Jump to content

Επιλογή Ενυδρείου


ataktoulis

Recommended Posts

Μετά από ώρες μελέτης σε διάφορες πηγές στο διαδίκτυο αποφάσισα τα παρακάτω:

Ενυδρείο 120lt με εσωτερικό φίλτρο, λάμπα περίπου 50W, πλαστικά φυτά για αρχή, ψιλό χαλίκι, θερμόμετρο. Τα βασικά δηλαδή.

Μίλησα με δύο petshops και οι προτάσεις τους είναι οι παρακάτω:

1. Κινέζικο ενυδρείο μάρκας RIZAN 120lt (δεν τη βρήκα όσο και αν έψαξα στο ίντερνετ), με φίλτρο sera fil, γιατί το ενσωματωμένο κινέζικο δε θα κάνει δουλειά, δύο λάμπες (συνολικά) 35W, 15kg χαλίκι, χωρίς θερμοστάτη, με ένα απλό θερμομετράκι, αντιχλώριο, τροφή και ζωντανά βακτήρια για το στρώσιμο.

ΤΙΜΗ: 150€

(συμπεριλαμβάνει και 2 Common Χρυσόψαρα).

2. Ενυδρείο 112lt Aquael Econoline 80, με το φίλτρο που έχει (θα το αλλάξω αμέσως αν επιλέξω αυτό με το ίδιο με παραπάνω), με θερμοστάτη, μία λάμπα 11W (αρχικά δε θα βάλω αληθινά φυτά οπότε δε με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση αυτό-έχει υποδοχή και για 2η), 15kg χαλίκι, θερμόμετρο, αντιχλώριο, τροφή και ζωντανά βακτήρια για το στρώσιμο. Επιπλέον, θα πάρω δώρο, ένα ναυάγιο, ένα πήλινο σταμνάκι και 2 πλαστικά φυτά.

ΤΙΜΗ: 160€

(συμπεριλαμβάνει και 2 Common Χρυσόψαρα).

Στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είμαι οριακά, οπότε πιο ακριβές λύσεις δυστυχώς δε γίνεται να επιλεγούν. Μεταξύ των 2 παραπάνω, τι θα μου προτείνατε να επιλέξω;

Τα παραπάνω ενυδρεία είναι αξιόλογα; Για να φιλοξενήσουν 3 χρυσόψαρα είναι οκ;

Αν δε βάλω φυσικά φυτά υπάρχει κανένα πρόβλημα για τα ψαράκια;

Η 2η επιλογή μοιάζει καλύτερη, απλά ο 1ος είναι συντοπίτης και έφαγε αρκετές ώρες μαζί μου για να μου εξηγήσει διάφορα που με προβλημάτιζαν, ενώ ο 2ος άλλος Petshopas που μιλήσαμε τηλεφωνικά και τα προϊόντα τα είδα στην ιστοσελίδα του (www.amazonios.gr - Αν θεωρηθεί διαφήμιση να διαγραφεί παρακαλώ).

Βοηθήστε με σας παρακαλώ και πείτε μου εάν χρειαστώ κάτι επιπλέον..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και δεν ξερω πολλα απο ενυδρεια θα ηθελα αρχικα να σε ρωτισω αν το ειδοσ των ψαριων που θεσ να βαλεισ θα ειναι τα χρυσοψαρα η και καπιο αλλο ειδοσ ψαριων που δεν εχεισ δει ακομα. εγω πιστευω πωσ αν ενδιαφερεσε μονο για τα χρυσοψαρα για το κοστοσ μπορεισ να παρεισ και ενα μικροτερο ενυδρειο 80 η 60 λιτρων .Οσο αναφορα τα φυτα δεν υπαρχει προβλημα εκτοσ την εικονα και ειναι και πολθ εθκολοτερο ενα απλο χαλικακι με τα πλαστικα φυτα .Πιθανον να χρειαστεισ και μια αντλεια οξυγονου αλλα οχι απαραιτητα μου φενετε διοτι τα χρυσοψαρα μπορουν να αναπνεουν και τον κανονικο αερα... αφηνω να μιλησουν και πιο εμπειροι΄P-P

Link to comment
Share on other sites

επειδή από ότι είδα κανένα από τα παραπάνω ενυδρεία δεν έχει εξωτερικό φίλτρο που είναι πάρα πολύ σημαντικό γιατί τα χρυσόψαρα βρομίζουν πολύ εύκολα το νερό σου προτείνω αυτό το ενυδρείο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2340 με 170 ευρό με θερμοστάτη και εξωτερικό φίλτρο και μπορείς να βάλεις πιστεύω και 4-5 χρυσόψαρα

σου προτείνω αυτό μόνο και μόνο επειδή θα πάρεις και εξωτερικό φίλτρο αν πάρεις κάποιο από τα παραπάνω θα πρέπει να δόσεις ακόμα 70++ ευρό για εξωτερικό φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο πωλητές με διαβεβαίωσαν πως με το εσωτερικό της Sera fil δε θα έχω πρόβλημα. Είναι σίγουρο πως με εσωτερικό δε θα επιβιώνουν τα ψαράκια μου; Δυστυχώς αν πάω στη λύση που προτείνεις θα πρέπει να περιμένω να μαζέψω και άλλα χρήματα. Γιατί με λάμπες, ψάρια, τροφή, χαλικάκι, διακοσμητικά κλπ. τα 200€ θα είναι το ελάχιστο που και αυτό ίσως να μη μπορεί να επιτευχθεί. :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα Rizan λέει σε κανέναν κάτι; Γιατί δε βρίσκω το παραμικρό..

Link to comment
Share on other sites

κανε λιγη υπομονη ακομη και κανε σωστη δουλεια.σαφως και ενα εξωτερικο φιλτρο υπερτερει εναντι ενος εσωτερικου χωρις να σημαινει και αυτο πως το εσωτερικο ειναι αχρηστο.

οσο για τα λιτρα προτιμησε οτι εχει λιγο περισσοτερα καθως οπως ειπωθηκε τα χρυσοψαρα παραγουν πολλα αποβλητα,αρα σου χρειαζεται καλη φιλτρανση αλλα και λιτρα νερου.

Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα Rizan λέει σε κανέναν κάτι; Γιατί δε βρίσκω το παραμικρό..

την εχεις αποτυπωσει λαθος.

ετσι γραφεται RESUN.

Link to comment
Share on other sites

την εχεις αποτυπωσει λαθος.

ετσι γραφεται RESUN.

Ευχαριστώ πολύ!!! Είναι "καλή" μάρκα; Θα ψάξω και λίγα πραγματάκια μόνος μου, αλλά τι πιστεύεις; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε ολα ειναι σχετικα.θεωρειται απο τις πιο γνωστες κινεζικες εταιρειες.τωρα η καθε εταιρεια βγαζει εκατονταδες κωδικους.καποιες βγαινουν καλες καποιες οχι τοσο.

προσωπικα αν δεν το κολλουσα το ενυδρειο μαζι με καποιον φιλο,θα πηγαινα σε κατι πιο επωνυμο και ισως πιο.....ευρωπαικο...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να αγοράσεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο και δεν σε φτάνουν τα λεφτά να πας στην λύση του aquael! Σαφώς και είναι πολύ καλύτερο από τον κινέζο!

Διάβασε εδώ για τα χρυσόψαρα και θα σου λυθούν ολες οι απορίες για τα απαιτούμενα λίτρα, την διακόσμηση κτλ!

Καλώς όρισες στο κρύο νερό και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Υ.Γ. ότι και αν κάνεις απλά μην βιαστείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ.. αγχώθηκα.. Είμαι και ανυπόμονος.. Έκανα πολύ καιρό να συγκεντρώσω τα πολυπόθητα 150€ και τώρα πάλι δεν επαρκούν.. :(

klaz εννοείς πως καμιά μέρα παίζει να σκουπίζω το πάτωμα από την πλημμύρα; Είναι επικίνδυνο για διαρροές; Εννοείται πριν στηθεί θα το αφήσω 1-2 μέρες γεμάτο ως πάνω για να δω αν "χάνει" από πουθενά. Μου δίνουν και εγγύηση 2 χρόνια. Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει εντελώς ένα ενυδρείο κακής ποιότητας ή δεν έχει τύχει ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

μπορεί το ενυδρείο να μην ανοίξει τελείως ούτε να δεις κάτι σε 2 μέρες αλλά σε βάθος χρόνου μπορεί να στάζει αλλά μπορεί και όχι

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Γεγονός που σε κάτι επώνυμο δεν παίζει να συμβεί ποτέ; Υπάρχει τρόπος να "ενισχύσω" το κινέζικο ενυδρείο; Με μια λεπτή στρώση διάφανης σιλικόνης π.χ.; Εξωτερικά πάντα εννοείται..

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός που σε κάτι επώνυμο δεν παίζει να συμβεί ποτέ;

σε όλα τα ενυδρεία πιστεύω μπορεί να συμβεί αλλά σε επώνυμα έχεις μια σιγουριά παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε αν θέλεις και μια ματιά στην ενότητα των αγγελιών, εκεί θα βρεις επώνυμα προϊόντα σε πολύ προσιτές τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση της ενίσχυσης των ενώσεων με σιλικόνη είναι ενδεδειγμένη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες!

Προτίμησε κάτι πιο επώνυμο και προχώρησε στην αγορά του!

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικής κατασκευής ή RESUN? Στα ίδια χρήματα ακριβώς! Ακούω γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση ελήφθη και το ενυδρείο αγοράστηκε. Προτίμησα το AQUAEL. Είναι 80Χ35Χ40 (=112lt). Νομίζω πως για τα 3 χρυσόψαρα που θα φιλοξενήσει είναι μια χαρά.. Ίσως βάλω και τέταρτο αν δω πως δεν περιορίζονται.

Σε λίγο θα στηθεί και θα στρωθεί για να βάλω μετά από κανένα 15νθήμερο το 1o ψαράκι.

Αν τα βάλω ανά δύο μέρες θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Το νερό μου να το μετρήσω με τεστ νερού ή απλά το στρώνω και βάζω τα ψαράκια μου;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Μεινε στα 3 ψαρια.τα ζωα θα μπουνε σταδιακα και πηγαινεις συμφωνα με τα τεστ.να προσεξεις να στρωθει καλα και να υπαρχει βιολογια πριν μΒ΄ουνε τα ψαρια.καλη επιλογη τον συγκεκριμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που επέλεξες το aquael, πραγματικά ήταν η καλύτερη αγορά που θα μπορούσες να κάνεις! Τι φίλτρο πήρες?

Όσο για τα ψάρια και εγώ προτείνω να μείνεις στα 3 και μερικά σαλιγκαράκια και θα είσαι μια χαρά!

Τώρα θα πρέπει να διαβάσεις καλά να ενημερωθείς και να προμηθευτείς και τα κατάλληλα υγρα τεστ!

Υ.Γ. σωστά και σταθερά βήματα από την αρχή = πετυχημενο ενυδρείο!!!

Καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω υπομονή όση χρειαστεί. Είναι η πρώτη μου επαφή και θέλω να είναι επιτυχημένη. Ευτυχώς το υλικό στο φόρουμ είναι επαρκέστατο και πιστεύω θα τα καταφέρω..

Το φίλτρο είναι ένα θέμα που με απασχολεί. Αφενός μεν γιατί δε μπορώ να καταλάβω το σωληνάκι που έχει πως χρησιμοποιείται (αν μπορεί κάποιος τον εκλιπαρώ να μου πει), αφετέρου δε γιατί όσο διαρκεί το στρώσιμο θα αφήσω αυτό που είχε το πακέτο (ως την επόμενη μισθοδοσία) οπότε και θα μπει ένα φίλτρο της προκοπής. Ελπίζω να μην υπάρχει θέμα με αυτό.

Το συγκεκριμένο φίλτρο που είχε η συσκευασία είναι ένα απλό μαύρο (λίγο σκληρό μου φάνηκε) σφουγγάρι.

Θα μπορούσατε να μου κάνετε προτάσεις για ένα καλό εσωτερικό (λόγω κόστους) φίλτρο;

Ευχαριστώ πολύ για όλα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...