Jump to content

Απόψεις Για Τις Αλλαγές Νερού


Κάθε πότε κάνουμε αλλαγές νερού (συν πλην 2ημέρες)   

266 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Συμφωνω μαζι σου αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος κανονας !

ο καθενας παρατηρει το συστημα του και κρινει!

και καθε μερα αν εκανες αλλαγες νερου αυτο θα ηταν καλο αλλα μπορει και κακο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οποιοσδηποτε παραγοντας επηρεαζει τα ψαρια, δεν σημαινει οτι δειχνει τα αποτελεσματα του αμεσα.

Αφετερου, πρεπει καποιος να ξερει να αναγνωριζει το δειγματα των αποτελεσματων.

Ενα ακραιο παραδειγμα για να γινει κατανοητο, οταν καποιος διατηρει χρυσοψαρα και εχουν ενα μεσο ζωης 4-5 χρονια χωρις να παρουσιασουν ασθενειες κλπ, και "ολα μια χαρα", δεν σημαινει οτι πετυχε στη διατηρηση τους.

Αυτό που λέει ο Σπύρος το τονίζω πάρα πολλές φορές ιδιαίτερα στα ψάρια που ζουν πολύ.

Τώρα τα γκαπυ που ζουν 24 μήνες αν κάποια πεθάνουν στους 19 δεν θα καταλάβουμε ίσος ουσιαστική διάφορα. Πέντε μήνες όμως λιγότερο σημαίνει μείον 20% από το προσδόκιμο ζωής. Μεταφρασμένο σε ανθρώπινα χρόνια σημαίνει ότι εκεί που θα ζούσε κάποιος 80 χρόνια θα ζήσει 64.

Τώρα για την βιολογία, αν εξαιρέσουμε το φίλτρο όλη η βιολογία του ενυδρείου από βακτήρια έως πρωτόζωα βρίσκετε στον βυθό.

Αν κάνουμε τακτικές αλλαγές νερού χωρίς να ρουφάμε νερό από τον πυθμένα όχι μόνο δεν επηρεάζουμε την βιολογία αλλά την βελτιώνουμε.

Στις αφρικάνες τα πράγματα είναι διαφορετικά αφού τα ψάρια αυτά με της γεωτρήσεις και της ανασκαφές κάνουν το ενυδρείο εργοτάξιο, σε αυτού του τύπου ενυδρεία δεν έχω εμπειρία και δεν μπορώ αν εκφέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

το να χασεις ψαρια νωριτερα μπορει να ειναι απο πολλους παραγοντες

δλδ μπορει να αλλαζεις καθε μερα νερο απο πανω και παρολα αυτα να τα χασεις!

νομιζω και αυτοι που αλλαζουν νερο συχνα και αυτοι που δεν αλλαζουν ποτε ολοι εχουν απωλειες ανεξηγητες

Link to comment
Share on other sites

...........Αν κάνουμε τακτικές αλλαγές νερού χωρίς να ρουφάμε νερό από τον πυθμένα όχι μόνο δεν επηρεάζουμε την βιολογία αλλά την βελτιώνουμε.........

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς αυτό.

Ο λόγος που χρειάζεται να καθαρίζουμε το χαλίκι ρουφώντας νερό από τον πυθμένα είναι για να απομακρύνουμε τα στερεά απόβλητα των ψαριών, την αφάγωτη τροφή, σάπια φύλλα κ.λ.π. που αποτελούν τα οργανικά ή DOC (Dissolved Organic Carbon) αφαιρώντας έτσι μια σημαντική πηγή τροφής των ετεροτροφικών βακτηρίων (heterotrophic bacteria - Τα γνωστά μας "κακά" βακτήρια από το bacteria bloom).

Οι δε αλλαγές νερού εκτός από όλα τα άλλα που αφαιρούν ή προσθέτουν στο νερό όπως είχα γράψει πιο πάνω, συμβάλουν κι αυτές στη μείωση των οργανικών.

Απομακρύνοντας αυτά τα οργανικά περιορίζουμε τον αριθμό αυτών των βακτηρίων, τα οποία είναι γενικώς βάκιλοι και ψευδομονάδες που ορισμένα από αυτά ευθύνονται για τις βακτηριακές λοιμώξεις.

Εκτός αυτού, με τον έλεγχο του πληθυσμού τους προστατεύουμε και το βιολογικό μας υλικό (στο φίλτρο) διότι αυτά τα βακτήρια ανταγωνίζονται σε κατάληψη επιφάνειας τα αυτοτροφικά βακτήρια (autotrophic bacteria) τα γνωστά μας "καλά" nitrosomonas και nitrobacter.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα παιζει μεγαλο ρολο η ιχθυοφορτωση του ενυδρειου τα λιτρα που εχουμε και το φιλτρο που εχουμε.

ειναι ενα κλειστο κυκλωμα οπου υπαρχει ζωη. καλο ειναι να γινετε μια μερικη αλλαγη νερου το αργοτερο καθε 15 το maximoum.ενω στη θαλασσα το νερο δεν σταματαει να ανανεωνεται ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που έχει λόγο να κάμνει τακτικές αλλαγές νερού δεν χρειάζεται σε κάθε αλλαγή νερού να βάζει και σκούπα βυθού η να κάμνει αναρρόφηση νερού από τον πυθμένα, αλλά ανάλογα με το ενυδρείο θα μπαίνει σκούπα όποτε χρειάζεται και είναι λάθος αν μπαίνει κάθε φορά.

Παν μέτρων άριστων, ο συνεχείς εξονυχιστικός καθαρισμός του βυθού μπορεί να διώχνει τα οργανικά ανθρακικά κατάλοιπα αλλά μαζί με αυτά και πολλούς ωφέλιμους μικροοργανισμούς.

Στο ποστ ποιο πάνω τόνισα ότι δεν ξέρω τη συμβαίνει στα αφρικάνικα ενυδρεία και γενικά σε ενυδρεία χωρίς φυτά.

Σε ένα σωστό διατηρημένο ενυδρείο όλα τα απόβλητα από τα ψάρια και τα φυτά γίνονται ιζήματα τα DOC δεν προλαβαίνουν καν να υπάρξουν που λέει ο λόγος.

Είναι όντος τροφή για τα βακτήρια αλλά όχι μόνο για τα κακά αλλά για πολλά είδη βακτηριων αλλά και μικροοργανισμών, πρωτόζωων κτλ. που στο σύνολο τους δημιουργούν την βιολογία του ενυδρείου και σταθεροποιούν το όλο σύστημα μας. Για αυτό ένα φρέσκο ενυδρείο μπορεί εύκολα να κρασάρει ενώ ένα παλιό ενυδρείο θεωρείτε σταθερό. Για αυτό λέμε ότι το ενυδρείο ωρίμαζε μετά από 4-6 μήνες και όχι αμέσως μετά τον κύκλο του αζώτου. Για αυτό αρκετές φορές παρατηρούμε θανάτους και κρασαρίσματα σε ενυδρεία μετά από αλλαγές νερού σε συνδυασμό με εξονυχιστικό καθαρισμό του βυθού.

Εκτός του ότι διάβασα αρκετά πειράματα και απόψεις γύρο από το θέμα αποφάσισα να κάνω και εγώ ανάλογο πείραμα επί χρόνια το οποίο και το αναφέρω εδώ.

Σκοπός είναι μην μπει παθογόνος οργανισμός στο ενυδρείο μας αν μπει τότε αργά η γρήγορα θα τον νιώσουμε γιατί πάντοτε στο ενυδρείο μας θα έχουμε σημεία όπου θα μπορεί να ανατηχθεί ένας χψ΄ παθογόνος οργανισμός.

Πολλά μέλη εδώ δεν βάζουν σκούπα βυθού ή βάζουν μόνο όταν αισθητικά τα ιζήματα πάρουν το πάνω χέρι, αυτά τα άτομα δεν είχαν προβλήματα με τα ζωντανά τους όπως και εγώ . και τέλος το τη DOC θα έχουμε στο ενυδρείο μας εξαρτάτε και από άλλους παράγοντες, όπως τανίνες χουμικά οξέα και ιχθύοφόρτιση, ποιότητα νερού, είδος τροφής, ξύλα, τύρφη, κτλ ακόμη και το black water είναι ένα είδους DOC. Όπως και οργανικός άνθρακας που απορροφούν τα φυτά είναι ένα είδος DOC που ελληνικά σημαίνει διαλυμένος οργανικός άνθρακας. DOC έχουν και τα θαλασσινά ενυδρεία υφάλου όπου και εκεί παίζει σημαντικό ρόλο αλλά είναι ένα θέμα που δεν με αφορά. Το DOC είναι αναπόσπαστο κομμάτι της φύσης όπου ο ρόλος του είναι άκρος σημαντικός σε πολλούς τομής.

Ο ένας λέει πως το DOC είναι πηγή ασθενειών αφού είναι τροφή για τα κακά βακτήρια και τους παθογόνους οργανισμούς, ο άλλος λέει πως χωρίς το DOC δεν είναι σταθερό το ενυδρείο του και αφήνει να γεμίσει ιζήματα, τρίτος λέει πως χωρίς το DOC δεν αναπτύσσονται σωστά τα φυτά αφού είναι ένας από τους κύριους μεταφορείς ιχνοστοιχείων προς τα φυτά.

Εγώ λέω αυτό που γράφω στην αρχή παν μέτρων άριστων, ούτε να αφήσουμε να γεμίζουμε ιζήματα, αλλά ούτε και να τα κυνηγάμε σαν διαολια.

Πχ κάνεις κάθε 7 μέρες αλλαγή νερού, τότε σε κάθε τρίτη αλλαγή νερού βαλε και λίγη σκούπα βυθού στα εμφανή σημεία αν χρειάζεται.

Η εμμονή της εκτεταμένης σκούπας βυθού που έχει σαν αποτέλεσμα την αφαίρεση ή μείωση του DOC υποστηρίζεται και σήμερα ευρέως παρόλο ότι η ενδείξεις και πολλές φορές αποδείξεις μας λένε άλλα.

Και παλιότερα πίστευαν στο παλιό νερό του ενυδρείου. μάλιστα η φανατική αποθήκευαν πετονια για να παλαιώσουν το νερό τους λες και ήταν κρασί. Θέλω να πω πως πρέπει να είμαστε ανοιχτή για νέες ιδέες και κάποια πράγματα που τα θεωρούσαμε ταμπού και δεδομένα σιγά σιγά αλλάζουν.

Αλλά επειδή ισχύει το Γηράσκω αεί διδασκόμενος δεν αποκλείω τίποτα σε αυτήν την ζωή και είμαι πρόθυμος πάντοτε να μάθω νέα πράγματα όσο και ανατρεπτικά και να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οι παθογόνοι οργανισμοί υπάρχουν σε κάθε σύστημα και δεν τίθεται θέμα να μπουν ή να μην μπουν. Σημασία έχει να ελέγχουμε τον πληθυσμό τους με την απομάκρυνση όσο το δυνατόν της οργανικής ύλης που αποτελεί την πηγή τροφής τους για να μην ξεσπούν ασθένειες.

Οργανική ύλη υπάρχει παντού σε ένα σύστημα και με τις αλλαγές νερού ή την σκούπα βυθού ή το πλύσιμο των φίλτρων δεν μπορούμε να την αφαιρέσουμε ολοκληρωτικά, παρά μόνο να την αραιώσουμε όσο γίνεται ελέγχοντας με αυτό τον τρόπο των αριθμό των παθογόνων οργανισμών.

Εκτός των παραπάνω, πρέπει να γνωρίζουμε ότι τα ετεροτροφικά βακτήρια (μεταξύ αυτών είναι και τα παθογόνα) ανταγωνίζονται τα λεγόμενα καλά αυτοτροφικά βακτήρια στην κατανάλωση οξυγόνου και στην κάλυψη της διαθέσιμης επιφάνειας για αποίκηση. Λαμβάνοντας δε υπόψη ότι τα μεν πρώτα διπλασιάζονται ανά 20 λεπτά, τα δε δεύτερα ανά 12-20 ώρες καταλαβαίνουμε πόσο κρίσιμο είναι να ελέγχουμε τον πληθυσμό τους μέσω της απομάκρυνσης της πηγής τροφής τους, δηλαδή της οργανικής ύλης.

Σχετικά με το αν πρέπει να κάνουμε αλλαγές νερού ή όχι, είχα ξαναγράψει ότι ένα κλειστό σύστημα όπως είναι το ενυδρείο στο οποίο δεν ανανεώνεται τίποτα χωρίς την παρέμβαση μας είναι ζήτημα χρόνου και επιμέρους παραγόντων αναλόγως του κάθε συστήματος το πότε θα πεθάνει.

Έγινε επεξεργασία - Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Ξεθάβω το θέμα καθώς το διάβασα ολόκληρο (όπως συμβαίνει πάντα όταν βλέπω ότι δημιουργός ή "ηθικός αυτουργός" είναι ο Χρήστος) επειδή μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον κι επειδή αναρωτήθηκα "Πότε θα πρέπει συντηρώντας ιδανικά το ενυδρείο να κάνω αλλαγές νερού?"

Προσωπική μου άποψη σε συνδυασμό με το τι διάβασα εδώ γενικότερα στο φόρουμ και με αυτό που μου λέει η διαίσθησή μου (πάντα αυτην εμπιστεύομαι!), είμαι οπαδός και ψήφισα το "Όποτε κρίνω ότι είναι απαραίτητο όχι αργότερα όμως από 14 ημέρες" μεταφράζοντας το "απαραίτητο" σε αύξηση νιτρικών >=25mg.

Θα συμφωνήσω με την άποψη του φίλου JIMHS του post #32 και με τα παραδείγματα που γράφτηκαν περί πιο ζωντάνιας του οικοσυστήματος και παιχνιδιάρικων ψαριών...

Καλησπέρα παίδες!

Διαβάζω με απίστευτη προσοχή όλα αυτά που γράφετε και το λιγότερο καλό που μπορώ να πω είναι ότι παρουσιάζουν εξαιρετικό ενδιαφέρον!! :)

Να πω λίγα λογάκια και για το μικρό μου το 16λιτρο το οποίο ετοιμάζω και βρίσκεται στο τελικό στάδιο του στρωσίματος (με αμμωνία και μπόλι)...

Ο μικρός μου αυτός παράδεισος βρίσκεται στο έπιπλο πάνω από το προσκεφάλι του κρεβατιού μου (κρεβάτι ΙΚΕΑ σετ με την πίσω συρρόμενη συρταριέρα), τοποθετημένο ακριβώς στο κέντρο του επίπλου που υπάρχουν κόντρες από κάτω... Στο δωμάτιό μου υπάρχει πολύ πιο χαμηλή θερμοκρασία τώρα το χειμώνα (χωρίς να ανοίξω κλιματιστικό) σε σχέση με το χωλ που βρίσκεται το μεγάλο μου ενυδρείο. Ως αποτέλεσμα της χαμηλής θερμοκρασίας σε αντίθεση με τη ζεστή θερμοκρασία των 25-26 βαθμών στο νερό του ενυδρείου, έχω κάθε μέρα εξάτμιση από 300-400 περίπου ml, το καταλαβαίνω επειδή πέφτοντας η στάθμη του νερού κάνει περισσότερο παφλασμό το νερό που βγαίνει από την έξοδο του φίλτρου -_- επί τόπου έχω πάντα στην κουζίνα stand-by ένα μπουκάλι νερό με αντιχλώριο μέσα και συμπληρώνω...

Ένα πρωϊ ειχε πέσει ακόμα πιο κάτω η στάθμη, τόσο που με ξύπνησαν κάποιες σταγόνες νερό που μου πέταγε το φίλτρο στο πρόσωπο :lol:

Ολοκληρώνοντας, σκέφτηκα να "δοκιμάσω" να μην κάνω ποτέ αλλαγές νερού εκεί, από τη στιγμή που ούτως ή άλλως κάθε μέρα προσθέτω 300-400ml φρέσκου νερού με αντιχλώριο, άρα 300ml x 7μέρες μας κάνει σύνολο 2.1 λίτρα δηλαδή το 20-25% περίπου του συνολικού καθαρού όγκου νερού του ενυδρείου, άρα είναι σα να κάνω αλλαγές νερού κάθε βδομάδα με τη διαφορά ότι τις σπάω σε ημερήσιες δόσεις :P;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πώς άν αφήσεις σε ένα παγούρι το νερό της αλλαγής για μέρες, δεν νομίζω αν εχει ανάγκη να ρίχνεις μέσα και αντιχλώριο.Το χλώριο του νερού εξατμίζεται μετά από μία δυο μέρες.

Αν και πάλι θες να ριχνεις αντιχλώριο ντε και καλά καλύτερα να το κάνεις επί τόπου μετρωντας την ποσότητα με μία σύριγγα,λίγο πριν ρίξεις το νερό στο ενυδρειο.

Προσωπική μου άποψη πάντα....

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το θέμα που είχε ξεκινήσει πάλι από τον Χρήστο το 2007 είχε απαντηθεί με τον καλύτερο τρόπο με τα δύο post του Νίκου Ψάλτη :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13397&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπεις φίλε μου μας πήρε πολύ χρόνο για να βγάλουμε κάποια ασφαλή συμπεράσματα τα οποία δεν βασίζονται μόνο στην ξερή θεωρία, αλλά και στην πράξει και σε βάθος χρόνου. Το συμπέρασμα το καταθέτω μερικά ποστ ποιο πάνω.

Πολλή συνοπτικά αναφέρω πως η αλλαγές νερού ανάλογα με το ενυδρείο είναι απαραίτητες.

Για όσους τους ξέφυγε και δεν το διάβασαν ας το ρίξουν μια ματιά εδώ

Για την σκούπα βυθού ακόμη το μελετάω και σε κάποια φάση θα επαναφέρω το θέμα με τα αποτελέσματα από της έρευνες που κάνω σε θεωρητικό και σε πρακτικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πώς άν αφήσεις σε ένα παγούρι το νερό της αλλαγής για μέρες, δεν νομίζω αν εχει ανάγκη να ρίχνεις μέσα και αντιχλώριο.Το χλώριο του νερού εξατμίζεται μετά από μία δυο μέρες.

Αν και πάλι θες να ριχνεις αντιχλώριο ντε και καλά καλύτερα να το κάνεις επί τόπου μετρωντας την ποσότητα με μία σύριγγα,λίγο πριν ρίξεις το νερό στο ενυδρειο.

Προσωπική μου άποψη πάντα....

Καλησπέρα φίλε μου!

Δεν είναι ότι βάζω αντιχλώριο μόνο για την αντιμετώπιση του χλωρίου, εξάλλου όπως πολύ σωστά ανέφερες εξατμίζεται μετά από κάποιες ώρες ή και μέρες... πιο πολύ το βάζω για τα ιχνοστοιχεία και τις ουσίες που βοηθάνε τη βλέννα των ψαριών.

Όσο στο ενυδρείο (το μεγάλο) δεν είχα ψάρια, έριχνα επί τόπου μέσα το αντιχλώριο (πάντα την ποσότητα που πρέπει)! Βέβαια είχα διαβάσει ότι και λίγο παραπάνο να σου πέσει δεν είναι κακό

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπεις φίλε μου μας πήρε πολύ χρόνο για να βγάλουμε κάποια ασφαλή συμπεράσματα τα οποία δεν βασίζονται μόνο στην ξερή θεωρία, αλλά και στην πράξει και σε βάθος χρόνου. Το συμπέρασμα το καταθέτω μερικά ποστ ποιο πάνω.

Πολλή συνοπτικά αναφέρω πως η αλλαγές νερού ανάλογα με το ενυδρείο είναι απαραίτητες.

Για όσους τους ξέφυγε και δεν το διάβασαν ας το ρίξουν μια ματιά εδώ

Για την σκούπα βυθού ακόμη το μελετάω και σε κάποια φάση θα επαναφέρω το θέμα με τα αποτελέσματα από της έρευνες που κάνω σε θεωρητικό και σε πρακτικό επίπεδο.

Είσαι φοβερός φίλε Χρήστο :thaman: , αναμένουμε τα αποτελέσματα και φυσικά να σε βοηθήσουμε με τις απόψεις μας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!

Δεν είναι ότι βάζω αντιχλώριο μόνο για την αντιμετώπιση του χλωρίου, εξάλλου όπως πολύ σωστά ανέφερες εξατμίζεται μετά από κάποιες ώρες ή και μέρες... πιο πολύ το βάζω για τα ιχνοστοιχεία και τις ουσίες που βοηθάνε τη βλέννα των ψαριών.

Όσο στο ενυδρείο (το μεγάλο) δεν είχα ψάρια, έριχνα επί τόπου μέσα το αντιχλώριο (πάντα την ποσότητα που πρέπει)! Βέβαια είχα διαβάσει ότι και λίγο παραπάνο να σου πέσει δεν είναι κακό

Όπως είπες ακριβώς...!!

Σε τόσο μικρές ποσότητες συμπλήρωσης νερου είναι περισσότερο ψυχολογική παρά ουσιαστική η χημική βοήθεια που προσφέρουν τα σκευάσματα.Εκτός και αν υπάρχει θεμα με το νερό της περιοχής οπότε η χρήση τους κρίνεται απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες ακριβώς...!!

Σε τόσο μικρές ποσότητες συμπλήρωσης νερου είναι περισσότερο ψυχολογική παρά ουσιαστική η χημική βοήθεια που προσφέρουν τα σκευάσματα.Εκτός και αν υπάρχει θεμα με το νερό της περιοχής οπότε η χρήση τους κρίνεται απαραίτητη.

Δε θα το 'λεγα ότι υπάρχει θέμα με το νερό, κέντρο Αθήνα μένουμε κι εσύ κι εγώ οπότε....

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό της JBL http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2316/jbl-biotopol και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! έχει επίσης όταν το ανοίγεις και μια υπέροχη μυρωδιά φύσης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ αυτό και μόλις το ανοίξεις μπορει να λυποθυμίσει ενα οικοδομικό τετράγωνο...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το 'λεγα ότι υπάρχει θέμα με το νερό, κέντρο Αθήνα μένουμε κι εσύ κι εγώ οπότε....

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό της JBL http://www.jbl.de/en...16/jbl-biotopol και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! έχει επίσης όταν το ανοίγεις και μια υπέροχη μυρωδιά φύσης

Εμένα πάλι αυτό μου θυμίζει μαλακτικό ρούχων.

Ευτυχώς στην περιοχή μου δεν έχω πρόβλημα με χλώριο και έτσι έχω ένα έξοδο μείον

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ αυτό και μόλις το ανοίξεις μπορει να λυποθυμίσει ενα οικοδομικό τετράγωνο...

Αυτό δηλαδή καταπολεμά την αμμωνία και παρέχει χρήσιμα ιχνοστοιχεία στο νερό αν κατάλαβα καλά?? ποια είναι το συμπέρασμά σου μιας και το χρησιμοποιείς?

Εμένα πάλι αυτό μου θυμίζει μαλακτικό ρούχων.

Ευτυχώς στην περιοχή μου δεν έχω πρόβλημα με χλώριο και έτσι έχω ένα έξοδο μείον

Έχω πάρει και αρκετές γνώμες και ήτανε θετικές, απλά όλοι μου είπαν ότι είναι περισσότερο για εμπλουτισμό του νερού και φυσικά για την αποχλωρίωση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eκτός του ότι ξεβρομάει άλλο παράπονο δεν έχω.

Ευτυχώς που τελειώνει τώρα και θα συνεχίσω τις αλλαγές με το prime.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χερεται και απο μενα.εγω ειχα ενα 50 λιτρο με δυο εσωτερικα φιλτρα για 1 χρονο και οι αλλαγες μου γινωντουσαν καθε 6-7 μερες.τον πρωτο καιρο εκαμνα ποιο μακρινα διαστηματα αλλαγες καθε 15 με 20 μερες αλλα οταν εχασα το ενα χρυσοψαρο μου τις εκανα ποιο συχνες.αφου πηρα αντιχλοριο και αλλα συνεργα για την ετιμασια του νερου τις εφτιαχνα οπως προανεφερα καθε 6-7 μερες.απο τοτε δεν ειχα καμμια απολια και ετσι το ειχα κανει ρουτινα.το καλοκαιρι ομως λογο της αυξισης της θερμοκρασιας εκανα καθε 2 μερες τα 10 λιτρα αλλαγη με παγο και νερο απ το ψυγειο.στο 50 λιτρο αλλαζα τα 20 λιτρα σε καθε αλλαγη.τωρα εχω 2 ενυδρεια με βιολογια και παροχη αερα.σινεχιζω να αλλαζω το 1/3 καθε 9-10 μερες και ακομα δεν εχω δοξα το θεο καμμια απολια.δεν ξερω αν καταστρεφω κατι απο την βιολογια μου αλλα το γεγονως οτι εδω και 2 χρονια εχω ολοι την παρεα χρυσοψαρων με χαροποιει και ετσι συνεχιζω.

Link to comment
Share on other sites

χερεται και απο μενα.εγω ειχα ενα 50 λιτρο με δυο εσωτερικα φιλτρα για 1 χρονο και οι αλλαγες μου γινωντουσαν καθε 6-7 μερες.τον πρωτο καιρο εκαμνα ποιο μακρινα διαστηματα αλλαγες καθε 15 με 20 μερες αλλα οταν εχασα το ενα χρυσοψαρο μου τις εκανα ποιο συχνες.αφου πηρα αντιχλοριο και αλλα συνεργα για την ετιμασια του νερου τις εφτιαχνα οπως προανεφερα καθε 6-7 μερες.απο τοτε δεν ειχα καμμια απολια και ετσι το ειχα κανει ρουτινα.το καλοκαιρι ομως λογο της αυξισης της θερμοκρασιας εκανα καθε 2 μερες τα 10 λιτρα αλλαγη με παγο και νερο απ το ψυγειο.στο 50 λιτρο αλλαζα τα 20 λιτρα σε καθε αλλαγη.τωρα εχω 2 ενυδρεια με βιολογια και παροχη αερα.σινεχιζω να αλλαζω το 1/3 καθε 9-10 μερες και ακομα δεν εχω δοξα το θεο καμμια απολια.δεν ξερω αν καταστρεφω κατι απο την βιολογια μου αλλα το γεγονως οτι εδω και 2 χρονια εχω ολοι την παρεα χρυσοψαρων με χαροποιει και ετσι συνεχιζω.

Αλλαγη νερου με νερο απο το ψυγειο και παγακια δεν κανουμε ποτε.Απο την διαφορα θερμοκρασιας

τα ψαρια θα πανε αδιαβαστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και απο μένα πολύ ενδιαφέρον θέμα,εγώ θα ήθελα να πώ δύο λογάκια γιά το "Redox"

"Redox" είναι μια βαλίτσα της «αναγωγή» και «οξείδωσης», πιο γνωστό ως οξείδωσης-αναγωγής.

Η οξείδωση υπονοείται αρχικώς αντίδραση με οξυγόνο για να σχηματίσει ένα οξείδιο

Πολλές σημαντικές βιολογικές διαδικασίες περιλαμβάνουν αντιδράσεις οξειδοαναγωγής.

Βιολογική ενέργεια συχνά αποθηκεύεται και απελευθερώνεται μέσω οξειδοαναγωγικών αντιδράσεων. Η Φωτοσύνθεση περιλαμβάνει την αναγωγή του διοξειδίου του άνθρακα σε σάκχαρα και την οξείδωση του νερού σε μοριακό οξυγόνο

Ελεύθερης ρίζας αντιδράσεις είναι αντιδράσεις οξειδοαναγωγής που συμβαίνουν ως μέρος της ομοιοστασίας και θανάτωση μικροοργανισμών, όταν μια αποκολλάται ηλεκτρονίων από ένα μόριο και στη συνέχεια επικολούνται σχεδόν ακαριαία. Ελεύθερες ρίζες είναι ένα μέρος της οξειδοαναγωγικής μορίων και μπορεί να καταστούν επιβλαβείς για το ανθρώπινο σώμα, αν δεν το κάνουν επανασυνδέοντε με το οξειδοαναγωγικό μόριο ή ένα αντιοξειδωτικό .

Ελεύθερες ρίζες μπορούν να αποτελέσουν έναυσμα γιά τη μετάλλαξη των κυττάρων που αντιμετωπίζουν και έτσι είναι τα αίτια του καρκίνου.

Μια ανώμαλη κατάσταση οξειδοαναγωγής μπορεί να αναπτυχθεί σε μια ποικιλία από δηλητηριώδεις καταστάσεις, όπως υποξία , σοκ , και σήψη

Redox δυναμικό είναι μια αξία (αριθμός) καθορίζει πόσα κερδίζει / χάνει ένα σύστημα.

Σε μια σταθερή κατάσταση των ηλεκτρονίων, Redox δυνατότητες άνω των 400 mV είναι επικίνδυνες για τη ζωή.Καλή ποιότητα νερού για το πόσιμο είναι μικρότερη από 350mV, και το καλύτερο σε 30 -150 mV. Και νερό χαμηλότερη από 100mV είναι αποτελεσματικο για το σκοπό επούλωσης ασθένειας όταν το τμήμα του σώματος οξειδώνεται ιδιαίτερα από ασθένεια.

Τα ορυκτά παίζουν ένα ρόλο σταθεροποίησης ενεργού υδρογόνου πράγμα που εμείς δεν έχουμε στα ενυδρεία μας.

Με λίγα λόγια..για να μπορούσαμε να φιλτράρουμε σώστα το νερό του ενυδρείου μας δέν αρκούν τα φίλτρα μας ούτε τα ασβεστολίθικα του βυθού μας.

χρείαζομαστε ενα ολοκληρώμενο υπέδαφος με ορύκτα μεταλεύματα και οργανικές ουσίες.

Η παραγωγή ενεργού υδρογόνου και την ύπαρξη των ορυκτών απορρόφησης ενεργού υδρογόνου είναι απαραίτητη.

Στην αγόρα κυκλοφόρουν συστήματα ιονισμού του νέρου με εναλλασσόμενο ρεύμα ηλεκτρόλυσης....άγνωστο σε μένα πόσο λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και απο μένα πολύ ενδιαφέρον θέμα,εγώ θα ήθελα να πώ δύο λογάκια γιά το "Redox"

"Redox" είναι μια βαλίτσα της «αναγωγή» και «οξείδωσης», πιο γνωστό ως οξείδωσης-αναγωγής.

Η οξείδωση υπονοείται αρχικώς αντίδραση με οξυγόνο για να σχηματίσει ένα οξείδιο

Πολλές σημαντικές βιολογικές διαδικασίες περιλαμβάνουν αντιδράσεις οξειδοαναγωγής.

Βιολογική ενέργεια συχνά αποθηκεύεται και απελευθερώνεται μέσω οξειδοαναγωγικών αντιδράσεων. Η Φωτοσύνθεση περιλαμβάνει την αναγωγή του διοξειδίου του άνθρακα σε σάκχαρα και την οξείδωση του νερού σε μοριακό οξυγόνο

Ελεύθερης ρίζας αντιδράσεις είναι αντιδράσεις οξειδοαναγωγής που συμβαίνουν ως μέρος της ομοιοστασίας και θανάτωση μικροοργανισμών, όταν μια αποκολλάται ηλεκτρονίων από ένα μόριο και στη συνέχεια επικολούνται σχεδόν ακαριαία. Ελεύθερες ρίζες είναι ένα μέρος της οξειδοαναγωγικής μορίων και μπορεί να καταστούν επιβλαβείς για το ανθρώπινο σώμα, αν δεν το κάνουν επανασυνδέοντε με το οξειδοαναγωγικό μόριο ή ένα αντιοξειδωτικό .

Ελεύθερες ρίζες μπορούν να αποτελέσουν έναυσμα γιά τη μετάλλαξη των κυττάρων που αντιμετωπίζουν και έτσι είναι τα αίτια του καρκίνου.

Μια ανώμαλη κατάσταση οξειδοαναγωγής μπορεί να αναπτυχθεί σε μια ποικιλία από δηλητηριώδεις καταστάσεις, όπως υποξία , σοκ , και σήψη

Redox δυναμικό είναι μια αξία (αριθμός) καθορίζει πόσα κερδίζει / χάνει ένα σύστημα.

Σε μια σταθερή κατάσταση των ηλεκτρονίων, Redox δυνατότητες άνω των 400 mV είναι επικίνδυνες για τη ζωή.Καλή ποιότητα νερού για το πόσιμο είναι μικρότερη από 350mV, και το καλύτερο σε 30 -150 mV. Και νερό χαμηλότερη από 100mV είναι αποτελεσματικο για το σκοπό επούλωσης ασθένειας όταν το τμήμα του σώματος οξειδώνεται ιδιαίτερα από ασθένεια.

Τα ορυκτά παίζουν ένα ρόλο σταθεροποίησης ενεργού υδρογόνου πράγμα που εμείς δεν έχουμε στα ενυδρεία μας.

Με λίγα λόγια..για να μπορούσαμε να φιλτράρουμε σώστα το νερό του ενυδρείου μας δέν αρκούν τα φίλτρα μας ούτε τα ασβεστολίθικα του βυθού μας.

χρείαζομαστε ενα ολοκληρώμενο υπέδαφος με ορύκτα μεταλεύματα και οργανικές ουσίες.

Η παραγωγή ενεργού υδρογόνου και την ύπαρξη των ορυκτών απορρόφησης ενεργού υδρογόνου είναι απαραίτητη.

Στην αγόρα κυκλοφόρουν συστήματα ιονισμού του νέρου με εναλλασσόμενο ρεύμα ηλεκτρόλυσης....άγνωστο σε μένα πόσο λειτουργούν.

???????????

Δεν το κατάλαβα .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω που σκοπευω να κανω καθημερινες αλαγες νερου 5% ειμαι λαθος? Νομιζω ειναι το ιδανικο λαμβανοντας υποψιν οτι το νερο στην φυση ανανεωνεται διαρκως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που σκοπευω να κανω καθημερινες αλαγες νερου 5% ειμαι λαθος? Νομιζω ειναι το ιδανικο λαμβανοντας υποψιν οτι το νερο στην φυση ανανεωνεται διαρκως.

Για πόσα λίτρα μιλάμε (αλλαγής) ; Αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος, εγώ δεν θα πρότεινα καθημερινή αλλαγή. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...