Jump to content

Απόψεις Για Τις Αλλαγές Νερού


Κάθε πότε κάνουμε αλλαγές νερού (συν πλην 2ημέρες)   

266 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Για πόσα λίτρα μιλάμε (αλλαγής) ; Αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος, εγώ δεν θα πρότεινα καθημερινή αλλαγή. :)

Απλα επειδη σκοπευω να γινεται αυτοματα η αλλαγη μου ειναι πιο ευκολο. Δεν ειναι καλυτερα? Τα λιτρα θα ειναι γυρω στα 500.

Ποιος μπορει να ειναι ο σοβαρος λογος για καθημερινες αλλαγες , ασθενεια?

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η αλλαγή γίνεται αυτόματα και χωρίς στρες για τα ψαριά, πάω πάσο. :) Σοβαρός λόγος για μένα θα ήταν κάποια ασθένεια ναι.

Link to comment
Share on other sites

Οσο λιγοτερο νερο αλλαζεις τοσο λιγοτερο το στρες για τα ψαρια. Μπορω να το κανω και να αλλαζει ανα εβδομαδα αλλα το ιδανικο δεν ειναι καθημερινα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω που σκοπευω να κανω καθημερινες αλαγες νερου 5% ειμαι λαθος? Νομιζω ειναι το ιδανικο λαμβανοντας υποψιν οτι το νερο στην φυση ανανεωνεται διαρκως.

Οι μικρές καθημερινές αλλαγές νερού είναι ότι καλύτερο , φτάνει να βρούμε το ποσοστό που μας διατηρεί το ενυδρείο σωστά .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καθε βδομαδα πιστευω ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρακια μας

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

παιδια εξαρταται παντα η φιλτρανση και τα λιτρα...... αν εχεις ενυδρειο 1000 λιτρα θα κανεις αλαγη καθε βδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Η φιλτρανση σιγουρα δεν παιζει ρολο στη ρουτινα αλλαγης.

Εκτος κι αν μπορει ενα φιλτρο να αφαιρει νιτρικα-φωσφορικα, να ρυθμιζει redox και να αναπληρωνει τα χαμενα μεταλλα και ιχνοστοιχεια (κατι που γινεται με το φρεσκαρισμα του νερου).

Τα πολλα λιτρα, απο μονα τους, δεν λενε τιποτα.

Αν το βιοφορτιο ειναι μεγαλο για 1000 λιτρα, μπορει να χρειαζεται εως και καθημερινη, εως και ολικη αλλαγη νερου.

Ενω σε ενα 100λιτρο με χαμηλο βιοφορτιο, να μη χρειαζεται ουτε καθε εβδομαδα (που ειναι το "συνηθες").

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχεις δικιο jimi ο καθε ενας πρεπει να βλεπει ξεχωριστα της απετησεις του ενυδρειου του γιαυτο ειναι λαθος να λεμε σε αυτο το θεμα πως το σωστο ειναι η αλαγη νερου σε τοσες μερες... απο την αρχη το θεμα που αναρτηθηκε ειναι εν μερη λαθος....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εχεις δικιο jimi ο καθε ενας πρεπει να βλεπει ξεχωριστα της απετησεις του ενυδρειου του γιαυτο ειναι λαθος να λεμε σε αυτο το θεμα πως το σωστο ειναι η αλαγη νερου σε τοσες μερες... απο την αρχη το θεμα που αναρτηθηκε ειναι εν μερη λαθος....

Eπισης πρεπει ο καθενας να προσπαθει συνεχως να μαθαινει να "βλεπει".

Link to comment
Share on other sites

Λείπει μια επιλογή που τη θεωρώ απαραίτητη , αν όχι τη καλύτερη

Όποτε κρίνω ότι είναι απαραίτητο όχι αργότερα όμως από 7 ημέρες

Αυτό κάνω και εγώ, και ελάχιστη αλλαγή 30%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η φιλτρανση σιγουρα δεν παιζει ρολο στη ρουτινα αλλαγης.

Εκτος κι αν μπορει ενα φιλτρο να αφαιρει νιτρικα-φωσφορικα, να ρυθμιζει redox και να αναπληρωνει τα χαμενα μεταλλα και ιχνοστοιχεια (κατι που γινεται με το φρεσκαρισμα του νερου).

Τα πολλα λιτρα, απο μονα τους, δεν λενε τιποτα.

Αν το βιοφορτιο ειναι μεγαλο για 1000 λιτρα, μπορει να χρειαζεται εως και καθημερινη, εως και ολικη αλλαγη νερου.

Ενω σε ενα 100λιτρο με χαμηλο βιοφορτιο, να μη χρειαζεται ουτε καθε εβδομαδα (που ειναι το "συνηθες").

συμφωνώ! ανάλογα το *βιοφορτίο* το τάισμα, το νερό (σκληρό, μαλακό..) τους άλλους οργανισμούς (φυτά, άλγη..) και πολλά άλλα που κάνουν το κάθε ένα ενυδρείο ξεχωριστό! και μοναδικό! οπότε δεν υπάρχει απόλυτα ένας συγκεκριμένος κανόνας..

για έναν αρχάριο θεωρό οτι η αλλαγή νερού κάθε 7 ημέρες το 1/4 ή το 1/3 ανάλογα και τα λίτρα του ενυδρείου με νορμαλ ιχθυοφόρηση είναι η καλύτερη αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Λείπει μια επιλογή που τη θεωρώ απαραίτητη , αν όχι τη καλύτερη

Όποτε κρίνω ότι είναι απαραίτητο όχι αργότερα όμως από 7 ημέρες

Αυτό κάνω και εγώ, και ελάχιστη αλλαγή 30%

Το καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο..δεν μπορεις να πεις σε καποιον να κανει αλλαγες νερου καθε εβδομαδα γιατι ειναι το σωστο..

Για να προτεινεις ποσο και καθε ποτε θα κανει αλλαγη νερου θα πρεπει να ξερεις πολλα πραγματα για το ενυδρειο.

Επισης παιζει ρολο και για τι ενυδρειο μιλαμε,αν υπαρχουν φυτα,αν υπαρχουν αλγες,τι ψαρια υπαρχουν και ποσα,τι φιλτρανση και τι μετρησεις εχει.

Σε εναν αρχαριο με φρεσκο ενυδρειο,ναι θα πεις να κανει αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο..δεν μπορεις να πεις σε καποιον να κανει αλλαγες νερου καθε εβδομαδα γιατι ειναι το σωστο..

Για να προτεινεις ποσο και καθε ποτε θα κανει αλλαγη νερου θα πρεπει να ξερεις πολλα πραγματα για το ενυδρειο.

Επισης παιζει ρολο και για τι ενυδρειο μιλαμε,αν υπαρχουν φυτα,αν υπαρχουν αλγες,τι ψαρια υπαρχουν και ποσα,τι φιλτρανση και τι μετρησεις εχει.

Σε εναν αρχαριο με φρεσκο ενυδρειο,ναι θα πεις να κανει αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.

Δεν είπα πως είναι το σωστό να κάνεις αλλαγή κάθε εβδομάδα, αλλά το ελάχιστο. Από εκεί και πέρα ο συνδυασμός ιχθυοφόρτισης , φυτών και γενικότερα το τι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο θα καθορίσουν τη ποσότητα της αλλαγής ή την ακόμα μικρότερη περίοδο. Η ελάχιστη περίοδος της μιας εβδομάδας ταυτόχρονα θα εμπλουτίσει το ενυδρείο με ιχνοστοιχεία, ειδικά στα φυτεμένα αλλά και ταυτόχρονα θα μειώσει το πιθανό REDOX.

Επίσης θεωρώ άσχετη τη σχέση φίλτρανσης και αλλαγών νερού, εκτός και αν δεν υπάρχει αρκετή βιολογία και τότε μιλάμε για άλλο θέμα.

Θεωρείς όμως σωστό ότι μπορείς να κάνεις αλλαγές νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού με χρονική περίοδο μεγαλύτερης της εβδομάδας ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως είναι το σωστό να κάνεις αλλαγή κάθε εβδομάδα, αλλά το ελάχιστο. Από εκεί και πέρα ο συνδυασμός ιχθυοφόρτισης , φυτών και γενικότερα το τι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο θα καθορίσουν τη ποσότητα της αλλαγής ή την ακόμα μικρότερη περίοδο. Η ελάχιστη περίοδος της μιας εβδομάδας ταυτόχρονα θα εμπλουτίσει το ενυδρείο με ιχνοστοιχεία, ειδικά στα φυτεμένα αλλά και ταυτόχρονα θα μειώσει το πιθανό REDOX.

Επίσης θεωρώ άσχετη τη σχέση φίλτρανσης και αλλαγών νερού, εκτός και αν δεν υπάρχει αρκετή βιολογία και τότε μιλάμε για άλλο θέμα.

Θεωρείς όμως σωστό ότι μπορείς να κάνεις αλλαγές νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού με χρονική περίοδο μεγαλύτερης της εβδομάδας ;

Και βεβαια θεωρω σωστο οτι μπορεις να κανεις αλλαγη νερου με χρονικη περιοδο μεγαλητερης της εβδομαδας.

Και βεβαια η φιλτρανση παιζει σημαντικο ρολο,οπως και η ιχθυοφορτωση επισης.

Εχω ενα ενυδρειο 110 με 5 ψαρακια Τανγκανικας,με φιλτρο που ειναι αρκετο για τα λιτρα μου και για τα ψαρια που εχω.Γιατι θα πρεπει να κανω αλλαγες νερου καθε εβδομαδα?

Δεν υπαρχει ελαχιστο χρονικο σημειο της εβδομαδας!Απλα,ειναι μια συνταγη η οποια εχει δοκιμαστει και αποδιδει σωστα,τιποτα παραπανω και επισης ειναι και μια δικλυδα ασφαλειας σε περιπτωση λαθους μεσα στην εβδομαδα.

Οποτε,το ποτε καιτο ποσο θα κανει καποιος αλλαγη νερου,ειναι αναλογα και με το ενυδρειο που εχει,δεν υπαρχει ελαχιστος χρονος μιας εβδομαδας..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρειο 110 με 5 ψαρακια Τανγκανικας,με φιλτρο που ειναι αρκετο για τα λιτρα μου και για τα ψαρια που εχω.Γιατι θα πρεπει να κανω αλλαγες νερου καθε εβδομαδα?

Το φιλτρο τουλαχιστον δεν ειναι παραγοντας καθορισμου ρουτινας αλλαγων..

Η φιλτρανση σιγουρα δεν παιζει ρολο στη ρουτινα αλλαγης.

Εκτος κι αν μπορει ενα φιλτρο να αφαιρει νιτρικα-φωσφορικα, να ρυθμιζει redox και να αναπληρωνει τα χαμενα μεταλλα και ιχνοστοιχεια (κατι που γινεται με το φρεσκαρισμα του νερου).

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι θα πρεπει να κανω αλλαγη νερου εφοσον εχω χαμηλα νιτρικα,μικρη ιχθυοφορτηση και οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι θα πρεπει να κανω αλλαγη νερου εφοσον εχω χαμηλα νιτρικα,μικρη ιχθυοφορτηση και οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα?

Γιατι δεν μετρας redox .

H αλλαγη νερου εξισορροπει το ORP, το μετρας δεν το μετρας.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Η εβδομαδιαια αλλαγη νερου δεν ειναι κατι στανταρ,καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.Δεν λεω να κανει καποιος αλλαγες νερου καθε μηνα,αλλα καθε 10-15 μερες μπορει να το κανει αναλογα με τι ενυδρειο εχει,τι ψαρια,τι μετρησεις αλλα και διαφορους λογους ακομα ειδικα αν ενα ενυδρειο ειναι ωριμο και σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι εκτος θεματος....αλλα τι ειναι το REDOX? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα ενυδρειο με τακτικές μετρησεις και redox meter μονιμα, απο τη στιγμη που δεν εχεις τοξίνες ανεβασμένες μπορεις άνετα να καθυστερήσεις της αλλαγες σου. Οι αλλαγες ειναι κυριος για τις τοξίνες που μαζεύονται με το καιρο. Οπου τοξίνες ειναι φωσφωρικα και νιτρικα. Αλλο λοιπον ενα φρεσκάρισμα και αλλο μια αλλαγή ουσιας.

Σε θαλλασινο που ειχα να κανω αλλαγη δυο μηνες για σκοπο άρθρου, το redox ειχε πέσει ελάχιστα εως καθολου. Αλλα αλλη περιποίηση και υποστήριξη δίνουμε σε ενα θαλλασινο και αλλη σε ενα γλυκό.

Οποτε μη τρομάζουμε το κοσμο με το redox. Αλλαγες κάνουμε στο γλυκό για τις τοξίνες που μαζεύονται και αν δεν εχουμε τοξίνες, που και που για φρεσκάρισμα που κακο δεν κανει. Απλα ειναι τα πραγματα.

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι εκτος θεματος....αλλα τι ειναι το REDOX? :)

Αν δεν κανω λαθος το redox μετραει την οξειδωση του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν μονο τα νιτρικα και τα φωσφορικα. Αυτα τα μετραμε και μονα τους.

Εδω ειναι ενα αρθρο, μεγαλο και δυσκολο μεν, αλλα με συχνη μελετη καποια στιγμη αρχιζουμε και μπαινουμε στο νοημα.

http://www.americanaquariumproducts.com/redox_potential.html

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος το redox μετραει την οξειδωση του νερου.

Καλα το πηγες, να προςθεσω. Μετραει την ικανότητα οξειδωσης που εχει το νερο μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν μονο τα νιτρικα και τα φωσφορικα. Αυτα τα μετραμε και μονα τους.

Εδω ειναι ενα αρθρο, μεγαλο και δυσκολο μεν, αλλα με συχνη μελετη καποια στιγμη αρχιζουμε και μπαινουμε στο νοημα.

http://www.americanaquariumproducts.com/redox_potential.html

Δεν μπορει να ζητας απο κοσμο του γλυκου που θελει απλα να ξερει καποια βασικα πραγματα να διαβασει αυτο το αρθρο. Ειμαι σίγουρος οτι ουτε εσυ το εχεις κατανόηση πλήρως. Μην τρομάζουμε το κοσμο με περιττά πραγματα, γιατι οντως ειναι τοσο απλα οπως ειπα ποιο πανω.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...