Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού Led Με Βάση


Road Tail

Recommended Posts

Είσαι τρελός μάστορας Κωνσταντίνε!Οι κόποι σου θα σε ανταμείψουν....Μοναδική μου ένσταση οι φακοί των λέντ.Νομίζω οτι δεν χρειάζονται σε τέτοιες αποστάσεις...Θα έρθω να τα δώ κάποια στιγμή .. και αν με πείσουν ή θα τους βάλω και γώ ή θα τους βγάλεις και εσύ...

Μου αρέσει που συζητούσαμε και ήθελες να βάλεις και μπάρες μαζί με αυτά... έχει πέσει πολλές φορές έξω ο γείτονας?

Τα ποτενσιόμετρα θέλουν κόλλημα για να δουλέψουν καλά και έχεις δίκιο για την ποιότητα τους μιας και είναι πολύ φτηνή κατασκευή.Επειδή είσαι γνωστό μαστόρι και μου αρέσουν οι επιλογές σου θέλω να δώ αυτά που θα πάρεις... :)

Αλεξ ο τυπος εχει καταπληκτικες ιδεες! Πηγα απο κει σημερα και τοχει αναλυσει το θεμα παρα πολυ! Και πιστευω οτι θα μπορεσει να βοηθησει τους επομενους ενδιαφερομενους!

Περιμενω απο τον ιδιο να καταγραψει τα θεματα που δεν του αρεσαν, για να μην του χαλασω το θεμα και τα μαρτυρησω εγω!

Y.Γ: Μου φαγουριζεται ο κ...λος μου! Θελω κι εγω! Να μαζευτουμε να μου παρετε?!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βαλεντίνε ακόμα το σκέφτεσαι; Κάνε επιλογή και έρχεται η project team στον χώρο σου αβίαστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καποια θεματα που θα αναλυσει ο κων/νος...πχ οι led drivers maxwellen ειναι της πλακας, οπως κ τα ποτενσιομετρα...αν βρεθουν ανταλλακτικα καλυτερα κ μαζεψω $$, θα το επιχειρησω...Γρηγορη, το "heatsink" που εφτιαξες αποδιδει? η καλυτερα να δωσω κατι παραπανω για καλυτερα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καποια θεματα που θα αναλυσει ο κων/νος...πχ οι led drivers maxwellen ειναι της πλακας, οπως κ τα ποτενσιομετρα...αν βρεθουν ανταλλακτικα καλυτερα κ μαζεψω $$, θα το επιχειρησω...Γρηγορη, το "heatsink" που εφτιαξες αποδιδει? η καλυτερα να δωσω κατι παραπανω για καλυτερα αποτελεσματα?

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2082235&page=26

Εδώ είναι όλες οι αναφορές και οι συζητήσεις που έχουν γίνει στο αντίστοιχο ξένο φόρουμ για τα led και τους drivers του σχιστομάτη.

Ρίξε μια ματιά Βαλεντίνο αλλά και όποιος ενδιαφέρεται για αγορά led αφού οι κατασκευές DIY μπορεί να φαντάζουν οικονομικές αλλά

πολλές φορές το τελικό κόστος είναι αρκετά μεγαλύτερο με τις βλάβες - επιδιορθώσεις, με τις αντικαταστάσεις καλύτερων υλικών,

με την προσθήκη επιπλέον υλικών για σταθερότηρη και αδιάλειπτη λειτουργία.

Θα αναφερθώ σχετικά όπως έγραψα και παραπάνω όταν ολοκληρώσω το project, πιθανόν στις επόμενες 1-2 μέρες.

Βαλεντίνο, είναι πολλά τα λεφτά για να φτιάξεις καλό LED φωτιστικό !!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει το ποστ αυτο. αρκετη ωρα ψαχνω να βρω καλυτερη και συυναμα οικονομικοτερη λυση επιλεγοντας drivers απο ελλαδα,leds απο εξωτερικο, αλουμινιο τυπου grigoros η απο εξωτερικο, ποτενσιομετρα σωα...αλλα στα μαθηματικα δεν βγαινω! ο σχισττοματης εχει καλη τιμη και με μικρες επεμβασεις απο μερους μας πχ ποτενσιομετρα η/και drivers πετυχαινουμε τη χρυση τομη

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει το ποστ αυτο. αρκετη ωρα ψαχνω να βρω καλυτερη και συυναμα οικονομικοτερη λυση επιλεγοντας drivers απο ελλαδα,leds απο εξωτερικο, αλουμινιο τυπου grigoros η απο εξωτερικο, ποτενσιομετρα σωα...αλλα στα μαθηματικα δεν βγαινω! ο σχισττοματης εχει καλη τιμη και με μικρες επεμβασεις απο μερους μας πχ ποτενσιομετρα η/και drivers πετυχαινουμε τη χρυση τομη

Η Ελλάδα αλλά και η Ευρώπη έχει ίδια τιμή στα LED δηλαδή τα 3βατα κάτω από 4€ το κομμάτι,

κοντρόλλερ μπορείς να πάρεις από έξω ή και από Ελλάδα, μόνο το heatsink είναι συμφέρον να πάρεις από τον σχιστομάτη

αφού στην Ελλάδα η αντίστοιχη διάσταση στοιχίζει x3 ή θα δεις λύση όπως ο Γρηγόρης με κατασκευή DIY.

Χρειάζεσαι πολύ διάβασμα και αν θέλεις να κάνεις κάτι αξιόλογο πρέπει να διαθέσεις αρκετά χρήματα

αφού το κόστος σου είναι τόσο στην μεγάλη ποσότητα των LED αν θέλεις κάτι καλό αλλά και στον αριθμό των ντράιβερ αντίστοιχα.

Να σου πω μόνο ότι τα δυο violet λέντ που έβαλα είναι τόσο "λίγα" τελικά σαν να μην υπάρχουν, όπως και τα δυο uv !!

Ρόζ δεν έβαλα γιατί φοβήθηκα να μην χαλάσω τον φωτισμό κι εγώ.

Σκέψου ότι αν θέλεις να έχεις καλή αναλογία και να έχεις δυνατότητες ρύθμισης θα πρέπει να έχεις 4 ντράιβερς για να μην πω πέντε.

Έτσι πχ για ενυδρείο 150Λ περίπου θα χρειαστείς :

Έναν ντράιβερ με 18-20 λεντ περίπου λευκά 10000κ

Έναν ντράιβερ με 22-26 λεντ ρόγιαλ μπλού για να υπάρχει αντιστοιχια με τα λευκά αφού είναι πιο "αδύναμα" λόγω χρώματος.

Έναν ντράιβερ με 6 uv + 6 roz + 6 βαιολετ = 18 λεντ

Έναν ντράιβερ με 7 λεντ ρογιαλ μπλού για να έχεις μουνλαιτ

Υπολόγισε τώρα το κόστος των 70 λεντ περίπου συν το κόστος των 4ων ή 5 ντράιβερ ιδίως αν πας σε meanwell

και αν υπολογίσεις και το κόστος της ανατολή δύσης ηλίου που κάνουν κάποια έτοιμα φωτιστικά,

αλλά και πρόγραμμα - συσκευλη για κύκλο φεγγαριού, έχω την εντύπωση ότι αξίζει να πας σε έτοιμο φωτιστικό !!

Πόσο μάλλον έαν έχεις 300-400 λίτρα και χρειάζεσαι φωτιστικό αλλά Γρηγόρη.

Κάποιο μέλος έκανε μια αναφορά στο θέμα του Γρηγόρη σχετικά με το μακροπρόθεσμο κόστος αλλά και ότι πολλοί μετά τη 2ετία

επιστρέφουν σε παραδοσιακά φωτιστικά και σε σταθερες στον χώρο λύσεις.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί του όσο και να μην εύχομαι να χαλάσουν γρήγορα οι κατασκευές μας ή πέσει η απόδοσή τους.

Βέβαια εγώ με τα 24led στο 60λιτρο δεν το έχω σε τίποτα αύριο πχ να αλλάξω μια 10άδα από αυτά (πχ τα λευκά)

αν πέσει η απόδοσή τους και μην πώ ότι θα χώσω και άλλα 10 για να φωτίσω το σαλόνι ......

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του Βαλεντίνο, είναι και δύσκολες οι εποχές.

sorry για το μακροσκελές και την φλυαρία μου

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Εσυ μιλας για 90φευγα leds! Δεν ειδες με τι αμαξι σου ηρθα σημερα?!

Κοιταξε, δεν θελω να κανω ενα ενυδρειο τυπου VRillo δασος sps...θα μου αρκεσει να παραμεινω στη "δυναμη" του τωρινου μου φωτιστικου με 4Χ24W Τ5...και κατι παραπανω που σιγουρα θα μου δωσουν 24leds (η και παραπανω), καθως τα φραγκακια sps ειναι η αδυναμια μου τελικα...

Δευτερον, εχω καταθεσει την αποψη μου για ανατολη δυση ηλιου...το θεωρω χαζομαρα βιολογικα - υπερθεαμα αισθητικα...(το moonlight ομως χρειαζεται! Ο κυκλος φεγγαριου δεν γνωριζω πανω σε αυτο τιποτα)

Στα 150 λιτρα που ΘΑ κανω (πρωτα ο Θεος) πιστευω 36leds Bridglux αρκουν (η καμια 30αρια Cree). Δεν με πειραζει να παρω το ετοιματζιδικο kit του Chinaboy, αλλα θα πρεπει να επεμβω σε μικροαλλαγες τις οποιες εντοπισες.

Τα χρωματα που θα επελεγα ειναι violet- royal blue - pink - white - red. Σε αναλογια 4: 15 : 2 : 15 : 2 .... Ξερω οτι βγαινει 38...κατι θα κανω και γιαυτο...αλλα ξερω οτι βαζοντας παραπανω leds σε χρωματα κερδιζεις ολο το φασμα φωτος σε μηκη κυματων.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μιλας για 90φευγα leds! Δεν ειδες με τι αμαξι σου ηρθα σημερα?!

Κοιταξε, δεν θελω να κανω ενα ενυδρειο τυπου VRillo δασος sps...θα μου αρκεσει να παραμεινω στη "δυναμη" του τωρινου μου φωτιστικου με 4Χ24W Τ5...και κατι παραπανω που σιγουρα θα μου δωσουν 24leds (η και παραπανω), καθως τα φραγκακια sps ειναι η αδυναμια μου τελικα...

Δευτερον, εχω καταθεσει την αποψη μου για ανατολη δυση ηλιου...το θεωρω χαζομαρα βιολογικα - υπερθεαμα αισθητικα...(το moonlight ομως χρειαζεται! Ο κυκλος φεγγαριου δεν γνωριζω πανω σε αυτο τιποτα)

Στα 150 λιτρα που ΘΑ κανω (πρωτα ο Θεος) πιστευω 36leds Bridglux αρκουν (η καμια 30αρια Cree). Δεν με πειραζει να παρω το ετοιματζιδικο kit του Chinaboy, αλλα θα πρεπει να επεμβω σε μικροαλλαγες τις οποιες εντοπισες.

Τα χρωματα που θα επελεγα ειναι violet- royal blue - pink - white - red. Σε αναλογια 4: 15 : 2 : 15 : 2 .... Ξερω οτι βγαινει 38...κατι θα κανω και γιαυτο...αλλα ξερω οτι βαζοντας παραπανω leds σε χρωματα κερδιζεις ολο το φασμα φωτος σε μηκη κυματων.

Απο την ώρα που το σκέφτεσαι ακόμα μέχρι να το φτιάξεις παίζουν πολλά...Θυμάμαι που σου έλεγα πέρσι στο σπίτι του Αίολου για τα λέντ που σκεφτόμουν τότε να κάνω και με ρωτούσες αν κάνουν για ρίφ...Οταν φτάσει εκείνη η ώρα το βλέπουμε,Θα δώσουμε τις διαστάσεις του ενυδρείου σου στον φίλο μου τον κινέζο(που είναι και εξυπηρετικότατος) και θα μας πεί... τα 36 είναι λίγα εκτός και αν μιλάς για κύβο.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καποια θεματα που θα αναλυσει ο κων/νος...πχ οι led drivers maxwellen ειναι της πλακας, οπως κ τα ποτενσιομετρα...αν βρεθουν ανταλλακτικα καλυτερα κ μαζεψω $$, θα το επιχειρησω...Γρηγορη, το "heatsink" που εφτιαξες αποδιδει? η καλυτερα να δωσω κατι παραπανω για καλυτερα αποτελεσματα?

Μια χαρά αποδίδει Βαλεντίνε με διάσταση heatsink 120 * 26 και με κόστος την 6μέτρη βέργα και και ένα ρετάλι που είχα όπως και τις βίδες με τα παξιμάδια γύρω στα 15 ευρώ, αλλά σίγουρα θα πρέπει να βάλεις ανεμιστηράκια για πολύ καλύτερη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Απο την ώρα που το σκέφτεσαι ακόμα μέχρι να το φτιάξεις παίζουν πολλά...Θυμάμαι που σου έλεγα πέρσι στο σπίτι του Αίολου για τα λέντ που σκεφτόμουν τότε να κάνω και με ρωτούσες αν κάνουν για ρίφ...Οταν φτάσει εκείνη η ώρα το βλέπουμε,Θα δώσουμε τις διαστάσεις του ενυδρείου σου στον φίλο μου τον κινέζο(που είναι και εξυπηρετικότατος) και θα μας πεί... τα 36 είναι λίγα εκτός και αν μιλάς για κύβο.

Εγω το πηγα με βαση ο,τι διαβασα εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76109&st=0

που λεει

"ενυδρειο με λιτρα 160

σε επιλογη Bridgelux θα χρειαστουμε 36 led

σε επιλογη cree 24 led

εδω τα παραπανω χρωματα x2 το καθενα + και απο ενα το http://www.aquastyle...yan-LED-3W.html"

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αποδίδει Βαλεντίνε με διάσταση heatsink 120 * 26 και με κόστος την 6μέτρη βέργα και και ένα ρετάλι που είχα όπως και τις βίδες με τα παξιμάδια γύρω στα 15 ευρώ, αλλά σίγουρα θα πρέπει να βάλεις ανεμιστηράκια για πολύ καλύτερη απόδοση.

Εχω δικο μου ατομο αλουμινα και θα παω να τον βρω απο δευτερα! Τι να του ζητησω και τι να κοιταξω?! Να ρωτησω μηπως μπορει να μου βρει ψυκτρα? Αυτος ξερω οτι εχει πολλα κομματια πεταμενα αλουμινιου απο πορτες και παραθυρα (αυτα ειναι τα ρεταλια?) Χρησιμοποιησες βιδες κι οχι κολλα?! Κι εγω βιδες θελω...Ανεμιστηρακια απο τον Road Tail κατι ζωα!

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντίνε θα πάρεις μια βέργα άβαφη δεν είναι ακριβή, η εξάμετρη που πήρα απο την alumil είχε 13,50 ευρώ σε διάσταση 4 *2 ορθογώνια, την έκοψα σε μήκος 1,20 μ. και μετά θα πεις τον φίλο σου τον αλουμινά να σου κόψει την μια φάτσα απο κάθε βέργα, πάρε βίδες με παξιμάδια και αφου τρυπάς με την σειρά θα τοποθετείς βίδα, παξιμάδι αφήνοντας ένα μικρό κενό ενδιάμεσα στις βέργες για καλύτερο αερισμό και μετά πάλι παξιμάδι και καργάρισμα, βίδες με παξιμάδια θα πάρεις απο σιδηρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτή την εικόνα για να πάρεις μια ιδέα post-41420-0-64082300-1343296656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρακια απο τον Road Tail κατι ζωα!

Model : XPF120.R

Τεχνικά χαρακτηριστικά

  • Διαστάσεις: 120 x 120 x 25 mm
  • Τάση: 12V DC
  • Τάση έναρξης: 7V DC
  • Κατανάλωση: 0,84 W
  • Rated Current: 0,07 A
  • Ταχύτητα ανεμιστήρα: 1.300 RPM +/- 10%
  • Bearing type: Hydro bearing
  • Βύσμα: Μεγάλο 4Pin και 3Pin Molex
  • Ροή αέρα: 44,71 CFM
  • Πίεση αέρα: 2,30 mmAq
  • Επίπεδο θορύβου: 20,5 dB/A
  • Βάρος: 180 gr
  • Πιστοποίηση: CE

Τιμή : 4,00€ / τεμ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 23%) στο κατάστημά μου

Είναι 12mm χαμηλόστροφα & αθόρυβα της Xilence με 20.5db θόρυβο στα 12v.

Μπορείς να τα δουλέψεις από τα 7v που χρειάζονται για εκκίνηση λειτουργίας και να έχεις έως και 17-18db θόρυβο (δηλαδή αθόρυβο).

Οπότε με τα ανεμιστηράκια κατέληξες & έκλεισες. Κάτι είναι και αυτό. :bigemo_harabe_net-76:

Άντε καλή συνέχεια στις επιλογές σου.

Κωνσταντίνος

ps Αριθμό LED για τα 150L που ξεκινάς μην υπολογίζεις κάτω από 48 και δεν θα χρειαστείς απαραίτητα περισσότερα από 60 περίπου.

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους κατεληξα καπου! Ανεμηστηρακια απτον Κων/νο!!! Ειμαι κατα 90% ετοιμος! χαχαχα! Μου ειναι πιο ευκολο αυτο που λες Γρηγορη! Βγαινει και σε μαυρο!? Εχω θεμα με τα ασημενια/γκρι...Κι επισης,,,η σκονη που καθεται σαν κουβερτα μεσα στθς βεργες?! Τι κανεις με αυτεςς?

Link to comment
Share on other sites

Έχει σε ηλεκτροστατικη βαφή ότι χρώμα θέλεις εσυ αλλά θα είναι πιο ακριβό, την σκόνη την καθαρίζω με ένα υγρό πανί όσο γίνεται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα αλλά και η Ευρώπη έχει ίδια τιμή στα LED δηλαδή τα 3βατα κάτω από 4€ το κομμάτι,

κοντρόλλερ μπορείς να πάρεις από έξω ή και από Ελλάδα, μόνο το heatsink είναι συμφέρον να πάρεις από τον σχιστομάτη

αφού στην Ελλάδα η αντίστοιχη διάσταση στοιχίζει x3 ή θα δεις λύση όπως ο Γρηγόρης με κατασκευή DIY.

Χρειάζεσαι πολύ διάβασμα και αν θέλεις να κάνεις κάτι αξιόλογο πρέπει να διαθέσεις αρκετά χρήματα

αφού το κόστος σου είναι τόσο στην μεγάλη ποσότητα των LED αν θέλεις κάτι καλό αλλά και στον αριθμό των ντράιβερ αντίστοιχα.

Να σου πω μόνο ότι τα δυο violet λέντ που έβαλα είναι τόσο "λίγα" τελικά σαν να μην υπάρχουν, όπως και τα δυο uv !!

Ρόζ δεν έβαλα γιατί φοβήθηκα να μην χαλάσω τον φωτισμό κι εγώ.

Σκέψου ότι αν θέλεις να έχεις καλή αναλογία και να έχεις δυνατότητες ρύθμισης θα πρέπει να έχεις 4 ντράιβερς για να μην πω πέντε.

Έτσι πχ για ενυδρείο 150Λ περίπου θα χρειαστείς :

Έναν ντράιβερ με 18-20 λεντ περίπου λευκά 10000κ

Έναν ντράιβερ με 22-26 λεντ ρόγιαλ μπλού για να υπάρχει αντιστοιχια με τα λευκά αφού είναι πιο "αδύναμα" λόγω χρώματος.

Έναν ντράιβερ με 6 uv + 6 roz + 6 βαιολετ = 18 λεντ

Έναν ντράιβερ με 7 λεντ ρογιαλ μπλού για να έχεις μουνλαιτ

Υπολόγισε τώρα το κόστος των 70 λεντ περίπου συν το κόστος των 4ων ή 5 ντράιβερ ιδίως αν πας σε meanwell

και αν υπολογίσεις και το κόστος της ανατολή δύσης ηλίου που κάνουν κάποια έτοιμα φωτιστικά,

αλλά και πρόγραμμα - συσκευλη για κύκλο φεγγαριού, έχω την εντύπωση ότι αξίζει να πας σε έτοιμο φωτιστικό !!

Πόσο μάλλον έαν έχεις 300-400 λίτρα και χρειάζεσαι φωτιστικό αλλά Γρηγόρη.

Κάποιο μέλος έκανε μια αναφορά στο θέμα του Γρηγόρη σχετικά με το μακροπρόθεσμο κόστος αλλά και ότι πολλοί μετά τη 2ετία

επιστρέφουν σε παραδοσιακά φωτιστικά και σε σταθερες στον χώρο λύσεις.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί του όσο και να μην εύχομαι να χαλάσουν γρήγορα οι κατασκευές μας ή πέσει η απόδοσή τους.

Βέβαια εγώ με τα 24led στο 60λιτρο δεν το έχω σε τίποτα αύριο πχ να αλλάξω μια 10άδα από αυτά (πχ τα λευκά)

αν πέσει η απόδοσή τους και μην πώ ότι θα χώσω και άλλα 10 για να φωτίσω το σαλόνι ......

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του Βαλεντίνο, είναι και δύσκολες οι εποχές.

sorry για το μακροσκελές και την φλυαρία μου

Παιδιά μήπως το παρακάτω φωτιστικό led συμφέρει καλύτερα από οικονομικής πλευράς αλλά και ταλαιπωρίας , το οποίο έχει Auto timer ( σύστημα Ανατολής - Δύσης).

Τιμή 147 ευρώ και Free Shipping

  • 13415598540.jpg


  • View Larger Image


    • 13415598540.jpg

    [*]Displaying 1/1

120W dimmable led aquarium light

Price:

  • item#: 365AD-2
  • Start from: 1 Unit(s)
  • This item is: free_s.gif


Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι led φοραει και την αναλογια σε ασπρο μπλε. ΕΠισης δεν σου δινει τη δυνατοτητα για επιπλεον χρωματα (violet, Uv, Red, Cyan) τα οποια προσφερουν ολο το φασμα φωτος (κατα δυναμην) και ολα τα μηκη κυματος για τα κοραλλια .

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι led φοραει και την αναλογια σε ασπρο μπλε. ΕΠισης δεν σου δινει τη δυνατοτητα για επιπλεον χρωματα (violet, Uv, Red, Cyan) τα οποια προσφερουν ολο το φασμα φωτος (κατα δυναμην) και ολα τα μηκη κυματος για τα κοραλλια .

Το συγκεκριμένο έχει 20 pcs led cree XR-E 3W 6000-10000 WHITE και 20 pcs led 455 blue 3w.

Link to comment
Share on other sites

Φωτό και ιδέες για στησίματα χρώματα και απόψεις μπορείτε να πάρετε και απο εδώ...κάπου θα δείτε και το δικό μου να φιγουράρει...όπως και ερωτήσεις που καίνε πολύ κόσμο με θέματα ανάπτυξης και εφαρμογής για περισσότερες δυνατότητες.Το Nano-Reef.com είναι απο τα καλύτερα γουέμπ σάιτ σε θέματα Nano πρωτοπόρο και σύνδεσμος μου εδώ και πολλά χρόνια με χομπίστες παγκοσμίως που μου άνοιξαν τα μάτια τις μαύρες μέρες του χόμπι.

http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=289940

όσο για τα λεντάκια πιο πάνω ΣΤΑΜΟ νομίζω οτι είναι καλή αγορά και ιδανική κατασκευή για κάποιον που βαριέται να κάνει την δουλειά μόνος του... αλλά έτοιμο φωτιστικό με τον ΕΛΤΑ απο την άλλη άκρη της γής που πάς???και την προσομοίωση που την είδες? έχει απλούς ντίμερς απλά να ρυθμίζεις την ένταση τπτ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Φωτό και ιδέες για στησίματα χρώματα και απόψεις μπορείτε να πάρετε και απο εδώ...κάπου θα δείτε και το δικό μου να φιγουράρει...όπως και ερωτήσεις που καίνε πολύ κόσμο με θέματα ανάπτυξης και εφαρμογής για περισσότερες δυνατότητες.Το Nano-Reef.com είναι απο τα καλύτερα γουέμπ σάιτ σε θέματα Nano πρωτοπόρο και σύνδεσμος μου εδώ και πολλά χρόνια με χομπίστες παγκοσμίως που μου άνοιξαν τα μάτια τις μαύρες μέρες του χόμπι.

http://www.nano-reef...howtopic=289940

όσο για τα λεντάκια πιο πάνω ΣΤΑΜΟ νομίζω οτι είναι καλή αγορά και ιδανική κατασκευή για κάποιον που βαριέται να κάνει την δουλειά μόνος του... αλλά έτοιμο φωτιστικό με τον ΕΛΤΑ απο την άλλη άκρη της γής που πάς???και την προσομοίωση που την είδες? έχει απλούς ντίμερς απλά να ρυθμίζεις την ένταση τπτ παραπάνω.

Φίλε Alexpsycho επειδή το ψάχνω γύρω στο μήνα με το κινέζο έχει Auto timer Ανατολής Δύσης ( μου έχει στείλει το βιντεάκι προσπάθησα να στο κάνω επικόλλησή αλλά δεν τα κατάφερα να το δεις )

όσο για τα μεταφορικά μου είπε ότι μπορεί να το στείλει με DHL ή FEDEX , γράφοντας ότι στέλνεται ως δείγμα , με χαμηλότατα τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει και τέτοιους παπάδες αλλάζει και άλλο τα δεδομένα ΣΤΑΜΟΣ.Το πρόβλημα με όλους αυτούς τους πωλητές είναι τι θα σου τύχει και κατά πόσο αυτό που θα αγοράσεις θα είναι αυτό που ήθελες.Αν τελικά προχωρήσεις στην αγορά θα ήθελα να δώ ένα review να μάθουμε απο πρώτο χέρι.Ο καλύτερος τρόπος για αποστολή νομίζω είναι μακράν EMS ή και Standard Post καλύτερα για να μην έχεις μπλέξιμο με ιδιωτικές εταιρίες που τα περνάνε όλα τελωνείο.Αν και αυτά είναι κορώνα γράμματα ποτέ δεν μπορείς να πεις με σιγουριά οτι θα την γλιτώσεις...Μέχρι να έρθουν τα δικά μου είχα βγάλει καρκίνο που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Αν συννενοηθείτε με Κινέζο να μου πείτε κι εμένα.

Εκτός του ότι αν ανοίξεις δίαυλο επικοινωνίας θα σου γίνει τσιμπούρι και θα σου στέλνει μηνύματα απ' το πρωί που θα ξυπνήσει να σε καλημερίσει

έως θα θυμάται τα γενέθλιά σου περισσότερο απ' τον πρώτο σου ξάδερφο και ίσως και την γυναίκα σου !!

Κια στο τέλος θα σου σερβίρει την καλοπαρουσιασμένη πατάτα, θα την χρυσοπληρώσεις, θα πληρώσεις και μεταφορικά άλλα τόσα,

θα σε κόψουν κι ένα μπιλιετάκι στο τελωνείο και είσαι καινούργιος.

Αγορές κατ' εμέ μόνο απ' το ebay ότι βλέπεις στην παρουσίαση του είδους και από site που έχουν ήδη ψωνίσει και το προιόν έχει αναφερθεί κα ιαξιολογηθεί σε φόρουμ και αλλού.....

Φιλικά (η άποψή μου)

Link to comment
Share on other sites

Αν συννενοηθείτε με Κινέζο να μου πείτε κι εμένα.

Εκτός του ότι αν ανοίξεις δίαυλο επικοινωνίας θα σου γίνει τσιμπούρι και θα σου στέλνει μηνύματα απ' το πρωί που θα ξυπνήσει να σε καλημερίσει

έως θα θυμάται τα γενέθλιά σου περισσότερο απ' τον πρώτο σου ξάδερφο και ίσως και την γυναίκα σου !!

Κια στο τέλος θα σου σερβίρει την καλοπαρουσιασμένη πατάτα, θα την χρυσοπληρώσεις, θα πληρώσεις και μεταφορικά άλλα τόσα,

θα σε κόψουν κι ένα μπιλιετάκι στο τελωνείο και είσαι καινούργιος.

Αγορές κατ' εμέ μόνο απ' το ebay ότι βλέπεις στην παρουσίαση του είδους και από site που έχουν ήδη ψωνίσει και το προιόν έχει αναφερθεί κα ιαξιολογηθεί σε φόρουμ και αλλού.....

Φιλικά (η άποψή μου)

+ 1000

Link to comment
Share on other sites

Αν συννενοηθείτε με Κινέζο να μου πείτε κι εμένα.

Εκτός του ότι αν ανοίξεις δίαυλο επικοινωνίας θα σου γίνει τσιμπούρι και θα σου στέλνει μηνύματα απ' το πρωί που θα ξυπνήσει να σε καλημερίσει

έως θα θυμάται τα γενέθλιά σου περισσότερο απ' τον πρώτο σου ξάδερφο και ίσως και την γυναίκα σου !!

Κια στο τέλος θα σου σερβίρει την καλοπαρουσιασμένη πατάτα, θα την χρυσοπληρώσεις, θα πληρώσεις και μεταφορικά άλλα τόσα,

θα σε κόψουν κι ένα μπιλιετάκι στο τελωνείο και είσαι καινούργιος.

Αγορές κατ' εμέ μόνο απ' το ebay ότι βλέπεις στην παρουσίαση του είδους και από site που έχουν ήδη ψωνίσει και το προιόν έχει αναφερθεί κα ιαξιολογηθεί σε φόρουμ και αλλού.....

Φιλικά (η άποψή μου)

Πάντως φίλε road tail θεωρώ ότι αναφέρεις μόνο τη μια πλευρά δηλ. των ΄΄απατεώνων΄΄κινέζων Εγώ προσωπικά όταν αγοράζω από κινέζους πληρώνω με pay pal και αν μου κάνουν ΄΄στραβή΄΄ μπλοκάρω την πληρωμή. Μέχρι σήμερα πάντως από κινέζο δεν την έπαθα . Τονίζω εξαρτάται το site. Aλλά το γεγονός ότι μπορεί να πέσεις σε απατεώνα δε σημαίνει ότι πρέπει να πληρώνεις κάτι από την Ευρώπη πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...