω και εγω το δικο μου) χωρις να πιτσιλιζονται και χωρις η εξατμιση να τα επηρεαζει!! προσεχε το πλεξιγκλας γιατι χανεις αποδοση καθως το διαπερναει το led .

Link to comment
Share on other sites

διαβασε αυτο το αρθρο και θα καταλαβεις...

http://www.americanaquariumproducts.com/Aquarium_Lighting.html

Link to comment
Share on other sites

πολυ εντιποσιακη ολη η κατασκευη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έβαλα εγώ είναι Bridgelux με λευκά στα 10000 Κ και όπως σου προανέφερα η ψύξη είναι καλή αφού μέχρι τώρα δεν έχουν ζεσταθεί καθόλου, το plexi glass αν και Γερμανικής κατασκευής γιατί όταν πήγα να το κόψω του εξήγησα για τι σκοπό το θέλω και μου έδωσε το καλύτερο σε ποιότητα που είχε, σε περίπτωση που ξεθωριάσει ή θα το αλλάξω ή θα το βγάλω, πολύ καλό το άρθρο, αναλυτική επεξήγηση και όντως έχει πλεονέκτημα ο led φωτισμός σε όλα τα φάσματα και δεν παίζει τόσο ρόλο το watt ανά λίτρο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

πολυ εντιποσιακη ολη η κατασκευη!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά απο την αναμονή αρκετών ημερών για κοντρόλερ απο ebay σήμερα τοποθέτησα επάνω στο φωτιστικό τον κοντρόλερ μονής λειτουργίας, αφού κόλλησα τον αισθητήρα ( με την επαγωγική κόλλα που χρησιμοποίησα και στα λεντάκια ) στην επάνω πλευρά του αλουμινίου και ακριβώς στην ίδια θέση με ένα απο τα λεντάκια για καλύτερη απόκριση θερμοκρασίας, σύνδεσα τον κοντρόλερ με τον μετασχηματιστή και τα ανεμιστηράκια απο 3 που ήταν έγιναν 5 για πιο γρήγορη ψύξη, η επιθυμητή θερμοκρασία που έβαλα είναι στους 25, όλο αυτό το έκανα για να μην δουλεύουν συνέχεια τα ανεμιστηράκια χωρίς λόγο, μερικές φωτό post-41420-0-47678400-1339596744_thumb.jpgpost-41420-0-31325500-1339596768_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το σύστημα!Τώρα δεν παίζει να πάθουν τίποτα τα λεντάκια σου grigoros!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...