Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού Με 108 Led


grigoros

Recommended Posts

Τα τροφοδοτικά που είχε πόσα Volts είναι το καθένα; Να υποθέσω 36 V ;

48 volt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά σωστά, θα έπρεπε να ναι σίγουρα πάνω από 36 V. Ευχαριστώ !

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό θέλω να μπει σε ενυδρείο 1.30 μήκος και 0.70 πλάτος...τι διαστάσεις πιστεύεις ότι πρέπει να έχει?

Θα βάλω εύκολα κοράλια (polyps,zoanthus,xenia,κάποιο μανιτάρι) και ίσως κάποιο Lps (euphyllia,caulastrea κτλ)

Πόσα led πιστεύεις θα χρειαστεί?

Link to comment
Share on other sites

ονειρο ειναι μια μερα να φτιαξω και γω ενα τετιο φωτιστικο! οχι για το ενυδρειο μου... αλλα για την εμπιρια αυτης της κατασκευης!

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό θέλω να μπει σε ενυδρείο 1.30 μήκος και 0.70 πλάτος...τι διαστάσεις πιστεύεις ότι πρέπει να έχει?

Θα βάλω εύκολα κοράλια (polyps,zoanthus,xenia,κάποιο μανιτάρι) και ίσως κάποιο Lps (euphyllia,caulastrea κτλ)

Πόσα led πιστεύεις θα χρειαστεί?

Στο δικό μου η απόσταση ( άκρη φωτιστικού - ενυδρείου ) είναι στους 10 πόντους με 80άρηδες φακούς και αυτό γιατί θέλω να φωτίζει έως τις άκρες, τώρα εκεί γύρω θα σου πρότεινα να παίξεις, για τα watt θα σου έλεγα να βάλεις τα μισά απο όσo είναι τα λίτρα του ενυδρείου σου με ένα ντιμεράκι για να μπορείς αργότερα αν θέλεις να βάλεις και κανένα πιο απαιτητικό κοράλλι απλώς ανεβάζοντας λίγο παραπάνω την ένταση.

Link to comment
Share on other sites

ονειρο ειναι μια μερα να φτιαξω και γω ενα τετιο φωτιστικο! οχι για το ενυδρειο μου... αλλα για την εμπιρια αυτης της κατασκευης!

Το να φτιάχνεις κάτι μόνος σου είναι όντως πολύ καλή εμπειρία φίλε ΚΟΥΜΑΝ, η χαρά και η ικανοποίηση που σου δίνει είναι όλα τα λεφτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ένα φωτιστικό γύρω στο 1 μέτρο με 35-40 πόντους πλάτος,με περίπου 225w σε led θα είναι μια χαρά!!!

Για χρώματα σε led τι προτείνεις?Μισά άσπρα,μισά μπλέ ή και κάποιο άλλο χρώμα?

Αν θες στείλε μου με π.μ. το μαγαζί που τα αγόρασες :matrix:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία παίζουν πολυ με χρωματισμούς στις κατασκευές τους, προσωπικά έβαλα μπλε - άσπρα - uv και είμαι πολύ ευχαριστημενος, αυτό είναι στο θέμα του καθενός, το site απ όπου τα πήρα είναι αυτό http://www.aquastyleonline.com/

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία παίζουν πολυ με χρωματισμούς στις κατασκευές τους, προσωπικά έβαλα μπλε - άσπρα - uv και είμαι πολύ ευχαριστημενος, αυτό είναι στο θέμα του καθενός, το site απ όπου τα πήρα είναι αυτό http://www.aquastyleonline.com/

Θα παίξω λίγο με τα χρώματα.Τα βασικά όμως θα είναι το μπλέ και το λευκό.

Και το site πολύ κατατοπιστικό και φθηνό!

Σε ευχαριστώ πολύ,θα επιστρέψω με νέες ερωτήσεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου, μόνο όταν χρειαστείς νέες ερωτήσεις άνοιξε νέο θέμα μην το συνεχίσουμε εδώ και το χαλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...