Jump to content

100 Λιτρα Amazon!


Recommended Posts

Τελικα ειδα οτι μπορω να φτειαξω μεγαλητερο ενυδρειο αντι να παρω 60 λιτρο και ετσι αποφασησα τελικος να παρω ενα 170 λιτρο!
Το ενυδρειο θα ειναι μια αναπαρασταση του ποταμου Rio Negro.
Εχω πολλες αποριες οπως την φυτα τη ψαρια και και!!!
Το σιγουρο ειναι οτι το νερο θα ειναι blackwater!
Περιμενω τη βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

λευκή άμμο ωραίες ρίζες φύλλα κατάπα κάπως ετσι το σκέφτομαι!

πολυ καλη επιλογή σίγουρα θα το χάρεις πολυ...

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

λευκή άμμο ωραίες ρίζες φύλλα κατάπα κάπως ετσι το σκέφτομαι!

πολυ καλη επιλογή σίγουρα θα το χάρεις πολυ...

Το σκεφτηκα πολυ ειδα ντοκιμαντερ αλλα ενυδρεια και ετσι εποφασησα να αναπαραστησω αυτον τον ποταμο!

Το ενυδρειο θα εχει πολλα ξυλα με κλαδια πολλα φυλλα catapa θα γινετε χρηση τυρφης για την αλλαγη νερου!

Αυτο που εχω στο μυαλο μου ομως ειναι και αρκετα φυτα!

Φυτα ομως που υπαρχουν στον βιοτοπο και γιαυτο θελω να με βοηθησετε!

Ψαρια δεν εχω σκεφτει καθολου τη θα βαλω!

Μετα σκεφτομαι τη αμμο να βαλω?

Εννοειτε μπεζ η ασρπου χρωματισμου αλλα για να φυτεψω βολευει η carat 6 η να κοιταξω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω και έχω διαβάσει σε διάφορες πηγές στο Internet μπορείς να επιλέξεις και ένα σκούρο υπόστρωμα. Από τη στιγμή που θέλεις να φυτέψεις μπορείς να βάλεις και σκέτο jbl manado.

Εγώ έτσι το έχω κάνει στο δικό μου. Γεμίζεις με φύλλα catpapa , βελανιδιάς και πλάτανου.

Κάνεις αλλαγές με τύρφη όπως λες και είσαι σούπερ!

Και όπως λέει ο Λυκόυργος φυτά για την επιφάνεια για να μειώνεται ο φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο βιοτοπος εχει φυτα επιφάνειας!!

Κοιτα απο τα ντοκιμαντερ που εχω δει και τα σχετικα αμφιβαλω αν αυτος ο βιοτοπος εχει μονο φυτα επιφανειας!:P

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω και έχω διαβάσει σε διάφορες πηγές στο Internet μπορείς να επιλέξεις και ένα σκούρο υπόστρωμα. Από τη στιγμή που θέλεις να φυτέψεις μπορείς να βάλεις και σκέτο jbl manado.

Εγώ έτσι το έχω κάνει στο δικό μου. Γεμίζεις με φύλλα catpapa , βελανιδιάς και πλάτανου.

Κάνεις αλλαγές με τύρφη όπως λες και είσαι σούπερ!

Και όπως λέει ο Λυκόυργος φυτά για την επιφάνεια για να μειώνεται ο φωτισμός.

Εννοειτε οτι θα μπουν φυτα επιφανειας!

Οσο για την αμμο θα βαλω λευκη η μπεζ και για τα φυτα θα μπαινουν ταμπλετες!

Link to comment
Share on other sites

vallisneria gigadea, pistia stratiotes αυτές ειναι δυο προτάσεις μου!! και απο άμμο λευκή και πολυ ψιλή!

+ Cabomba caroliniana + Ceratophyllum submersum + Echinodorus tenellus + Echinodorus bolivianus

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

+ Cabomba caroliniana + Ceratophyllum submersum + Echinodorus tenellus + Echinodorus bolivianus

:thumbup:

:bigemo_harabe_net-64: Ελπιζω να υπαρχουν και στον βιοτοπο αυτο εε??

Αλλα δεν εχουμε?:P

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν θες να κάνεις μια αναπαράσταση του negro στο ενυδρείο σου τότε θα χρειαστείς σίγουρα άμμο,κλαδιά,ξερά φύλλα και κανένα φυτό επιφανείας.

Σε τέτοιο blackwater δεν θα την παλέψει κανένα φυτό.

Το βιντεάκι δεν είναι από τον ποταμό αλλά από την εποχή των βροχών όπου το ποτάμι έχει πλημμυρίσει τις γύρο περιοχές από όπου είναι και οι εικόνες που βλέπεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν θες να κάνεις μια αναπαράσταση του negro στο ενυδρείο σου τότε θα χρειαστείς σίγουρα άμμο,κλαδιά,ξερά φύλλα και κανένα φυτό επιφανείας.

Σε τέτοιο blackwater δεν θα την παλέψει κανένα φυτό.

Το βιντεάκι δεν είναι από τον ποταμό αλλά από την εποχή των βροχών όπου το ποτάμι έχει πλημμυρίσει τις γύρο περιοχές από όπου είναι και οι εικόνες που βλέπεις. :)

Να πω την αληθεια ειναι λιγα αυτα που εχω δει και εχω διαβασει με φυτα μεσα!

Θα κανω την προσπαθεια να βαλω ενα δυο φυτα μεσα και οτι γινει!

Ειμαι σιγουρος οτι και στα φυτα αλλα και στα ψαρια θα πρεπει να κανω θυσιες για να καταφερω το τελοιο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η επιλογή σου!!! Εγώ είμαι άσχετος από βιότοπο Αμαζονίου, οπότε δεν σου λέω τίποτα...

Ένα θα σου πω μόνο, αν θες πλατανόφυλλα εδώ έχει πολλά.. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου αρεσει πολυ αυτος ο βιοτοπος,το προβλημα ειναι αν εισαι διαθετιμενος να εχεις τις σκληροτητες και το πεχα σε πολυ χαμηλες τιμες(αν θες βιοτοπο)και αν το θελεις ειμαι ικανος να σου προτεινω μια ωραια ψαροσυνθεση...Κι επισης θα εβαζα μονο φυτα επιφανειας ;) .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα :)

Οπως πολυ σωστα ειπε ενας φιλος πιο πανω,το blackwater δεν θα σου επιτρεψει να βαλεις πολλα φυτα για τον λογο οτι το φως δεν θα περνα απο κατω.

Οπωτε προτεινω λευκη αμμο,ριζες,ξερα φυλλα και φυτα επιφανειας.

Εχεις σκεφτει καποια ψαροσυνθεση?

Το blackwater πως θα το πετυχεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν θες να κάνεις μια αναπαράσταση του negro στο ενυδρείο σου τότε θα χρειαστείς σίγουρα άμμο,κλαδιά,ξερά φύλλα και κανένα φυτό επιφανείας.

Σε τέτοιο blackwater δεν θα την παλέψει κανένα φυτό.

Το βιντεάκι δεν είναι από τον ποταμό αλλά από την εποχή των βροχών όπου το ποτάμι έχει πλημμυρίσει τις γύρο περιοχές από όπου είναι και οι εικόνες που βλέπεις. :)

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου αρεσει πολυ αυτος ο βιοτοπος,το προβλημα ειναι αν εισαι διαθετιμενος να εχεις τις σκληροτητες και το πεχα σε πολυ χαμηλες τιμες(αν θες βιοτοπο)και αν το θελεις ειμαι ικανος να σου προτεινω μια ωραια ψαροσυνθεση...Κι επισης θα εβαζα μονο φυτα επιφανειας ;) .

Eννοειτε οτι θα γινει αυτο με τις παραμετρους του νερου και εννοειτε οτι ειμαι διατεθημενος να κανω καποιες θυσιες ωστε να καταφερω να φερω αυτον τον βιοτοπο στο ενυδρειο μου οπως πχ ψαρια και φυτα που ισως θα ηθελα αλλα τελικα δεν υπαρχουν στον βιοτοπο!

Ακουω προτασεις για ψαροσυνθεση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα :)

Οπως πολυ σωστα ειπε ενας φιλος πιο πανω,το blackwater δεν θα σου επιτρεψει να βαλεις πολλα φυτα για τον λογο οτι το φως δεν θα περνα απο κατω.

Οπωτε προτεινω λευκη αμμο,ριζες,ξερα φυλλα και φυτα επιφανειας.

Εχεις σκεφτει καποια ψαροσυνθεση?

Το blackwater πως θα το πετυχεις?

Ψαροσυνθεση οχι δεν εχω σκεφτει αλλα σιγουρα θα μπουνε καρδιναλιοι!

Το black water δεν ξερω ακομα θα ηταν μια απο τις ερωτησεις που θα γινοντουσαν!

Link to comment
Share on other sites

Ψαροσυνθεση οχι δεν εχω σκεφτει αλλα σιγουρα θα μπουνε καρδιναλιοι!

Το black water δεν ξερω ακομα θα ηταν μια απο τις ερωτησεις που θα γινοντουσαν!

Προτεινω για να πευχεις blackwater να χρεισημοποιησεις τυρφη,που θα σου ριξει σκληροτητες και ph και ξερα φυλλα.

Γνωμη μου ειναι να μη ριξεις ζουμια για blackwater απο τη στιγμη που υπαρχουν φυσικοι τροποι.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα μπορεις να ριξεις μια ματια εδω και μετα τα ξαναλεμε....... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ποταμος rio negro ειναι ποταμος που ενωνεται με τον ποταμο Αμαζονιο με διαφορα οτι στον πρωτο ειναι πιο χαμηλες οι σκληροτητες απο τον δευτερο ποταμο αν καταλαβα καλα...

Παντως συμφωνα με την λιστα του rik εχει πολυ ωραια ειδη που θα μπορουσαμε να τα εχουμε στα ενυδρεια μας.Διαβασα σε καποιο ποστ οτι θες καρντιναλ και φανταζομαι οτι το σκουρο blackwater θα αναδειξει το χρωμα τους.

Μια ωραια ψαροσυνθεση(αν θες να πας μονο σε ψαρια του rio negro) ειναι

10-12 Carnegiella marthae

20-25 cardinal tetra

10-12 ενα ειδος corydoras που ζει σε αυτο το ποταμι

Εννοειται οτι παιρνουμε υποψη μας την ισχυρη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Ο ποταμος rio negro ειναι ποταμος που ενωνεται με τον ποταμο Αμαζονιο με διαφορα οτι στον πρωτο ειναι πιο χαμηλες οι σκληροτητες απο τον δευτερο ποταμο αν καταλαβα καλα...

Παντως συμφωνα με την λιστα του rik εχει πολυ ωραια ειδη που θα μπορουσαμε να τα εχουμε στα ενυδρεια μας.Διαβασα σε καποιο ποστ οτι θες καρντιναλ και φανταζομαι οτι το σκουρο blackwater θα αναδειξει το χρωμα τους.

Μια ωραια ψαροσυνθεση(αν θες να πας μονο σε ψαρια του rio negro) ειναι

10-12 Carnegiella marthae

20-25 cardinal tetra

10-12 ενα ειδος corydoras που ζει σε αυτο το ποταμι

Εννοειται οτι παιρνουμε υποψη μας την ισχυρη φιλτρανση.

Nαι θελω ψαρια αποκληστικα του ποταμου Rio Negro!

Μου αρεσει η ιδεα που εριξες αλλα σκεφτομαι οτι σε 170 λιτρα ισως μππρω να βαλω και κανα ζευγαρι ψαρια που γινονται λιγ πιο μεγαλα!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου?Οταν λες μεγαλα εννοεις ψαρια 20 εκ οπως γεωφαγοι και τετοια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...