Jump to content

100 Λιτρα Amazon!


Recommended Posts

E μετα και απο αυτο που ειδα σημερα!

Δεν ξερω τ αλλο να κανω πραγματικα!

Εχω απελπιστει πληρως!

fefe_zps3e6e9f66.jpg

fewfwe_zps95f19651.jpg

rere_zps0e6c7275.jpg

Αμμωνια: 0 και τωρα γινονται και οι αλλες μετρησεις!

Δεν εχω λογια να πω!

3 apisto ζει μονο ενα που ειναι στην καραντινα και τα μωρα!

Ολα αυτα μεσα σε ενα μηνα!

ο λογος??? Ετσι απλα!

Link to comment
Share on other sites

No2 : 0

No3: 5

Ph: 6,8

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη κρίμα για το ψαράκι, δε νομίζω το αίτιο να είναι κάποια λάθος ενέργειά σου πάντως.

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το θέμα αλλά δεν δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία να σου δώσω κάποια συμβουλή στη συγκεκριμένη περίπτωση. :(

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη κρίμα για το ψαράκι, δε νομίζω το αίτιο να είναι κάποια λάθος ενέργειά σου πάντως.

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το θέμα αλλά δεν δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία να σου δώσω κάποια συμβουλή στη συγκεκριμένη περίπτωση. :(

Σε ευχαριστω Δημητρη!

Τολμω να πω μακαρι να ηταν μονο 1 ψαρακι αλλα αν τα βαλεις κατω μαζι με το neon ειναι 4 ψαρια!

Ολα χωρις καποιον λογο!

Link to comment
Share on other sites

Τα neon tetras είναι περίεργα ...

Θέλω να πιστεύω ότι αυτό που έχεις στην καραντίνα θα τα πάει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα neon tetras είναι περίεργα ...

Θέλω να πιστεύω ότι αυτό που έχεις στην καραντίνα θα τα πάει καλύτερα.

Eιναι πολυ καλητερα!

Βασικα ειναι μια χαρα!

Το εχω βαλει αγγελεια!

Δεν θα το βαλω μεσα στο κυριος ενυδρειο γιατι φοβαμε με τα μωρα!

Θα φιγουν σιγα σιγα και τα νεον!

Μεχρι να μεγαλωσουν τα μωρα και μετα θα δωθουν και αυτα και ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα θα κλεισει ο κυκλος αυτου του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ξεκινήσεις καινούρια πράγματα με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η τροπη που πηρε αυτο το θεμα ηταν δυσαρεστη. Δεν το περιμενα. Τι να πω, κριμα! Τωρα τι υπαρχει μεσα απο απιστο;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η τροπη που πηρε αυτο το θεμα ηταν δυσαρεστη. Δεν το περιμενα. Τι να πω, κριμα! Τωρα τι υπαρχει μεσα απο απιστο;

Δυστιχος και μαλλον καπως ετσι θα σταματησει αυτο το θεμα!

Τωρα μονο τα μωρα!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

κρίμα.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Savou, παρακολούθησα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου και λυπάμαι πολύ για την κατάληξη αλλά και για το γεγονός ότι δεν ξέρεις ποιά ήταν η αιτία του προβλήματος.

Όπως και να έχει ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια και σου εύχομαι το καλύτερο γα το επόμενο project.

Φιλικά,

Κ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα και εγω εχω στεναχωριθει παρα πολυ και σπαω το κεφαλι μου να βρω καποια λαθος κηνηση μου κατι αλλα δεν υπαρχει!

Δεν νομιζω να καταφερω να βρω την αιτια!

Οσο για το επομενο prοject δεν εχω ιδεα!

Δεν ξερω καν αν θα υπαρχει επομενο project!

Θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα και εγω εχω στεναχωριθει παρα πολυ και σπαω το κεφαλι μου να βρω καποια λαθος κηνηση μου κατι αλλα δεν υπαρχει!

Δεν νομιζω να καταφερω να βρω την αιτια!

Οσο για το επομενο prοject δεν εχω ιδεα!

Δεν ξερω καν αν θα υπαρχει επομενο project!

Θα δουμε!

Αν θέλεις να κάνεις ένα διάλειμμα, κάνε , το μικρόβιο δεν φεύγει με τίποτα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κάνεις ένα διάλειμμα, κάνε , το μικρόβιο δεν φεύγει με τίποτα... :)

Μακαρι !!

Ισως τωρα πανω στην ξενερα μου να βλεπω αλλιως τα πραγματα!

Ο καιρος θα διξει!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, μην σε παιρνει απο κατω! Τη να πει και ο γιαννοσαβας απο την Κυπρο που εχασε τοσα κοι στη λιμνη του!

Σιγουρα στις μετρησεις δεν διακρινουμε κατι το παραδοξο, αλλα αν και δεν διαχειριζωμε εγω προσωπικα το ενυδρειο σο,υ πιστευω πως κατι επαιξε με την τυρφη παραγωμενη αμμωνια και την σταθεροτητα το ΡΗ στις αλλαγες νερου. Γενικος, ψαρια τα οποια ζουν σε οξινα νερα ειναι ποιο ευαισθητα και θελουν περισσοτερη προσοχη στις κινησεις μας και στις αυξομειωσεις των παραμετρων, πραγμα το οποιο δεν συνανταμε ευκολα στα αφρικανικα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, μην σε παιρνει απο κατω! Τη να πει και ο γιαννοσαβας απο την Κυπρο που εχασε τοσα κοι στη λιμνη του!

Σιγουρα στις μετρησεις δεν διακρινουμε κατι το παραδοξο, αλλα αν και δεν διαχειριζωμε εγω προσωπικα το ενυδρειο σο,υ πιστευω πως κατι επαιξε με την τυρφη παραγωμενη αμμωνια και την σταθεροτητα το ΡΗ στις αλλαγες νερου. Γενικος, ψαρια τα οποια ζουν σε οξινα νερα ειναι ποιο ευαισθητα και θελουν περισσοτερη προσοχη στις κινησεις μας και στις αυξομειωσεις των παραμετρων, πραγμα το οποιο δεν συνανταμε ευκολα στα αφρικανικα ενυδρεια.

Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν αυτο!

Αλλα δεν μου φενετε λογικο!

στο ιδιο ενυδρειο μεσα ειναι και τα μωρα!

Πρωτα πρωτα αυτα θα την ακουγαν!

Απο το ιδιο βαρελι επαιρνα νερο και για την αλλαγη τις καραντινας για το ενα apisto που ηθελε και ιδιετερη προσοχη γιατι ηταν σε κακη κατασταση!

Στην καραντινα ομως το ψαρι εχει γινει τουμπανο και στο κυριος ενυδρειο ψωφαει το ζευγαρη ενω τα μωρα μεγαλωνουν κανονικοτατα!

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα γεννηθηκαν και μεγαλωνουν σε ενα συγκεκριμενο περιβαλλον ενω τα ενηλικα....

Αν βαλεις τα μικρα σε αλλο ενυδρειο με αλλες παραμετρους μπορει να εχεις αναλογη θνησιμοτητα με τα μεγαλα πχ.

Γενικα τα σεναρια ειναι πολυ αοριστα για να κανω συγκεκριμενες υποθεσεις αλλα σιγουρα υπαρχει καποιος λογος περα απο τις μετρησεις. Γενικος τα ψαρια που ζουνε σε οξινα νερα εχουν αδυνατο ανοσοποιητικο και παθαινουν ευκολα βακτηριακες μολυνσεις αν κατι δεν παει καλα και η αμυνα τους στην ουσια ειναι κυριως το ιδιο περιβαλλουν που ζουν και δηλαδη το χαμηλο ΡΗ και το μικρο ποσοστο μικροβιων. Εσυ μπορει να διαβαζεις ΡΗ 6,8 αλλα ποιος σου λεει οτι δεν εχεις 7,2 η' δεν ξερω τη και η τυρφη θελει μια σχετικη διαδικασια στην διαχειρηση της για να μην εχουμε δυσαρεστες εκπληξεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85670

Παιδια το ποσταρο και εδω!

Το ψαρι ειναι στα 20 λιτρα και ειναι κριμα να μενει εκει!

Οσο πιο γρηγορα το δωσω τοσο το καλητερο!

Θα παρακαλουσα να ενδιαφερθουν ατομα που εχουν εχνυδρειο με τις αναγκες που χρειαζεται το ψαρακι!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!

Δεν μπορω να μην μοιραστω αυτο που εγινε πριν 10 λεπτα στο ενυδρειο μου!

Δεξια του ενυδρειου ειναι ο χρονοδιακοπτης και λιγο πιο μπροστα απο τον χρονοδιακοπτη εχω ενα πλασικο ποτηρι για διαφορες μικροδουλιτσες!

Μπαινοντας πριν 10 λεπτα στο δωματιο βλεπω τα φωτα κλειστα και επειδη το εχω βαλει να κλεινουν τα φωτα στις 3 μου εκανε εντυπωση που τα φωτα ηταν κλειστα, ετσι παω μπροστα στο ενυδρειο και χαμηλωνω το κεφαλι μου μπροστα στον χρονοδιακοπτη!

Δεν προλαβαινω να δω τον χρονοδιακοπτη και 2-3 πιτσιλες σκανε στο προσωπο μου και αμεσως ακους εναν μικροθορυβο σαν κατι να εσκασε κατω!

Αμεσως κοιταζω μεσα το ποτηρι και βλεπω μεσα ενα neon tetra!

Παιρνω το ποτηρι βαζω λιγο νερο και το νεον αρχιζει να κολυμπαει!

Το εβαλα μεσα στο ενυδρειο και ολα καλα!

Τ αλλο θα δουν τα ματια μου!

Link to comment
Share on other sites

Νταξει οκ!

Δεν εχει κατι παραπανω να μου δωσει αυτο το ενυδρειο..

Τα εχω δει ολα!

Επειδη μου φανικε καπως το σκηνικο που εγινε πριν λιγο ειπα να κοιταξω πισω απο το ενυδρειο!

Τ το ηθελα!

Ενα apisto πεθαμενο βεβαια στο πατωμα του δωματιου!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα! Ευκαιρία να κόψεις και να του βάλεις ένα καπάκι!

Link to comment
Share on other sites

Το απιστο ειναι κανενα απ αυτα που εψαχνες; Οχι ε;

Link to comment
Share on other sites

Το απιστο ειναι κανενα απ αυτα που εψαχνες; Οχι ε;

Ναι ηταν!

Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα εξηγουνται ολα. Ατυχια!

Link to comment
Share on other sites

Άρα σε ποια φάση είναι τώρα το ενυδρείο Γιάννη ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...