Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού Με 108 Led


grigoros

Recommended Posts

Έτσι πιστεύω και εγώ φίλε Αλέξη, για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τρομερή δουλειά... χίλια μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τα χρώματα από τα κοράλλια δείχνουν πολύ πιο διαφορετικά και έντονα Αλέξη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο την αναμονή αρκετών ημερών για κοντρόλερ απο ebay σήμερα τοποθέτησα επάνω στο φωτιστικό τον κοντρόλερ μονής λειτουργίας, αφού κόλλησα τον αισθητήρα ( με την επαγωγική κόλλα που χρησιμοποίησα και στα λεντάκια ) στην επάνω πλευρά του αλουμινίου και ακριβώς στην ίδια θέση με ένα απο τα λεντάκια για καλύτερη απόκριση θερμοκρασίας, σύνδεσα τον κοντρόλερ με τον μετασχηματιστή και τα ανεμιστηράκια απο 3 που ήταν έγιναν 5 για πιο γρήγορη ψύξη, η επιθυμητή θερμοκρασία που έβαλα είναι στους 25, όλο αυτό το έκανα για να μην δουλεύουν συνέχεια τα ανεμιστηράκια χωρίς λόγο, μερικές φωτό post-41420-0-47678400-1339596744_thumb.jpgpost-41420-0-31325500-1339596768_thumb.jpg

μπραβο σου εκανες την καλυτερη δουλεια η ψυξη στα led ειναι πολυ βασικο στοιχειο οσο ποιο χαμηλα ειναι η θερμοκρασια του led τοσο αυξανεται σε διαρκεια αλλα και σε αποδοση το led

και παλι μπραβο σου πολυ ομορφη δουλεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για 4η φορά τουλάχιστον διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα και χαίρομαι που κατασκευάσατε ένα τόσο καλό φωτιστικό.

Η ιδέα με τον κοντρόλλερ θερμοκρασίας στο φωτιστικό είναι πολύ καλή και φαίνεται ότι πραγματικά δουλεύει.

Άντε και με σύστημα ανατολής δύσης στη συνέχεια ............

Link to comment
Share on other sites

Κων/νε όντως μετά απο περίπου 1 1/2 μήνα εφαρμογής του κοντρόλερ δουλεύει μια χαρά μην αφήνοντας την θερμοκρασία να ανέβει παραπάνω απο την επιθυμητή ρύθμιση του χειριστή και μπορώ να πω ότι και η απόδοση των λεντ μέχρι στιγμής είναι σταθερή χωρίς να '' χάνει '', σύστημα Ανατολής - Δύσης το σκέφτομαι ακόμα πολύ γιατί δεν νομίζω τελικά να είναι και τόσο απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη ετοιμάζω το δικό μου φωτιστικό LED και η ιδέα με τον κοντρόλλερ θερμοκρασίας είναι εξαιρετική.

Μάλιστα σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω 12V κοντρόλλερ και όχι 220V τόσο για να μην έχω υψηλή τάση

στο φωτιστικό αλλά και για να χρησιμοποιήσω ένα τροφοδοτικό 12V/1,5Α τόσο για τον κοντρόλλερ όσο και για τους ανεμιστήρες.

:bigemo_harabe_net-66:

Καλή συνέχεια .....

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά απο πέντε μήνες λειτουργίας του φωτιστικού οι παρατηρήσεις μου είναι ότι πρώτον, δεν έχει πέσει ακόμη η απόδοση απο τα λεντ καθόλου και δεύτερον η ανάπτυξη και τα χρώματα που έχω στα κοράλλια είναι απίστευτη, τέλος επειδή δεν μπορούσα να αφήσω στην κατασκευή να φαίνεται το αλουμίνιο πρόσθεσα μαύρο plexi glass περιμετρικά στους 5 πόντους ύψος, δυστυχώς Αλέξη δεν πρόλαβα απο το link που μου έστειλες να παραγγείλω το σύστημα Ανατολή Δύσης για Meanwell γιατί μέχρι το απόγευμα εκείνης της μέρας είχε εξαντληθεί, το παρακολουθώ όμως μέχρι να ανανεώσει και να το παραγγείλω. post-41420-0-48576600-1350991812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιο ομορφο εδειξε ετσι! μπραβο και παλι!!! απο την αλλα τα 300watt με τρομαζουν λιγο ....

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε ΚΟΥΜΑΝ, γιατί να σε τρομάζουν, απο θέμα έντασης λες; Με τους ροοστάτες θα το ρυθμίζεις εσύ σε όποια ένταση θέλεις, αν βάλεις φωτιστικό λεντ δεν θα το δουλέψεις κατευθείαν στο 100% σιγά σιγά θα το ανεβάζεις, εγώ μέχρι και τώρα το έχω στο 75% της απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτός με 65 δολάρια τον κοντρόλλερ εφύγαν αμέσως..θα κατασκευάσει και άλλα.Σίγουρα.

Τα δικά μου λέντ τρέχουν απο τον Φεβρουάριο.

Πάλι καλά που έκανα την κίνηση και σας άνοιξα τα μάτια γιατί ακόμα με τις Τ5 θα προσπαθούσατε ...

Πολλά κοράλλια Γρηγόρη θέλουν 4-5 μήνες να δείξουν χρώμα,Ρίξε και τα νιτρικά σου και όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο έγινε με το μαύρο πλέξι .. πως το κόλησες επάνω ; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με σιλικόνη της logo με πολύ καλά αποτελέσματα, αν και πίστευα ότι δεν θα κολλήσει σωστά τελικά κόλλησε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα πολυ ομορφη κατασκευη!! αν και εχω ακουσει/διαβασει πολλα ακομα ειμαι λιγο δύσπιστος με τα λεντ, αλλα ατομα σαν εσενα φιλε βοηθανε να ανοιξουμε τα ματια μας και να ενημερωθουμε!! το μαυρο πλεξι εδειξε πολυ ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να κάνεις την κίνηση πάντως φίλε ότι βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαι αν και μας τρώει λίγο η απόσταση!!

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα Γρηγορη! ε δεν ειμαστε και πολυ μακρια!! εξαλλου θεσσαλονικη ερχομαι πολυ συχνα! ας ξεκινησω μια με τις Τ5 και βλεπουμε γιατι δεν ειμαστε για εξοδα aκομα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Με σιλικόνη της logo με πολύ καλά αποτελέσματα, αν και πίστευα ότι δεν θα κολλήσει σωστά τελικά κόλλησε μια χαρά.

σε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

φιλε μου τι λεει το φωτιστικο μετα απο ενα χρονο???

εχεις βαλει εκτος μπλε και ασπρα και αλλα λεντ???

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό έχει πάει σε άλλα χέρια λόγω κατασκευής μεγαλύτερου ενυδρείου και μεγαλύτερου φωτιστικού, πάλι όμως με λεντ και αυτή τη φορά μπηκαν και uv εκτός απο μπλε - άσπρα, ήμουν πολύ ευχαριστημενος όμως και εγώ με το φωτιστικό και αυτός που το δουλεύει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστα στον 1,5 χρόνο, περίπου ενα 10%.

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό έχει πάει σε άλλα χέρια λόγω κατασκευής μεγαλύτερου ενυδρείου και μεγαλύτερου φωτιστικού, πάλι όμως με λεντ και αυτή τη φορά μπηκαν και uv εκτός απο μπλε - άσπρα, ήμουν πολύ ευχαριστημενος όμως και εγώ με το φωτιστικό και αυτός που το δουλεύει τώρα.

Πολυ καλη και σωστη κινηση τα UV :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...