Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού Led Με Βάση


Road Tail

Recommended Posts

Το 60λιτρο ενυδρείο μου διέθετε μια λάμπα Ε27 για λευκό φωτισμό οπότε χρειάστηκε και πρόσθεσα μια λάμπα T8 ακτινική καθώς και ledόμπαρα αλλά και ένα 4πλό led για Moonlight. Με 4 διαφορετικά φωτιστικά και παροδικά προβλήματα με τις άλγες αποφάσισα

και κατέληξα να αγοράσω ένα πακέτο από υλικά DIY από τον γνωστό σχιστομάτη όπου και τα παρέλαβα σήμερα.

Έτσι σας παρουσιάζω την κατασκευή που ξεκίνησα για να φωτίσω το θαλασσινό μου ενυδρείο που χωρίζεται σε 3 μέρη :

- Στήριξη, κατασκευή βάσης για την αποφυγή κρεμάσματος από το ταβάνι.

- Φωτιστικό, κατασκευή, συναρμολόγηση

- Ντίμμερ, πρόγραμμα ανατολής δύσης (προσεχώς)

Μέρος 1ο

Ξεκινώντας την κατασκευή προμηθεύτηκα ανοξείδωτη σωλήνα 6μ σε διάσταση διάμετρο 23,5mm και 1,5mm πάχος, την οποία έκοψα σε 4 κομμάτια και

χρησιμοποιώντας τα 2 απ' τα κομμάτια του 1,5μ το καθένα, τα τοποθέτησα σε κουρπαδόρο και έφτιαξα γωνία 90ο.

Αγοράζοντας 6 στηρίγματα με λάστιχο για να μην γδέρνονται οι σωλήνες βιδώθηκαν στο πίσω μέρος του επίπλου και το αποτέλεσμα είναι αυτό

Μέρος 2ο

Αγόρασα από γνωστό πολυκατάστημα 2 ράφια αλουμινίου και τα χρησιμοποίησα ως τελάρο μπροστά και πίσω απ' το φωτιστικό.

Τόσο γιατί το μαύρο αλουμίνιο heatsink του σχιστομάτη ήταν μικρό (40χ12cm) και θα φαινόταν "λίγο"

όσο και γιατί οι διαστάσεις του "ραφιου" ήταν ακριβώς 60cm δηλαδή όσο και το μήκος του ενυδρείου μου.

Αφού τρύπησα το heatsink το βίδωσα με ανοξείδωτες βίδες και παξιμάδια ασφαλείας, όπως παρακάτω :

Στην συνέχεια, άπλωσα όλα τα υλικά, led και άλλα εξαρτήματα και ξεκίνησα τη μελέτη για το πως θα "στηθεί" το φωτιστικό :

Αφού κολλήθηκαν τα LED με την θερμοεπαγωγική αλοιφή, αναμένω να στεγνώσουν και να γίνουν όλες οι απαιτούμενες συνδέσεις

Συνεχίζεται ........

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρουσα κατασκευή περιμένουμε την συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Μας ταυλωσες βραδυατικα!!! Μωβ κοκκινα λεντ πηρες!?

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο περιείχε 12 λευκά + 10 μπλέ + 2 UV

Επιπλέον προμηθεύτηκα 2 violet 420nm

Επειδή οι 2 κοντρόλλερ μπορούν να δεχτούν έχω 12 λέντ ο καθένας τοποθετήθηκαν:

10 λευκά + 1 violet στον έναν κοντρόλλερ

10 μπλέ + 2 UV στον άλλο κοντρόλλερ

Έτσι ώστε με τα dimmer που περιλαμβάνει η συσκευασία να υπάρχει η δυνατότητα

αυξομείωσης του ενός ή του άλλου κοντρόλλερ για την επιθυμητή χρωματική απόδοση.

Θα δούμε στην πορεία το αποτέλεσμα .... όλοι μαζί ! :)

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή επιτυχία στην κατασκευή, κι το μόνο σίγουρο είναι ότι οι φωτιστικές συνθήκες θα είναι καλύτερες και πιο σωστές από αυτές που είχες μέχρι τώρα.

Καλό ξενύχτη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω εικόνα από το τελικό αποτέλεσμα γιατί πρέπει να κάνω και εγώ αλλαγή φωτιστικού....

Καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κων/νε θα δεις '' άλλο '' φωτισμό στο ενυδρείο σου, άλλα χρώματα, σχετικά με τον κοντρόλερ απο τα ανεμιστηράκια που έθεσες στο δικό μου θέμα να σου πω ότι δεν υπάρχει θέμα ανάμεσα σε 12 ή 220 volt αφού σε εμένα δουλεύει μια χαρά και ο 220 χωρίς να επηρεάζει κάτι, τον αισθητήρα του κοντρόλερ μόνο να τον βάλεις ακριβώς πάνω απο ένα λεντάκι για να έχεις την κοντινότερη θερμοκρασία, επίσης με τα dimmer καλό θα είναι να τα ρυθμίσεις στο 75 % της μέγιστης απόδοσης έτσι ώστε όταν πέσει η αποδοση τους μετά απο καιρό να το τερματίσεις χωρίς να χάσεις φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό να τελειώσεις και μετά εγκαίνια! στο καινούργιο σου ενυδρείο μόλις βάλεις τον φωτισμό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ευχαριστώ,

Άλεξ για τα εγκαίνια δεχόμαστε φραγκάκι ευφυλίας .... :P

Γρηγόρη, αν δουλέψω στο 75% τον φωτισμό στο 60L θα καούν όλα μέσα, πάνω από το 40-50% δεν το βλέπω. Εϊναι πολλά τα watt Γρηγόρη !! :)

Βαγγέλη, δεν βλέπω να το ξενυχτώ, αφού ακόμα δεν στέγνωσε η κόλλα και ψιλοκουνιούνται. Αύριο η συνέχεια ....

Ψαρούκλα είδωμεν το φως "εκ της διόδου εκπομπής φωτός" !!

Bicolorn σε βλέπω να μπαίνεις στην πρίζα άμεσα !!

edit : Ετοιμάζομαι για μια ανεμώνενα σαν του Αίολος να παίζει ο κλοουνόψαρος μου μέσα ...... απ΄το φθινόπωρο !!

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευές DIY είναι απο τα καλύτερα κομμάτια του χόμπι...αν πιάνουν τα χέρια σου κιόλας και είσαι και μάστορας(όπως ο Κωνσταντίνος δλδ) αξίζει και το κάθε λεπτό αναμονής...στο πρώτο 5λεπτο που θα ανάψει το φωτιστικό θα θυμάσαι τι πέρασες μόνο απο τις φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή ήμουν ανυπόμονος για άλλη μια φορά και επειδή είχε και ανυπόφορη ζέστη,

κατέληξα να κολλάω LED έως τις 03:30 το πρωί κάτω απ' το a/c

.

Βέβαια τελείωσα το κόλλημα μετά κόπων και βασάνων, αφού αντικατέστησα ένα Royal Blue που δεν άναβε

με ένα από τα 2 spare που έστειλε free ο σχιστομάτης και αφού έφτιαξα όλα τα ηλεκτρολογικά όπως θα δείτε

στην μοναδική φώτο που ανεβάζω τώρα,

Εκκρεμεί η τοποθέτηση των ανεμιστήρων πάνω στην ψύκτρα και η καλωδίωση των ανεμιστήρων

που θα γίνει το απόγευμα και θα ακολουθήσουν οι σχετικές φωτογραφίες.

Και η ανάλυση - τοποθέτηση των LED

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπω, όσο για το 75% που σου είπα εννοείται ότι θα τα ανοίγεις σιγά σιγά για να μην κρασάρουν τα κοράλλια σου απο την απότομη ένταση, μήπως σκέφτεσαι να βάλεις και κανένα προστατευτικό τζάμι ( εγώ έβαλα plexi glass ) ανάμεσα στα λεντ και την επιφάνεια του νερού για να μην πηγαίνει θαλλασινό νερό στα λεντάκια;

Link to comment
Share on other sites

Εμ... όταν σου είπα ότι θα ξενυχτήσεις, κάτι είχα υποψιαστεί χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

... μήπως σκέφτεσαι να βάλεις και κανένα προστατευτικό τζάμι ( εγώ έβαλα plexi glass ) ανάμεσα στα λεντ και την επιφάνεια του νερού για να μην πηγαίνει θαλλασινό νερό στα λεντάκια;

Είναι υπο σκέψη, θα δείξει ...

Εμ... όταν σου είπα ότι θα ξενυχτήσεις, κάτι είχα υποψιαστεί χα χα χα

Είχε πολύ ζέστη ρε γμτ :bigemo_harabe_net-76:

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια δουλεια.Αντε τελειωνε να μας δειξεις φωτο πως ειναι αναμμενα :D

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας σπίτι το μεσημέρι ανέλαβα δράση.

Έλεγξα ότι τα LED ότι έχουν ήδη κολλήσει με την θερμοαγώγιμη κόλλα και για να δουλέψω στην μεριά της ψύκτρας

έπρεπε να στηρίξω την κατασκευή κάπου που να μην πατάει πάνω στα LED και τους φακούς φυσικά.

Δυο χαρτόκουτα ήταν μια χαρά

Ήρθε η ώρα να βιδωθούν οι δυο ανεμιστήρες 12mm αντί του ενός 8mm που έστειλε ο σχιστομάτης αφού ... είμαστε DIY ! :)

Η κατασκευή της ψύκτρας ήταν τέτοια όμως (μεγάλης διαμέτρου και ίσια ) που δεν επέτρεπε το βίδωμα βίδας ή παξιμαδιού

κι έτσι έπρεπε να σκαρφιστεί κάτι η κούτρα μου και να δημιουργήσω κόντρα στο παξιμάδι που ήταν ελάχιστα στενότερο

και "έπλεε" στο κενό απ΄τις ψύκτρες.

Έβγαλα λοιπόν τα θερμοσυστελλόμενα μακαρόνια και διάλεξα διάσταση ελάχιστα μεγαλύτερη απ΄τη διάμετρο του παξιμαδιού.

Βιδώνοντας λοιπόν τη βίδα στο παξιμάδι αφού την πέρασα στον ενεμιστήρα, το έβαλα όλο μαζί στην ψύκτρα και απλά με ένα σφίξιμο

ήρθε και έσφιξε τόσο που είναι σταθερότατοι οι ανεμιστήρες αλλά κυρίως δεν κουνιούνται και δεν συντονίζουν !!

Αφού τοποθετήθηκαν οι ανεμιστήρες ξεκίνησε η διαδικασία σύνδεσης της καλωδίωσης.

Έτσι με την ολοκλήρωση του φωτιστικού ξηλώθηκε το παλιό καπάκι και έφτασε η ώρα της αντικατάστασης.

Τα ψαράκια έμειναν για κανά τέταρτο χωρίς φωτισμό αλλά ανταμοίφθηκαν με το a/c σήμερα λόγω παρουσίας μου στον καύσωνα. :)

Καλό το κινητό για τις παραπάνω φωτογραφίες αλλά είναι τόσο "λίγο" για το νέο μου LED φωτιστικό !! :P

Ώρα να βγει η DSLR απ΄την τσάντα της.

Συνεχίζεται ........ ( υπομονή, λίγο έμεινε )

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Δυο γρήγορες φωτογραφίες με την DSLR αφού θα ακολουθήσουν στο μέλλον φωτογραφίες στην αντίστοιχη κατηγορία

παρουσίασης του ενυδρείου, όπως ποστάρω κατά καιρούς. Οι παρατηρήσεις μου σχετικά με τα υλικά, τις δυσκολίες,

τα πελονεκτήματα του LED φωτιστικού, τα μειονεκρτήματα και άλλες απόψεις σε προσεχή ανάρτηση.

Έμειναν να συνδεθούν τα ποτενσιόμετρα για το ντιμάρισμα των φωτιστκών

όμως λόγω του ότι δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος από τη συνεργασία κοντρόλλερ - ποτενσιόμετρου

θα αγοράσω αύριο πρωί δυο νέα ποτενσιόμετρα καλής ποιότητας, θα τρυπήσω την πόρτα στο ντουλάπι

και θα τα τοποθετήσω μόνιμα εκεί. Σε επόμενη ανάρτηση η συνέχεια ..........

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

LEDS RULES THE GAME.

:bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή με πιάσατε στις καλές μου έβαλα τo macro φίλτρο και ................

Ευχαριστώ τους συντοπίτες που μου χάρισαν τα πρώτα μου φραγκάκια και έχουν γίνει πανέμορφα κοράλια.

Θέλω να πιστεύω ότι με το νέο φωτισμό θα είναι πολύ περισσότερο ικανοποιημένα και θα αναπτυχθούν σε καλύτερους ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τρελός μάστορας Κωνσταντίνε!Οι κόποι σου θα σε ανταμείψουν....Μοναδική μου ένσταση οι φακοί των λέντ.Νομίζω οτι δεν χρειάζονται σε τέτοιες αποστάσεις...Θα έρθω να τα δώ κάποια στιγμή .. και αν με πείσουν ή θα τους βάλω και γώ ή θα τους βγάλεις και εσύ...

Μου αρέσει που συζητούσαμε και ήθελες να βάλεις και μπάρες μαζί με αυτά... έχει πέσει πολλές φορές έξω ο γείτονας?

Τα ποτενσιόμετρα θέλουν κόλλημα για να δουλέψουν καλά και έχεις δίκιο για την ποιότητα τους μιας και είναι πολύ φτηνή κατασκευή.Επειδή είσαι γνωστό μαστόρι και μου αρέσουν οι επιλογές σου θέλω να δώ αυτά που θα πάρεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά Κών/νε μπράβο, τώρα μόνο το controller λείπει, βλέπω η εφίλια και το star polyps μια χαρά, τώρα και με τον φωτισμό πως θα φαίνονται, άλλο πράγμα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, κερνάω καφεδάκι όποιο απόγευμα θέλετε και όποιος είναι ο δρόμος του ανατολικά.

Όσοι έχετε έρθει σπίτι το ξέρετε, είναι πάντα ανοιχτό για τους φίλους. Και στο μαγαζί φυσικά τα πρωινά με φραπεδούμπα και a/c

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ τραβήχτηκαν μόλις με το macro φίλτρο και το τρίποδο αφού στο χέρι μόνο πλέξιμο και ..... *&%R^%R^& :P

Link to comment
Share on other sites

φανταστικη δουλεια! τα ειπαμε κι απο κοντα εμεις...αλλα δεν περιμενα να δω τετοιο αποτελεσμα! Εχω μονο μια ενσταση που δεν μου αρεσε...Το φωτιστικο θα το ηθελα να κρεμεται απο τις μπαρες κι οχι να καθεται σε αυτες...Αισθητικα κυριως...Αν δεν εισαι ευχαριστημενος με την ποιοτητα αυτη ρε συ δε σε θελω σπιτι μου για καφε ρε! Θα μου το ξεφτυλισεις το μονακριβο μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...