Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού Led Με Βάση


Road Tail

Recommended Posts

ρε παιδια απο πιο site τα περνουμε τα led και τα αλλα εξαρτηματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως φίλε road tail θεωρώ ότι αναφέρεις μόνο τη μια πλευρά δηλ. των ΄΄απατεώνων΄΄κινέζων Εγώ προσωπικά όταν αγοράζω από κινέζους πληρώνω με pay pal και αν μου κάνουν ΄΄στραβή΄΄ μπλοκάρω την πληρωμή. Μέχρι σήμερα πάντως από κινέζο δεν την έπαθα . Τονίζω εξαρτάται το site. Aλλά το γεγονός ότι μπορεί να πέσεις σε απατεώνα δε σημαίνει ότι πρέπει να πληρώνεις κάτι από την Ευρώπη πολύ παραπάνω.

Μην μου βάζεις λογια σε παρακαλώ. Πουθενά (ΠΟΥΘΕΝΑ) δεν αναφέρω ΟΥΤΕ ισχυρίζομαι ότι οι Κινέζοι είναι απατεώνες.

Είμαι πολύ συγκεκριμένος και λέω για το θέμα επικοινωνίας "Αν συννενοηθείτε με Κινέζο να μου πείτε κι εμένα" και

στο θέμα της "καλοπαρουσιασμένης πατάτας" έχει να κάνει με τον τρόπο που προωθούν τα προιόντα τους καθώς

και την επιθετική πωλητική πηλήσεων (push) που ακολουθούν κατά κόρο όλοι οι Κινέζοι. Κι όταν λέμε όλοι, εννοούμε όλοι.

Έτσι λοιπόν για την ορθή ουσία της γραφής μου

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Μην μου βάζεις λογια σε παρακαλώ. Πουθενά (ΠΟΥΘΕΝΑ) δεν αναφέρω ΟΥΤΕ ισχυρίζομαι ότι οι Κινέζοι είναι απατεώνες.

Είμαι πολύ συγκεκριμένος και λέω για το θέμα επικοινωνίας "Αν συννενοηθείτε με Κινέζο να μου πείτε κι εμένα" και

στο θέμα της "καλοπαρουσιασμένης πατάτας" έχει να κάνει με τον τρόπο που προωθούν τα προιόντα τους καθώς

και την επιθετική πωλητική πηλήσεων (push) που ακολουθούν κατά κόρο όλοι οι Κινέζοι. Κι όταν λέμε όλοι, εννοούμε όλοι.

Έτσι λοιπόν για την ορθή ουσία της γραφής μου

Εντάξει Road Tail , το κατάλαβα λάθος και ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του.

Πάντως για την κατασκευή του φωτιστικού αξίζεις συγχαρητήρια , πολύ καλή κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το φωτιστικό μετά από 2 εβδομάδες χρήση διαπιστώθηκε ότι συγκεντρώνει άλατα πάνω στους φακούς από την εξάτμιση

και όπως είναι φυσικό η ανάγκη για προστασία ήταν άμεση. Έτσι κόπηκε ένα ακρυλικό τετράγωνο όσο ήταν το φωτιστικό,

προστέθηκαν 4 αποστάτες για να έχει "αέρα" απ' τους φακούς, μπήκαν ντίζες με στόπερ και τέλος ......

τρυπήθηκε η ανοξείδωτη σωλήνα με υπερπροσπάθεια με ένα δράπανο χειρός και 4 σπασμένα τρυπάνια !! ΟΥΦΦ

Τέλος τρυπήθηκε το ντουλάπι και μπήκαν τα ποτενσιόμετρα τα οποία παρά τις προσπάθειες δεν κατάφερα να βρω καλύτερης ποιότητας.

Το αποτέλεσμα άκρως ικανοποιητικό ..........

post-49980-0-56208600-1344349816_thumb.jpg post-49980-0-43180900-1344349818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και βγάλε και τους φακούς τώρα που έβαλες το πλέξι...δεν χρειάζονται μέχρι 50-60 πόντους.Θα δείς άλλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

..... δεν χρειάζονται μέχρι 50-60 πόντους.

Τι εννοείς φιλαράκι ? Ότι δεν το έχω 50-60 πόντοι ? ....... το ενυδρείο ?

Δεν γίνεται να αφαιρεθούν πλέον οι φακοί απ΄το μεσαίο κομμάτι αφού χρειάζεται αφαίρεση το πλέξυ που συνεπάγεται ξεκρέμασμα κτλ

Μια χαρά είμαι Άλεξ και με τους φακούς είναι καλύτερα αφού πλέον είναι στους 50+ πόντους το φωτιστικό απ' τον αραγωνίτη.

thnks πάντως για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

επειδή ο Αλεξ δεν λέει τίποτα έτσι για απλά για να πεί κάτι διάβασε το παρακάτω άρθρο για να καταλάβεις οτι οι έξτρα φακοί δεν χρειάζονται σε χαμηλά ενυδρεία .Τα λεντάκια απο μόνα τους έχουν φακούς 120μοίρες.Οι έξτρα φακοί το μόνο που κάνουν μέχρι 60 εκατοστά είναι να φωτίζουν σαν σποτάκια το κάθε χρώμα ξεχωριστά πράγμα που δεν θέλουμε γιατί επιδιώκουμε ένα πλήρες φάσμα απο όλα τα λέντ μαζί και να καίνε τα κοράλια λόγω της μεγαλύτερης διαπερατότητας στο νερό.Εγώ το πείραμα το έκανα και κατέληξα στο να μην χρησιμοποιήσω έξτρα φακούς λόγω σκοτεινών σημείων,κάτι που δεν υπάρχει χωρίς τους φακούς.Είναι οφθαλμοφανές οτι η πηγή φωτός είναι μία με όλα τα φάσματα και όχι πολλές μεμονωμένες.

http://reefbuilders.com/2010/01/27/led-optics-explained/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...