Jump to content

Το Νέο Μου Reef Μου Είναι Πλέον Πραγματικότητα....


katsirof

Recommended Posts

Δύο ερωτήσεις που χρήζουν απάντησης :

1) δεν κατάλαβα καλά τη διάρκεια φωτισμού , που γράφεις στην αρχή. 1 ώρα στην αρχή ανοίγουν μόνο 2 ATI blue plus, μετά 5 ώρες όλες οι υπόλοιπες, μετά σβήνουν οι υπόλοιπες και μένουν οι 2 ATI blue plus όπου μετά από 2 ώρες σβήνουναι αυτές.

2) όταν λες δεν ρίχνεις κάτι άλλο , εννοείς ότι δεν ταιζεις κάτι τα κοράλια , δεν ρίχνεις αμινοξέα και βιαταμίνες ? τίποτα από αμινοξέα-βιταμίνες, μόνο reef booster ανά δύο μήνες ή όποτε το θυμηθώ...:)

Και μία τρίτη που σκέφτηκα τώρα :

3) τι ΝΟ3 έχεις ? Δεν μετράω πλέον, γιατί μου 'δείχνουν' τα κοράλλια πότε έχει νιτρικά, αλλά λογικά δεν είμαι τελείως μηδενικός γιατί ταίζω μπόλικο τα ψάρια...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το KH , εξακολουθείς να το έχεις στο 6,6 ?

όχι ρε...προσπαθώ να το διατηρώ μεταξύ 8-9

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα βγάλω από Δευτέρα....

Το stn όμως καλά κρατεί...:(

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο κόσμημα!!!Δωσε φωτο στον λαό :)

(αν ειναι εύκολο να δούμε κ το καπάκι απο πλέξι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω...και οτι και να κανω δεν μπορω να το σταματησω...προχωραει αργα και βασανιστικα...

Link to comment
Share on other sites

ένα μικρό update.....

Παρότι στα περισσότερα κοράλλια υπάρχει καλή ανάπτυξη, κάποια από αυτά ασπρίζουν απο χαμηλά με πολύ-πολύ αργό ρυθμό (stn) και δεν έχω καταφέρει με τίποτα να το σταματήσω...(ιδέες ευπρόσδεκτες :wacko: )

Προστέθηκε μια trachyfilia και μας άφησε χρόνους μια ωραία acro που είχα με άσπρισμα μέσα σε 2 μέρες...(rtn)

Δυο clown clarki που έχω τελικά μου βγήκαν ζευγάρι και έχουν και αυγά (τα φυλάνε σαν κόρη οφθαλμού...). Για να δούμε θα την σκαπουλάρουνε...(τελευταία φώτο)

Και φυσικά έχω τον καλύτερο βοηθό που ποζάρει με ενυδρείο του... :)

post-50164-0-18799800-1397673291_thumb.jpg

post-50164-0-16576900-1397673305_thumb.jpg

post-50164-0-90752200-1397673316_thumb.jpg

post-50164-0-54716000-1397673330_thumb.jpg

post-50164-0-25701200-1397673342_thumb.jpg

post-50164-0-47706400-1397673356_thumb.jpg

post-50164-0-98674600-1397673371_thumb.jpg

post-50164-0-90782800-1397673388_thumb.jpg

post-50164-0-17046000-1397673401_thumb.jpg

post-50164-0-92581500-1397673412_thumb.jpg

post-50164-0-77801700-1397673426_thumb.jpg

post-50164-0-41802500-1397673463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.Για το rtn τωρα,μιας και αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα σε ορισμενα απο τα δικα μου να σου πω τι εκανα εγω

α)Σταθεροποιησα το kh

β)Σταματησα τα βακτηρια,που σε εμενα ειμαι σιγουρος πως αυτα δημιουργησαν το προβλημα

γ)Δεν ξανα εριξα οργανικο ανθρακα

δ)Αυξησα την ωρα φωτισμου(λευκου) λιγο παραπανω απ'οτι ειχα στο προγραμμα

...και τις τελευταιες δυο εβδομαδες μετα απο κανα δυο μηνες αργης νεκρωσης,παρατηρω πως η ζωοξανθελα αρχιζει να καλυπτει και παλι το γυμνο κορμο του κοραλιου.

ΥΓ Ευχομαι να λειτουργησουν θετικα και σε εσενα τα παραπανω :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.Για το rtn τωρα,μιας και αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα σε ορισμενα απο τα δικα μου να σου πω τι εκανα εγω

α)Σταθεροποιησα το kh

β)Σταματησα τα βακτηρια,που σε εμενα ειμαι σιγουρος πως αυτα δημιουργησαν το προβλημα

γ)Δεν ξανα εριξα οργανικο ανθρακα

δ)Αυξησα την ωρα φωτισμου(λευκου) λιγο παραπανω απ'οτι ειχα στο προγραμμα

...και τις τελευταιες δυο εβδομαδες μετα απο κανα δυο μηνες αργης νεκρωσης,παρατηρω πως η ζωοξανθελα αρχιζει να καλυπτει και παλι το γυμνο κορμο του κοραλιου.

ΥΓ Ευχομαι να λειτουργησουν θετικα και σε εσενα τα παραπανω :thumbsu:

Ευχαριστώ πολύ...και εγώ αυτά ακριβώς έχω κάνει (εδώ και κανά μήνα) αλλά ακόμα δεν έχω δει προκοπή...δλδ αύξησα ώρα φωτισμού ημέρας, σταθεροποίησα το ΚΗ (8.9-9) με δοσομετρική, πηγή άνθρακα δεν έριχνα έτσι κι'αλλιώς, έκοψα βακτήρια (έριχνα πολλά και κάποια είχαν λήξει κιόλας....και μετά το πήρα χαμπάρι).

Μάλλον καταλήγω σε βακτηριακή μόλυνση, που όμως ακόμα δεν μπορώ να την διώξω....Ίδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναπώ γιατί το ξέχασα πριν, ότι όποιος φίλος έρθει προς Πάτρα μέρες γιορτών και μετακινήσεων που είναι, ας περάσει να πάρει κανά κλαδεματάκι γιατί κάτι hystrixs ειδικά έχουν φουντώσει και δεν έχω τι να τα κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο ενυδρειο

με πολυ ωραια χρωματα κοραλιων

Ποσο καιρο εχουν κανει τα αυγα?

Πες μας μερικες λεπτομεριες :D

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο ενυδρειο

με πολυ ωραια χρωματα κοραλιων

Ποσο καιρο εχουν κανει τα αυγα?

Πες μας μερικες λεπτομεριες :D

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Τα αυγά τα έχουν κανά 3 μέρες τώρα και όλο τα γυροφέρνουν...:)

Δεν αφήνουν κανέναν να πλησιάσει...τώρα τι θα γίνει...θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα έως αδύνατον να επιβιώσει ο γόνος σε ένα ενυδρείο με τόσα πεινασμένα στόματα (ψάρια και κοράλλια)

Μόλις τα ξεκολλήσουν οι γονείς από τον βράχο, συνήθως βραδυνές ώρες και προς το ξημέρωμα, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα τα ξαναδείς.

Μόλις εκκολαφτούν ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να φάνε ζωοπλαγκτόν, ρότιφερς συγκεκριμένα που σίγουρα δεν υπάρχουν ως πλαγκτονικοί οργανισμοί στο ενυδρείο σου, αλλά πέρα απ αυτό θα φαγωθούν από ότι έχει στόμα... και έχεις πολλά στόματα απ ότι βλέπω.

Ένα σχετικό θέμα θα βρεις εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/39408-aaaiicoiynea-adhu-clown/

Και ένα βίντεο από δικιά μου εκκόλαψη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...