Jump to content

Απόψεις Για Τις Αλλαγές Νερού


Κάθε πότε κάνουμε αλλαγές νερού (συν πλην 2ημέρες)   

266 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ένα ενυδρείο όσο μεγάλο κι αν είναι δεν παύει να παραμένει ένα κλειστό σύστημα. Χρειάζεται λοιπόν να κάνουμε αλλαγές νερού για δύο λόγους, όπως και τους αναφέρατε ήδη. Πρώτον, για να αραιώσουμε ότι "κακό" συγκεντρώθηκε (νιτρικά, φωσφορικά, οργανικές ενώσεις, παθογόνους μικροοργανισμούς κ.λ.π.) και δεν καταναλώθηκε από τα φυτά ή τα διάφορα αερόβια / αναερόβια βακτήρια και δεύτερον για να προσθέσουμε φρέσκο νερό, δηλαδή να αναπληρώσουμε ότι "καλό" καταναλώθηκε (ιχνοστοιχεία, μεταλλικά άλατα κ.λ.π.) από τους ζωντανούς οργανισμούς (ψάρια, φυτά, ασπόνδυλα, βακτήρια κ.λ.π.).

Το διάστημα μεταξύ των αλλαγών νερού εξαρτάται από τους λόγους που πάλι αναφέρατε, δηλαδή, ιχθυόμαζα ανά λίτρο νερού, ποσοστό φύτευσης, φίλτρανση, κ.λ.π.

Στη φύση η αναπλήρωση του νερού μιας λίμνης π.χ. γίνεται από τα ποτάμια και τα φερτά υλικά που αυτά μεταφέρουν. Σε περίπτωση ανομβρίας η ισορροπία εξασφαλίζεται με τη μείωση του πληθυσμού των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω σαν νεος στο χομπυ και σαν διαολος δεν αργησα να κανω πειρματα...ετσι μολις στρωθηκαν τα 2 ενυδεια μου(20 και 100 λιτρα)πηρα το κιτ των τεστ και ξεκινησα καθε μερα να κανω μετρησεις και να βρεισκω διαφορες...αυτο που παρατηρισα ηταν το εξεις...ενω στο μικρο τα νιτρικα ανεβεναν σφαιρα καποια στιγμη μεναν κολημενα στα 20 για 3-5 μερες μεχρη να αρχισει η ανηφορα ξανα αλλα με αργους ρυθμους παλι...ενω στο μεγαλο τα νιτρικα ανεβενουν στα 20 μετα απο 15 μερες...με μεγαλη ιθχυοφωρτησει και με 6 ανουμπιες(δεν νομιζω να βοηθανε και πολλυ λογο αναπτυξεις)τεσπα οποτε πλεον με προσοχη βεβαια ακομα γιατι δεν το καναμε μια φορα και τελος,θελει επαναληψει το ολο θεμα,ξερω οτι αμα λογω δουλεια το νερο δεν αλλαχτη στις 7 μερες εχω περιθωριο μερικες μερες...αλλα οντως ησχυει οτι καθε ενυδρειο εχει τις συνηθειες του...παντως εχω ακουσει και εγω περιπτωσεις για ενυδρεια χωρις αλλαγες για αρκετους μηνες χωρις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν νεος στο χομπυ και σαν διαολος δεν αργησα να κανω πειρματα...ετσι μολις στρωθηκαν τα 2 ενυδεια μου(20 και 100 λιτρα)πηρα το κιτ των τεστ και ξεκινησα καθε μερα να κανω μετρησεις και να βρεισκω διαφορες...αυτο που παρατηρισα ηταν το εξεις...ενω στο μικρο τα νιτρικα ανεβεναν σφαιρα καποια στιγμη μεναν κολημενα στα 20 για 3-5 μερες μεχρη να αρχισει η ανηφορα ξανα αλλα με αργους ρυθμους παλι...ενω στο μεγαλο τα νιτρικα ανεβενουν στα 20 μετα απο 15 μερες...με μεγαλη ιθχυοφωρτησει και με 6 ανουμπιες(δεν νομιζω να βοηθανε και πολλυ λογο αναπτυξεις)τεσπα οποτε πλεον με προσοχη βεβαια ακομα γιατι δεν το καναμε μια φορα και τελος,θελει επαναληψει το ολο θεμα,ξερω οτι αμα λογω δουλεια το νερο δεν αλλαχτη στις 7 μερες εχω περιθωριο μερικες μερες...αλλα οντως ησχυει οτι καθε ενυδρειο εχει τις συνηθειες του...παντως εχω ακουσει και εγω περιπτωσεις για ενυδρεια χωρις αλλαγες για αρκετους μηνες χωρις προβλημα...

Φιλε Ακριδα, ενδιαφερων οι παρατηρησεις σου αλλα μηπως το θεμα οτι καποιοι δεν κανουν για αρκετους μηνες αλλαγη υπαρχει οντως προβλημα αλλα δεν το βλεπουμε αμεσα;;;

Δηλαδη, αυτο που θελω να πω ειναι για παραδειγμα πως και στην Αθηνα ζουν μπουλουκι σαν τα μυρμηγκια οι ανθρωποι με την αναλογη ρυπανση και φαινομενικα απο μια πρωτη ματια δεν βλεπουμε καποια ιδιαιτερη αλλαγη ως προς την υγεια τους αλλα με την παροδο του χρονου τη γινεται;;; Και ειναι οντως υγειες;;;;

Ενα απλο παραδειγμα μια που κατεβαινω συχνα πυκνα Αθηνα, μια μερα επρεπε να παω στο κεντρο απο τον Πειραιά και για να μην παρω το αυτοκινητο πειρα το μηχανακι του κουνιαδου μου. Μου εκανε εντυπωση οταν ειχα γυρισει στο σπιτι που το προσωπο μου το αισθανομουν λες και ειχα μασκα ομορφιας!!! Δεν μου ειχε ξανατυχει αναλογη φαση ποτε.............

Ενα αλλο περιστατικο απλο, θυμαμε οταν ημουν πιτσιρικας πηγαιναμε για ψαρεμα στο λιμανι διπλα στα καραβια και πιαναμε κεφαλους. Περιτο να σου πω πως το ψαρι οταν το μαγειρευες μυριζε πετρλαιο και ηταν σκουροχρωμο το κρεας του.

Αυτο που θελω να πω ειναι πως μην βγαζουμε συμπερασματα επειδη απλα φαινομενικα τα ψαρια ζουνε και φαινονται φυσιολογικα γιατι το τη συσσωρευει ο οργανισμος τους απο τοξινες ειναι ενα θεμα που σιγουρα θελει εργαστηριο.

Ενα αλλο θεμα ειναι τα πολλα οργανικα που μπορουμε να εχουμε απο την αποσυνθεση πολλων φυτων οπως στον Αμαζονιο πχ, και αλλο θεμα ειναι τα πολλα οργανικα των τροφων και αποβλυτων μια που αυτα ειναι κυριως επικυνδηνα για την υγεια των ψαριων και της συσσωρευσεις παθογονων μικροβιων.

Link to comment
Share on other sites

Καλα συγουρα το οτι δεν φαινετε κατι δεν σημαινει και οτι δεν υπαρχει..απλα εγω πιστευω οτι με τις αλλαγες κατι αφαιρητε και κατι προστηθετε...και για αυτον τον λογο θεωρουντε απαραιτιτες..και εγω εχω παρατηρισει τα ψαρακια να ειναι πιο ζωντανα και να κανουνε τσαλιμια οταν μπαινει το καινουργειο νερακι...απλα επειδη οι ρυθμοι μας καμια φορα ειναι εντονη καλο ειναι να ξερουμε τα ορια μας και να μην εχουμε ενα εξτρα ανχος πεος τις αλλαγες γιατι μπορω να πω τις πρωτες βδομαδες στο χομπυ εχανα τον υπνο μου οταν πιγαινε η σκεψη μου στο τι μερα ηταν και ποτε επρεπε να κανω αλλαγη/ανανεωση στο νερο...οποτε ειπα να μετρησω λιγο ταα ορια των συστηματων μου για να ειμαι λιγο πιο ηρεμος γιατι ειναι πραγματικα το χομπυ ενα χομπυ ξεκουραστο και ανχολυτικο και ετσι πρεπει να μηνει για μενα...απλος προγραμματισμος και γνωση αντοχων στο καθε συστημα μας νομιζω ειναι η συνταγη για να γουσταρουμε το θεαμα αλλα να μην τρελαθουμε αμα ξεχαστουμε-δεν μπορεσουμε να μηνουμε στην ρουτινα/συντηρηση μας....

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω αλλαγες νερου καθε σαββατο περιπου το 1/4 του ενυδρειου και στο τελοσ του μηνα το 50 % νομιζω οτι ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εξελίσσεται ευχάριστα και αρχίζουν να κρυσταλλοποιούνται κάποια πράγματα όχι μόνο από αυτά τα ποστ αλλά και από παλιότερα ποστ που γράφτηκαν εδώ.

Για σαφή όμως συμπεράσματα θα ήθελα να πουν και άλλα μέλη την γνώμη τους.

Σκοπός είναι να βγάλουμε έναν μπουσούλα για της αλλαγές νερού και δεύτερων να ξέρουμε γιατί κάνουμε αλλαγή νερού.

Ένας καθηγητής πανεπιστήμιου όταν τον ρώτησε ο γιος μου τη να προσέξει και πώς να πορεύεται τον είπε

«να ρωτάς πάντα γιατί. Το γιατί είναι η πηγή γνώσεις μην αποδέχεσαι πράγματα και γνώσεις αν δεν σου δοθούν εξηγήσεις».

Με αυτό το σκεπτικό θέλω λοιπόν όταν κάποιος μας ρωτήσει γιατί να κάνουμε αλλαγή νερού θέλω να μπορούμε να τον απαντήσουμε συγκεκριμένα και όχι αόριστα.

Από όλοι την συζήτηση θα μπορούσε να γραφτή ένα μικρό και όχι κουραστικό αρθράκι για της αλλαγές νερού.

Συνεχίστε λοιπόν να ψηφίζεται και να λέτε την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι ενα κλειστο κυκλωμα.και προσπαθουμε να κανουμε οσο καλυτερη γινεται την ποιοτητα ζωης των κατοικων του.οπως ειναι στο φυσικο τους περιβαλλον.ας κανουμε εμεις ενα πειραμα.ας πουμε οτι ειμαστε εμεις τα ψαρια και το σπιτι μας το ενυδρειο.

οταν σεικονομαστε το πρωι ας μην ανοιξουμε τις πορτες να μπει φρεσκος αερας απο εξω να ΄΄αεριστει΄΄ το σπιτι μας.την πρωτη μερα μπορει να ειμαστε οκ.απο την δευτερη και μετα θα αρχισει να μυριζει ο αερας ΄΄κλεισουρα΄΄.ε αν το αφησουμε καμια δεκαρια μερες κλειστο χωρις να το αερισουμε δεν θα μπορουμε να αναπνευσουμε.ετσι γινετε και στο ενυδρειο.επειδη το νερο δεν ανανεωνεται οπως γινεται στη φυση ερχομαστε εμεις να παιξουμε το ρολο της φυσης στο οικοσυστημα μας.

γιαυτο πιστευω οτι οι συχνες αλλαγες ειναι ζωτικης σημασιας για τα ψαρια και τους αλλους κατοικους του ενυδρειου.βεβαια στο ενυδρειο μπαινουν και καποιοι αλλοι περαμετροι.π.χ. λιτρα ενυδρειου αριθμος κατοικων.εχω δει ενυδρειο 110 λιτρων να εχει 60 διαφορετικα κοπαδοψαρα μεσα.η σε ενα 60 λιτρων να εχει 2 οσκαρ θηρια μεσα.μια χαρα ''ζουν'' μου ελεγε ο φιλος μου.και νερο αλλαζε καθε 4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευω και εγω.Συχνες αλλαγες μονο καλο μπορουν να κανουν σε ενα κλειστο οικοσυστημα.Ξεκινησα εδω και 5μηνες περιπου με εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.Διαβασα και ακουσα οτι και καθε 15 ή 20 μερες ειναι μια καλη περιοδος αλλαγης νερου.Αυτο που διαπιστωσα αφηνοντας πανω απο δυο εβδομαδες το ενυδρειο χωρις αλλαγη νερου οτι τα ψαρια εχαναν τη ζωηραδα τους και οτι το νερο αλλαζε χρωμα,γινοταν "μελί"προφανως απο τα ξυλα,τις τροφες που εμεναν αφαγωτες και τα αποβλητα των κατοικων.

Σιγουρα αυτο που παιζει μεγαλο ρολο ειναι η φιλτρανση,το μεγεθος του ενυδρειου και η ιχθυοφορτηση.Ενα ενυδρειο 200 λιτρα με 1 κοπαδι ειναι λιγοτερο ριπογονο απο οτι το ιδιο με τους διπλασιους ή τριπλασιους κατοικους.Αρα το συμπερασμα που βγαζω προσωπικα ειναι πως το καθε συστημα ειναι διαφορετικο και μοναδικο και ως τετοιο θα πρεπει να αντιμετωπιζεται.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το θέμα δεν το ξέχασα αλλά έψαχνα για επιπλέον πληροφορίες.

Σήμερα θα σας πω το πόρισμα που έβγαλα από μια μίξη προσωπικής εμπειρίας αλλά και εμπειρίες άλλων χομπιστων που έκαναν παρόμοια πειράματα.

Δεν ξέρουμε ή δεν έχει ερευνηθεί ακριβώς η χημική σύσταση του παλιού νερού σε σχέση με το φρέσκο νερό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχουν διαφορές της οποίες της βλέπουμε από την συμπεριφορά των ψαριών αλλά και την ανάπτυξη των φυτών.

Συνοπτικά αναφέρω τα παρακάτω που συμβαίνουν στο παλιό νερό.

-Τα ψάρια παύουν να γεννάνε στο παλιό νερό, ενώ το φρέσκο νερό τα εξιτάρει να ζευγαρώσουν.

-Το προσδόκιμο ζωής των ψαριών μειώνεται ανάλογα με το είδος του ψαριού.

-Τα ψάρια έχουν ποιο αργή ανάπτυξη.

-Ανάλογα με το είδος του ψαριού σε κάποια παρατηρείτε διαφορετική συμπεριφορά και χρώμα ενώ κάποια άλλα είδη μένουν ανεπηρέαστα.

-Το νερό γίνεται πιο σκούρο αλλά παραμένει διαυγές.

-Κάποια είδη φυτών χάνονται ή παύουν να αναπτύσσονται χωρίς να αλλάξουν η συνθήκες λίπανσης.

-Υπάρχουν και είδη φυτών που αναπτύσσονται με ποιο αυξημένους ρυθμούς από το συνήθες.

-Το ενυδρείο μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα είναι επιρρεπείς στην μαύρη τριχοειδή άλγη ενώ δεν εμφανίζεται σχεδόν καθόλου κάποιο είδος πράσινης άγλης. -Επίσης το ενδεχόμενο να αποκτήσουμε κυανοβακτήριο πολλαπλασιάζεται όσο περνά ο καιρός.

-Τέλος υπάρχουν και εξαιρέσεις όπου σε κάποια ενυδρεία δεν εμφανίζεται τίποτα από τα παραπάνω (το τελευταίο αμφισβητείτε από αρκετούς χομπίστες)

Το ερώτημα κάθε πότε πρέπει να κάμνουμε αλλαγές νερού δεν μπορεί να απαντηθεί εύκολα.

Ανάλογα με τα λίτρα, την φιλτρανση, τα ψάρια και τα είδη των ψαριών, τα φυτά και ο βυθός, η αλλαγές μπορεί να γίνονται ανά 7 ημέρες έως 3 μήνες.

Παρατηρήθηκε ότι η συστηματικές αλλαγές του νερού νωρίτερα από μια εβδομάδα μπορούν να δημιουργήσουν πανομοιότυπα προβλήματα με το παλιό νερό.

Αν θα έπρεπε να δημιουργήσουμε κάποιο χρυσό κανόνα θα λέγαμε πως η ιδανικές αλλαγές νερού στα περισσότερα ενυδρεία θα πρέπει να γίνονται μετά από 10 έως 20 ημέρες, πάντα ανάλογα με το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

παντα το φρεσκο νερο κανει πολυ καλο στα ψαρια! εγω πρωσοπικα κανω αλαγη 50% καθε 2 βδομαδες.. επιβαρυνω πολυ το νερο μου με την diy τροφη που τους ριχνω και το 50% ειναι το λιγοτερο που μπορω να τους κανω!

Link to comment
Share on other sites

Είδες Σπύρο ξέχασα το Redox.

Για αυτό δεν βρήκα πάρα πολλές πληροφορίες (ίσος γιατι δεν το έχουν πολλά άτομα) στο δικό μου ενυδρείο που έκανα το πείραμα έπεσε αλλά όχι πολύ γενικά πέφτει το Redox αλλά όχι σε απαγορευτικά επίπεδα, από 230 πήγε στα 200. Ίσος γιατί είχα μπόλικα φυτά. Δεν ξέρω όμως τη γίνετε σε ενυδρεία με λίγα ή καθόλου φυτά. Βασικά εχώ λίγα στοιχεία για το rexox ώστε να έχουμε ξεκάθαρη άποψη.

Πάντως από την έρευνα ένα είναι σίγουρο αν θέλουμε μακροζωία στα ψάρια μας η αλλαγές νερού είναι αναπόφευκτες.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο χημικα αλλαζει με τον καιρο μια που προσθετουμε συνεχως τροφη, οποτε αλλαζει και η συσταση του και συσωρευονται πολλα και διαφορα περαν των αζωτουχων ενωσεων, απο αλατα, τανινες, φαινολες, οξεα, και μπορει να υπαρξει και μεγαλη μικροβιακη συγκεντρωση τα οποια εξαντλουν το ανοσοποιητικο του καθε ζωντανου αδυνατιζοντας την βλενογωνο μπορουν να παρουσιαστουν μυκιτιασεις και φλεγμονες και αν καταφερουν καποιοι ιοι να διαπερασουν και στο εσωτερικο του ψαριου να εχουμε και διαφορες λιμοξεις. Μην ξεχναμε πως τα ψαρια βρισκονται παντα μεσα στο υγρο στοιχειο και οτι κολυμπανε στην ουσια μεσα στα αποβλυτα τους. Βεβαια υπαρχουν παραγοντες οπως η ιχθυοφορτωση, τα λιτρα, η διατροφη τα φυτα οι αλγες, κλπ που μπορουν να βοηθησουν το μικρο οικοσυστημα εαν υπαρχουν σωστες αναλογιες και να μας δωσουν μεγαλυτερα περιθωρια καλης βιωσημοτητας και ελαχιστης συντηρησης αλλα συνηθως δεν ειναι τα ενυδρεια μας μια που ολο και καποιος καινουργιος καλος χωραει.

Οσο για τα φυτεμενα οι παραγωντες αυξανουν μια που η χημεια του νερου εχει και πολλες αλλες ιδιαιτεροτητες...............................

Τη δεν ειπαμε βρε Χρηστο;;;

Οταν λεμε οτι το νερο αλλαζει χημικος, εννοειτε οτι εμπλεκονται ολοι οι οξειδωαναγωγικοι παραγοντες..................

Παντως αν και η οξειδοαναγωγη ειναι ενα δυσκολο κεφαλαιο για να επεξηγηθει με βαση τα ενυδρεια μας θα ηταν ενα πολυ ενδιαφερων και επιμορφωτικο θεμα, οποτε Σπυρο εαν μπορεις να ανοιξεις και να αναλυσεις το θεμα του Redox θα ημουν ο πρωτος που θα το διαβαζε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο κεφάλαιο αν θέλουμε να το αναλύσουμε, έχει μέσα κάτι ενώσεις, και αντιδράσεις τύπου e-f-m- o2 –a b σούξου μούξου και τα συναφή όποτε θα κουράσει πολλούς.

Θα μπορούσαμε όμως να ασχοληθούμε βλέποντας το θέμα λίγο ποιο χωριάτικα και απλοποιημένα και ας μην είναι τέρμα σωστες η ορολογίες που θα χρησιμοποιήσουμε, εν ολίγης το θέμα να το προσαρμόσουμε στην ενυδρειακει γλώσσα.
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το ζουμι! :D

Βιολογικές διεργασίες και οξειδοαναγωγικοί κύκλοι [Επεξεργασία]

400px-Citric_acid_cycle_with_aconitate_2.svg.png



magnify-clip.png

Ο κύκλος του Krebs είναι ένας από τους σημαντικότερους οξειδοαναγωγικούς βιολογικούς κύκλους

Η σημαντικότερη, ενεργειακά, αντίδραση για τους ζωντανούς οργανισμούς είναι η αναγωγή του οξυγόνου. Έτσι, πολύπλοκα μόρια διασπώνται σε κομμάτια αποτελούμενα από ομάδες με μόνο 2 άτομα άνθρακα (οξικές ομάδες). Σε επόμενο στάδιο οι ομάδες δισπώνται και δημιουργούνται μόρια CO2 και άτομα Η. Το τελικό προϊόν, το νερό, δημιουργείται από τα συνένζυμα της αναπνοή|αναπνευστικής αλυσίδας που έχουν αναχθεί, με ταυτόχρονη αποθήκευση μέρους της ενέργειας που παράγεται στους χημικούς δεσμούς του αδενοσινοτριφωσφορικού οξέος (ATP). Όλοι αυτοί οι μετασχηματισμοί γίνονται με βιοχημικούς κύκλους που είναι μεταβολικές διαδικασίες που αποτελούμενες από οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις η σπουδαιότητα των οποίων είναι πάρα πολύ μεγάλη για τα φαινόμενα της ζωής. Ενδεικτικά αναφέρονται :

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ρικάρδε μόνο το γράφημα που θα δουν κάποιοι θα βγάλουν σπυράκια. :hysterical:

Καλό θα ήταν να τα μαζέψουμε λίγο και να βγάλουμε το ζουμί της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Σωπα καλε τωρα............ :lmao: :lmao: :lmao:

Συμφωνω μαζι σου και ο Σπυρος πιστευω πως το χει το θεμα μια που το εχει ψαξει αρκετα.............. :)

Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα ενα μινι φυτεμενο και εκανα καθε βδομαδα αλλαγη περιπου το 20-30%.

Τωρα εχω ενα σχεδον full-φυτεμενο και κανω καθε 14 μερες το πολυ.Δυστηχως δε παιζει οσμωση και αναγκαζομαι να υποχρεωνομαι σε φιλο και αυτος ειναι και ο κυριος λογος που κανω καθε 2 εβδομαδες αλλαγες.

Προετοιμασια νερου δε κανω και οι μιξη ειναι 60-40 οσμωσης-βρυσης.

Μερικες φορες για να μην υποχρεωθω οπως ειπα παραπανω χρησιμοποιησα απιονισμενα αντι για οσμωσης.

Δεν εχω παρατηρησει τιποτα οσο αφορα συμπεριφορα ψαριων και φυτων,ουτε στα χρωματα ουτε στην αναπτυξη.Ακομα τουλαχιστον (το ενυδρειο τρεχει 2 χρονια).

Αυτα...................

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω βρει καποιο αρθρο στα ελληνικα για το redox , με ενυδρειακες προεκτασεις.

Ενα αρκετα ενημερωτικο υπαρχει στα αγγλικα. Καντε google για : americanaquariumproducts - redox

Με λιγα λογια κατανοητα για ολους το redox ειναι η παραμετρος που επηρεαζει τα παντα. Μπορει δλδ φαινομενικα να εχουμε καλες μετρησεις νιτρικων, gh, αλλα το νερο να ειναι ακαταλληλο και να χρειαζεται αλλαγη.

Πχ να μετραμε σωστη gh, πχ αν θελαν τα ψαρια μας 10 gh, και να ειχαμε τοσο, αλλα ολο το ασβεστιο να ειχε ΄αχρηστευθει΄ απο την οξειδωση, και να ηταν αχρηστο για τα ζωντανα.

κλπ

Πως να υπαρξει σωστη αναπτυξη με κατεστραμενες ολες τις χρησιμες ουσιες για τη ζωη στο νερο; οι τροφες δεν τα εχουν ολα και εξαλλου αυτες οι διεργασιες γινονται μεσω των βραγχιων στα ψαρια απο το νερο (πχ για το ασβεστιο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όποτε έχεις χρόνο και κέφι Σπύρο μας γράφεις κάτι παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα! Εγω κάνω καθε 7 ημέρες γυρω στο 30% του νερού! Καμια φορα (το φυτεμενο) αν βαλω καινουρια φυτα μεσα, κανω μια αλλαγη μετα την προσθήκη τους για να αποφυγω την αμμωνια (κουναω αρκετα το χαλικι για να βαλω σταθερο το φυτο και όλο και λιγη θα "σηκωνετε" λογικά)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο 72 λίτρων με apistogramma borelli και hyphessobrycon amandae.Κανονικά γίνονται αλλαγές 30% κάθε περίπου 10 μέρες αλλά σε περίοδο αναπαραγωγής γίνονται αλλαγές καθημερινά της τάξης του 15-30% και πάντα με πιο κρύο νερό.Έτσι και σε συνδυασμό με κάποιους άλλους παράγοντες επιτυγχάνω και την αναπαραγωγή των apistogramma.Κατά περιόδους έχω πειραματιστεί και έχω αφήσει το ενυδρείο χωρίς αλλαγή για 2 μήνες κάτι που δεν οδήγησε σε θάνατο αλλά είχε τις παρακάτω συνέπειες που περιγράφει και ο Χρήστος:

-Τα ψάρια παύουν να γεννάνε στο παλιό νερό, ενώ το φρέσκο νερό τα εξιτάρει να ζευγαρώσουν.

-Κάποια είδη φυτών χάνονται ή παύουν να αναπτύσσονται χωρίς να αλλάξουν η συνθήκες λίπανσης.

-Υπάρχουν και είδη φυτών που αναπτύσσονται με ποιο αυξημένους ρυθμούς από το σύνηθες.

Γενικά έλειπε η ζωντάνια από τα ψάρια όταν περιορίζονταν οι αλλαγές.

Το νερό των αλλαγών είναι 70-80% Α/Ο και 30-20% βρύση (οι Θεσσαλονικείς θα καταλάβουν :bigemo_harabe_net-86: )

Παλαιότερα είχα ένα μονομαχοενυδρείο 23 λίτρων στο οποίο γίνονταν αλλαγές κάθε βδομάδα περίπου,χωρίς προβλήματα.Η αλλαγή γινόταν με νερό βρύσης φιλτραρισμένο από τύρφη.

Αυτά από μένα....... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα!

Ξεθάβω το θέμα καθώς το διάβασα ολόκληρο (όπως συμβαίνει πάντα όταν βλέπω ότι δημιουργός ή "ηθικός αυτουργός" είναι ο Χρήστος) επειδή μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον κι επειδή αναρωτήθηκα "Πότε θα πρέπει συντηρώντας ιδανικά το ενυδρείο να κάνω αλλαγές νερού?"

Προσωπική μου άποψη σε συνδυασμό με το τι διάβασα εδώ γενικότερα στο φόρουμ και με αυτό που μου λέει η διαίσθησή μου (πάντα αυτην εμπιστεύομαι!), είμαι οπαδός και ψήφισα το "Όποτε κρίνω ότι είναι απαραίτητο όχι αργότερα όμως από 14 ημέρες" μεταφράζοντας το "απαραίτητο" σε αύξηση νιτρικών >=25mg.

Θα συμφωνήσω με την άποψη του φίλου JIMHS του post #32 και με τα παραδείγματα που γράφτηκαν περί πιο ζωντάνιας του οικοσυστήματος και παιχνιδιάρικων ψαριών...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα

Εγω θα πω τι κανω στο δικο μου χωρις να σημαινει πως ειναι σωστη η σκεψη μου(αλλα δεν παυει να ειναι σκεψη)

σιγουρα τα νιτρικα ειναι ο μπουσουλας μας!

αφου δεν εχω προβλημα με ντρικα κανω αλλαγη 30-50%ανα μηνα

ο λογος ειναι οτι πιστευω πως χαλαμε την βιολογια του συστηματος μας με συχνες αλλαγες νερου (και δεν μιλαω για τα βακτηρια του φιλτρου κ.α.) μιλαω για το ολοκληρωμενο συστημα που λεγεται ενυδρειο!

σιγουρα καποια στοιχεια του νερου χανονται αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σημαντικα και ποσο επιρεαζουν τα ψαρια!(αν τα επιρεαζαν αρνητικα μαλλον θα μας αφηναν αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο)θεωρω πως ειναι ποιο σημαντικο να μην επεμβαινουμε τοσο συχνα στο συστημα μας

μιλαω παντα εμπειρικα (κιχλιοενυδρειο - χωρις φυτα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα

Εγω θα πω τι κανω στο δικο μου χωρις να σημαινει πως ειναι σωστη η σκεψη μου(αλλα δεν παυει να ειναι σκεψη)

σιγουρα τα νιτρικα ειναι ο μπουσουλας μας!

αφου δεν εχω προβλημα με ντρικα κανω αλλαγη 30-50%ανα μηνα

ο λογος ειναι οτι πιστευω πως χαλαμε την βιολογια του συστηματος μας με συχνες αλλαγες νερου (και δεν μιλαω για τα βακτηρια του φιλτρου κ.α.) μιλαω για το ολοκληρωμενο συστημα που λεγεται ενυδρειο!

σιγουρα καποια στοιχεια του νερου χανονται αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σημαντικα και ποσο επιρεαζουν τα ψαρια!(αν τα επιρεαζαν αρνητικα μαλλον θα μας αφηναν αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο)θεωρω πως ειναι ποιο σημαντικο να μην επεμβαινουμε τοσο συχνα στο συστημα μας

μιλαω παντα εμπειρικα (κιχλιοενυδρειο - χωρις φυτα)

Οποιοσδηποτε παραγοντας επηρεαζει τα ψαρια, δεν σημαινει οτι δειχνει τα αποτελεσματα του αμεσα.

Αφετερου, πρεπει καποιος να ξερει να αναγνωριζει το δειγματα των αποτελεσματων.

Ενα ακραιο παραδειγμα για να γινει κατανοητο, οταν καποιος διατηρει χρυσοψαρα και εχουν ενα μεσο ζωης 4-5 χρονια χωρις να παρουσιασουν ασθενειες κλπ, και "ολα μια χαρα", δεν σημαινει οτι πετυχε στη διατηρηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...