Jump to content

Ας Συζητήσουμε Για Ένα Μεγάλο Εντοιχιζόμενο Ενυδρείο.


Jester

Recommended Posts

αφου το κανεις που το κανεις επρεπε να πας σε μονοκοματο τζαμι...οσο για της σωλινοσεις μαλλον ενοεις για μια εξοδο προς αποχετευση ή για φιλτρο.... απο φιλτρανση τι εχεις σκευτει? καποιο εσωτερικο σαμπ? απο κατω βλεπω δεν εχεις χορο///

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου άρεσε το μονοκόματο τζάμι.

Σωληνώσεις εννοώ την επιστροφή από το σαμπ, για να δημιουργήσω ρεύματα.

Υπάρχει δεξαμενή των 700+ λίτρων απο πίσω ακριβώς που θα μπει ελαφρόπετρα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου άρεσε το μονοκόματο τζάμι.

Σωληνώσεις εννοώ την επιστροφή από το σαμπ, για να δημιουργήσω ρεύματα.

Υπάρχει δεξαμενή των 700+ λίτρων απο πίσω ακριβώς που θα μπει ελαφρόπετρα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

α οκ αν δεν σου αρεσει παω πισω.... σκευτικα πως το εκανες για λογους ασφαλειας! καλο ειναι να δεσεις και το πανω μερος της μεταλικης κατασκευης με το πανω πισω μερος του ενυδρειου σαν κοντρα για να μην νιωσει στην πιεση... 700 λιτρο σαμπ? πολυ ωραια! φροντισε να μας δεινεις τουλαχιστον φωτο για να ειμαστε και εμεις στην εξεληξη του θυριου σου!

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο θα γινει φιλε μου, μπραβο σου , φαινεται οτι εισαι μερακλης. Τυχερα τα ψαρακια να ζουν σε τετοιο σπιτικο. Σε ενα βιντεο στο youtube με ενα ενυδρειο αντιστοιχου μεγεθους , ο τυπος εμπαινε μεσα με μασκα και αναπνευστηρα, αντε να ετοιμαζεσαι για καταδυτικο εξοπλισμο σιγα σιγα, χαχαχαχα.

Καλοτελειωτο και καλογεμιστο!!!!!!

Μια και ανεφερθηκες στις καταναλωσεις, να ριξω μια ιδεα για μελλοντικα. Μηπως να εβαζες τιποτα φωτοβολταικα πανελ αποκλειστικα για το ενυδρειο, σιγουρα στο μελλον θα βγεις κερδισμενος απο πλευρας κοστους.

Καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουμαν δεν φαίνεται από τις φωτό (λάθος γωνία) αλλά εκεί που έχει ενώσεις το ανοξείδωτο υπάρχουν ανοξείδωτες λωρίδες των 4 εκατοστών που μπαίνουν στο πίσω μέρος του ενυδρειου μέσα στο μπετό κανα 30άρι πόντους. Ο μόνος φόβος για ζημιά είναι πως οι δεξαμενές είναι τόσο δυνατές που θα τις έλεγες ακαμπτες, οπότε σε κανα σεισμό δεν θα ταλαντωθεί.

Και βέβαια θα μπούνε φωτό είναι όνειρό μου αυτό το ενυδρείο, το σκέφτομαι από καιρό.

Κώστα δεν γίνεται και αλλιώς καθάρισμα. Είμαι 1,72 στο ύψος οπότε δεν φτάνω τα τελευταία εκατοστά για κανένα λόγο. Αφού το τελευταίο μονωτικό στο δάπεδο το πέρασα κρεμασμένος από το πλαίσιο με 3 άτομα στο δωμάτιο να γελάνε. Θα πρέπει να βρώ άλλον τρόπο όμως γιατί μου έχει γυαλίσει το μάτι να βάλω ένα potamotrygon leopoldi ή motoro και δεν λέει να το πατήσω.

Είναι μια σκέψη τα φωτοβολταικά αλλά θέλει ενίσχυση η σκεπή για να μπούνε. Λόγω περιοχής και καμμια αιολική τουρμπινίτσα μπορεί να μπει. Μελλοντικά αυτά βέβαια γιατί σαν γλυκού νερού δεν έχει τρελές καταναλώσεις. Αν το κάνω reef βλέπουμε.

Σήμερα μου είπε ένας φίλος ένα απίστευτο εναλλακτικό σχέδιο για τα ψάρια που μου κόλλησε τον εγκέφαλο. Δεν θα το κάνω, αλλά ακούγεται απίστευτο. 600 καρδινάλιους, 30 αγγελόψαρα και καμμια πενηνταριά microgeophagus rams. Πόσο κουλό από άποψη κόστους αλλά και πόσο εντυπωσιακό!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος !!!!Επιτέλους κάτι πάρα πολύ δυνατό φτιάχνετε στην πατρίδα !!!Με το καλό να το δείς όπως θέλεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απίστευτη η κατασκευή. Ελπίζω όλα να σου πάνε καλά. Και μην ξεχνάς να ανεβάζεις φώτο με την πρόοδο των εργασιών για το λαό. :D

Link to comment
Share on other sites

απο ψαροσυνθεση βαζεις οτι θες! ο καθενας αυτο που του αρεσει βαζει!

Link to comment
Share on other sites

Φαγαμε μια καθυστερηση δυστυχως. Η δεν έβαλα την σιλικόνη όταν κόλλαγα ή όπως καθαριζα την παραπανισια παραέκοψα σιλικόνη. Όπως και να έχει είχαμε διαρροές σε πολλά σημεία από το τζάμι. Μετά από μια εποικοδομητική συζήτηση διαρκείας με τον πατέρα μου, δεν ξηλώσαμε όλη την σιλικόνη αλλά περάσαμε από πάνω και από μπροστά νέα στρώματα σιλικόνης.

Πάντως όλα λειτουργήσανε καλά σε γενικές γραμμές. Πέμπτη ξαναδοκιμάζω και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ παίδες.

Διαρροές τέλος, προχωράμε σε ξέπλυμα. Εδώ είναι και το νέο πρόβλημα.

Η επιστροφή του νερού στο σαμπ κάνει απίστευτο θόρυβο. Έχω βάλει σωλήνα φ60 και στην έξοδο πάνω από το σαμπ έχει μπει γωνιά σε 45 μοίρες γωνία που τροφοδοτεί την πίσω δεξαμενη. Η επέκταση μπαίνει μέσα στο νερό και ο θόρυβος που κάνει λες και ενισχύεται από τον σωλήνα σαν ηχείο.

Σκέφτομαι να βάλω σφουγγάρια μέσα στην σωλήνα.

Παντως πρέπει να το λύσω πριν την αρχή του κύκλου γιατί είναι μεσα στο υπνοδωμάτιο και δεν παίζει να δουλεύει την νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε φωτο

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρέθηκε λύση.

E36BF819-C9D0-47A5-9F7B-43E358B32FEF.jpg

Αυριο αδειάζω βάζω κάτι εξωτερικές σιλικόνες που θέλω (αισθητικό καθαρά) και παρασκευή αρχίζουμε στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά, μπράβο, περιμένω με αγωνία τη συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει καμμία αλλαγή. Τρέχει με μπόλι και κάτι χρυσόψαρα από έναν φίλο αλλά είναι άδειο ακόμα μιας και αποθήκευσα λάθος τα ξύλα που είχα μαζέψει με αποτέλεσμα να σαπίσουν. Μπορεί να ήταν και θετικό και να είχα μαζέψει λάθος ξύλα. Κρίμα πάντως είχα βρει κάτι ωραίους κορμούς...

Υπομονή παίδες θα το πάω φέεεεετα να στρώσει καλά πριν φέρω τα ψάρια από Αθήνα.

Τώρα φτιάχνω κόσκινο να κοσκινίσω την άμμο.

Μαζεψα κάτι πέτρες τρέλα. θα σηκώσω φωτογραφίες αργότερα.

Λέτε να την παλέψει κανένας κυπρίνος με τις θερμοκρασίες του τροπικού;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επιστροφή με εξελίξεις.

Ph 6.8 kh 6 gh 12 Θερμοκρασία 29-24 max min.

Ήρθαν τα παιδιά από την Αθήνα πριν 3 βδομάδες!

Η μεταφορά έγινε από ανάγκη, πριν προλάβω να κάνω κάποιες αισθητικές εργασίες που ήθελα (βάψιμο τα σίδερα, επένδυση ξύλου κ.α.), για να σώσω τα ψάρια καθώς ο άνθρωπος που τα είχε δεν μπορούσε πια λόγω δουλειάς να τα προσέχει. Πάντως μου είχανε λείψει τα σκασμένα.
Ο Jaguar ήρθε σε κακά χάλια, με σκισίματα, δυσκολίες κίνησης και κομένη όρεξη, σφαγμένα πτερύγια και δυστυχώς αν και το πάλεψε σε καραντίνα για 2 βδομάδες, τελικά απεβίωσε.
Ο Oscar ήταν και αυτός άσχημα, με ξεκίνημα cloud eye, HITH και ένα σκασμό εκδορές αλλά αποδείχτηκε θηρίο και με μια εντατική διατροφή πάχυνσης έχει συνέλθει σχεδόν 100%. Το χρώμα μένει να επανέλθει και κανα δυο σκισιματάκια που κλείνουν σιγά σιγά.
Η Τεξανή δεν αντιμετώπισε προβλήματα, ήταν και σε πιο καλά στημένο ενυδρείο και ήρθε αστέρι.
Ο Pleco δεν κατάλαβε χριστό! Έφαγε από την πρώτη μέρα, έχει τσακίσει καροτάκια και λοιπά ζαρζαβατικά και δεν σταματάει να με καταπλήσει με την κράση του.
Το ξέρω λείπει διακόσμηση, δυστυχώς τα ξύλα που είχα μαζέψει σαπίσανε (βλάκας εδώ) και απο την άλλη δεν θέλω να τα ενοχλήσω ακόμα για να βάλω κάποια βράχια που έχω μαζέψει.
Είπαμε project θα πάρει χρόνο γιατί τα λεφτά είναι περιορισμένα και οι ανάγκες πολλές.
Τρεις φωτογραφιούλες για γλύκισμα. Θα έρθουν και άλλες αργότερα.
DE16D3C7-2469-4381-A4EA-FC64DF177E4B.jpg
B6DAA255-9D22-4F61-A2D1-404E7A72DC96.jpg
8B31FF91-9A69-46B7-97E8-8EA1DD93198D.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το τέρας σου ! Εύχομαι να το δεις όπως το έχεις φανταστεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!! αντε να το δουμε ολωκλιρομενο και να ερθουμε και για βουτιτσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!! αντε να το δουμε ολωκλιρομενο και να ερθουμε και για βουτιτσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χαχαχαχαχαχα να βάλω τον βατήρα πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

IMG_1734.jpg

IMG_1735.jpg

IMG_1736.jpg

Δεν έχει γίνει κάποια αισθητική εργασία τόσο καιρό στο ενυδρείο. Μονώθηκε το σαμπ πρόχειρα με ντάου μέχρι να φτιάξει ο καιρός λίγο και να αποφασίσω τι θα κάνω. Το θέμα είναι πως το έχω παρατήσει λιγο και μιας και κατάφερα να βάλω στην άκρη κάποια λεφτά σκέφτομαι να προσθέσω κανα δυο κατοίκους.

Σκεφτόμουν να πάρω ένα Green terror και να το μεγαλώσω στο σαμπ μέχρι να ειναι αρκετά μεγάλος να την παλέψει με τον όσκαρ. Από την άλλη πάντα με γοήτευαν τα electric blue dempseys και έλεγα για ένα ζευγάρι (πάλι σαμπ μέχρι να πάρουν όγκο).

Από την άλλη ο πατέρας μου θυμάται κάτι Severum πορτοκαλί που είχα παλια και επιμένει για ένα κοπάδι αλλά δεν νομίζω να την παλέψουν με έναν οσκαρ 35+ εκατοστά και την 20άρα texas.

Καμμιά ιδέα ή πρόταση θα βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί ψάρια είναι αυτά που λες,αλλά το ενυδρείο σου είναι φ ο β ε ρ ό :bow:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Jester!

Και εγω για την ωρα τα εχω λιγο παρατηση αυτο τον καιρο μια που δεν υπαρχει το οικονομικο και η διαθεση αλλα καποια στιγμη θελω να κανω καποιες αλλαγες.

Τελος παντων, επι του θεματος λοιπον, επειδη εχω φιλοξενήσει ολα τα ψαρια που ανεφερες και καποια ακομα τα εχω, θα σου ελεγα πως το μεγαλυτερο προβλημα θα το ειχαν τα συγκεκριμενα Dempsey μια που απο την μια ειναι πανεμορφα αλλα απο την αλλη γινονται ευκολα στοχος των αλλων ψαριων, ειναι αρκετα ντροπαλα οποτε στρεσαρονται ευκολα με αποτελεσμα καποια στιγμη και να τα χασεις. Προσωπικα για μενα τα Οσκαρ ειναι τα ποιο ηρεμα ψαρια αρκει να μην τους σπαει καποιος τα καρυδια οπου εκει εχουν τον ογκο για να τους επιβληθουν αλλα λογικα δεν θα εχεις προβλημα συμβιωσης με τα blue dempsey oπως και με τα Τεχας. Ο Τερορ οσο θα ειναι μικρος δεν θα εχεις προβλημα αλλα οταν αρχιζει και μεγαλωνει θελει να το παιζει αρχηγος με ολους εκτος απο τα οσκαρ.

Απο την προσωπικη μου εμπειρια λοιπον δεν θα εβαζα τον τερορ ενω τα σεβερουμ ειναι απο τα ποιο ηρεμα ψαρια και δεν θα εχεις προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...