Jump to content

Το Νέο Μου Reef Μου Είναι Πλέον Πραγματικότητα....


katsirof

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Μετά από πολλές οικονομίες, ερωτήσεις, διερευνήσεις, έρευνες αγοράς, ταξίδια στη Αθήνα, πολλά έξοδα και πολύ υπομονή, κατάφερα και έφτιαξα το νέο μου reef (αν μπορώ να το πω ακόμα έτσι), φεύγοντας από τα 100 λίτρα που είχα και πηγαίνοντας στα 1100λίτρα...
Παρακαλώ οποιεσδήποτε καλοπροαίρετες παρατηρήσεις-επισημάνσεις-προτάσεις για βελτίωση κλπ. να γίνουν άμεσα και χωρίς κανένα δισταγμό!
Στο σημείο αυτό θέλω να ευχαριστήσω για την βοήθεια τους στο project αυτό τους panther, lamprosk, Θωμάς (nemoworld) και nikoloutso.

Για την παρουσίαση θα ακολουθήσω την φόρμα υποβολής στοιχείων υποψηφιότητας για τον διαγωνισμό νέων ενυδρείων και εφόσον ο aiolos πιστεύει ότι έχω δικαίωμα να συμμετέχω (αφού είμαι νέο μέλος με νέο ενυδρείο αλλά χωρίς να έχω εισέλθει στο χόμπυ τους τελευταίους 6 μήνες) μπορεί να μεταφέρει και εκεί το θέμα.

Γενική κατηγορία ενυδρείου: REEF

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):190x75x60, πάχος τζαμιών 15 mm, με κόντρες πάνω κάτω
Συνολικά Λίτρα:855
Sump (λίτρα): 250 (120x35x60), πάχος τζαμιών 8 mm, με κόντρες κάτω

Οργανισμοί
Φυτά:-


Ψάρια: 1 Bicolor dotyback, 1 Foxface lo, 1 Blue tang, 1 Cardinal spotted, 1 Chrysiptera parasema, 1 Yellow tail damsel, 1 Rolland’s damsel,1 Clown Clarkii, 1 Yellow tang

Κοράλλια: 2 Ephyllia Ancora, 1 Acropora Formosa, 2 Acropora staghorn, 1 Montipora Capricornis, 2 zoanthus, 1 Pavona decussates, 1 Acropora humilis, 1 Acropora chesterfieldensis, 1 Duncanopsammia axifuga, 1 Caulastrea

Ασπόνδυλα: 1 Fire shrimp, 1 Blue leg hermit,1 Peppermint shrimp, 1 Ophioderma sea star, 2 Tectus snail, 15 Turbo snail, 1 Cleaner shrimp


Διακοσμητικάυλικά
Φόντο:-
Πέτρες: Ζωντανόςβράχος 85 κιλα (70 main + 15 sump)
Ξύλα:-
Άλλαδιακοσμητικά :-
Υπόστρωμα:Νεκρόςαραγωνίτης sugar size 90 (sump) + Zωντανότριμμένοκοράλι 3οκιλά (sump)
Βυθός:-

Φωτισμός
Πηγέςφωτισμού (πλήθοςκαιτύπος):ΑΤΙ sunpower 8x80, 5 ATI blueplus, 2 ATI aquablue special, 1 ATI purpleplus
Διάρκειαφωτισμού:1 ώραστηναρχήκαι 2 στοτέλος 2 ATI blue plus, 5 ώρεςόλεςτιςυπόλοιπες

Υποστήριξηοργανισμών
Φίλτρανση: Sump (εν.άνθρακας water waves σεκάλτσα, αντιφώσφορος water waves σε phosban reactor)
Skimmer: ATI powercone 250i
Αντλίαεπιστροφής: ΤUNZE 1073.040 (3000lt/h, 40w)
Κυκλοφορία: 2 TUNZE 6105 + TUNZE controller 7096 + μικράκυκλοφορητάκιαμέσαστο sump
Θέρμανση/ Ψύξη: 1 aquamedic titanium 300w, 1 eheim jager 300w, TECO tr20, controller θερμοκρασίας eliwell 915c
Αυτόματη αναπλήρωση TUNZE 3155
Αντίστροφη όσμωση 5 σταδίων waterwaves
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή:flakes,artemia


Παράμετροι
pH: 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6.6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 20
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Ca: 400
Mg: 1500
Αλατότητα: 1.025

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε μήνα 150 λίτρα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: βακτήρια ότι βρώ στην Πάτρα (δυστυχώς)

Προς το παρόν ασβέστιο και μαγνήσιο δεν έχει χρειαστεί.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-50164-0-04196100-1351844994_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ ομορφο και εντυπωσιακο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες διαστασεις το νεο σου ενυδρειο....

Παρατηρησεις?

1) στρωσε τον αραγωνιτη

2) Αλλαξε τον σωληνα απο την αντλια επιστροφης (βγαλε τον σπιραλ και βαλε αλλον) σου κοβει συγουρα λιτρα

3) Διορθωσε την πορεια του σωληνα απο την αντλια επιστροφης (ειναι μεγαλο λαθος)

4)Δεν γραφεις πουθενα για δοσομετρικη ή ριακτορα ή σκονες-ζουμια (κατι που θα χρειαστεις συντομα)

5) Μεγαλωσε τα λιτρα που θα αλλαζεις καθε μηνα (κατα προτιμηση κανε αλλαγες καθε βδομαδα)

6) τι αλλατι χρησιμοποιεις?

καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό σαν κατασκευή... πολλοί θα θέλαμε ένα τέτοιο στο σαλόνι μας...

Καλή δύναμη στην συντήρησή του... μεγάλο καράβι - μεγάλες φουρτούνες, αλλά όπως και να το κάνουμε έχει την χάρη του.

(σωστές οι παρατηρήσεις των παιδιών)

Όταν αρχίσει ο βράχος να πιάνει κοραλλίνη και όταν θα βάλεις κοράλλια θα χρειαστείς οπωσδήποτε περισταλτική για τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο κουράγιο σου, τα εύκολα τελείωσαν εδώ τωρα αρχίζουν τα δύσκολα !!!!

Έκανες μια μελετημένη και νοικοκυρεμένη δουλειά.

Να προσεχείς παααρα πολλοί με τα ρεύματα και τα καλώδια ένας επισεις συμαντικος τομέας ειδικά για τα μεγάλα reef.

Θα σου πρότεινα να πάρεις χρονοδιακοπτη με εφεδρεία ψηφιακό και όχι αυτές τις χαζόμαρες απο ικεα με 1 εύρω το ένα.

Αυτά εχε το νου σου καμία φορά κωλλανε.

Αν δεν κατέβει το mg μην βάλεις ασπονδιλα στο ενυδρειο , πιθανόν θα τα χάσεις.

Στο κουτί πάνω απο το reef ή κάτω απο το σαμπ έχεις κάποιον εξαερισμο; Αυτές οι μαυριλες τι είναι πάνω απο το φως στο ταβάνι του reef?

Και +1 με τους προλαλησαντες.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο καλή συνέχεια να έχεις

Link to comment
Share on other sites

επισης νομιζω πως αλλαζεις λιγα λιτρα νερου.εγω στην θεση σου θα αλλαζα 100 καθε βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.Που το εκρυβες τοσο καιρο?Οι φωτογραφιες το αδικουν σιγουρα.Τελικα εχω και εγω την ιδια απορια με τον bababrilios...γυψοσανιδα εχεις πανω απο το φωτιστικο

Υ.Γ Αααα και πολυ ωραιες διαστασεις στο σαλονι εχεις :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια αλλά περισσότερο για τις παρατηρήσεις σας. Θέλοντας να διευκρινίσω κάποιες από αυτές για να προβώ ευθύς αμέσως σε διορθωτικές ενέργειες έχω τις παρακάτω ερωτήσεις-διευκρινίσεις:

(VRILO)

1) στρωσε τον αραγωνιτη: τον στρώνω αλλά τον σηκώνουν οι κυκλοφορητές. Δεν έχω βρεί ακόμα την σωστή κατεύθυνση κυκλοφορίας

2) Αλλαξε τον σωληνα απο την αντλια επιστροφης (βγαλε τον σπιραλ και βαλε αλλον) σου κοβει συγουρα λιτρα. Δλδ τι άλλον εννοείς; Να ξέρω τι να ζητήσω. διότι σε Φ40 δεν έχω πολλές επιλογές

3) Διορθωσε την πορεια του σωληνα απο την αντλια επιστροφης (ειναι μεγαλο λαθος). Τι εννοείς 'πορεία';Γιατί είναι λάθος;

4)Δεν γραφεις πουθενα για δοσομετρικη ή ριακτορα ή σκονες-ζουμια (κατι που θα χρειαστεις συντομα). Δεν έχω ακόμα δοσομετρική ούτε ριάκτορα. Όταν ανασάνω λίγο οικονομικά και οι απαιτήσεις αυξηθούν θα πάρω δοσομετρική 3 καναλιών.

5) Μεγαλωσε τα λιτρα που θα αλλαζεις καθε μηνα (κατα προτιμηση κανε αλλαγες καθε βδομαδα). οκ

6) τι αλλατι χρησιμοποιεις? tropic marine bio actif ή tropic marin pro σε συνδυασμό με ένα tropic marine από σάκο που είναι μόνο για fish only

(bababrilios)

(Να προσεχείς παααρα πολλοί με τα ρεύματα και τα καλώδια ένας επισεις συμαντικος τομέας ειδικά για τα μεγάλα reef.

Θα σου πρότεινα να πάρεις χρονοδιακοπτη με εφεδρεία ψηφιακό και όχι αυτές τις χαζόμαρες απο ικεα με 1 εύρω το ένα.

Αυτά εχε το νου σου καμία φορά κωλλανε. Έχεις δίκιο. Θα το φροντίσω μόλις μπορέσω

Αν δεν κατέβει το mg μην βάλεις ασπονδιλα στο ενυδρειο , πιθανόν θα τα χάσεις. ok

Στο κουτί πάνω απο το reef ή κάτω απο το σαμπ έχεις κάποιον εξαερισμο; Αυτές οι μαυριλες τι είναι πάνω απο το φως στο ταβάνι του reef? Δυστυχώς δεν έχω κάποιο εξαερισμό παρά μόνο το άνοιγμα προς το δωμάτιο του sump. Οι μαυρίλες δυστυχώς είναι επιφανειακή μούχλα.

(clooyn)

Τελικα εχω και εγω την ιδια απορια με τον bababrilios...γυψοσανιδα εχεις πανω απο το φωτιστικο Είναι άνθυγρη γυψοσανίδα

Ευχαριστώ,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ νερο σε κλειστο χωρο θα σου δημιουργησει πολυ χοντρα προβληματα υγρασιαςπου δεν φανταζεσαι απο την στιγμη που δεν εχεις συστημα εξαερισμου.τουλαχιστον βαλε εναν μεγαλο αφυγραντηρα σε 24ωρη βαση γιατι φιλε μου εκτος απο εντελως ανθυγειινο θα γεμισεις παντου με μουχλα και μυκητες.ιδιαιτερα την χειμερινη περιοδο οπου θα υπαρχει θερμανση στον χωρο και παραλληλα υγρασια.

Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ νερο σε κλειστο χωρο θα σου δημιουργησει πολυ χοντρα προβληματα υγρασιαςπου δεν φανταζεσαι απο την στιγμη που δεν εχεις συστημα εξαερισμου.τουλαχιστον βαλε εναν μεγαλο αφυγραντηρα σε 24ωρη βαση γιατι φιλε μου εκτος απο εντελως ανθυγειινο θα γεμισεις παντου με μουχλα και μυκητες.ιδιαιτερα την χειμερινη περιοδο οπου θα υπαρχει θερμανση στον χωρο και παραλληλα υγρασια.

+1000

Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ νερο σε κλειστο χωρο θα σου δημιουργησει πολυ χοντρα προβληματα υγρασιαςπου δεν φανταζεσαι απο την στιγμη που δεν εχεις συστημα εξαερισμου.τουλαχιστον βαλε εναν μεγαλο αφυγραντηρα σε 24ωρη βαση γιατι φιλε μου εκτος απο εντελως ανθυγειινο θα γεμισεις παντου με μουχλα και μυκητες.ιδιαιτερα την χειμερινη περιοδο οπου θα υπαρχει θερμανση στον χωρο και παραλληλα υγρασια.

+15 και η ανθυγρη θα εχει θεμα πολυ συντομα.Πρεπει να βρεις τροπο αερισμου στο σημειο πανω απο το ενυδρειο σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ενυδρείο και μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά μπράβο σου! Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ποιο πάνω σε όλα και να προσθέσω ότι προσωπικά στην θέση σου θα έβγαζα τα damsel!

Link to comment
Share on other sites

στολιδακι!

πολυ ωραια κατασκευη!

ωραια επιλογη να το εχεις σαν χωρισμα!

πολλα μπραβο και θα συμφωνησω κ εγω σε ολα με αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια αλλά περισσότερο για τις παρατηρήσεις σας. Θέλοντας να διευκρινίσω κάποιες από αυτές για να προβώ ευθύς αμέσως σε διορθωτικές ενέργειες έχω τις παρακάτω ερωτήσεις-διευκρινίσεις:

(VRILO)

1) στρωσε τον αραγωνιτη: τον στρώνω αλλά τον σηκώνουν οι κυκλοφορητές. Δεν έχω βρεί ακόμα την σωστή κατεύθυνση κυκλοφορίας μηπως να τους βαλεις ποιο ψηλα?

2) Αλλαξε τον σωληνα απο την αντλια επιστροφης (βγαλε τον σπιραλ και βαλε αλλον) σου κοβει συγουρα λιτρα. Δλδ τι άλλον εννοείς; Να ξέρω τι να ζητήσω. διότι σε Φ40 δεν έχω πολλές επιλογές Ισως σωληνα ποτισματος που ειναι λειος στο εσωτερικο του

3) Διορθωσε την πορεια του σωληνα απο την αντλια επιστροφης (ειναι μεγαλο λαθος). Τι εννοείς 'πορεία';Γιατί είναι λάθος; Βλεπω οτι ξεκιναει απο το sump , συνεχιζει μεχρι του υψος του φωτιστικου και καταληγει με καμπυλη στην αλλη ακρη του ενυδρειου σου.

Παντα προσπαθουμε να ανεβασουμε καθετα το σωληνα απο το sump και αμεσως να το τροφοδοτησουμε στο ενυδρειο..

4)Δεν γραφεις πουθενα για δοσομετρικη ή ριακτορα ή σκονες-ζουμια (κατι που θα χρειαστεις συντομα). Δεν έχω ακόμα δοσομετρική ούτε ριάκτορα. Όταν ανασάνω λίγο οικονομικά και οι απαιτήσεις αυξηθούν θα πάρω δοσομετρική 3 καναλιών. συγουρα θα σου εφηγαν πολλα λεφτα αλλα πως μπορεις να κρατησεις sps και lps χωρις ριακτορα ή δοσομετρικη στα λιτρα σου?

5) Μεγαλωσε τα λιτρα που θα αλλαζεις καθε μηνα (κατα προτιμηση κανε αλλαγες καθε βδομαδα). οκ

6) τι αλλατι χρησιμοποιεις? tropic marine bio actif ή tropic marin pro σε συνδυασμό με ένα tropic marine από σάκο που είναι μόνο για fish only. Καλο θα ηταν να μην ανακατατευεις αλατι προβιοτικης με αλατι απλο....

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσα λίτρα πάντως νομίζω οτι ο ριάκτορας ασβεστίου/διοξειδίου του άνθρακα είναι μονόδρομος.

Για δοσομετρικές θα αδειάζεις τα 5λιτρα για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

40λιτρο για κεχα και 15λιτρα για τα αλλα.....

Link to comment
Share on other sites

Το γυρνατε πουλακια μου σιγα σιγα :bigemo_harabe_net-74: .Οντως ειναι μονοδρομος φιλε μου για τα λιτρα σου.

Δεν γυρνάω τίποτα Στάθη.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77219&view=findpost&p=683340

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...