Jump to content

Επιλογή Ενυδρείου


ataktoulis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίμενε μην βιαστείς να κάνεις τίποτα ακόμα μέχρι να δούμε τι γίνεται με το νερό γιατί δεν μου αρέσει καθόλου αυτό!

Πήρες υγρά τεστ? Θέλω να κάνεις μετρήσεις και αμμωνίας και νιτρικών με υγρά! Αν δεν έχεις πάρει πήγαινε λίγο νερό του ενυδρείου σου στο πετ σοπ να σου κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Οκ μόλις είσαι έτοιμος ενημέρωσε!

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις πριν 5 λεπτά. Σε παρένθεση οι προηγούμενες μετρήσεις που έγιναν λίγο μετά το γέμισμα.

Το ενυδρείο στήθηκε περίπου 48 ώρες πριν.

ΝΟ3 = 25 (25) -Μετρήθηκε και στο pet και είναι το ίδιο.

ΝΟ2 =0 (0)

GH > 21 (>21)

DT > 14 (>14)

TH > 7 (>14)

KH = 10 (10)

PH = 8 (7.6)

Αμμωνία αύριο όπως μου είπατε. Ακούω σχόλια.. Υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις πριν 5 λεπτά. Σε παρένθεση οι προηγούμενες μετρήσεις που έγιναν λίγο μετά το γέμισμα.

Το ενυδρείο στήθηκε περίπου 48 ώρες πριν.

ΝΟ3 = 25 (25) -Μετρήθηκε και στο pet και είναι το ίδιο.

ΝΟ2 =0 (0)

GH > 21 (>21)

DT > 14 (>14)

TH > 7 (>14)

KH = 10 (10)

PH = 8 (7.6)

Αμμωνία αύριο όπως μου είπατε. Ακούω σχόλια.. Υπάρχει πρόβλημα;

Ποιος σου είπε να μετρήσεις αύριο αμμωνία?

Δεν σου είπα πριν κάνεις κάτι να μετρήσεις την αμμωνία και τα νιτρικά στο νερό της βρύσης με υγρά τεστ για να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έγραψες σε προηγούμενο μήνυμα "μη βιαστείς να πάρεις μετρήσεις αύριο", θεώρησα πως έπρεπε να περιμένω.

Τι σημαίνουν οι μετρήσεις μου; Μπορεί να μου πει κανείς; Και πώς θα τις αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα να μην βιαστείς να κάνεις από την πρώτη μέρα μετρήσεις αμμωνίας στο ενυδρείο για να δεις αν ξεκίνησε ο κύκλος μιας και δεν θα έχει προλάβει να ανέβει! Εννοούσα ότι ρίξε τα βακτήρια και την τροφή και μετράς μετά από 3-4 μέρες για να δεις αν ξεκίνησε η διαδικασία!

Όσο για τις μέχρι τώρα μετρήσεις σου φαίνετε να υπάρχει πρόβλημα με το νερό της βρύσης σου και τα ανεβασμένα νιτρικά που δείχνει γιαυτο και σου ζήτησα και μέτρηση αμμωνίας να δούμε τι γίνετε!

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα να μην βιαστείς να κάνεις από την πρώτη μέρα μετρήσεις αμμωνίας στο ενυδρείο για να δεις αν ξεκίνησε ο κύκλος μιας και δεν θα έχει προλάβει να ανέβει η αμμωνια! Εννοούσα ότι ρίξε τα βακτήρια και την τροφή και μετράς μετά από 3-4 μέρες για να δεις αν ξεκίνησε η διαδικασία!

Όσο για τις μέχρι τώρα μετρήσεις σου φαίνετε να υπάρχει πρόβλημα με το νερό της βρύσης σου και τα ανεβασμένα νιτρικά που δείχνει γιαυτο και σου ζήτησα και μέτρηση αμμωνίας να δούμε τι γίνετε!

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά κατάλαβα. Δε μέτρησα αμμωνία γιατί δεν πέρασαν 3-4 μέρες! Το ενυδρείο το γέμισα την Τετάρτη, βακτήρια έριξα χθες και σήμερα τροφή. Θα μετρήσω αμμωνία μεθαύριο και θα γράψω πάλι.

Πώς διορθώνεται το πρόβλημα με το νερό του δικτύου μου;

Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε μου θέλουμε μέτρηση αμμωνίας στο νερό της βρύσης! Πάρε ένα ποτήρι, γέμισε το με νερό της βρύσης και όχι με νερό του ενυδρείου για να δούμε αν θα δείξει και αυξημένη αμμωνία εκτος απο νιτρικά!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία 27!

NO3 25 πάλι

Δεν περίμενα να έχει διαφορετική τιμή το νερό της βρύσης αφού και στο ενυδρείο μετρήθηκε μόλις γέμισε, οπότε μια απ'τα ίδια..

Τι κάνω τώρα;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει μέτρηση αμμωνίας 27? Με τι τεστ μετράς? Είναι υγρά? Ποια μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Τι χρώμα βγαίνει το τεστ? Κίτρινο η πράσινο?

Link to comment
Share on other sites

Πράσινο βγαίνει ebenos. Στο pet μου είπαν να υπολογίζω συν 0.02/0.03 τώρα που είμαι αρχάριος μήπως δεν κάνω κάτι σωστά στο τεστ, άρα 0.25+0.02/0.03=0.27-0.28..

Τι να κάνω με το νερό; Υπάρχουν ειδικά φάρμακα;;

Ανησύχησα.. :( Και ακόμα δε ξεκίνησα καν

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαίνει πράσινο το τεστ στο νερό της βρύσης και το τεστ δεν είναι ληγμένο η δεν το κάνεις λάθος τότε τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά!

Αυτό το νερό όχι μόνο δεν κάνει για ενυδρείο αλλά απαγορεύεται να το πίνετε!

Link to comment
Share on other sites

:( Έκανα και άλλο. Πάλι πράσινο.. Τώρα;;; :(

(Ευτυχώς πίνουμε εμφιαλωμένο)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μηνυση στον δημαρχο!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Με το ενυδρείο τι να κάνω; Να παίρνω νερό από αλλού; :( Ξενέρωσα..

Οι υπόλοιπες τιμές πώς σου φαίνονται ebenos;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε νοιάζει είναι το ενυδρείο αυτή την στιγμή μιας και το νερό είναι επικίνδυνο για την δημόσια υγεία!

Αν τελικά το τεστ δεν είναι ληγμένο και τις μετρήσεις της κάνεις σωστά πέσε για ύπνο τώρα και αύριο πήγανε δείγμα νερού σε ένα μπουκαλάκι στο πετ σοπ και πες τους να σου κάνουν αυτοί τις μετρήσεις με δικα τους τεστ και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αυτό θα κάνω αύριο.. Θα πάω στο pet λίγο νερό να μου το μετρήσουν. Οι υπόλοιπες τιμές είναι φυσιολογικές; Μακάρι να κάνω λάθος στον τρόπο που μετράω (αν και ακολουθώ τις οδηγίες) και ελπίζω να είναι όλα καλά. Τα νιτρικά στην περιοχή είχανε φτάσει τα 70 παλιότερα και κανείς δεν πίνει, αλλά το θέμα μας δεν είναι η ύδρευση. Τι να κάνω αν όντως η αμμωνία μου και τα νιτρικά είναι τόσο υψηλά;

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιπες μετρήσεις δεν μας πειράζουν! Το πρόβλημα είναι η αμμωνία που μάλλον δεν υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Αν γεμίσω με απιονισμένο νερό ή πάρω νερό από γειτονική περιοχή που έχει άλλο δίκτυο ύδρευσης δε θα μπορούσα να τα καταφέρω πιστεύεις; Θα μεταφέρω νερό πριν την αλλαγή και θα είμαι οκ (αν έχουν καλό νερό). Τα πιο κοντινά χωριά βρίσκονται 2-5 χλμ.μακρυά και έχουν δική τους ύδρευση, οπότε ίσως κάτι τέτοιο εξυπηρετούσε. Θα επανέλθω με τις μετρήσεις του Pet Shop αύριο κατά τις 12

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...