Jump to content

Ας Συζητήσουμε Για Ένα Μεγάλο Εντοιχιζόμενο Ενυδρείο.


Jester

Recommended Posts

Καποια εινα για δεξαμενες ποσιμου νερου. Θελει λιγο ψαξιμο αλλα πιστευω ειναι καλυτερα απο το να μπλεξεις με λινερ. Οσο για την μονωση καλο ειναι να την κανεις περιμετρικα εξωτερικα.

To οτι κανει για πόσιμο νερο.... ΔΕΝ μου λεει απολύτως τίποτα!!!

Για παραδειγμα.... το πόσιμο νερό έχει και χλώριο μέσα και χλωρινες κλπ..... ομως το πίνουμε και το αποθηκευουμε σε τετοιου είδους δεξαμενες......

Αρα, το τι μπόρει να "ξερασει" μας ενδιαφερει και όχι μονο το αν κανει για ποσιμο νερό.

Link to comment
Share on other sites

To οτι κανει για πόσιμο νερο.... ΔΕΝ μου λεει απολύτως τίποτα!!!

Για παραδειγμα.... το πόσιμο νερό έχει και χλώριο μέσα και χλωρινες κλπ..... ομως το πίνουμε και το αποθηκευουμε σε τετοιου είδους δεξαμενες......

Αρα, το τι μπόρει να "ξερασει" μας ενδιαφερει και όχι μονο το αν κανει για ποσιμο νερό.

Δεν ειναι μονο για ποσιμο νερο αλλα και για διατηρησει τροφιμων. Και οσο για το χλωριο ακομα και για τον ανθρωπο δεν ειναι υγειες σε καποιες ποσοτητες. Σιγουρα θελει λιγο ψαξιμο το θεμα δεν λεω, για να εχουμε το ποιο καταλληλο υλικο πραγμα που αυτη την στιγμη δεν ξερω να σου πω μια που δεν ενδιαφερωμε αμεσα, αλλα υπαρχουν τσιμεντοειδη που κανουν για αναλογες δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

To οτι κανει για πόσιμο νερο.... ΔΕΝ μου λεει απολύτως τίποτα!!!

Για παραδειγμα.... το πόσιμο νερό έχει και χλώριο μέσα και χλωρινες κλπ..... ομως το πίνουμε και το αποθηκευουμε σε τετοιου είδους δεξαμενες......

Αρα, το τι μπόρει να "ξερασει" μας ενδιαφερει και όχι μονο το αν κανει για ποσιμο νερό.

μαρι χαζια παντα μιλαμε για ενυδρειακη χρηση ....και ενοειτε πως ειναι δοκιμασμενα σε ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ καλό υλικό μας παρουσιάστηκε στη συναντηση του ΑΖ....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=58056&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ παίδες χάθηκα με κάτι δουλειές.

Λοιπόν στο θέμα κόστους, δεν μπορώ να σου δώσω ένα ποσό συγκεκριμένο. Έχω την ελπίδα πως θα πάει κάτω από 3 χιλιάρικα. Αλλά από την άλλη αν δεν φτάνουν δεν μπορώ να κάνω κάτι. με ενδιαφέρει απλά να βγεί σωστό. θα δώ με τα τσιμέντα τι μπορώ να βρω σε μονωτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια ενημέρωση.

Θα γίνει τσιμεντόχτιστο αρματωμένο με σίδερα σε σχήμα Π τελικά και η βάση και το ενυδρείο και το sump από πίσω. Εσωτερικές διαστάσεις θα έχει 3,10Χ0,80Χ0,90 με επιφάνεια στα 80 εκ. Τα τζάμια θα μπουν πάνω σε τελάρο από ανοξείδωτο σίδηρο που θα μπει χωνευτά στην τσιμεντοκατασκευή και θα υπάρχουν και δυο κάθετα δοκάρια για ενίσχυση. Για μονωτικό θα χρησιμοποιηθεί το aquamat elastic της isomat. θα βάλω τρια τζάμια τελικά και από άποψη κόστους αλλά και από στυλ. Το σαμπ θα έχει γύρω στα 600 λίτρα νερό και άλλα τόσα για απορροή.

Για τρόμπα δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά μάλλον θα βάλω μια eheim compact 5000. Αν δεν φτάνει θα τις κάνω 2. Επιστροφή με φυσική ροή. Για βιολογικό υλικό λέω να χρησιμοποιήσω ελαφρόπετρα. Παίζει να προσθέσω και red cherries στο σαμπ για καθαριότητα και μεζέδες στα παιδιά.

Ο χώρος μέχρι το ταβάνι θα καλυφθεί με ξύλο περιμετρικά για να ελέγξω την υγρασία ( είπαμε είναι υπνοδωμάτιο και μάλλον θα έχει και το θαλασσινό.)

Φώτα ή 3 T5 ή 6 οικονομίας. Για διακόσμηση δεν ξέρω ακόμα. Σίγουρα άμμο ποταμίσια και κάποια βράχια από το ποτάμι. Με ξύλα δεν ξέρω τι θα κάνω.

Με τα τζάμια λέω τρια κομμάτια 16άρι 0,95Χ0,85.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει ο ρυθμός που το πας.

Καλα κανεις και το σκέφτεσαι γιατι αυτο που πας να κανεις δεν είναι και λίγο πράμα !!

Θελω να σε ρωτήσω , το μπροστα το τζαμι που θα είναι 3,10 και 16mm που θα έχει κόντρες ;

Και ο πάτος τι θα είναι;

Τα τρία τζάμια που λες θα είναι τα δυο πλαϊνα και το ένα το μπροστα , αν κατάλαβα καλα.

Για το έπιπλο που θα φτάνει στο ταβάνι, εχε στο νου σου και το plastic dip και αν μπορείς να βάλεις και εξαερισμο.

Καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

να σε συνχαρώ και εγώ για το εγχειρημά σου αλλά να σου εκφράσω και μια ανησυχία μου.

θα κάνεις μια κατασκευή περίπου 4 τόνους .

και θα συγκρίνω μεγέθη ως παράδειγμα

περίπου το μήκος ενός αυτοκινήτου με τις άλλες δύο διαστάσεις (ύψος και πλάτος)

δια δύο, με το τετραπλάσιο βάρος.

έχεις δει τι γίνεται όταν πατάει αυτοκίνητο σε ψευτομπετό?

εννοώντας παλιάς κατασκευής όχι πολύ καλής.

και η σκέψη μου είναι μήπως θα έπρεπε να ρίξεις ειδικές βάσεις ξεκινώντας γύρω στους πενήντα πόντους κάτω από την επιφάνεια του δαπέδου σου.

Link to comment
Share on other sites

Baba ειναι και τα τρία στην πρόσοψη. Το τελάρο θα είναι χωρισμένο στα τρία με ανοξείδωτο. Πάτος θα γίνει τσιμέντο. Plastic dip? στα Ξυλά εννοείς;

Const αυτό ειναι το μεγαλύτερο άγχος μου. Έχω ήδη ανοίξει τρύπες που φτάνουν στο υπέδαφος και τις εχω σιδερώσει με 22αρια σίδερα. Πλάκα πλάκα δεν ήταν και τόσο χάλια το δάπεδο. 25 πόντους τσιμέντο είχαν ρίξει τα θηρία.

Link to comment
Share on other sites

http://www.neotex.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=84 με το ασταρι του το neopond... το εχουν χρησιμοποιησει για μονοση ξυλινου ενυδρειου και δουλευει χωρις προβλημα εδω και 2 χρονια..... ειπαρχουν κιαλα αλλα πολυ πιο ακριβα...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα :bigemo_harabe_net-92: !!!!!το κοστος ειναι ο λογος που δεν βαζεις γυαλια περιμετρικα????????

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γίνεται να μπουν περιμετρικά γιατί το ενυδρείο ειναι ουσιαστικά η μια άκρη του δωματίου. Άρα εκτος από την πρόσοψη οι άλλοι τοίχοι βγάζουν στην αυλή και το σαλόνι. Στον πάτο δεν θα βάλω γιατί σχεδιάζοντας το δωμάτιο συνηδειτοποίησα πως δεν υπήρχε χώρος για συρταριέρες ή ντουλάπα οπότε από κάτω θα μπούν ντουλάπια με ρούχα και κάλτσες. Τώρα τσακώνομαι με τον πατέρα μου γιατί θέλω να βγάλω νεροχύτη και αποχετευση μέσα στο δωμάτιο για πιο εύκολες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

παροχη νερου και αποχετευση νομιζω πως παει μαζι με ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο.οι ρητινες για τα μπετα απο μονες τους δεν θα σου κανουν δουλεια. φυσικα θα πρεπει να μπουν σε καθε περιπτωση.τα μονωτικα που καλα θα κανεις να περασεις σαν τελευταιο χερι ειναι εποξικα?να ξερεις πως σε καθε περιπτωση θα πρεπει να αφησεις τα μπετα να στεγνωσουν καλα. και να παρουν συστολες διαστολες.....για να μην τρεχεις μετα :headonwall: .οταν ακουσα για μπετο ξερεις τι μου ηρθε στο νου? τα μπετα οι σοβαδες κτλ, εχουν αρκετα αγρια επιφανεια ,νε μεν θα γεμισει μετο μονωτικο ,παρολαυτα θα συνεχισει να ειναι αρκετα αγρια επιφανεια .....για καθαρισμα........ο φιλος που σου λεει για το βαρος εχει δικαιο ,προσεξε το!!!!το τελικο αποτελεσμα παντως θα ειναι φανταστικο :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-92:

φιλικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση.

Θα γίνει τσιμεντόχτιστο αρματωμένο με σίδερα σε σχήμα Π (Για μενα πηρες την πιο σωστη αποφαση)τελικά και η βάση και το ενυδρείο και το sump από πίσω. Εσωτερικές διαστάσεις θα έχει 3,10Χ0,80Χ0,90 με επιφάνεια στα 80 εκ. Τα τζάμια θα μπουν πάνω σε τελάρο από ανοξείδωτο σίδηρο που θα μπει χωνευτά στην τσιμεντοκατασκευή (Θα εναι χωνεμενο στο τσιμεντο?Αν οχι το ανοξειδωτο που θα βαλεις,να ειναι καλης πιοτητας,γιατι το απλο σκουριαζει)και θα υπάρχουν και δυο κάθετα δοκάρια για ενίσχυση.(Εδω διαφωνω απο αισθητικης πλευρας.Γιατι θα φαινεται σαν να εχεις 3 ενυδρεια στη σειρα.Υψος εχεις,οποτε βαλε κοντρες απο πανω,αρματωμενες,πιο παχυ γυαλι,και θα ειναι σαν να βουτας μεσα) Για μονωτικό θα χρησιμοποιηθεί το aquamat elastic της isomat. θα βάλω τρια τζάμια τελικά και από άποψη κόστους αλλά και από στυλ. Το σαμπ θα έχει γύρω στα 600 λίτρα νερό και άλλα τόσα για απορροή.

Για τρόμπα δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά μάλλον θα βάλω μια eheim compact 5000. Ειναι λιγη Αν δεν φτάνει θα τις κάνω 2. Επιστροφή με φυσική ροή. Για βιολογικό υλικό λέω να χρησιμοποιήσω ελαφρόπετρα. Παίζει να προσθέσω και red cherries στο σαμπ για καθαριότητα και μεζέδες στα παιδιά.Καλη ιδεα :D

Ο χώρος μέχρι το ταβάνι θα καλυφθεί με ξύλο περιμετρικά για να ελέγξω την υγρασία ( είπαμε είναι υπνοδωμάτιο και μάλλον θα έχει και το θαλασσινό.)Να βαλεις ενα μικρο εξαερισμο οποσδηποτε,και να προσεχεις τι ξυλο θα βαλεις ,για να αντεχει την υγρασια

Φώτα ή 3 T5 ή 6 οικονομίας. Θα χρειαστεις και αλλο,αλλα αυτο ειναι μετα Για διακόσμηση δεν ξέρω ακόμα. Σίγουρα άμμο ποταμίσια και κάποια βράχια από το ποτάμι. Με ξύλα δεν ξέρω τι θα κάνω.

Με τα τζάμια λέω τρια κομμάτια 16άρι 0,95Χ0,85.

Σε ποια ηπειρο θα παιξεις μπαλα? :D Στην αφρικη ? :P

Καλη επιτυχεια να εχεις φιλε μου,αναμενουμε τις εξελιξεις :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα βόλτα τα μαγαζιά στην περιοχή θα καταλήξω στο aquamat elastic τελικά, και σε καλή τιμή το βρίσκω και εύκολο να το δουλέψω ( μπαίνει με βούρτσα). Τα σίδερα της πρόσοψης θα γίνουν χωνευτά. Η εταιρεία λέει 2 βδομάδες τα μπετά και μετά μονωτικό άλλες 2. Δεν μασάμε με το βάρος. Για τον τοίχο δεν ξέρω τι θα κάνω, λέω να περάσω με τριβίο το τσιμέντο πριν. Δε μπαίνει σοβας. Εχω κάτι πλακάκια δαπέδου σαν γρανίτη λέτε να αξίζουν για πλάτη;

Δεν με παίρνει κάνω ενιαίο το τζάμι, ανεβαίνω πολύ και θέλω να το φτιάξω να κάνω δοκιμές και τέτοια πριν βάλω τα έπιπλα, νιώθεις, είμαι πιεσμένος.

Θα μπούνε μέσα αμερικάνες. Εχω στην Αθήνα έναν Όσκαρ μια τεξανη και ένα Τζάγκουαρ και ψήνομαι για κανά σαλάχι και ίσως μια αρογουάνα. Γενικά είμαι του αμέρικα στις κυχλίδες. Ο πατέρας χτυπιέται για πιράνια αλλα με προβληματίζουν λίγο. Θέλω να βάλω και κανά αστακουδέα αλλα καί πάλι το σκέφτομαι. Χαζεύω και κάτι πολύ δυνατά γατιά γιατί δεν μου παει γυάλα χωρίς γάτο. Κατάλαβες που το πάω .

Λες 2 5000ρες; Είδα κάτι καταπληκτικά βεντιλατερ αθόρυβα οροφής αλλα δεν έχει σίτα... Ώρα για πατέντα!

Λέω να βάλω την ελαφρόπετρα σε τελάρα για ευκολία, αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ασε τα μπετα να στεγνωσουν κα ασε την εταιρια να λεει...(οχι οτι δεν ξερουν ,απλα αυτοι λενε στεγνωμα σε ιδανικες συνθηκες, υγρασια χωρου, κυκλοφορια αερα ,θερμοκρασια ακομα και το χαρμανι του τσιμεντου ,παιζει καποιο ρολο, ειναι σαν τις εταιριες αυτοκινητων που λεν για τις καταναλωσεις καυσιμου .Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω) Για σοβαδες και τσιμεντογωνιες τουλαχιστον ενα μηνα, ναι ενα μηνα!και για τα μπετα σου το ιδιο θα σου ελεγα, τουλαχιστον ενα μηνα.....φανταζομαι οτι βιαζεσαι αλλα το θεωρω πολυ βασικο για να μην εχεις προβληματα μετα....οσο για το μπετο θεωρητικα θα γινει εμφανη μπετο,βαλε με το τριβειο θα το κανεις απλα μασαζ..τροχακι με πλακα γυαλοχαρτου, και μονο τοπικα,ασταρι πριν κτλ κτλ.οταν ερθει η ωρα και χρειστεις βοηθεια ,εδω ειμαστε.... :bigemo_harabe_net-100: καμια φωτο??? :crazyyyy:

φιλικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα βόλτα τα μαγαζιά στην περιοχή θα καταλήξω στο aquamat elastic τελικά, και σε καλή τιμή το βρίσκω και εύκολο να το δουλέψω ( μπαίνει με βούρτσα). Τα σίδερα της πρόσοψης θα γίνουν χωνευτά. Η εταιρεία λέει 2 βδομάδες τα μπετά και μετά μονωτικό άλλες 2. Δεν μασάμε με το βάρος. Για τον τοίχο δεν ξέρω τι θα κάνω, λέω να περάσω με τριβίο το τσιμέντο πριν. Δε μπαίνει σοβας. Εχω κάτι πλακάκια δαπέδου σαν γρανίτη λέτε να αξίζουν για πλάτη;

Δεν με παίρνει κάνω ενιαίο το τζάμι, ανεβαίνω πολύ και θέλω να το φτιάξω να κάνω δοκιμές και τέτοια πριν βάλω τα έπιπλα, νιώθεις, είμαι πιεσμένος.

Θα μπούνε μέσα αμερικάνες.Κριμα,εγω θα εφτιαχνα ολοκληρη την λιμνη malaw :rasp: Εχω στην Αθήνα έναν Όσκαρ μια τεξανη και ένα Τζάγκουαρ και ψήνομαι για κανά σαλάχι και ίσως μια αρογουάνα. Γενικά είμαι του αμέρικα στις κυχλίδες. Ο πατέρας χτυπιέται για πιράνια αλλα με προβληματίζουν λίγο. Θέλω να βάλω και κανά αστακουδέα αλλα καί πάλι το σκέφτομαι. Χαζεύω και κάτι πολύ δυνατά γατιά γιατί δεν μου παει γυάλα χωρίς γάτο. Κατάλαβες που το πάω .

Λες 2 5000ρες; Είδα κάτι καταπληκτικά βεντιλατερ αθόρυβα οροφής αλλα δεν έχει σίτα... Ώρα για πατέντα!

Λέω να βάλω την ελαφρόπετρα σε τελάρα για ευκολία, αξίζει;Ειναι το καλυτερο βιολογικο υλικο,αξιζει πολυ,γιατι ειναι και πολυ πιο φθηνοτερο.Εχει ενα θεματακι ομως,βουλωνει πιο ευκολα απο τα αλλα.Μπορεις ομως να το προλαβεις,αν βαλεις μπροστα του πολυ μηχνικο φιλτραρισμα ,μαζι με βαμβακι.

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά καμμιά πληροφορία για τις Nyos Viper? Η 5άρα έχει λίγο καλύτερη κατανάλωση από την eheim και τις βρίσκω σε καλύτερες τιμές. Με ανησυχεί η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών.

Τελειώνουν σιγά σιγά οι δουλειές και πλησιάζει η ώρα να αρχίσουν σιδερώματα και μπετά.

Τελικά στο θέμα της αποχέτευσης και της γραμμής νερού χρησιμοποιήθηκαν ύπουλες τακτικές από τον πατέρα και δεν θα μπουν τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και πλησιάζει η ώρα κύριοι. Δεν θα περιγράψω όλη την διαδικασία εκτενώς, απλά γιατί βαριέεεεεεεμαι να γράφω πάλι σεντόνι-κείμενο.

Όλα τα τσιμέντα είναι σιδερομένα με 8άρι σίδερο, οι συνδέσεις έχουν περαστεί με σιλικόνη πρίν την μόνωση και το πλαίσιο (ανοξείδωτη γωνιά) έχει δεθεί στο τσιμέντο με αντιρίδες όπως και η σιδεροκατασκευή. Περάστικε με δυο χέρια μονωτικό Aquamat Elastic της Isomat (εντυπωσιακό υλικό ρε παιδί μου). Τα τζάμια είναι 10άρια και το παραδέχομαι πως υπερέβαλα στην σιλικόνη. Ήρθε και η πρώτη Nyos Viper 5.0 (πωπωπωπωπωπωπωπωπω) και την Παρασκευή ξεκινάνε τα πλυσίματα.

Δυστυχώς στην πίσω δεξαμενή ο φωτισμός είναι χάλια και δεν υπάρχουν φωτογραφίες ακόμα. Μόλις μπει ο πίνακας θα μπει και φως οπότε χρωστάω.

16F104CF-FE24-45FD-918B-B83CA37C2F85.jpg

5703303E-0855-48DD-8CB1-56CF28C8DA17.jpg

F6A01419-4966-4FAA-9216-6A5C7D0D0133.jpg

BBD21485-4DF9-4782-94D9-080AB44C9C89.jpg

49BFBDA0-E63C-4BD3-A970-1A8DBA387AAD.jpg

C55B5D7E-D576-4281-94AA-E8C15EA88816.jpg

BF8BA0B8-D75F-4D7E-B8BC-FB34AD913CD4.jpg

9351223B-F219-4248-9C0B-5C714D2FFD48.jpg

76DE6435-20D1-456E-A2F3-6D378990FD4A.jpg

1CA463AE-DF47-429F-BFC7-3D74677E4ADC.jpg

0135A93A-73F9-4BF3-BCEB-4B62C27A22B2.jpg

F88AA461-71EA-4A6A-BD16-5D22DD86AB15.jpg

0A247F08-0BE1-4D64-B4F6-214E59C947A5.jpg

Το πλαίσιο λέω να το βάψω μαύρο με Chassicot. Αν δεν μου αρέσει θα το ντύσω όπως και το τσιμέντο με ξύλο να δένει με τα υπόλοιπα.

Ο κύριος στις φωτό είναι ο πατέρας μου, aka το παραπαίδι. Έδωσε και αυτός ένα χεράκι.

Θα το αφήσω να πλυθεί κανα 2ήμερο και μετά ξεκινάω στρώσιμο.

επ ευκαιρία αυτός ο τύπος του Άβυσσος να μας τρελάνει θέλει με τα σαλάχια και τις special αρογουάνας;

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το επιχείρημά σου με πολύ ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλο κουραγιο και απο εμενα αδερφε να χαρεις την πισινα σου :thumbsu: βαζε φωτο να γουσταρουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! τι μηκος εχει το ενυδρειο? 3 μετρα? γιατι δεν τολμισες ενα 20αρι τζαμι μονοκοματο εναντι τριων κομματιων?

Link to comment
Share on other sites

τι μονωση σκευτικες να χρεισιμοποιησεις στο μπετο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες θα έχει και συνέχεια.

Κουμαν μόνωση έχει μπει αν εννοείς απο μέσα το Aquamat Elastic, Από την πλευρά του τοίχου, τον τοίχο 55 με 60 εκατοστά πλύθα.

Για τα τζάμια δεν μπορώ να πω πως με επηρέασε το κόστος,

Link to comment
Share on other sites

ειδικά αν σκεφτείς πως το ενυδρείο ξεκίνησε τον Ιούλιο να φτιάχνεται είχα καιρό να μαζέψω τα χρήματα, πιο πολύ το αισθητικό ήταν. Για να μου κάτσει στο μάτι καλά ένα τρίμετρο τζάμι θα ήθελα να έχει κιάλλο ύψος, τουλάχιστον άλλα 50 εκατοστά κάτι που θα μου άλλαζε πολλές παραμέτρους, από επιπλέον θεμελίωση και μεγαλύτερα τοιχία μέχρι τις τρόμπες και πολλά άλλα.

Οι διαστάσεις εσωτερικά είναι τελικά οι εξής: 2,98Χ0,91Χ0,96 με την επιφάνεια να κάθεται στα 85 εκατοστά.

Επίσης επειδή είμαι εθισμένος στο μέλλον υπάρχει και η σκέψη για μετατροπή σε θαλασσινό. Βέβαια αυτό θα γίνει μόνο αν πιάσω γκόμενα την ΔΕΗ ή αν γίνω τόσο πλούσιος που θα ανάβω τα τσιγάρα μου με 50ευρα γιατί με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς θα καίω πάνω από 5KWh, δηλαδή περισσότερο απότι καίει όλο μου το σπίτι τώρα.

Τώρα κοιτάμε τις σωληνώσεις μέσα στο ενυδρείο και πως θα κρυφτούν. Λέω να φτιάξω ένα κάλυμα με κομμάτια πέτρας, σε τμήματα ώστε να έχω εύκολη πρόσβαση.

Για φωτισμό θα βάλω σποτάκια με λεντ 5w με γωνία 60 μοίρες ώστε να βγάλει σκοτεινές και φωτεινές περιοχές. Και μπόλικο black water!

Σύντομα αρχίζω βόλτες για ξύλα.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...