Jump to content

Ας Συζητήσουμε Για Ένα Μεγάλο Εντοιχιζόμενο Ενυδρείο.


Jester

Recommended Posts

Μέσα στο 2013 θα μετακομίσω στο Μεσολόγγι. Δεν θα μπώ στον κόπο να μετακομίσω τα ενυδρεία από Αθήνα (εκτός από το reef) οπότε αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο που θα μπορέσει να φιλοξενήσει τον Όσκαρ την Τεξανή και τον Τζάγκουαρ μου.

Το σπίτι είναι πληνθόχτηστο (60 εκατοστά πάχος τοίχου)

Οι διαστάσεις της γυάλας θα είναι 3,50μ Χ 1μ(ή 0,8) Χ 0,8μ

Η φίλτρανση θα μπεί από πίσω που υπάρχει αποθήκη και πιθανότατα θα χρησιμοποιήσω σαν σαμπ μια 500άρα πλαστική δεξαμενή που την έχω και κάθεται στο χωριό.

Η σκέψη λοιπόν είναι 50 εκατοστά βάση από κοιλοδοκό (για δική μου ευκολία μην ανεβαίνω σε σκάλα να κάνω δουλειά) οι περιμετρικοί τοίχοι να περαστούν με liner και τσιμεντάκι και να μπει ή ένα ενιαίο τζάμι μπροστά (σε υπολογιστή online μου έβγαλε 2.6εκ. τζάμι με δείκτη ασφαλείας 6) μέσα σε ένα τελάρο που θα το βιδώσω στους τοίχους ή να βάλω τρια τζάμια με σιδεροκατασκευή.

Κάνω σωστές σκέψεις (κατασκευαστικά πάντα) ή θα γελάω με το υπνοδωμάτιο πισίνα; Τι εναλλακτικές προτάσεις υπάρχουν; Παιδιά θα γίνει σε αρκετό καιρό η κατασκευή αλλά θέλω να βγάλω προυπολογισμό και να καταλύξω σε μια λύση για να κάνουμε με τον πατέρα στατικές μελέτες και να φτιάξουμε και τις βάσεις (κοιλοδοκούς έχει μπόλικες κάτω).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχην σου ευχομαι ολοψυχα να φτιαξεις τετοιο θηριο,που ειναι ονειρο πολλων απο εμας.

Μηχανικος δεν ειμαι,οποτε το καλυτερο που θα κανεις ,να συμβουλευτεις καποιον επαγγελματια.

Οποτε οτι πω απο εδω και κατω,ειναι καθαρα δικη μου αποψη,και μην την λαμβανεις υποψιν.

Με βιδες και κοιλοδοκους τοσοι τονοι δεν κρατιουνται.Επισης σε πιο οροφο θα ειναι?Η πληθα δεν κρατα τετοιο βαρος,ασχετα με το παχος της.

Τι θα κανω εγω οταν κερδισω το τζοκερ :P Αν ημουν σε στερεο εδαφος,(αυτο θα στο πει ο μηχανικος)θα εφτιαχνα ενα παραλληλογραμμο κυβο απο τσιμεντο και σκυροδεμα βαρη,με ενδιαμεσα δοκαρια (σαν τις κοντρες των ενυδρειων μας,πανω κατω,και εκει θα εβαζα το μονοκομματο γυαλι.

Αλλα θα περιμενω και ενος υπευθηνου να μας πει,γιατι δεν ειναι να παιζουμε με τετοια λιτρα.

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο είναι.

Κοίτα οι κοιλοδοκοί που έχουμε εκεί έχουν χρησιμοποιηθεί και για ένα ημιυπερυψομένο γκαράζ που έχουμε φτιάξει και ξέρω πως η μελέτη ήταν να κρατάει 6 τόνους. Οι βίδες που λέω είναι στήριξης με αντοχές 3 τόνων η κάθε μια (τις είχαμε και στο Μετρό αυτές) και λέω μιας και κάθονται να τις χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα μην με λαμβανεις υποψιν εμενα,ας περιμενουμε να μας πει καποιος μηχανικος,αλλα στην πληθα,οτι και να βαλεις δεν κρατα,επειπλεον το ενυδρειο δεν ειναι στατικο(ακινητο ) βαρος σε περιπτωση σεισμου,Γιαυτο σου λεω,μην κανεις κατι απο μονος σου ,αλλα να συμβουλευτεις επαγγελματια.

Εδω θελουμε να μας συμβουλεψει ο νικολουτσος,στειλτου ενα πμ,και εαν θελει θα μας πει αυτος.

Link to comment
Share on other sites

θα του δώκω κάποια ώρα να μας πει. Μην αγχώνεσαι συζήτηση κάνουμε, λάου λάου θα βγεί άκρη.

Link to comment
Share on other sites

θα του δώκω κάποια ώρα να μας πει. Μην αγχώνεσαι συζήτηση κάνουμε, λάου λάου θα βγεί άκρη.

:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ας μοιραστουμε μαζι σου το ονειρο και ελπιζω να φτιαχτει και να το χαρείς ολοψυχα.

Κατα αρχας περα απο τον κοπο σου καταλαβαινεις πως οπως και να εχει θα εχει ενα σημαντικο κοστος η ολη η κατασκευη αλλα και ο εξοπλισμος και στην συνεχεια η λειτουργια του, οποτε ας το δουμε λιγο ποιο ολωκληρωμενα το ολο θεμα.

Αρχιζοντας απο το ή τα τζαμια

Πρωτων βασικος παραγοντας στην επιλογη τους δεν ειναι τοσο τα λιτρα οσο το υψος της γυαλας, οποτε αν απο 80 παει στους 60 ποντους υψος θα γλιτώσεις αρκετα λεφτουδακια.

Δευτερων το 26 τζαμι το θεωρω υπερβολη μια που με 17 θα ησουν καλλυμενος και με 20 υπερκαλλυμενος. Αυτο απο μονο του ή απο μονα τους αναλογα την επιλογη κατασκευης που θα κανεις στο τελος, ειναι ολα τα λεφτα μια που μιλαμε για ειδικη παραγγελεια!

Τρίτον, Θα σου προτεινα να αγοραζες μονο το τζαμι της οθονης (ultra clear) και η υπολοιπη δεξαμενη να κατασκευαστη απο σκυροδεμα ή ξυλινο, μια που το κοστος θα ειναι μικροτερο σε σχεση με το τζαματο.

PPGIndustrie_StarphireUltraCle_QUR_4704.jpg

Αριστερα το ultra clear

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας, θα σου προτεινα απο την στιγμη που θα ειναι εντοιχισμένο το ενυδρειο να βαλεις περιμετρικα σε ολες τις πλευρες εξηλασμένη πολυστερίνη (dow) εκτος της οθονης, που και σε αυτη μπορει να κλεινει το βραδυ ισως με καποιο συρόμενο μηχανισμο για να εχεις λιγοτερες απωλειες και μικροτερη καταναλωση ρευματος απο τους θερμοστατες το χειμωνα και απο το τυχων chiler το καλοκαιρι.

Επισης εαν το σπιτι ειναι ισογειο και δεν εχει καποιο οροφο απο πανω μπορεις ισως να κανεις χρηση καποιου φωτοσωληνα για φυσικο φωτισμο και εξικονομηση ρευματος για τον φωτισμο την ημερα.

tubular_skylight_zm.jpg

Link to comment
Share on other sites

μακαρι φιλε να πετυχεις αυτο που θες! ελπιζω να το ξεκινησεις και εμεις απο πλευρα μας θα σε βοηθουμε με διαφορες ιδεες. εγω πρωσοπικα θα σκευτομουνα κατι σε κατασκευη απο μπετο με σωστη μονωση και μπροστα στην οθονη το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Τα πλαινά τοιχοματα του ενυδρείου θα ειναι ο τοιχός και εσυ θα βαλεις μονο ενα τζαμι μπροστα??

Link to comment
Share on other sites

Νικο ναι ή ένα ενιαίο τζάμι ή 3 κομμάτια (το είδα στο νετ και ήταν πολύ ωραίο σαν εμφάνιση). Ουσιαστικά θέλω να κλείσω τον ένα τοίχο του υπνοδωματίου για να έχω τα παιδιά για παρέα.

Κούμαν θα αργήσει λίγο αυτό το καταλαβαίνω, έχω άλλα να κάνω στο σπίτι πρώτα γιατί είναι ψιλοεγκατελειμένο αλλά δεν αγχώνομαι θέλω απλά να έχω έτοιμα τα σχέδια να φτιάξω από τώρα ότι μπορώ και σιγούλια σιγούλια θα γίνει.

Ρικ Το τζάμι που μου έστειλες το δεν είναι το armor crys σωστά; Δεν θέλω να πέσω στο ύψος να σου πω την αλήθεια αλλά θα τσεκάρω διαφορές να δω αν αξίζει (δλδ αν είναι ενα 10-15% στην τιμή θα το κάνω 80αρι αν είναι παραπάνω πάω πάσο).

Δηλαδή λες Τοίχος/DOW/liner/τσιμέντο;

Δεν θα έχει θερμοστάτες. Το σπίτι έτσι κιαλλιώς θα μονωθεί πριν μπω μέσα (παράθυρα, πόρτες και σκεπή) και η πλύθα προσφέρει καλή μόνωση σαν τοίχος οπότε θα έχω ένα 12άρι inverter και την κεντρική μου θέρμανση.

Πολύ ωραίο αυτό το σύστημα, αλλά δεν θα είμαι εκεί να τα βλέπω την ημέρα. Τι μέγεθος έχει γιατί έχω κάποια ιδέα για να το χρησιμοποιήσω.

Από εξοπλισμό δεν θα έχει πολλά πράγματα μια τρόμπα να γυρνάει γύρω στα 10κ lph και κάποιες λάμπες οικονομίας (μου αρέσει ο χαμηλός φωτισμός) έτσι κιαλλιώς φυτά δεν θα βάλω γιατί θα τραβήξω σωλήνα/κλέφτη να ταίζει και κανα 2 εσωτερικά κρεβάτια για τις φραουλίτσες μου και τα μυρωδικά μου οπότε θέλουμε τα νιτρικούλια μας απέιραχτα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοω armor crystal, κοιτα εδω και περισσοτερα θα μαθεις απο τον τζαμα σου.

http://www.4fishtank.com/glass_vs__acrylic.htm

Link to comment
Share on other sites

Οι τοίχοι δεν είναι φτιαγμενοι και υπολογιεμένοι να δέχονται οριζόντια φορτία, παρα μόνο κάθετα.

Link to comment
Share on other sites

ενωω να φτιαξει απο μπετο περιμετρικα και απο κατω απο το ενυδρρειο με σιδεαρα μεσα κανονικα. απλα η κατασκευη θα ειναι μονιμη εκει. το μπετο απο μονο του μπορει να στεγανοποιηθει με ιδικες ρητηνες που ριχνουν μεσα. για ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο δεν νομιζω να σκευτομουνα κατι σε ξυλινο και ειδηκα σε γυαλινο. θα προσπαθησω να ψαξω να βρω μερικα λινκ απο αμερικα και να τα ποσταρω για να δειτε τι σκευτομαι

Link to comment
Share on other sites

ενωω να φτιαξει απο μπετο περιμετρικα και απο κατω απο το ενυδρρειο με σιδεαρα μεσα κανονικα. απλα η κατασκευη θα ειναι μονιμη εκει. το μπετο απο μονο του μπορει να στεγανοποιηθει με ιδικες ρητηνες που ριχνουν μεσα. για ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο δεν νομιζω να σκευτομουνα κατι σε ξυλινο και ειδηκα σε γυαλινο. θα προσπαθησω να ψαξω να βρω μερικα λινκ απο αμερικα και να τα ποσταρω για να δειτε τι σκευτομαι

Σακη, εγω καταλαβα τη εννοεις, και ισως ειναι η ποιο ευκολη και οικονομικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Niko ο παπούλης μου δεν νομίζω να είχε υπολογίσει και πολλά όταν το έχτισε. :P

Το να ρίξω τσιμεντάρισμα δεν με χαλάει να σου πω την αλήθεια, γλιτώνουμε και τις ηλεκτροκολλήσεις. Καλουπώνεις δηλαδή και μετά ρίχνεις και βάζεις λάινερ και λευκό τσιμέντο από πάνω; ή οι ρητίνες θα σταματήσουν το τσιμέντο από το να ποτήσει ουσίες μέσα;

Κούμαν δεν βλέπω το λόγο να κάνω κάτι τέτοιο. Γυαλί στον πάτο γιατί; εντυπωσιακό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποια χημικά προσμικτα που δίνουν στο μπετο την ιδιότητα να είναι μειωμένης υδατοπερατότητας. Καποια απο αυτά τα βαζουν σε δεξαμενες.

Απο την άλλη υπάρχει και το liner που βαζουν στις πισίνες.

Εγω εξακολουθω να μην εχω καταλαβει που και πως θα μπει μεσα στο σπίτι, καθώς επίσης και τι έχει απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε για γυαλι στον πατο του ενυδρειου? ολο απο μπετο ειπα στο οποιο μπετο βαζουν μια ρητινη και στεγανωποιηται. τζαμι θα βαλεις μονο μπροστα οπως ανεβασα το λινκ σαν ιδεα. ουτε λινερ... το πολυ πολυ να περαστει με ενα μονοτικο πριν το τζαμι...

Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο βρίσκετε στο ισόγειο, το πάτωμα είναι απλό μπετό δαπέδου. Είναι παραλληλόγραμμο και το ενυδρείο θα μπει στην μια από τις δυο μικρές πλευρές του παραλληλόγραμου. Το πως η αρχική ιδέα ήταν να μπει μόνωση στους 3 περιμετρικούς τοίχους, αποκάτω να μπει βάση με κοιλοδοκό ή ήτα με μια πλάκα τσιμέντο για δάπεδο στο ενυδρείο (50 εκατοστά ύψος) και χωνευτό το τζάμι (ή τζάμια) με πλαίσιο (τελάρο) μεταλικό απ'έξω (βιδωμένο στους πλαινούς τοίχους). Βόθροι και υπόγεια δεν υπάρχουν από κάτω του αν αυτό ρωτάς. Σκέψου είναι ένα σπίτι χτισμένο από το 1943 με πλύθα. 60 πόντοι πάχος τοίχος.

Το liner από πάνω με τι το καλύπτεις; Πρέπει να μπεί τσιμέντο ή μπορώ να το χτίσω με ποταμίσιο βότσαλο να μην σκιστεί κιόλας;

Κούμαν σόρρυ γράψε λάθος είδα την φωτό που βάζανε σιλικόνη στα τζάμια και νόμιζα πως ήταν στο πάτωμα. βέβαια ο απο κάτω χώρος μου είναι άχρηστος.

Link to comment
Share on other sites

το λινερ γιατι να το βαλεις?στο ξαναειπα δεν χρειαζεται! καλητερα να πας σε ενα καλο μονοτικο παρα σε λινερ... εχω υποψιν μου 2-3 πολυ καλα μονοτικα που πραγματικα δεν νιωθουν ... μπορεις να το σηκοσεις 50 ποντους οπως ειπες με βαση τσιμεντενια και αυτην... εχεις σκευτει το κοστος κατασκευης ενος τετιου ενυδρειου? λυσεις υπαρχουν αρκετες αλλα πρεπει να μας πεις σε τι λευτα περιπου θες να κηνιθεις...

Link to comment
Share on other sites

Tι υλικά είναι αυτα??

Κανουν για τη χρήση που τα θέλει?

Σιγουρα δε θα "ξερασουν" τιποτα στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

ναι μαρι χαζια... ειναι μονοτικα για σκυροδεμα..θα τα βρω και θα τα ποσταρω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι μαρι χαζια... ειναι μονοτικα για σκυροδεμα..θα τα βρω και θα τα ποσταρω αργοτερα.

Το ότι είναι μονωτικό για σκυροδεμα, (ξερω πολλά από δαυτα) δε σημαινει οτι ειναι κατάλληλο για το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καποια εινα για δεξαμενες ποσιμου νερου. Θελει λιγο ψαξιμο αλλα πιστευω ειναι καλυτερα απο το να μπλεξεις με λινερ. Οσο για την μονωση καλο ειναι να την κανεις περιμετρικα εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...