Jump to content

Έτοιμο Το Καινούριο Μου Reefακι..


gante

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους εδώ και καιρό ήθελα να ανέβω σε λίτρα και τώρα ήρθε η ώρα να το κάνω. Το καινούριο ενυδρείο έχει διαστάσεις 100 Χ 70 Χ 60 (Μ,Π,Υ) και το Sub 90 χ 55 χ 50 (Μ,Π,Υ) περίπου 600 λίτρα μικτά.
Σήμερα έβαλα 50 κιλά νεκρό αραγωνίτη της Tropic Marine 2-3mm και μέχρι αυτήν την ώρα γεμίζω το Main με την όσμωση.
Από εξοπλισμό θα έχει:
Αντλία επιστροφής Tunze silence 3000 l/h.
Deltec mce 600 για σκίμερ.
PacificSun Hyperion R2 LED.
Αναπλήρωση Tunze.
Δοσομετρικές αντλίες για Ca,Kh,Mg.
Vortech MP40w ES, Vortech MP10w ES, tunze 6045 και Tunze 6025
Μερικές πρόχειρες φωτογραφίες.

post-15895-0-70287400-1351280128_thumb.jpgpost-15895-0-59251300-1351280158_thumb.jpgpost-15895-0-73736700-1351280182_thumb.jpg
Θα ενημερώνω για την πορεία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο Χρηστο !!!

απο εξοπλισμο εισαι κατι παραπανω απο κομπλε !!!!

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλαρακι!!! Καλη αρχη σου ευχομαι και καλογεμιστο!!! Σαν πολυ κυκλοφορια ομως δεν εχεις?? εγω σε παρομοιες διαστασεις ειμαι με μια mp40wes και 1.10 μηκος..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους την MP40 δεν την έχω πάρει ακόμα αλλά λέω να την πάρω γιατί έχω την MP10 που είναι μικρή για το συγκεκριμένο ενυδρείο ή να βάλω δύο 6045.

Link to comment
Share on other sites

καλο γεμιστο φιλε!! πολυ καλες διαστασεις! παντως με ενα μετρο μηκος πιστευω εισαι κομπλε και με τις MP αλλα το βλεπεις αυτο στην πορεια παντως εχεις πολλες επιλογες στην κυκλοφορια!!

Link to comment
Share on other sites

Πoλυ ωραιες διαστασεις καθως και εξoπλισμoς.

Ανυπoμoνoυμε να τo δoυμε με κατoικoυς.

Καλoγεμιστo λoιπoν.

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο φίλε μου.

Προσωπικά εγώ σε αυτά τα λίτρα θα πήγαινα για μεγαλύτερο skimmer.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο μπραβω και καλογεμιστο μου αρεσει πολυ το σαμπ μπορεις να μας πεις ακριβως τι θα κανεις εκει μεσα,και γιατι το χεις φτιαξει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό! Ανυπομονώ να δώ σε λειτουργία το καινούργιο φωτιστικό σου!

Link to comment
Share on other sites

καλογεμιστο φιλε, να το χαρεις κ να το ευχαριστηθεις !!!!!!!!

Με την ΜΡ 10 κ με μια ΜΡ 40 νομιζω οτι εχεις κλεισει απο κυκλοφορια

Link to comment
Share on other sites

Καλο ξεκινημα φιλε.Οντως οι διαστασεις ειναι οτι πρεπει για ενα καλοστημενο reef.Απο εξοπλισμο δεν θα μπορουσες καλυτερα!!!Ειμαι σιγουρος τελος πως θα μας βγαλεις τα ματια πολυ συντομα. :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι ρεφαδες έχουμε την υπερβολή μέσα μας και μας αρέσει και καλά κάνουμε!!!!

Εύχομαι και στο skimmer σου να κανείς το ίδιο και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί βλέπω να παίξει πολλή ψάρι εκεί μέσα

έχεις πολλή καλές αρχές και πας για reef safe.

Καλό κουράγιο και να θυμάσαι πάντα ΥΠΟΜΟΝΉ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Για το σκίμερ θα φανεί στην πορεία του ενυδρείου εάν θα θέλει αλλαγή ανάλογα με τι στοκάρισμα θα πέσει στο ενυδρείο.

Το σάμπ έχει τρεις θέσεις στην αρχή του, στην πρώτη θα πέφτουν οι δύο υπερχειλίσεις, στην δεύτερη θα είναι ο άνθρακας και στην τρίτη ο αντιφώσφορος, μετά το νερό θα οδηγείτε σε ένα χώρο σκιερό με λίγο βράχο και σφουγγάρια cryptic zone και θα ανεβαίνει ακριβώς από πάνω που θα είναι ο βράχος με την chaeto και το φως, στο επόμενο διαμέρισμα θα είναι η αντλία της επιστροφής και τέλος ένα απομονωμένο διαμέρισμα 60 λίτρων περίπου για το νερό της αναπλήρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά οικονομία για skimmer και βάλτο αυτό σε αγγελία. Είπαμε στο skimmer θα κανείς υπερβολή.

Για πες μου όμως… και βράχος και chaeto και φως; Πως θα γίνει κρυφό κομμάτι ; Μήκος θα γίνει φανερό , ή έχει κάποιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά οικονομία για skimmer και βάλτο αυτό σε αγγελία. Είπαμε στο skimmer θα κανείς υπερβολή.

Για πες μου όμως… και βράχος και chaeto και φως; Πως θα γίνει κρυφό κομμάτι ; Μήκος θα γίνει φανερό , ή έχει κάποιο τροπο.

Το Crypticzone δεν θα φωτίζεται θα είναι καλυμμένο με σκούρο τζάμι για να είναι όσο το δυνατόν σκιερό.

Link to comment
Share on other sites

ωραιες διαστασεις!

μπορεις να παιξεις πολυ με το στησιμο!

για το cryptic zone φροντισε να εχεις καλη κυκλοφορια γιατι με το βραχο μπουκωνει συνηθως κ μαζευει

πολυ βρωμα κ ειναι μεγαλη ταλαιπωρια να προσπαθεις να τη βγαλεις χωρις να μετακινεις βραχους κτλ

κ στο cryptic δεν πρεπει να μετακινεις τιποτα ωστε να "στηθει" κ να στρωσει μονο του

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα και απο μένα!

Τελικά το γέμισες?

Σε ευχαριστώ φίλε μου, ναι μετά από τρεις μέρες λόγο μικρής όσμωσης το γέμισα και σπάω το αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...