Jump to content

Δημιουργία "αποθήκης" Εξαρτημάτων.


Aiolos

Recommended Posts

Έχω μια ιδέα !!!

Τι θα λέγατε να δημιουργήσουμε σιγά σιγά μια «αποθήκη» από υλικά και εξαρτήματα που δεν μας χρειάζονται, αλλά για κάποιους θα μπορούσε να είναι σωτήρια κάποια δεδομένη στιγμή.

Να συγκεντρώσει ο καθένας μας ότι νομίζει ότι του πιάνει χώρο, και να γίνεται μια καταγραφή όλων αυτών των εξαρτημάτων (που η κατάσταση θα υπάρχει αναρτημένη στο φόρουμ και θα ανανεώνεται/μεταβάλλεται αναλόγως), οπότε ανά πάσα στιγμή χρειαστεί κάποιος κάτι απ αυτά θα μπορεί να τα πάρει, είτε γιατί του χρειάζεται σε μόνιμη βάση, είτε ως «δανικό» μέχρι να κάνει τη δουλειά του.

Η συνεισφορά όλων μας θα έχει τον χαρακτήρα χαρίσματος και όχι πώλησης.

Όλα αυτά θα είναι συγκεντρωμένα σε κούτες και αποθηκευμένα σε κάποιους από τους χώρους του La Scala μιας και είναι ο χώρος συνάντησής μας. Επί πλέον αν κάποιος χρειαστεί κάτι άμεσα και δεν συμπίπτει με την ημέρα συνάντησης, θα μπορεί να επικοινωνεί μαζί μου ώστε να πηγαίνουμε εκεί και να το παίρνει.

Ακούω γνώμες, προτάσεις, ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ουααοοο.τι παιρνεις ρε φιλε και κατεβαζεις τετοιες ιδεες???? μεσα ειμαι με τα μπουνια.και μιλαμε και για γλυκο και αλμυρο.

ξεκιναω.

1))σκαλα διαχυσης διοξειδιου της hagen

2)nano koralia 1500 litrs. της λειπει το αξονακι αλλα το εχει ο βαλεντινος,αρα ειναι κομπλε.

...θα βρω και αλλα στην αποθηκη μου εν καιρω....

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά μιλάμε για εξαρτήματα που θα καλύπτουν τις ανάγκες οποιουδήποτε ενυδρείου.

Αν συγκεντρωθούν κάποια "καλά" κομμάτια, όπως κάποιο φίλτρο, αεραντλία, φωτιστικό κλπ, θα μπορούσαν να έχουν "δανειστικό χαρακτήρα" για όσο διάστημα χρειαστεί, ώστε να είναι διαθέσιμο και σε κάποιο άλλο μέλος αν το χρειαστεί στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα!!! :bigemo_harabe_net-64: Έχω αρκετά πραγματάκια. απλά πρέπει να πάω στην αποθηκη να γινει το ξεκαθαρισμα....... :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

σουπερ ιδεα!εχω αρκετα πραγματα και εγω!αεραντλια με αεροπετρα, κανα 2 μπουκαλια με τρυπα και σωληνακι για diy co2,σπρειμπαρ απο εσωτερικο φιλτρακι, χαπακια οξυγωνου και αυτα με μια προχειρη ματια...σιγουρα κατι ακομα θα βρω!

κλαζ την nano την θελω!(αρχισαμεεεεεεε.....χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ!!!!)

Link to comment
Share on other sites

σουπερ ιδεα!εχω αρκετα πραγματα και εγω!αεραντλια με αεροπετρα, κανα 2 μπουκαλια με τρυπα και σωληνακι για diy co2,σπρειμπαρ απο εσωτερικο φιλτρακι, χαπακια οξυγωνου και αυτα με μια προχειρη ματια...σιγουρα κατι ακομα θα βρω!

κλαζ την nano την θελω!(αρχισαμεεεεεεε.....χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Για να μη χαθούμε στη πορεία με την κατάσταση, προτείνω όσο είναι νωρίς ακόμη όταν γράφουμε τα εξαρτήματα, να γράφει ο καθένας μας λεπτομερώς τι είναι, και αν μπορεί να δίνει και ένα λινκ από το συγκεκριμένο εξάρτημα.

πχ.. spreybar από φίλτρο Εheim 2213... και κάποιο λινκ από Google http://www.google.gr...r:15,s:45,i:258

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

τετοια ωρα τετοια λογια......μπαλλα θελω να δω βρε τωρα,λινκ θα ψαχνω..?

Link to comment
Share on other sites

Καλη η προταση, αλλα πιστευω δεν θα πιασει.

Το La Scala δεν θα ζητησει τιποτα?! Επισης ο Βαγγελης θα πηγαινει εκει οποτε τον ζητησουυν? Ο καθενας ποσα πραγματα θα παιρνει? Μηπως υπαρξουν ατομα που μονο θα παιρνουν? τα ατομα που "δινουν" θα φαινονται? Τα ατομα που "παιρνουν" θα φαινονται? Ποιος θα διαχειριζεται το ολο θεμα?

Σορρυ που χαλαω την ρομαντικη ατμοσφαιρα, αλλα καλυτερα να εισαι ρεαλιστης. Ας το ξεκινησουμε παντως και θα φανει...

Εγω προσωπικα θα συνεχιζω να ανεβαζω αγγελιες

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

η απολυμανση απο ποιο μελος θα γινετε? απο αυτον που δινει ή αυτον που περνει το οποιο αντικειμενο?

κ φυσικα ειναι μονο για την αθηνα???

Link to comment
Share on other sites

κ φυσικα ειναι μονο για την αθηνα???

το συζηταμε ακομα φιλε μου.ισως πυλωτικα να ξεκινησει στη θεσσαλονικη οπου εχουμε συνολικα ποσταρει ολοι μεχρι τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κ γω μια σακούλα βιολογικό υλικό ενα ξύλο ρίζα συν οτι ακόμα βρω...

Link to comment
Share on other sites

... θα μπορούσαν να έχουν "δανειστικό χαρακτήρα" για όσο διάστημα χρειαστεί, ώστε να είναι διαθέσιμο και σε κάποιο άλλο μέλος αν το χρειαστεί στο μέλλον.

Μόνο έτσι το κόβω να γίνετε σωστό το όλο εγχείρημα..φυσικά πάντα για οσο αφορά τον εξοπλισμο. Τα αναλώσιμα θα είναι σε φάση χαρισματος και με την προϋπόθεση οτι ο λήπτης μόλις μπορέσει να προσφέρει κ αυτός το κατιτίς του..

Link to comment
Share on other sites

Καλη η προταση, αλλα πιστευω δεν θα πιασει.

Το αν θα πιάσει ή όχι θα φανεί από τις συμμετοχές των μελών που στο φινάλε για το όφελος όλων μας γίνεται

Το La Scala δεν θα ζητησει τιποτα?!

... ναι θα του δώσουμε ένα κομμάτι βράχο, τι να ζητήσει ρε Βαλεντίνο... μια κούτα σε μια αποθήκη θα έχει.

Για να το προτείνω πάει να πει ότι έκανα τις επαφές μου μαζί τους.

Επισης ο Βαγγελης θα πηγαινει εκει οποτε τον ζητησουυν?

...θες να πηγαίνεις εσύ?... δεν με πρότεινε κάποιος άλλος, εγώ πρότεινα τον εαυτό μου.

Ο καθενας ποσα πραγματα θα παιρνει?

Θα παίρνει αυτά που χρειάζεται, δεν πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με λαμόγια.

Μήπως υπάρξουν ατομα που μονο θα παιρνουν?

Το θέμα δεν είναι να πάρει κάποιος επειδή έδωσε.... μπορεί να μη είχε να δώσει κάτι προς το παρόν, μελλοντικά όμως ίσως μπορέσει χωρίς φυσικά να είναι υποχρεωτικό. Δεν είναι του στυλ "θα παίρνεις και πρέπει να δίνεις"...

όποιος έχει κάτι και θέλει δίνει, όποιος χρειάζεται κάτι το παίρνει, και αυτή είναι η ουσία της αλληλοβοήθειας.

τα ατομα που "δινουν" θα φαινονται?

Φυσικά θα φαίνονται, αφού θα αναρτούν σε ειδικό θέμα αυτά που προσφέρουν

Τα ατομα που "παιρνουν" θα φαινονται?

Όχι δεν είναι απαραίτητο να φαίνονται δημόσια... αν πάλι θέλετε μπορεί κάποιος να ζητήσει την κατάσταση των δανειζομένων.... ή και να φαίνεται ακόμη δημόσια, θα το δούμε αυτό στη πορεία.

Ποιος θα διαχειριζεται το ολο θεμα?

Εγώ είμαι ο ένας... ή και όποιος άλλος θέλει... θέλεις?

Σορρυ που χαλαω την ρομαντικη ατμοσφαιρα, αλλα καλυτερα να εισαι ρεαλιστης. Ας το ξεκινησουμε παντως και θα φανει...

Εσύ σταμάτα να είσαι πνεύμα αντιλογίας... :bigemo_harabe_net-74:... και κοίτα να ψάξεις λίγο την αποθήκη σου.

Πριν κάνω την πρόταση την δούλεψα πρώτα για να μην υπάρχουν "κενά"

Εγω προσωπικα θα συνεχιζω να ανεβαζω αγγελιες

Link to comment
Share on other sites

Μόνο έτσι το κόβω να γίνετε σωστό το όλο εγχείρημα..φυσικά πάντα για οσο αφορά τον εξοπλισμο. Τα αναλώσιμα θα είναι σε φάση χαρισματος και με την προϋπόθεση οτι ο λήπτης μόλις μπορέσει να προσφέρει κ αυτός το κατιτίς του..

Δεν θα τίθεται σαν προϋπόθεση να δίνει απαραίτητα κάποιος... καλό είναι όμως ο καθένας ότι έχει και μπορεί να το προσφέρει ώστε να υπάρχει ποικιλία....προς όφελος των μελών είναι άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

η απολυμανση απο ποιο μελος θα γινετε? απο αυτον που δινει ή αυτον που περνει το οποιο αντικειμενο?

κ φυσικα ειναι μονο για την αθηνα???

Το πως θα είναι η κατάσταση των εξαρτημάτων επαφίεται στη καλή θέληση αυτού που προσφέρει...

...ξεκινάει πιλοτικά από Θεσσαλονίκη όπως σου είπε και ο Κώστας, αλλά είναι κάτι που μπορεί να οργανωθεί από ομάδες εθελοντών και σε άλλες περιοχές

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική σκέψη και μπράβο στον Βαγγέλη που κατεβάζει συχνά πρωτοποριακές ιδέες. Σκεφτείτε να σου σπάσει το αξονάκι στο φίλτρο Σάββατο απόγευμα (τότε συνήθως σπάνε, με τα μαγαζιά κλειστά) και να ξέρεις ότι υπάρχει μια αποθήκη που μπορείς να πας και να δανειστείς ένα, μέχρι να λύσεις μόνιμα το πρόβλημα σου. Ή ακόμα και να πάρεις κάτι που σε κάποιον άλλο είναι άχρηστο και σαπίζει στο βάθος της αποθήκης του.

Ας ξεκινήσει η προσπάθεια με θετική σκέψη, με την ελπίδα ότι δεν θα τα μαζέψει όλα κάποιος για να τα δούμε μετά να πωλούνται σε αγγελίες. Μακάρι να γίνει δηλαδή χωρίς λίστες αντικειμένων, αναρτήσεις στό φόρουμ, αποδείξεις και όνοματα. Άντε με το καλό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κωστή, οι λίστες είναι για να γνωρίζει ο καθένας το τι υπάρχει στην αποθήκη και αν υπάρχει αυτό που ψάχνει...αυτός είναι ο κυρίως λόγος.

Λίστα δανειζομένων λογικά θα υπάρχει για να γνωρίζουμε ποιος δανείστηκε και τι.

Όσον αφορά τα αναλώσιμα ή τα εξαρτήματα, εκεί δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να κρατάμε "τα πρακτικά".... όποιος θέλει παίρνει.

Επίσης σκέφτομαι να είναι χωρισμένα σε δύο κατηγορίες. Τα εξαρτήματα/αναλώσιμα και τον εξοπλισμό.

Τα δε πρώτα θα μπορεί κάποιος να τα παίρνει και σε μόνιμη βάση, ενώ η δεύτερη κατηγορία (εξοπλισμός) θα έχει δανειστικό χαρακτήρα.

Προσωρινά και μέχρι να συγκεντρωθεί ένας σημαντικός αριθμός εξαρτημάτων, έχω διαμορφώσει εδώ στο σπίτι μου (κέντρο Θεσσαλονίκης) έναν αποθηκευτικό χώρο για να φιλοξενήσω αρχικά εδώ αυτές τις κούτες. Πρακτικά θα μου είναι και μένα πιο εύκολο στο να δίνω κάτι οποιαδήποτε στιγμή το χρειαστεί κάποιος.

Στη πορεία και όταν συγκεντρωθούν πολλά πράγματα, τότε θα μεταφερθούν στο La Scala.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76278&hl=&fromsearch=1 έχει ανοιχτεί το θέμα της "Αποθήκης" και θα διαμορφωθεί ανάλογα μόλις συγκεντρώσουμε / καταγράψουμε τον εξοπλισμό που θα διαθέσει ο καθένας από εμάς.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η ιδεα σας,,,πιστευω οτι θα εχει επιτυχια αρκει να γινει μια σωστη οργανωση απο μερους των ''ιδρυτων'' της ιδεας και την δημιουργια καποιων παραμετρων που θα προστατευσουν αυτη,,,και τι θελω να πω,,,να δημιουργηθουν καποιοι κανονες προτεραιοτητας,,,δηλ αν εγω χρειαστω ενα υλικο,,,και εχω δωσει στην αποθηκη,και αλλο ενα μελος ταυτοχρονα χρειαστει το συγκεκριμενο υλικο να υπαρχει μια προτεραιοτητα,,,(το οποιο ειναι και λογικο) η αν καποιος παρει κατι δανεικο και δεν επιστραφει ,,θα πρεπει να υπαρχει ενας ''τυρεσιας'',,,αχχαχαχα,,,,,,η θα μπορουσε να εξεταστει και μια διαδικτυακι πλατμφορμα με τις κινησεις της αποθηκης ετσι τουλαχιστον αυτοι που εχουν συμβαλει με τα πραγματα τους να ξερουν τι γινεται,,,,,και παλι μπραβο για την ιδεα σας,,,,,ευχομαι να πετυχει το προγραμμα,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα και εγώ τη χρήση μια διαδικτυακής πλατφόρμας όπου θα μπορούν τα μέλη να βλέπουν τί υπάρχει διαθέσιμο στην αποθήκη και κάποιος ο οποίος θα έχει δικαιώματα "διαχειριστή" θα μπορεί να κάνει check-in, check-out τα πράγματα όταν κάποιος τα δανείζεται ή τα επιστρέφει. Ένα είδος δηλαδή δανειστικής βιβλιοθήκης. Αν όντως σας αρέσει αυτή η προσέγγιση μπορώ να σας βοηθήσω με το τεχνικό μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ξεκινάνε με την καλή θέληση όλων των μελών....αν φτάσουμε να δημιουργούμε καταστάσεις Τειρεσία, ζήτω που καήκαμε !!!

Όλοι μας έχουμε παρατηρήσει ότι στο φόρουμ τα λαμόγια είναι λίγα και ευτυχώς και το "σύστημα" τους φτύνει και τους ξερνάει !!!

Καταστάσεις υλικών θα υπάρχουν... αλλά αυτό με την πλατφόρμα δεν το κατάλαβα και καλά.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

το να εισαι μελος σε ενα φορουμ δεν ειναι μονο να παιρνεις υλικα αγαθα οποτε οφειλω τοσα που μαθαινω εδω μεσα καθε μερα να πω οτι θα θελα κι εγω να σας στειλω κατι, με δικα μου εξοδα.................αφου κοιταξω στην αποθηκη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταστάσεις υλικών θα υπάρχουν... αλλά αυτό με την πλατφόρμα δεν το κατάλαβα και καλά.

Δεν είναι τίποτα εξωφρενικό. Φαντάσου το σαν μια λίστα με όλα τα υλικά που υπάρχουν και μια ένδειξη για το αν είναι διαθέσιμα ή οχί και αν δεν είναι σε ποιον χρήστη έχει δανειστεί. Απλά αυτός που θα έχει τη διαχείριση του αποθέματος θα έχει πρόσβαση να μπορεί να ενημερώνει σε αυτό το σύστημα το απόθεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...