Jump to content

20L Nano Cube


Guest Alexandr

Recommended Posts

Γενικά είναι πιο ανθεκτικές σε αντίξοες συνθήκες... είναι ικανές να ζήσουν σε μια χούφτα νερό σε κάποιο βαθούλωμα βράχου με ντάλα ήλιο για πολλές ώρες και οι κόκκινες μπορούν και έξω από το νερό για πολλές ώρες και αυτές.... αυτό δεν πάει να πει ότι την "βρίσκουν" κιόλας !!!

Mετά γιατί τις αναφέρουν ως δύσκολες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιαυτό που μπορούν να προκαλέσουν σ ένα ενυδρείο..... την απόλυτη καταστροφή !!!

Link to comment
Share on other sites

Στα σίγουρα χρειάζεσαι καλύτερες πέτρες οι οποίες δεν θα είναι λείες αλλά κάπως πορώδεις ή με τρύπες.

Επίσης μην βιαστείς να προσθέσεις νέους κατοίκους.

Η άμμος συνήθως έχει διάφορα σκουλήκια που καθαρίζουν και αερίζουν όλον τον όγκο της. Το ίδιο κάνουν και οι 2 γκρίζοι ερημίτες σου (θα δεις ότι θάβονται κάθε τόσο και ψάχνουν τροφή).

Πρόσεξα κι έναν 3ο ερημίτη με πράσινο χρώμα αν είδα καλά, αυτός ο τύπος ίσως να σου φάει κανέναν απ'τους γκρι αν πεινάσει (γενικά είναι πιο ισχυρό είδος).

Καλή συνέχεια και καλή πρόοδο :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες να πάρεις νεκρό βράχοΙπου είναι και πορώδης), να τον αφήσεις κάμποσο καιρό στην θάλασσα σε σημείο που να το θυμασαι(και να είναι καλό σημείο) και να πας μετά απο καιρό να τον πάρεις έτσι ώστε να είναι ζωντανός!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην βάλει απευθείας λίγο ζωντανό βράχο από κάποιον χομπίστα που να δίνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην βάλει απευθείας λίγο ζωντανό βράχο από κάποιον χομπίστα που να δίνει;;;

Σωστό, αλλά είναι διαφορετικός ο κάθε βράχος. Άλλο του μεσογείου και άλλο των φίτζι. Αν και είναι άλλη η χαρά του να ψάχνεις τον βράχο σου στην θάλασσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ..αλλά ποιος βουτάει τώρα;;; :bigemo_harabe_net-84:

Χαχαχαχαχα... Προχτές πήγα κι όχι μόνο μπήκα άνετα, αλλά ήταν τόσο ζεστή που βγήκα μετά από 2 ώρες!

Δεν χρειάζεται να είναι χειμερινός για να βουτήξει αυτόν τον μήνα και πολύ πιθανό η θερμοκρασία να μην πέσει καθόλου ως τα μέσα Οκτώβρη :ρ

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο σου! Πολύ καλή προσπάθεια! Θέλει δουλειά όμως.

Καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποιά είναι η πρόοδος του ενυδρείου μετά από 20 κοντά μέρες από την τελευταία αναφορά ?

Αν έχεις όρεξη και διάθεση πες μας δυο λόγια και φυσικά ευπρόσδεκτες και φωτογραφίες.

Έτσι για να μαθαίνουμε κι εμείς απ' το μεσογειακό ...

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου φαίνεται κάπως περίεργο να βλέπω τη θάλασσα του χωριού μου σε ενυδρείο.... Κάπου από εδώ κοντά σε μας τα έχεις μαζέψει αυτά...τα καβούρια που λες λέγονται καρτσίνες...γίνονται αρκετά μεγάλα αν και συνήθως δεν τα καταφέρνουν... θα ήθελα και γω να μάθω την πορεία του ενυδρείου αυτού....

υ.γ οι πέτρες που έχει βάλει δεν είναι ότι καλύτερο... έχει πολύ καλύτερες αν θες σου στέλνω....

Έγινε επεξεργασία - Αντώνιος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest AlexandrosQV

Καλησπέρα παιδιά! Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση! Το ενυδρειάκι τρέχει κανονικά, αλλάζω τα 2/3 του νερού κάθε ένα με ενάμιση μήνα. Αυτό που με προβληματίζει λιγάκι πωσ να καταπολεμήσω την αύξηση της αλατοτητας! Θα μπορούσα να συμπληρώσω νερό από το κλασικό φίλτρο της βρυσης μου; Η μήπως ειναι μονόδρομος η χρήση αντιχλωριου; Να υπενθυμίσω ότι ο κύβος φιλοξενεί 3 καβουρακια, 1 ερημίτη και 2 αστερίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα χρειαστείς μια αναπλήρωση για να κρατάς σταθερή αλατότητα(βασικό).Μπορείς να κάνεις αυτό εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49725 που δουλεύει άψογα στα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε Ορεστη! Επειδη μιλαμε ομως για πολυ λιγα λιτρα, δεν θα ηθελα να μπω στη διαδικασια μαστορεματος! Απλα ειμαι περιεργος αν κανει να συμπληρωσω αυτην την ελαχιστη ποσοτητα νερου, με νερο εμφιαλομενο η φιλτραρισμενο απο τη βρυση για να πεσει η αυξημενη αλατοτητα! Γνωριζει κανεις? Προσπαθω να αποφυγω τη χρηση αντιχλωριου!

Έγινε επεξεργασία - AlexandrosQV
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις, απλά στα τόσα λίγα λίτρα η συνεχή διακύμανση της αλατότητας θα σκοτώσει τους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αν το προσέχουμε κάθε μέρα!! :Ρ πολύ καλή πάντως η κατασκευή!! Για το καλοκαίρι θα είναι ότι πρέπει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την κατασκευή, το νερό δεν θα έχει θέμα μέσα στο δοχείο παραμένοντας στάσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την κατασκευή, το νερό δεν θα έχει θέμα μέσα στο δοχείο παραμένοντας στάσιμο;

Όχι. Σε τόση ποσότητα δεν σε νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάηκε (απ οτι φαίνεται) το 4in1 της Dennerle... Ευτυχώς ειναι μέσα στην εγγύηση. Ελπίζω να μην υποφέρουν τα ζωντανά μεχρι να αποκατασταθεί η κυκλοφορία του νερού...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καποιο μικρο κυκλοφορητή για πρόχειρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Νόμιζα πως είχα αλλά δυστυχώς δεν δούλεψε χτες που τον δοκίμασα...! Γκαντεμιά...

Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα στο κατάστημα και μου είπαν οτι θα το τσεκάρουν (για να δουν αν χάλασε η το χάλασα εγώ εσκεμμένα) και τη Δευτέρα θα μου δώσουν ενα αλλο. Σκέφτομαι να αλλάξω όλο το νερό πριν λειτουργήσει το νέο φίλτρο μιας και του κύβου έχει μείνει στάσιμο πάνω απο 24 ώρες. Επίσης στο νερό έχουν εμφανιστεί πολλά μικροσωματίδια που πηγαίνουν πέρα δώθε όλη την ωρα! Ισως υπήρχαν και πριν και με τη ροή δεν τα είχα πάρει χαμπάρι...! Ελπίζω να αντέξουν μέχρι τη Δευτέρα οι κελυφωτοί μου φίλοι! Ρε παιδιά ενα βραχάκι μικρό, που μπορω να βρω;;;; Εχει υπόψιν κανεις κανέναν ψαρά;; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα αλλάξω σχεδόν όλο το νερό και θα ξανααρχισει να λειτουργεί το ενυδρείο κανονικά. Η άμμος ενδέχεται να εχει πάθει κάτι απο αυτές τις μερες στασιμότητας του νερού; Μήπως θα έπρεπε να την αλλάξω και αυτήν...; Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους. Προχτες μας αφησε ο ενας μικρος ερημιτης! :-/ Εχω ενα θεματακι με το νερο. Εγινε θολο! Πιθανοτατα ειναι απο bacterial bloom...;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...