Jump to content

New Project By Manos!


manos23

Recommended Posts

Τα ψαρια σου Μανο ειναι υπεροχα,τι αλλο θα βαλεις?εγω θα εβαζα ενα flame και ενα cholacantus jilliaris η izabelita (θεωρω απο τα ομορφοτερα ψαρια του πλανητη.Η αποφαση δικη σου.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου! Θα βάλω ένα flame ένα Marine betta διάφορα γκομπακια και μερικά ρασακια ακόμα και ίσως να δώσω το pomacanthus semicirculatus και να βάλω στην θέση του κανενα ctenohaetus Strigosus kole η κανένα jematum η κανενα σπάνιο αγγελοψαρο!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι να τα χαιρεσαι να ειναι παντα υγειεστατα αντε ξεκινα και να βαλεις και κανενα κοραλακι! αμα θες 2-3 sps εχω διαθεσιμα!

σε ευχαριστώ φίλε μου! Άμα έχεις καλοδεχουμενα φιλε μου!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ζωντανα μανο...να τα χαιρεσαι!!

σε ευχαριστώ φίλε μου!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόλις γύρισα στην δουλειά και αντίκρισα το ενυδρείο μου έπαθα εγγεφαλικο βλέπω ένα ενυδρείο φολο δεν διεκρινες εύκολα ψάρι! Είχε πάρει ο κυκλοφορητής μια που.......α ανεμώνη και την είχε πολτό ποίηση μέσα! Με τα πολλά έβγαλα ότι ψάρι αναπνεε ακόμα και έκανα 100% αλλαγή νερού και προσθεσα και άνθρακα! Απο απολιες μετράω μέχρι στιγμής:

Zebrasoma xanthurum

Baboo shark

4 chromis viridis

Cirrhilabrus cyanopleura

Chrysiptera tabolty

Labroides dimidiatus

Όλες τις cleaner αστερίες αχυνους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοοοοοχι ρε φίλεεεεεεεεεε!!! Γ@μhμ3ν3ς ανεμώνες....!! Κρίμα ρε φιλαράκι στεναχωρέθηκα πολύ..... Τόσο καιρό και τέτοια θρεφτάρια...............

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε φίλε Κώστα αύριο θα δείξει τι θα απομείνει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το θεμα σχεδον απ την αρχη, δεν ειχα τπτ να γραψω... Τωρα ομως ξενερωσα!!

Κριμα.... :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Μάνο μην ξαναβάλεις ανεμώνη ρε φίλε ποτέ!

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Κάθετα γιατι πιστευώ πως δεν ευθύνεται κανένα ζωντανό για τίποτα..... Φιλικά πάντα έτσι......

Μην απογοητεύεσαι συμβαίνουν αυτά... Ήταν αυτό που λένε γραφτό... Μπορεί να ακούγετε αστείο αλλά έτσι είναι.

Ήταν να συμβεί... Μην στεναχωρίεσαι και προχώρα παρακάτω και συμάζεψε το ενυδρείο σου , την βιολογία σου και συνέχισε . Μην εγκαταλείπεις την προσπάθεια σου , το οικοσύστημα σου !

Δεν φταίει καμία ανεμώνη! Κανένα ζωντανό δεν φταιεί! Ατυχία πες το, γραφτό πες το! Απλά συνέβη! Τι φταίει το κάθε ζωντανό? Έτυχε!

ΥΓ1: Το καλοκαίρι έχασα 6 ψάρια, 2 γαρίδες , 4 κοράλλια και επέζησε η ανεμώνη και 1 μύλο (πλήρως τοξικά). Και όλα αυτά από διακοπή της ΔΕΗ.

ΥΓ2: Πρίν μια εβδομάδα με τράκαραν παρκαρισμένο. 1000+ ευρώ ζημιά. Ήταν να γίνει. Θα στερηθώ , θα δυσκολευτώ αλλά δεν θα κάτσω να κατηγορήσω το κάθε βλάκα που με τράκαρε ή την τύχη μου την μαύρη. Γιατί δεν θα καταφέρω τίποτα! Τίποτα! Το μόνο που θα καταφέρω είναι να χαλαστώ χωρίς λόγο ενώ μπορώ κάλλιστα να πάω παρακάτω να μετρήσω τα "κουκιά " μου και να δώ τι μπορώ πλέον να κάνω...

Φίλε στην ζωή, στα χόμπι , στην παρέα , στην σχέση.. Συμβαίνουν αυτά... Πάμε παρακάτω!

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτές είναι οι δυσάρεστες "εκπλήξεις" του χόμπυ μας.

Την πάτησα και εγώ στο παρελθόν 3 φορές μάλιστα, με ανεμώνη, με αυστραλιανό μήλο και με ολοθούριο. Και στις 3 περιπτώσεις με απώλειες σε ψάρια.

Παρόλα αυτά δεν πτοήθηκα και συνέχισα κανονικά, μάλιστα ξαναέβαλα τέτοιους οργανισμούς που παρόλο την τοξικότητά τους και την επικινδυνότητα είναι μοναδικοί.

Χθες συγκεκριμένα το ολοθούριο που έχω "κρεμόταν" από τον κυκλοφορητή που ευτυχώς ήταν σε νυχτερινή λειτουργία.

holothuria-hilla-4.jpg

Μάνο, τέτοιες "αναποδιές" πάντα θα συμβαίνουν, Αν δεν ήταν η ανεμώνη θα ήταν κάτι άλλο, μια διακοπή ρεύματος, κάποιο μηχάνημα που κόλλησε......

Τέτοιες καταστάσεις δεν πρέπει να μας πτοούν. Αντίθετα μάλιστα.

Το αν θα βάλεις πάλι ανεμώνη ή όχι είναι στη δικιά σου κρίση..... εγώ όπως είδες συνεχίζω να έχω ένα από αυτά και φυσικά θα βάλω και από τα άλλα !!!

Ένα κόλπο για τους κυκλοφορητές είναι η χρήση ενός λεπτού φύλου "χοντρόκοκκου" σφουγγαριού ή ενός πλέγματος (σήτα) ή και τούλι ακόμη.
Μειώνεται ο κίνδυνος σχεδόν 100%, απλά θέλουν συχνό καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόλις γύρισα στην δουλειά και αντίκρισα το ενυδρείο μου έπαθα εγγεφαλικο βλέπω ένα ενυδρείο φολο δεν διεκρινες εύκολα ψάρι! Είχε πάρει ο κυκλοφορητής μια που.......α ανεμώνη και την είχε πολτό ποίηση μέσα! Με τα πολλά έβγαλα ότι ψάρι αναπνεε ακόμα και έκανα 100% αλλαγή νερού και προσθεσα και άνθρακα! Απο απολιες μετράω μέχρι στιγμής:

Zebrasoma xanthurum

Baboo shark

4 chromis viridis

Cirrhilabrus cyanopleura

Chrysiptera tabolty

Labroides dimidiatus

Όλες τις cleaner αστερίες αχυνους!

oooooooooooooooχι ρε φιλε.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι ανεμώνες έχουν την τάση να πηγαίνουν προς τους κυκλοφορητές.... Έχω ακούσει άπειρα περιστατικά με τα εν λόγο ζωντανά! Προσωπικά εγώ αν το πάθαινα, δεν θα ξαναέβαζα τέτοιο ζωντανό ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα βρε Μανο,πολυ κακη εξελιξη αυτη.Μην μασας ομως ολα ξαναγινονται και παλι.Ανεμωνη μην ξαναβαλεις,γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου συμβει με δαυτες.Καλη δυναμη για τα καλυτερα σου ευχομαι... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ατυχία μεγάλη φίλε μου, δυστυχώς όπως έγραψαν και τα παιδιά παραπάνω οι ατυχίες συμβαίνουν στο χόμπι μας όπως και στη ζωή και αν δεν ήταν η ανεμώνη θα ήταν κάτι άλλο, ο θαλασσινός μικρόκοσμος μας είναι πολύ εύθραυστος και βαδίζει σε μια κλωστή, αυτό που πρέπει είναι να μην πτοηθείς και να συνεχίσεις αυτό που τόσο αγαπάς, κρίμα και για τον baboo shark που δεν πρόλαβες να τον χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα βρε Μανο,πολυ κακη εξελιξη αυτη.Μην μασας ομως ολα ξαναγινονται και παλι.Ανεμωνη μην ξαναβαλεις,γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου συμβει με δαυτες.Καλη δυναμη για τα καλυτερα σου ευχομαι... :thumbsu:

Στάθη αναλόγως την ανεμώνη, η bubble που έχω ήταν στο προηγούμενο ενυδρείο και είναι και σε αυτό χωρίς να έχει κουνηθεί εκατοστό απο τον βράχο της άσχετα που έφαγε τρελή μετακίνηση, μόνο split έκανε, αντίθετα μια Ηaitian που είχα την δεύτερη βδομάδα έγινε λιώμα απο το σκίμμερ και το ενυδρείο είχε γίνει γάλα, ευτυχώς το πρόλαβα και δεν είχα πάθει κάποια ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα , μεγαλη ατυχια

Δεν προλαβες να χαρεις και το καρχαριακι :(

Μακαρι να μην σου τυχαινε , οπως και σε κανεναν

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Μανο οταν καποιος αφηνει πισω του και ξεπερναει μια δυσκολια-ατυχια,φαινεται ποσο αγαπαει αυτο που κανει...ειδικα οταν μιλαμε για ενα χομπυ φιλε.

Και αν μαθαινουμε και κατι απο το λαθος,ειναι ακομα καλυτερα.

Μην απογοητευεσαι.Ξερω οτι ειναι δυσκολο,γιατι περνας 2ο "πακετο" μεσα σε μερικους μηνες,αλλα μην το αφησεις να σε ξενερωσει.

Τωρα στο πρακτικο κομματι πιστευω πως ναι μεν εχεις απωλειες αλλα οι σημαντικες(στο ενυδρειακο κομματι οχι σαν ζωες) ειναι το xanthurum και το καρχαριακι.Τα οποια ομως μπορεις να τα ξαναβρεις και να τα ξαναβαλεις στο ενυδρειο.

Το θεμα ειναι(και το ευχομαι),να μην παθουν κατι τ'αγγελοψαρα.

Δεν λες παλι καλα που ακομα δεν ειχες βαλει και κοραλια να εχεις και τετοιες στεναχωριες?

Ελπιζω ολα τα υπολοιπα ψαρακια να το ξεπερασουν και να μην εχεις αλλες απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

Μανο σου ευχομαι τα καλυτερα!!!!!!!!!!!!!! Ελπιζω να μην εχεις αλλες αναποδιες,και μην χανεις το κουραγιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο μην ξαναβάλεις ανεμώνη ρε φίλε ποτέ!

αυτό εννοείται φίλε τέλος τέτοια ζωντανά ήταν λάθος απο την αρχή που την έβαλα δεν συμβαδίζει να έχεις ακριβά και σπάνια ζωντανά και να ρισκάρεις με ανςμωνες και με επικυνδηνα ζωντανά!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κριμα ρε φίλε δεν εχω λόγια!

άστα να πάνε φίλε μου και θυμάσαι το τι πέρασα το καλοκαίρι με το black out που εχασα τα πάντα! Τι να πω;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το θεμα σχεδον απ την αρχη, δεν ειχα τπτ να γραψω... Τωρα ομως ξενερωσα!!

Κριμα.... :( :( :(

εγω να δεις πως ένιωσα να βλέπω τα ζωντανά μου να αργοπεθαινουν και να μην μπορώ να βοηθήσω!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Κάθετα γιατι πιστευώ πως δεν ευθύνεται κανένα ζωντανό για τίποτα..... Φιλικά πάντα έτσι......

Μην απογοητεύεσαι συμβαίνουν αυτά... Ήταν αυτό που λένε γραφτό... Μπορεί να ακούγετε αστείο αλλά έτσι είναι.

Ήταν να συμβεί... Μην στεναχωρίεσαι και προχώρα παρακάτω και συμάζεψε το ενυδρείο σου , την βιολογία σου και συνέχισε . Μην εγκαταλείπεις την προσπάθεια σου , το οικοσύστημα σου !

Δεν φταίει καμία ανεμώνη! Κανένα ζωντανό δεν φταιεί! Ατυχία πες το, γραφτό πες το! Απλά συνέβη! Τι φταίει το κάθε ζωντανό? Έτυχε!

ΥΓ1: Το καλοκαίρι έχασα 6 ψάρια, 2 γαρίδες , 4 κοράλλια και επέζησε η ανεμώνη και 1 μύλο (πλήρως τοξικά). Και όλα αυτά από διακοπή της ΔΕΗ.

ΥΓ2: Πρίν μια εβδομάδα με τράκαραν παρκαρισμένο. 1000+ ευρώ ζημιά. Ήταν να γίνει. Θα στερηθώ , θα δυσκολευτώ αλλά δεν θα κάτσω να κατηγορήσω το κάθε βλάκα που με τράκαρε ή την τύχη μου την μαύρη. Γιατί δεν θα καταφέρω τίποτα! Τίποτα! Το μόνο που θα καταφέρω είναι να χαλαστώ χωρίς λόγο ενώ μπορώ κάλλιστα να πάω παρακάτω να μετρήσω τα "κουκιά " μου και να δώ τι μπορώ πλέον να κάνω...

Φίλε στην ζωή, στα χόμπι , στην παρέα , στην σχέση.. Συμβαίνουν αυτά... Πάμε παρακάτω!

θα συμφωνήσω δεν κατηγορώ καμιά ανεμώνη αλλά και το καλοκαίρι ειχα μια τεράστια κατρακύλα έχασα τα πάντα με Black out πανω απο 20 κοράλλια γαρίδες σαλιγκάρια αστερίες αχυνους 25 ψάρια και ορισμένα πολύ σπάνια!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτές είναι οι δυσάρεστες "εκπλήξεις" του χόμπυ μας.

Την πάτησα και εγώ στο παρελθόν 3 φορές μάλιστα, με ανεμώνη, με αυστραλιανό μήλο και με ολοθούριο. Και στις 3 περιπτώσεις με απώλειες σε ψάρια.

Παρόλα αυτά δεν πτοήθηκα και συνέχισα κανονικά, μάλιστα ξαναέβαλα τέτοιους οργανισμούς που παρόλο την τοξικότητά τους και την επικινδυνότητα είναι μοναδικοί.

Χθες συγκεκριμένα το ολοθούριο που έχω "κρεμόταν" από τον κυκλοφορητή που ευτυχώς ήταν σε νυχτερινή λειτουργία.

holothuria-hilla-4.jpg

Μάνο, τέτοιες "αναποδιές" πάντα θα συμβαίνουν, Αν δεν ήταν η ανεμώνη θα ήταν κάτι άλλο, μια διακοπή ρεύματος, κάποιο μηχάνημα που κόλλησε......

Τέτοιες καταστάσεις δεν πρέπει να μας πτοούν. Αντίθετα μάλιστα.

Το αν θα βάλεις πάλι ανεμώνη ή όχι είναι στη δικιά σου κρίση..... εγώ όπως είδες συνεχίζω να έχω ένα από αυτά και φυσικά θα βάλω και από τα άλλα !!!

Ένα κόλπο για τους κυκλοφορητές είναι η χρήση ενός λεπτού φύλου "χοντρόκοκκου" σφουγγαριού ή ενός πλέγματος (σήτα) ή και τούλι ακόμη.

Μειώνεται ο κίνδυνος σχεδόν 100%, απλά θέλουν συχνό καθάρισμα.

θα συνεχίσω και πιστεύω να μην 3οση το κακό!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κριμα βρε Μανο,πολυ κακη εξελιξη αυτη.Μην μασας ομως ολα ξαναγινονται και παλι.Ανεμωνη μην ξαναβαλεις,γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου συμβει με δαυτες.Καλη δυναμη για τα καλυτερα σου ευχομαι... :thumbsu:

σίγουρα δεν ξανά βάζω!σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...