Jump to content

20L Nano Cube


Guest Alexandr

Recommended Posts

Guest AlexandrosQV

Καλησπερα στην παρεα. Προχτες επεστρεψα απο τις διακοπες μου και μαζι με μενα και 3 καβουρακια, 2 αστεριες και 1 σαλιγκαρι απο μια μαγικη, πεντακαθαρη θαλασσα κρυμμενη καπου στο νοτιο μερος της Πελοποννησου. Κουβαλοντας σχεδον μηδεν πειρα απο το θαλασσινο νερο εχω εξοπλισει τον κυβο μου με ενα skimmer (Dennerle, Nano Marinus, Bio-Circulator, 30-60l) και για την ωρα ολα φαινονται να κυλουν ομαλα. Σαν αρχαριος λοιπον που ειμαι εχω κι εγω τις αγωνιες μου!

1. Ποση διαρκεια ζωης θα εχει στον κυβο μου η αμμος που μαζεψα απο το βυθο της θαλασσας; Εκτος απ το νερο θα χρειαστει να αλλαζω και την αμμο? Υπαρχει κινδυνος να... μουχλιασει ή τελος παντων να μου δημιουργησει καποιο προβλημα; Ανησυχω περισσοτερο για τους δυο αστεριες που θαβονται συνεχεια μεσα της! :)

2. Αλλαγμα το 1/3 του νερου 2 φορες το μηνα με θαλασσινο ή και γλυκο νερο (δεν με τραβαει το φτιαγμενο νερο), αναλογως την περιεκτικοτητα των αλατων;

3. Η θερμοκρασια ειναι στους 25 βαθμους... δεν ξερω πως να την κατεβασω...

4. Ο ηλιος πρεπει να αποφευγεται το ιδιο στο θαλασσινο ενυδρειο, οπως και στο γλυκο, λογω αλγης? Μηπως θα ηταν καλη ιδεα η δημιουργια αλγης για τον σαλιγκαρο;

και τελος απο τροφη, πηρα μια βασικη crabs natural. Χορηγηση 1 τριμμενο ανα 2 μερες?

Αυτα ειναι τα αγχη μου για την ωρα! Θα ανεβασω και φωτογραφιες συντομα! Καλο σας απογευμα και θα τα πουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χλωμό το βλέπω το όλο σου εγχείρημα αλλά ας περιμένουμε και κάποιους που το έχουν δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιγοστές οι πληροφορίες σχετικά με το μεσογειακό.

Ξεκίνα διάβασμα στην αντίστοιχη κατηγορία, στο ιντερνετ και ακολούθα τις βασικές θεωρίες του θαλασσινού.

Ελπίζω να πιάσουν και στο μεσογειακό.

Καλή επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

Guest AlexandrosQV

Ευχαριστω!

Σκεφτηκα να "παγωσω" λιγο το νερο με μια πλαστικη παγοθηκη γεματη ψυκτικο! Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνιμη λύση.Για μένα λάθος εποχή το ξεκίνησες.Καλύτερα χειμώνα.Αν και με 2-3 καλούς ανεμιστήρες υπολογιστή θα έκανες δουλειά ;ίσως...Η καλύτερη λύση είναι σε αυτά τα λίτρα είναι το Iceprobe ή κάποιο μικρό chiller.Εκεί θα έκανες το θαύμα..

Link to comment
Share on other sites

Ωωωχχχχχ από που να ξεκινήσει κανείς.

Λοιπόν ΜΠΡΑΒΟ καταρχάς για το θάρρος να ξεκινήσεις κάτι τέτοιο..εννοώ Μεσογειακό θαλασσινό. Αυτά τα ευχάριστα μέχρι στιγμής...

Βιάστηκες λίγο αλλά δεν πειράζει. Απο ζωντανά εάν εξαιρέσουμε τους κάβουρες καλά τα πας. Τάϊζε προσεκτικά και πάρε κάνα τστάκι για να παρακολουθείς την ποιότητα του νερού σου. Καλύτερα αλλαγές από θάλασσα. Βρε και κάνα σαλιγκαράκι να βάλεις μέσα γιατί το κοχύλι που δείχνεις στη φωτογραφία είναι ερημίτης..πολύ καλό πάντως. Βρε μια απλή τροφούλα και είμαι σίγουρος πως με αρκετό διάβασμα και τις συμβουλές των φίλων εδώ μέσα θα φτιάξεις ένα μικρό στολιδάκι για να θυμάσαι το πόσο ωραία πέρασες το καλοκαίρι σου...

Καλή συνέχεια...και εμείς είμαστε εδώ....

Link to comment
Share on other sites

εντελως ακαταλληλες οι πετρες.για αφρικη μοιαζει περισσοτερο.βρες και βαλε λιγη τραγανα να μοιαζει πιο πολυ με θαλασσα-μεσογειο.

Link to comment
Share on other sites

Μεσογειακο πας να κανεις!Αλλο μεσογειακο θαλασσινο και αλλο τροπικο θαλασσινο.Στο λεω αυτο γιατι παραπανω μας ειπες πως δεν γνωριζεις και πολλα για τα θαλασσινα ενυδρεια και νομιζω πως το πρωτο που πρεπει να γνωριζεις ειναι αυτο.Μην μπεις στην διαδικασια να κανεις ενα μιξαρισμα των δυο γιατι το εγχειρημα πιθανως θα αποτυχει.Εμενα μου φαινεται πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και οι 25 βαθμοι στα λογικα πλαισια της εποχης.Καλη επιτυχεια :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

εντελως ακαταλληλες οι πετρες.για αφρικη μοιαζει περισσοτερο.βρες και βαλε λιγη τραγανα να μοιαζει πιο πολυ με θαλασσα-μεσογειο.

Θα συμφωνησω κι εγω με τον Κωστα.Δυο τρια κομματια βραχου-τραγανας,θα ηταν πολυ καλυτερα,και απο αποψη αποικησης βακτηριων,αλλα και αισθητικα.

Θερμοκρασια θα ελεγα γυρω στους 23.......

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες η θεωρια διαφερει απο την πραξη. Οπωτε θα σου πω την "πραξη" καθως διατηρουσα 3-4 μεσογειακα καποτε.

Σε μερικα που θα σου γραψω δεν συμφωνω οπως παρολα αυτα τα ενυδρεια μου ηταν οχι μονο ωραια.....αλλα σουπερ ωραια (τεραστια ποικιλια οργανισμων ασπονδηλα και μη χωρις θνησιμοτητες)

1) Η αμμος καλο θα ηταν να ανακατευεται κατα διαστηματα. Γιατι με τον καιρο παιζει να σου "πετρωσει" δηλαδη κατα καποιο τροπο κολανε αναμεταξυ τους οι κοκοι και γινετε συμπαγες. (οταν λεω κολαει μην φανταστεις με λογκο σιτγμης! με τριψιμο με το χερι ξαναγινετε αμμος). Στα δικα μου ειχα παρει απο μαγαζι αμμο απο σπασμενα οστρακα για να κραταει και το ΡΗ.

2) Αυτο εξαρτατε απο τον αριθμο των οργανισμων σου που θα βαλεις μεσα. Τεστακι αμμωνιας και νιτρωδη οπωσδηποτε. Αν εχεις καλο βιολογικο φιλτρο δεν θα εχεις προβλημα. 2 φορες πιστευω ειναι τελεια.(αναλωγα την ΝΗ3-ΝΟ2)

3) Τσιλερ δεν ειχα χρησιμοποιησει ποτε μου. Η θερμοκρασια μεσα εφτανε το καλοκαιρι σε τροπικα επιπεδα. Δεν ειχα κανενα προβλημα με τους οργανισμους. Πιθανον θα ειχαν προσαρμοστει.

4) Την αλγη δεν προκειτε να την γλυτωσεις. Ειτε το βλεπει ο ηλιος ειτε οχι. Απλα αμα δεν θες την αλγη προσπαθισε να μην το βλεπει ο ηλιος. Αν παλι σου αρεσει αυτη η πρασιναδα της αλγης και θες να βαλεις οργανισμους που να την χρησιμοποιουν (γαριδες, κεφαλους,σαλπες) τοτε ας το βλεπει ο ηλιος αλλα προσοχη στην θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την άμμο γίνεται σε 2 περιπτώσεις.Σε χρήση Kalkwasser και υπερδοσολογία και πτώση του pH κάτω απο 6.Αν πέσει τόσο χαμηλά συνήθως κρασάρει και το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlexandrosQV

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! Γνωριζει κανεις αυτο το skimmer της dennerle; Ακομα δεν εχω δει να βγαζει αφρο απο πανω και προβληματιζομαι! Το νερο και η αμμος παντως φαινονται καθαρα!

Για την ωρα: Η αλατοτητα του νερου ειναι ενταξει, οι οργανισμοι δεν δειχνουν να εχουν προβλημα και με τις ταμπλετες γινεται πανικος! Μολις ριξω μια, αμεσως αναδυονται οι αστεριες και τα καβουρακια τρεχουν περα δοθε για να τη βρουν!

Link to comment
Share on other sites

Μολις ριξω μια, αμεσως αναδυονται οι αστεριες και τα καβουρακια τρεχουν περα δοθε για να τη βρουν!

Aυτό θα'θελα οπωσδήποτε να το δώ!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο περίεργο μου φαίνεται. Βρήκα βίντεο ...http://www.youtube.com/watch?v=YXZ45vsDBbU.

Αυτί είναι ή το άλλο χωρίς σφουγγάρι ??

Δεν νομίζω να δεις πουθενά αφρό.......Απλώς καθαρίζει την επιφάνεια από το βιολογικό φίλμ που σχηματίζεται και παράλληλα με το σφουγγάρι δρα σαν βιολογικό φίλτρο γλυκού νερού.

Έτσι νομίζω..........

Εάν έχεις κανείς άλλη άποψη ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlexandrosQV

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε Samian! Ναι ακριβως αυτο ειναι (φαινεται και σε μια απο τις φωτο πιο πανω) ...! :umm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δεις πουθενά αφρό.......Απλώς καθαρίζει την επιφάνεια από το βιολογικό φίλμ που σχηματίζεται και παράλληλα με το σφουγγάρι δρα σαν βιολογικό φίλτρο γλυκού νερού.

Έτσι ακριβώς είναι.. δεν έχει καμιά σχέση με τα κλασσικά skimmer "αποβουτηρωτές"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest AlexandrosQV

Πριν λιγες μερες παρατηρησα και τον πρωτο εισβολεα! Θα πρεπει να προσεξω κατι;

http://youtu.be/9jgV_-hdGH4

Επισης τα καβουρακια εχουν πιο εντονα χρωματα απο πριν. Αυτο μπορει να οφειλεται στην αυξημενη

θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου σε σχεση με αυτο της θαλασσας;

img1628va.jpg

Έγινε επεξεργασία - AlexandrosQV
Link to comment
Share on other sites

Το σκουλικάκι μόνο καλό πιστεύω ότι κάνει.....προτείνω να το αφήσεις.

Όσο για τους ερημίτες και τα χρώματά τους........μάλλον είναι αυτό που λέι ο λαός...Γυάλισε η γούνα τους από την καλοζωϊα και το καλό φαγητό....χαχχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο σου! Πολύ καλό!

Κάτι οff Topic αλλά σχετικό με το θέμα. Ένας φίλος μου έχει θαλασσινό μεσογειακό, περίπου 150 λίτρα(δεν ειναι υπολογίσημα καθώς είναι εξάξωνο).

Και τι κάνει? Έχει καμια 10ρια ανεμώνες, άμμο απο σπασμένα όστρακα πολύ ψιλή και 1 σπάρο. Το ενυδρείο τρέχει κάτι χρόνια αλλά καμια ανεμώνη δεν του έχει ψωφίσει παρόλο που δεν το προσέχει καθόλου δεν ταίζει(ούτε μια φορά την βδομάδα), δεν ανοίγει τον φωτισμό, δεν κάνει αλλαγές σχεδόν ποτέ(εκτός άμα έρθει καλοκαίρι που και αν), και δεν αναπληρώνει ποτέ νερό!

Και όμως οι οργανισμοί του είναι ενεπαφοι!

Συγκεντωτικά να αναφέρω πως έχει φιλοξενήσει θαλασσάγγουρα, σπάρους, γαρίδες, αθερίνες, μπαρμπούνια, δράκαινες, γοβιούς, καβούρια, χταπόδια, σουπιές, ανεμώνες, ερημίτες, σαλιάρες και πολλά άλλα(όχι όλα μαζί) και αν εξαιρέσουμε το χταπόδι που άνοιξε το καπάκι και το έσκασε, την σουπιά που τρόμαξε με ένα μπαρμπούνι και πέταξε μελάνι και ψόφησε όλο το ενυδρείο, ποτέ δεν έχασε ψάρι! Και μιλάμε ούτε σκίμερ ούτε θερμοστατες ούτε τίποτα. Ένα απλό εσωτερικό φίλτρο.

Βέβαια οι ανεμώνες έχουν γίνει μισές αλλά ζουν και βασιλεύουν!

Sorry για το οff topic!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Παναγιώτη... ο φίλος σου είναι παράδειγμα προς αποφυγή και όχι προς μίμηση !!!

Δεν μπορεί κάποιος να εγκλωβίσει ζωντανούς οργανισμούς κάπου χωρίς να τους προσφέρει τα απαραίτητα τουλάχιστον... ποιος ο λόγος να έχεις ενυδρείο αν δεν έχεις τη χαρά να το συντηρείς όπως πρέπει?

Το ζουν και βασιλεύουν μάλλον δεν ταιριάζει... μάλλον προσπαθούν να επιζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον προσπαθούν να επιζήσουν.

Συμφωνώ και επαυξανω! Αλλά δεν μπορώ να τον μεταπείσω! Του λέω να το φτιάξουμε γλυκό και να του το φτιάξω και δεν θέλει! Λέει ότι είναι πεταμένα λεφτά! Τέλος πάντων! Να τον πείσω δεν μπορώ! Τουλάχιστον του τα λέω!

Αυτό το είπα γιατί ξέρω πως για να διατηρήσεις ανεμώνες πρέπει το ενυδρείο σου να είναι πολύ καλά στρωμένο, με ΤΑ μηχανήματα και και και. και αυτός τις διατηρεί έτσι και με παραξενεύει. Αυτό θέλω να ρωτήσω. Τι διαφορά στις απαιτήσεις έχουν αυτές οι ανεμώνες απο του ειρηνικού?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι πιο ανθεκτικές σε αντίξοες συνθήκες... είναι ικανές να ζήσουν σε μια χούφτα νερό σε κάποιο βαθούλωμα βράχου με ντάλα ήλιο για πολλές ώρες και οι κόκκινες μπορούν και έξω από το νερό για πολλές ώρες και αυτές.... αυτό δεν πάει να πει ότι την "βρίσκουν" κιόλας !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...