Jump to content

Μικρο Full Planted Aquarium Νο2


Recommended Posts

Καθε φορα που στηνω ενα ενυδρειο και περναει λιγος καιρος κοιταζοντας το λεω "θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο".Ετσι και τωρα αποφασισα να το ξεστησω και να το κανω απο την αρχη ελπιζιντας σε ενα ακομη καλυτερο αποτελεσμα.Θελω να ευχαριστισω τον Πανο (panos_d7) για την πολυτιμη βοηθεια του στο στησιμο του ενυδρειου και τις συμβουλες του :bowdown: .Επισεις ενα μεγαλω ευχαριστω στο Aquazone για τις ατελειωτες ωρες που καθομαι και διαβαζω και ολο και κατι καινουργιο μαθαινω :bowdown: .Το νεοστημενο ενυδρειο δουλευει εδω και εικοσι μερες και ολα πανε καλα.Λοιπον εχουμε και λεμε.

Kατηγορία ενυδρείου

Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x40

Συνολικά Λίτρα: 72L

Οργανισμοί

Φυτά: Hemianthus callitrichoides “Cuba” , Micranthemum umbrosum , Rotala “Green” , Rotala macrandra.

Ψάρια: Red Cherry Shrimps , Celestial pearl Danio , Otocinclus.

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Πέτρες: Απο leroy merlin

Ξύλα: Red moorwood

Υπόστρωμα: Ada power sand special.

Βυθός: Ada aqua soil New Amazonia

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού: 2 x 24W Sylvania gro-lux , 1 x 24W Daylight 6500k.

Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Eheim professionel 2075.

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης 100w , 2 x Aνεμιστηράκια.

Λίπανση: Tropica plant nutrition+ , Brightwell Florin-k , Seachem Nitrogen & Iron.

Παροχή CO2: 2κιλη μπουκάλα με μανόμετρα και ph controller.

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αυτοματη αναπληρωση

Διατροφή: flakes

Παράμετροι

pH: 6,9

Γενική σκληρότητα (GH): 11

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10-15

Φωσφορικά (PΟ4): 5

Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% Κάθε δέκα μέρες.

Προετοιμασία νερού: 70% Όσμωση και 30% βρύσης.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κλάδεμα κάθε δέκα μέρες περίπου.

Η αρχη :post-11231-0-57185400-1342615381_thumb.jpg post-11231-0-69037700-1342615420_thumb.jpg post-11231-0-64522700-1342615450_thumb.jpg post-11231-0-03194600-1342615477_thumb.jpg post-11231-0-28794200-1342615509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ καλή η προσπάθεια σου! Μου αρέσει το στήσιμο της ρίζας! Όταν φουντώσει και οι cuba θα είναι τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

οι κακες παρεες θα σε φανε γιωργακη.τα'παμε και απο κοντα.

ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα φιλε.

θα μας καραφλιασεις παλι,ειναι σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Πάρα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!! Εύχομαι να τουμπανιάσει η κούμπα!!!!!!!!

Καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις συχνά :D:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φυτεμενο. :bigemo_harabe_net-64:

Οι παρατηρησεις μου:

Ειναι πολυ ομορφο το ολο στησιμο αλλα δεν μου αρεσει καθολου το ξυλο που ειναι ορθιο.

Θα προτιμουσα μια ωραια μικρη ριζα η οποια να ηταν στο πλαι και οχι καθετα .Εαν το κανεις πιστευω θα με θυμηθεις.

(Να πω οτι αυτες οι αλλαγες ειναι προς το δικο μου γουστο και η δικια μου γνωμη με το τι θα ειχα αλλαξει εαν ειχα ενα ομορφα στημενο ενυδρειο σαν το δικο σου.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και περιμενουμε νεες φωτογραφιες οταν αρχισει να αναπτυσσεται το γρασιδι(cuba)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη, βλεπω πως περαν της βοηθειας του Πανου στο ολο εγχείρημα σε επηρεασε και οσο αφορα τα φυτα και τα ζωντανα! :bigemo_harabe_net-134:

Ομορφα πραγματα, τωρα περιμενουμε να φουντωσει το ολο συστημα και μετα θα τριβουμε τα ματια μας! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες.... Ναι όντως όλα τα φυτά είναι του Πάνου. Η ψαροσυνθεση όμως είναι δικιά μου. Την είχα και πριν το νέο setup.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα, μια χαρα ειναι απλα αν δεν κανω λαθος σε αυτη την ψαροθυνθεση παιζει και ο Πανος.

Οπως και να εχει περιμενουμε νεες φωτο σε λιγο καιρο να ξεθολωση λιγο το ματι μας, και εγω σκεφτομε κατα το φθινόπωρο να ασχοληθω με το φυτεμενο μου και να κανω ενα cubascape αλλα ακομα το επεξεργαζομε στο μυαλο μου!

Καλη συνεχεια φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Μαπα.Χαλια μαυρα.Απορω γιατι μπηκες στο κοπο να μας απασχολησεις με το τερατουργημα σου.Αλλα τι περιμενεις απο ανθρωπο που φοβαται να βρεξει τα χερια του :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Οταν σε μερικες εβδομαδες η cuba αναπτυχθει (που θα γινει γιατι ειναι ΑΑ παραγωγη) οπως περιμενω να κανει θα τα σπαει.Δε ξερω γιατι ακομα η πρασινη ροταλα εχει μεινει λιγο στασιμη.

Οσο αφορα τη ψαροσυνθεση εγω εχω καρδιναλιους και νομιζω οτι αν μπαιναν μεσα νεον ή καρδιναλιοι θα δειχνε πιο ωραιο.Θα προσθεταν χρωμα στο ενυδρειο.

Φυσικα οπως το 90% των ενυδρειων απο κοντα ειναι 10 φορες πιο ομορφο.

Θα παρακολουθω απο κοντα τη πορεια του γιωργο κ δε λυπαμαι καθολου που θα γινει πιο ωραιο απο το δικο μου.Το αντιθετο μαλιστα. :bigemo_harabe_net-64:

Υ.Γ:Βγαλε μια φωτο εντελως καθετα.(παραλληλα με το τζαμι).

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

Μαπα.Χαλια μαυρα.Απορω γιατι μπηκες στο κοπο να μας απασχολησεις με το τερατουργημα σου.Αλλα τι περιμενεις απο ανθρωπο που φοβαται να βρεξει τα χερια του :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

:lmao: :lmao: :lmao: χαχαχαχαχα! Καλα ρε Πανο πως θυμαμε εγω οτι ειχες και pearl;

Link to comment
Share on other sites

:lmao: :lmao: :lmao: χαχαχαχαχα! Καλα ρε Πανο πως θυμαμε εγω οτι ειχες και pearl;

Εχω......... 2.Προσπαθω να ψησω τον γιωργο να βαλει καρδιναλιους για να του παρω αυτα που εχει κ να μεγαλωσω το κοπαδι μου.Μη του το πεις.Του το φερνω πλαγιως. :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Δε συμφωνειτε παντως ολοι σας οτι πρεπει να μπει χρωμα στα ζωντανα;Πως θα το κατεβασει σε διαγωνισμους;

Με cpd;Ανεπιτρεπτο.

Link to comment
Share on other sites

A ετσι λοιπον! :lol: :lol: Τωρα που ο Γιωργης εβαλε cuba παρε ματι πως θα γεινει με το υποστρωμα! Θα αργησει καμια εβδομαδα με δεκα μερες να παρει μπρος αλλα οταν παρει δεν θα την προλαβαινει!

Link to comment
Share on other sites

A ετσι λοιπον! :lol: :lol: Τωρα που ο Γιωργης εβαλε cuba παρε ματι πως θα γεινει με το υποστρωμα! Θα αργησει καμια εβδομαδα με δεκα μερες να παρει μπρος αλλα οταν παρει δεν θα την προλαβαινει!

Μολις αρχισει το κουρεμα θα δει τη γλυκα.

Σημερα εγω κουρεψα τη δικια μου κ με εβριζα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μολις αρχισει το κουρεμα θα δει τη γλυκα.

Σημερα εγω κουρεψα τη δικια μου κ με εβριζα. :lol:

:bigemo_harabe_net-64: Γιωργη τωρα πας και για χορτοκοπτικο!!! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα σκεφτει για Καρδιναλιους αλλα επειδη ειχα παλια και παρατηρησα οτι με το δυνατο φως ηταν μονιμως κρυμενοι,δεν θεωρησα καλο να τους ξαναβαλω.Και τα λιτρα του ενυδρειου μου ειναι λιγα.

Οσο για το κουρεμα της Cuba,εχω προετοιμαστει ψυχολογικα και κανω ασκησεις ηρεμιας. :D

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα σκεφτει για Καρδιναλιους αλλα επειδη ειχα παλια και παρατηρησα οτι με το δυνατο φως ηταν μονιμως κρυμενοι,δεν θεωρησα καλο να τους ξαναβαλω.Και τα λιτρα του ενυδρειου μου ειναι λιγα.

Οσο για το κουρεμα της Cuba,εχω προετοιμαστει ψυχολογικα και κανω ασκησεις ηρεμιας. :D

Γιατι ειδες στο δικο μου να κρυβονταιΑντιθετα με τα cpd που ειναι κοτες.

Οσο αφορα τις ασκησεις ηρεμιας πιστεψε με δε θα σε σωσουν.Να βαλεις τη γυναικα να τη κουρευει.Δικια της ιδεα ηταν εξαλου. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Τα cpd δεν τα θεωρω κοτες.Αν εχεις πολλα η συμπεριφορα τους ειναι μια χαρα.

Η αρχηκη ιδεα για cuba ηταν δικη μου (φυσικα την ηθελε και η γυναικα) γιατι πιστευω πως ειναι οτι πιο ομορφο για γρασιδι.

Στο πρηγουμενο setup ειχα tenellus και parvula αλλα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Υγιεστατα και πανεμορφα!

Μπραβο φιλε μου πυστευω οτι σε λιγο καιρο θα τριβουμε τα ματια μας!

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα αρχισω να ξενερωνω με το δικο μου. :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ενυδρείο! Να το χαιρεσαι φίλε μου! Αναμένουμε την εξέλιξη... :D

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπω, να χαρω εγω τρελο pearling!!! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...