Jump to content

Vortech-Επιλογη(Ποιος Θα Το Πιστευε..)


Recommended Posts

με τα τελευταια χρηματα για ξοδεμα στο χομπι για φετος,μετα το ανοιγμα που εκανα με την αλλαγη σαμπ και σκιμμερ,ερχεται η ωρα των αντλιων....

αυτη τη στιγμη υπαρχουν 2 tunze 6045 για αναταραξη επιφανειας και μια turbelle 6060 η οποια ειναι τεραστιων διαστασεων....

ενυδρειο 120χ60χ60.-τζαμι 10αρι.

αρκετα μικρα sps,και μερικα lps.

ερωτησεις κρισεως..

επειδη δεν μου αρεσει η υπερβολη και τα χρηματα σαφως και δεν περισσευουν,θα ηθελα να μαθω.

1.μπορω να παιξω μονο με 2 mp 10αρες?

2.οποσδηποτε με 2mp 40αρες?

3.παιζει και συνδιασμος 1 10αρα με 1 40αρα?και αν ναι επικοινωνουν αυτες και μεταξυ τους?

ηδη απο ορισμενες κουβεντες φιλων,ακουγονται αρκετα και οι 2 πρωτες μου ερωτησεις....

φιλοι χομπιστες οπως ο νερβας νομιζω πως εχουν δοκιμασει με επιτυχια την πρωτη εκδοχη.

αλλοι παλι λενε δαγκωτο τη δευτερη...

βοηθηστε παρακαλω οι γνωστες καθως τα φραγκα ειναι πολλα και σιγουρα δεν περισσευουν.(παλι μπαρουφες στη γυναικα θα πω...).

ευχαριστω.

ΥΓ.καταραμενε αιολε,οσο πλησιαζω στα γκατζετ,εσενα θυμαμαι....ελπιζω να μην γινω victim σαν εσενα....χεχε

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βοηθηστε παρακαλω οι γνωστες καθως τα φραγκα ειναι πολλα και σιγουρα δεν περισσευουν.(παλι μπαρουφες στη γυναικα θα πω...).

απο οτι εχω καταλαβει λιγο πολυ ολοι την ιδια δουλεια κανουμε.μην μας παρουν χαμπαρι βλεπω να κοιμομαστε

στο χαλακι της εξωπορτας.

Link to comment
Share on other sites

με τα τελευταια χρηματα για ξοδεμα στο χομπι για φετος,μετα το ανοιγμα που εκανα με την αλλαγη σαμπ και σκιμμερ,ερχεται η ωρα των αντλιων....

αυτη τη στιγμη υπαρχουν 2 tunze 6045 για αναταραξη επιφανειας και μια turbelle 6060 η οποια ειναι τεραστιων διαστασεων....

ενυδρειο 120χ60χ60.-τζαμι 10αρι.

αρκετα μικρα sps,και μερικα lps.

ερωτησεις κρισεως..

επειδη δεν μου αρεσει η υπερβολη και τα χρηματα σαφως και δεν περισσευουν,θα ηθελα να μαθω.

1.μπορω να παιξω μονο με 2 mp 10αρες? ειναι πολυ μικρες για το ενυδρειο σου

2.οποσδηποτε με 2mp 40αρες? η καλυτερη επιλογη αλλα κοστιζει...

3.παιζει και συνδιασμος 1 10αρα με 1 40αρα?και αν ναι επικοινωνουν αυτες και μεταξυ τους? παιζει αυτος ο συνδυασμος... επικοινωνια θα εχουν αν ειναι wireless

ηδη απο ορισμενες κουβεντες φιλων,ακουγονται αρκετα και οι 2 πρωτες μου ερωτησεις....

φιλοι χομπιστες οπως ο νερβας νομιζω πως εχουν δοκιμασει με επιτυχια την πρωτη εκδοχη.

αλλοι παλι λενε δαγκωτο τη δευτερη...

βοηθηστε παρακαλω οι γνωστες καθως τα φραγκα ειναι πολλα και σιγουρα δεν περισσευουν.(παλι μπαρουφες στη γυναικα θα πω...).

ευχαριστω.

ΥΓ.καταραμενε αιολε,οσο πλησιαζω στα γκατζετ,εσενα θυμαμαι....ελπιζω να μην γινω victim σαν εσενα....χεχε

Κωστα απο προσωπικη εμπειρια θα σω πω οτι οι 2 40αρες ειναι το καλυτερο για το ενυδρειο σου (φαντασου οτι οσο μεγαλωνουν οι ακρο τοσο θα μπουκωνει το ενυδρειο με αποτελεσμα να θες παραπανω κυκλοφορια)

Link to comment
Share on other sites

εμ ετσι ειναι....αμα ο ανθρωπος ειναι γνωστης......ναι σταυρο δεν σου κρυβω πως σκεφτομουν κατι τετοιο,οπως βεβαια σκεφτομουν πως οταν ειχα αγορασει τις τουρμπελλες(6000 λιτρα εκαστη),στην ουσια την 1 χρησιμοποιω αφου αν βαλω και τις 2 γινεται πλυντηριο.βεβαια και για τωρα οι βορτεκ εχουν αυξομειωση της ροης οποτε ισως δεν χρειαστει να δουλευουν στο φουλ,οπως οι τουρμπελες που εχω.

το ασχημο ειναι πως ξεφευγουν σε χρηματα.....(αν ξερεις παντως τι ζητας,τα υπολοιπα γινονται πιο ευκολα..).

στην χειροτερη(οικονομικο),δεν ειναι λες κακη σαν λυση το 1+1...?εεε?

Link to comment
Share on other sites

επισης με το 10αρι παχος τζαμιου ειμαι καλα?

και επισης,αν αποκτηθουν οι 2 40αρες,βγαινουν ολες οσες εχω μεσα?θα μεινω δηλ μονο με αυτες τις 2?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

επισης με το 10αρι παχος τζαμιου ειμαι καλα? κοντρες εχει στο ενυδρειο?

και επισης,αν αποκτηθουν οι 2 40αρες,βγαινουν ολες οσες εχω μεσα?θα μεινω δηλ μονο με αυτες τις 2? οχι απλα θα μεινουν μονο με τις vortech αλλα θα τις δουλευεις (ετσι οπως εισαι τωρα) στο 60-70%

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση αν οι δυο σαραντάρες είναι καλύτερες από τις δυο εικοσάρες όπως και σε άλλα πράγματα στην ζωή

είναι πιστεύω θέμα άποψης αλλά και διάθεσης καθώς και συγκεκριμένης χρήσης της κάθε επιλογής

.

Άλλο η ευχαρίστηση, άλλο η λειτουργικότητα και φυσικά άλλο η διάρκεια στον χρόνο. :bigemo_harabe_net-76:

Ναι καλά καταλάβατε, δεν μιλάω για βόρτεκ ......

Δεν έχω ιδέα για αυτό που ζητάτε, αλλά η εικόνα με την μια 40άρα και την μια 20άρα εναλλάξ είναι ... όλα τα λεφτά !! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση αν οι δυο σαραντάρες είναι καλύτερες από τις δυο εικοσάρες όπως και σε άλλα πράγματα στην ζωή

είναι πιστεύω θέμα άποψης αλλά και διάθεσης καθώς και συγκεκριμένης χρήσης της κάθε επιλογής

.

Άλλο η ευχαρίστηση, άλλο η λειτουργικότητα και φυσικά άλλο η διάρκεια στον χρόνο. :bigemo_harabe_net-76:

Ναι καλά καταλάβατε, δεν μιλάω για βόρτεκ ......

Δεν έχω ιδέα για αυτό που ζητάτε, αλλά η εικόνα με την μια 40άρα και την μια 20άρα εναλλάξ είναι ... όλα τα λεφτά !! :bigemo_harabe_net-74:

Δυστηχως οι 20αρες εχουν σταματησει να υπαρχουν ....και αν βρεθουνε πουθενα ξεχασμενες ... δεν συνεργαζονται γιατι δεν ειναι wireless...

Link to comment
Share on other sites

σταυρο εχει κοντρες περιμετρικα πανω και στη μεση το ενυδρειο.γιατι ρωτας?

αυτο με το τι βγαζω δεν το καταλαβα.εννοεις πως θα δουλευουν πχ στο 60% χωρις να εχω καμμια απο τις παλιες μου αντλιες μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου,μιας και οπως ειπες και εσυ ειναι δυσκολες οι εποχες,θα επαιρνα μια 40αρα σιγουρα και θα την δουλευα μαζι με τις δυο tunze.Μια χαρα δουλεια θα σου κανουν.Εγω οπως ειδες και απο κοντα εχω μια 40αρα και κοντρα τρεις 2600 της ακουαελ...μια χαρα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

σταυρο εχει κοντρες περιμετρικα πανω και στη μεση το ενυδρειο.γιατι ρωτας? γιατι αν δεν εχεις κοντρες και το βαλεις στο mode ''sort pulse'' ... βλεπω να ανοιγει το ενυδρειο...

αυτο με το τι βγαζω δεν το καταλαβα.εννοεις πως θα δουλευουν πχ στο 60% χωρις να εχω καμμια απο τις παλιες μου αντλιες μεσα? ακριβως οπως το λες . Δεν θα χρειαστεις αλλες αντλιες περα απο τις vortech

Υ.Γ. Κωστα να θυμασαι κατι.... οι ακρο γουσταρουν την εντονη αλλα σωστη κυκλοφορια και οχι απλα να τις πυροβολει καποια αντλια συνεχομενα (ολο το 24ωρο)

Link to comment
Share on other sites

επειδη με καιει και μενα αυτο το θεμα , και το ψιλο ψαχνω

ειπα να βαλω σε 160 μηκος

μια 10αρα

μια 6025

μια 6085 ( αρκει να μαθω την τιμη της ) :P

και την επιστροφη της αντλιας

κανει δεν κανει η 10αρα ολο και κατι εχει να προσφερει η κακομοιρα το πολυ πολυ να μην μπει κατα μηκος αλλα στο φαρδος οπου ειναι 60ποντους

Για την ιστορια εαν ειχα χρημα θα εβαζα μια 60αρα + την επιστροφη και θα τελειωνε εκει το ''γλεντι'' :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την άποψη μου στην έχω πεί απο κοντά Κώστα.Πάρε μια 40άρα και δούλεψε την με τις Tunze που έχεις.Όταν δείς τις δυνατότητες και βγάλεις την κουμούτσα που έχεις στην αριστερή γωνία μαζεύεσαι και αγοράζεις άλλη μία.Οι 10άρες μπαίνουν το πολύ σε 10άρι τζάμι και να ξέρεις οτι τα WES είναι τα ασύρματα μοντέλα που συνδέονται μεταξύ τους φτιάχνοντας κάτι πιο ρεαλιστικό.

Εγώ πιστεύω πολύ στην πολύπλευρη κυκλοφορία και όχι μονόπλευρα με πολύ ισχύ...

ίσως πειραματικά και στο πίσω τζάμι με πιο πολλές αντλίες....περισσότερη κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

επειδη με καιει και μενα αυτο το θεμα , και το ψιλο ψαχνω

ειπα να βαλω σε 160 μηκος

μια 10αρα

μια 6025

μια 6085 ( αρκει να μαθω την τιμη της ) :P

και την επιστροφη της αντλιας

κανει δεν κανει η 10αρα ολο και κατι εχει να προσφερει η κακομοιρα το πολυ πολυ να μην μπει κατα μηκος αλλα στο φαρδος οπου ειναι 60ποντους

Για την ιστορια εαν ειχα χρημα θα εβαζα μια 60αρα + την επιστροφη και θα τελειωνε εκει το ''γλεντι'' :bigemo_harabe_net-81:

Γιωργο αντι για 1 60αρα + επιστροφη γιατι δεν εβαζες 2Χ40αρες + επιστροφη που εχουν το ιδιο κοστος και πιο σωστη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αντι για 1 60αρα + επιστροφη γιατι δεν εβαζες 2Χ40αρες + επιστροφη που εχουν το ιδιο κοστος και πιο σωστη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο?

το πηγες και εσυ μακρια το πραμα :P

αφου ξεκαθαρισα οτι δεν εχω λεφτα ουτε για 40αρες ουτε για 60αρα :P

ακομα και στα ονειρα τσιγκουνιες κανω :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την άποψη μου στην έχω πεί απο κοντά Κώστα.Πάρε μια 40άρα και δούλεψε την με τις Tunze που έχεις.Όταν δείς τις δυνατότητες και βγάλεις την κουμούτσα που έχεις στην αριστερή γωνία μαζεύεσαι και αγοράζεις άλλη μία.Οι 10άρες μπαίνουν το πολύ σε 10άρι τζάμι και να ξέρεις οτι τα WES είναι τα ασύρματα μοντέλα που συνδέονται μεταξύ τους φτιάχνοντας κάτι πιο ρεαλιστικό.

Εγώ πιστεύω πολύ στην πολύπλευρη κυκλοφορία και όχι μονόπλευρα με πολύ ισχύ...

ίσως πειραματικά και στο πίσω τζάμι με πιο πολλές αντλίες....περισσότερη κίνηση.

με πατεντα μπαινει .......

οταν θα ερθει η ωρα θα στο δειξω :) υπομονη 1-2 μηνες :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

βλεπω ανοιξα μπολικες πληγες...χεχεχε....

σταυρο,αυτο με το ανοιγμα του ενυδρειου....με κουφανε.μπορει να συμβει κατι τετοιο απο μια αντλια και μονο..?!!!

Link to comment
Share on other sites

με πατεντα μπαινει .......

οταν θα ερθει η ωρα θα στο δειξω :) υπομονη 1-2 μηνες :bigemo_harabe_net-64:

Ωραίος!άντε με το καλό να μου έρθει η μπαταρία για το σούπερ έξτρα οικονομικό DIY Power Back-up...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.καταραμενε αιολε,οσο πλησιαζω στα γκατζετ,εσενα θυμαμαι....ελπιζω να μην γινω victim σαν εσενα....χεχε

Θα τα λουστείς όλα όσα κοροιδευεις !!! Θεία δίκη

Θα συνωμοτήσει όλο το σύμπαν και θα πάρεις τελικά και παρόμοιο φωτιστικό !!!

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

φωτιστικο?????τα μεταλλα μου δεν τα αλλαζω με τιποτααααααααααα.

αντε να δουμε τωρα......

ελπιζω να βρεθουμε στο στησιμο τους και να βοηθησετε(για το γνωστο παρεακι μιλαω εε?)

Link to comment
Share on other sites

βλεπω ανοιξα μπολικες πληγες...χεχεχε....

σταυρο,αυτο με το ανοιγμα του ενυδρειου....με κουφανε.μπορει να συμβει κατι τετοιο απο μια αντλια και μονο..?!!!

αν πετυχεις τον σωστο κυματισμο και δεν εχεις κοντρες στο ενυδρειο??? Ευκολα....

Link to comment
Share on other sites

σωπα ρε.δεν το γνωριζα αυτο.κοιτα τι μπορεις να παθεις....

και τα rimless...?αυτα κινδυνευουν δηλαδη υπο προυποθεσεις..?

Link to comment
Share on other sites

Ο κίνδυνος για να ανοίξει ένα ενυδρείο έχει άμεση σχέση με το πρόγραμμα κυματισμού και την μετατόπιση του όγκου νερού.

Δες το βίντεο από το 1 λεπτό και μετά..

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=MiCFNHdihiE

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αγόρασε πρώτα την μια 40ρα και δούλεψε την με τις μικρές tunze.Στην πορεία θα πάρεις αλλη μια αφου θα καταλάβεις στην ουσία για τη μηχάνημα μιλάμε.

Οι δεκάρες σε ενυδρείο πάνω από 200 λίτρα είναι δώρον άδωρον και θα απογοητευθείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...